Mircea Cristescu: „All Star Game-ul este singura sărbătoare a baschetului din România”


Printre surprizele pregătite de organizatori se numără un show de slam-dunk al unor americani care au colaborat cu NBA (Video)

În cursul acestei zile (18.04) la Cluj-Napoca are loc finala Cupei României între BC CSU Sibiu și CSM CSU Oradea. După acest joc ce va desemna câștigătoarea primului trofeu important al sezonului, jucătorii din Liga Națională se vor putea relaxa la All Star Game, eveniment ce va fi găzduit tot de BTarena.

Acest spectacol baschetbalistic revine în Cluj-Napoca pentru prima oară după 2014, atunci când All Star Game-ul avea loc în Sala Sporturilor „Horia Demian”. Contextul acestui eveniment este unul special pentru U-BT Cluj-Napoca, formație ce sărbătorește un secol de existență în cursul acestui an. Drept urmare, organizatorii au pregătit mai multe surprize pentru publicul prezent în sală. All Star Game-ul va începe la ora 19:19, un simbol pentru anul înființării clubului universitar (1919), cu un concert al trupei Voltaj. De altfel, în perioada premergătoare acestui eveniment, celebra trupă din România a compus o piesă special pentru formația din Cluj-Napoca.

Am avut norocul să cadă în data de 19 aprilie 2019. Am participat la „licitație” cu dosar de sarcini și cu tot exact cum trebuie făcut „by the book”. După ne-am prins și am zis că, în anul centenarului, ora 19:19 este o oră ideală pentru a omagia cei 100 de ani ai clubului Universitatea. Ne-am dorit foarte mult ca acest eveniment să îl punem sub sigla U100 împreună cu Federația Română de Baschet. O să avem o grămadă de surprize. Desfășurătorul exact nu vi-l pot spune dar știți că o să începem cu un concert Voltaj. Călin (n.r. Călin Goia, solistul trupei Voltaj) este un clujean și un U-ist și ne-a făcut o mare surpriză cu melodia pe care a dedicat-o acestui eveniment și lui U.”, a declarat la conferința de presă Mircea Cristescu, vicepreședinte la U-Banca Transilvania Cluj-Napoca.

De asemenea, oficialul echipei antrenate de Mihai Silvășan a anunțat că înaintea concursului de slam dunk va fi prezentă o echipă de dunkeri profesioniști, Face Team, care au colaborat de-a lungul anilor cu NBA și cu FIBA.

O să avem o echipă de dunkeri care vor face show înainte de slam dunk contest. Concursul în sine nu e cu trambuline, nu e cu saltele. Face Team-ul este o echipă de dunkeri ce fac un show și care au lucrat cu FIBA și cu NBA. Ei vor veni să facă încălzirea. It's show time.

De asemenea, pe lângă majoretele lui U-BT Cluj-Napoca, la acest spectacol va participa și o altă echipă de majorete, Transylvania Knights, care a mai fost în alte rânduri la meciurile echipei clujene.

Vor veni majoretele de la Transylvania Knights, care au fascinat deja Clujul. Avem majorete care sunt campioane europene, majoretele de sală cum ar veni și cheerleaders, Transylvania Knights. Avem multe ingrediente numai că am dorit să îl facem mai scurt pentru ca oamenii să nu vină la 4 la sală și să plece la 11 de-aici. All Star Game-ul este singura sărbătoare a baschetului din România.”

În cursul acestei conferințe, Nandor Kuti a anunțat și participanții la concursurile de slam-dunk și 3 puncte.

All Star Game 2019 va avea loc vineri, 19 aprilie, de la ora 19:19 și va fi transmis în direct de Digisport 4.

