Mircea Cristescu și Laurențiu Grigoraș sunt chemați la Comisia de Disciplină


Cei doi vor oferi lămuriri suplimentare cu privire la incidentele de după partida din 23.12.2016.

Foto: Andor Marton

De peste 70 de zile a avut nevoie Comisia de Disciplină a Federației Române de Baschet pentru a convoca ședința și a analiza cele petrecute la finalul partidei dintre U BT Cluj-Napoca și BC Mureș Târgu Mureș, desfășurată pe data de 23.12.2016.

Managerul celor de la Steaua București a fost cel care a menționat pentru prima dată existența unui „război ascuns de FRB” între Mircea Cristescu și un arbitru internațional. Oficialul clujenilor a replicat că nu știe despre ce vorbește Georgescu, în timp ce Laurențiu Grigoraș și FRB au confirmat existența a două memorii depuse la Federație. 

În data de 3 martie s-a reunit Comisia de Disciplină pentru a analiza acest caz. Conform comunicatului de presă emis de către federație, Laurențiu Grigoraș și Mircea Cristescu au fost invitați la următoarea ședință a comisiei din data de 17.03.2017 pentru a lămuri cele petrecute.

Astazi, in data de 03.03.2017, la ora 12:30, a avut loc sedinta Comisiei de Disciplina a FR Baschet, in care s-au analizat urmatoarele cazuri:
 

1. Incidentele petrecute la jocul din cadrul LNBM, etapa a XIV-a, dintre U-Banca Transilvania Cluj-Napoca  si BC Mures Targu Mures, desfasurat in Sala Sporturilor Horia Demian la data de 23.12.2016. In urma analizei inregistrarii video a incidentelor petrecute in sfertul 4, a raportului comisarului jocului, a memoriului depus de catre U-Banca Transilvania Cluj-Napoca si a raportului suplimentar al arbitrului Laurentiu Grigoras, Comisia de Disciplina decide:
- invitarea la urmatoarea sedinta a comisiei in data de 17.03.2017, ora 14:30, la sediul FR Baschet, a domnilor Mircea Cristescu si Laurentiu Grigoras. 



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Vizualizează pagina personală a arbitrului Grigoraş Laurenţiu

Silviu Isailă / 06 March 2017 / 21:46


Galerie foto


1 
Grigoras doar la sticle meserias. 
06 March 2017 23:23
mailman ce poti face azi, lasa pe 70 zile ca poate nu mai trebuie
4 
Dupa 70 de zile de asteptare, FRB decide un nou termen la care sa asculte cele doua pareri! Ce a lucrat FRB in acest interval, astfel incat au amanat asa de mult si continua sa amane "judecata"? Asta e atitudine corecta? Asa se lucreaza? 70 de zile sunt necesare daca "tragi sfori" nu daca lucrezi! Cum sa aiba incredere cineva in activitatea corecta a FRB in aceste conditii? Cu asemenea sforari la FRB cum sa avem baschet competitiv? "Bravo" FRB pentru "fotbalizarea" baschetului in stilul Ligii lui Mitica! 
07 March 2017 14:11
TDM Se amana
1 
Se va amana si prin iunie Cristescu va fi suspendat 3-4 luni. Asta in cel mai rau caz. In cel mai bun, se rezolva amiabil cu un avertisment chiar pe 17. 
07 March 2017 20:38

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
Cătălin Burlacu revine pe prima scenă a baschetului românesc
Fostul căpitan al lui Asesoft o va antrena pe CSA Steaua București 
Tudor Gheorghe rămâne jucătorul lui BCM U Pitești pentru încă un sezon
Al treilea nume confirmat de formația din Trivale pentru stagiunea viitoare 
Maksym Korniienko se desparte de BCMU FC Argeș Pitești
Ucraineanul se întoarce la Dnipro după șase ani 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Andrija Bojic va juca pentru CSO Voluntari
Sârbul revine în LNBM, după experiența de la Poli Iași 
CSU Sibiu a anunțat despărțirea de Justas Tamulis
Lituanianul a fost cel mai bun marcator al ardelenilor în sezonul recent încheiat 
SCM Timișoara i-a găsit înlocuitor de la U-BT Cluj-Napoca lui Dragoș Diculescu
Anders Abu Teir a semnat cu bănățenii 
BCM U Pitești a confirmat transferul lui Iuri Fraseniuc
Baschetbalistul în vârstă de 32 de ani revine în Trivale după 4 ani 
0 
Si va place. Il felicitati. Ati inceput sa-l si laudati. De asta suntem unde suntem. Usor uita romanul, de aceea isi repeta vesnic greselile si nu progreseaza. 
click pt. Articol 18 July 2019 19:46
mikki pacat ca era in forma..
0 
multa sanatate si revenire rapida pe parchet!!! 
click pt. Articol 18 July 2019 16:28
mikki bun jucator, cu potential de crestere....
0 
cu aruncare precisa, patrundere buna..mi l-as dori la Oradea dar cred ca doar Barnette va mai veni acum.. la Cluj, nu stiu ce sa zic dar nu cred. o fi stiind clubul ceva daca-i ureaza sa-l vada in curand intr-un campionat puternic.. 
click pt. Articol 18 July 2019 16:25
niku25 Doar in Bucuresti.
0 
Asta da tupeu....sa nu mai joace in Bucuresti ca nu vrea nimeni sa faca echipa in Ploiesti..este STEAUA BUCURESTI si trebuie sa joace in BUCURESTI,oricine ar veni la echipa. 
click pt. Articol 18 July 2019 15:40
man_08 Bafta Cataline !
0 
Avand in vedere ca locuieste, impreuna cu familia, intr-o localitate de langa Ploiesti si are o afacere in orasul unde a cunoscut marile performante, cred/sper ca Steaua Bucuresti o sa joace meciurile de pe teren propriu la Ploiesti ( oras unde un primar cretin si un consiliu local potrivnic sportului de performanta au facut tot posibilul si au reusit ca nici un sport de echipa sa nu aibe reprezentante la nivel de seniori). S-a vazut si la meciul nationalei de seniori ca ploiestenilor le e dor de baschetul de performanta. La meciurile de juniori ale echipelor locale(desi nu exista echipe cu mari performante nationale) se strang destul de des chiar si 1000 spectatori. 
click pt. Articol 18 July 2019 13:56
mikki la despartirea Stelei de Sasa Ocokoljic, TB
0 
confirma din surse existenta negocierilor Stelei cu un fost renumit international roman..iar Gyke l-a indicat pe respectivul ca fiind Burlacu..  
click pt. Articol 18 July 2019 13:48
0 
parca anticipa mutarea 
click pt. Articol 18 July 2019 13:39
Tommy T.Gheorghe
0 
Un jucator decent.Este o alegere buna facuta pt ambele tabere! Pitesti va avea un jucator ok pt regula u 23,iar jucatorul se va bucura de minute multe pe parchet! 
click pt. Articol 17 July 2019 23:30
0 
Mi-a placut Gheorghe. Ne mai trebuie un U23 pe langa Maciuca (daca ramane). 
click pt. Articol 17 July 2019 23:25
0 
Normal sa rămână. Mă aștept la un sezon mai consistent din partea lui. Conteaza foarte mult minutele pe care le a jucat sezonul trecut. Cred că mai avem nevoie de un u23, pentru ca Maciuca cred ca i încă prea crud. Korniienko si Bailey nu vor continua. Să vedem cu ce i vom inlocui. 
click pt. Articol 17 July 2019 19:53