*foto: frbaschet.ro



David Istrate / 18 April 2019 / 15:24


Galerie foto


u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
19 April 2019 18:11
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
20 April 2019 15:39

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Ionuț Georgescu, prima reacție după ce a fost suspendat trei meciuri de către Comisia de Disciplină
Managerul lui CSU Sibiu a vorbit după calificarea obținută de galben-albaștri în finala LNBM 
Dan Fleșeriu: „Am suferit mult în sferturi și semifinale, două echipe extrem de arțăgoase care ne-au pus multe probleme”. Video
CSU Sibiu a reușit prima calificare în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, după 20 de ani 
BC CSU Sibiu este în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Sibienii au tranșat calificarea cu o victorie în meciul 4 din Bănie 
Ionuț Georgescu a fost suspendat trei etape după incidentele de la Craiova
Oficialul lui BC CSU Sibiu nu va putea să mai stea pe banca tehnică 
Mladen Jeremic, de neoprit din afara semicercului în meciul decisiv contra CSA Steaua
Alb-violeții s-au impus la o diferență de 15 puncte 
Mihai Silvășan: „Nu ne-am ridicat la înălțimea unei semifinale de campionat național”
U BT Cluj-Napoca este condusă cu 2-1 la general în semifinalele LNBM de CSM CSU Oradea 
Cristian Achim: „Știm foarte bine că nu am realizat nimic încă”
Tehnicianul lui CSM CSU Oradea a fost moderat după victoria din meciul 3 cu U BT Cluj-Napoca 
CSM CSU Oradea trece din nou în față în seria cu U BT Cluj-Napoca
Trupa lui Cristian Achim este la o victorie de finală 
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București la o diferenţă de 15 puncte 
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș la o diferenţă de 25 puncte 
underCat hai las-o...
0 
e campanie electorala, nu te mai crede nimeni. :) 
click pt. Articol 20 May 2019 12:58
gyke :)))
0 
Mai degraba coma alcoolica... 
click pt. Articol 20 May 2019 12:24
sibman Astepti degeaba.
0 
Ciroza hepatica o sa scrie pe fruntea ta. :) 
click pt. Articol 20 May 2019 11:58
0 
Asa e, domnul Grigoras a fost unul din artizani si la acel blat evident. Old habits die hard. 
click pt. Articol 20 May 2019 08:47
mihaitha Normal
0 
Pai daca hotia se apara la guvernare, ce te astepti de la un rahat de federatie sportiva? 
click pt. Articol 20 May 2019 08:45
mihaitha Promit
0 
De azi incepand o sa pun deoparte cate un leu in fiecare zi, pana in ziua in care FRB ia masuri si impotriva celor trei destepti care au stricat meciul. Cand se anunta si decizia aia, ma duc si beau tot ce am adunat. Am o presimtire ca ma voi face pulbere. 
click pt. Articol 20 May 2019 08:38
gyke Mulțam
0 
Baftă și vouă mâine!  
click pt. Articol 19 May 2019 20:45
Buzestii Game over!
0 
Felicitari invingatorilor,au indeplinit o formalitate in fata unei echipe care era evident ca ramasese fara benzina!
Fara sens lamentarile lui Dan cu cei trei presupusi indisponibili,schemele astea nu se mai fac nici la gradinita,s-a vazut limpede un lot perfect valid si cu potenta fizica intacta.
De mult timp nu am mai vazut jucatori atat atat de prosti precum ursul Belciug Koreniuk,bufonul regelui Holland si Rosinanta Fraseniuc,la care daca il adaugi pe cap de creta ala doctor in scheme ai reteta spectacolului garantata!
Stau si ma gandesc oare cum am fi aratat in locul astora cu Ouzy Barro si un PG onorabil,lucruri deloc imposibile atata vreme cat pe Ouzy de exemplu si l-au permis cei de la Dinamo.Dar cata vreme la mansa e apasul Mana Iute Buzunare Adanci,nici ca o sa se intample asa ceva...
Asteptam cu interes o finala Sibiu-Oradea!
P.S.Respect grandpa Porter!
 
click pt. Articol 19 May 2019 20:18
gyke Yes
0 
Well deserved & well done. Am arătat ce trebuia să arătăm încă din meciul 3, dar poate că așa e mai bine și pauzele lungi nu ne priesc. Determinarea și agresivitatea pozitivă ne-au adus victoria netă de azi, chiar și fără procentaje prea bune la aruncări. Puțină odihnă / refacere și apoi să vină finala.  
click pt. Articol 19 May 2019 20:06
studentU felicitari
0 
Enjoy! 😀