NBA: Duel de senzație între europenii Nikola Jokic și Luka Doncic

Denver Nuggets a câștigat partida grație unui coș marcat în ultima secundă de Jokic (Video)

În noaptea precedentă, Denver Nuggets și Dallas Mavericks au oferit o confruntare foarte intensă și așa cum era de așteptat, protagoniștii acestui joc au fost Nikola Jokic și Luka Doncic. Cea mai mare parte a meciului a fost controlată de texani dar în cele din urmă Denver Nuggets s-a impus cu scorul de 100-99.

În acest moment al sezonului, cu foarte puține partide rămase, situațiile celor două adversare de aseară sunt foarte diferite. Denver Nuggets este pe locul al doilea în conferința de Vest, „suflându-i în ceafă” lui Golden State Warriors. De partea cealaltă se situează Dallas Mavericks, echipă ce ocupă penultima poziție în cadrul aceleiași conferințe. Prin urmare, la prima vedere, această dispută se anunța a fi una foarte ușoară pentru elevii lui Mike Malone, care jucau pe teren propriu.

Totuși, încă din începutul întâlnirii, oaspeții au intrat foarte montați și au preluat inițiativa. Chiar dacă diferențele de scor nu au fost așa de mari, jucătorii antrenați de Rick Carlisle au arătat că își doresc foarte mult victoria. Primul sfert s-a încheiat cu scorul de 29-26 pentru Dallas Maverics, însă secvența secundă nu a continuat în același mod. Gazdele au preluat controlul asupra meciului și au reușit să conducă pentru aproape 8 minute. În cele din urmă, tot texanii au fost cei care s-au impus și în acest sfert al doilea și astfel, la pauză, Dallas Mavericks conducea cu 57-51.

Puțin uimite de replica solidă arătată de Doncic & Co., gazdele nu s-au regăsit nici după revenirea de la vestiare și astfel, distanța dintre cele două formații a continuat să crească. Totuși, jucătorii lui Dallas Mavericks nu au reușit un parțial decisiv prin care să tranșeze partida astfel că, înaintea actului decisiv, scorul era 89-79. În ultimul sfert, Nikola Jokic și-a condus echipa spre revenire, prin urmare, finalul a fost unul foarte disputat. Cu 3 minute rămase din timpul regulamentar, scorul era 95-95.

După multe faze fără reușite, Luka Doncic a înscris din fața coșului, însă Nikola Jokic a răspuns imediat și astfel, scorul a devenit 97-97. Cu mai puțin de 70 de secunde rămase, Jokic a fost trimis la linia de libere, unde a transformat doar una dintre cele două aruncări. A urmat o nouă serie de acțiuni finalizate fără succes din partea ambelor echipe. Însă, la penultima fază a meciului, Luka Doncic a luat atacul pe cont propriu, a pătruns și a reușit un slam-dunk dintre doi adversari, aducându-și echipa în avantaj. Slovenul a ratat aruncarea suplimentară iar la celălalt panou, Nikola Jokic a aruncat în ultima secundă și a reușit să aducă victoria pentru gazde, scor 100-99.

Nikola Jokic a terminat partida cu 11 puncte, 14 recuperări și 8 pase decisive, însă cel mai bun marcator din echipa sa a fost Paul Millsap cu 33 de puncte, 8 recuperări și 3 pase decisive. De partea cealaltă, Luka Doncic a fost aproape de un triple-double, contabilizând 24 de puncte, 11 recuperări și 9 pase decisive. Acesta a fost urmat de Jalen Brunson, sportiv ce a reușit 20 de puncte, 5 recuperări și 4 pase decisive.

*foto: bsndenver.com

David Istrate / 15 March 2019 / 11:03

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
NBA: Toronto Raptors o învinge din nou pe Milwaukee Bucks și duce scorul la 2-2
Formația canadiană a reușit să își domine adversara, câștigând la o diferență de 18 puncte (Video)
Luka Doncic și Trae Young, votați în unanimitate în echipele debutanților din NBA
Care sunt cei 10 jucători care fac parte din All-Rookie Teams, în sezonul 2018/2019
NBA: Golden State Warriors o învinge pe Portland Trail Blazers și se califică în finală
Steph Curry și Draymond Green au făcut istorie, reușind fiecare câte un triple-double (Video)
NBA: Toronto Raptors începe cu dreptul dubla din Scotiabank Arena
Canadienii au învins-o pe Milwaukee Bucks după două reprize de prelungiri (Video)
Golden State Warriors, la un pas de o nouă finală NBA
Campioana en-titre a făcut 3-0 în finala Vestului, pe terenul celor de la Portland Trail Blazers. Video
Tyreke Evans, suspendat doi ani din NBA
Baschetbalistul lui Indiana Pacers nu a trecut un test anti-drog
Milwaukee Bucks a câștigat lejer meciul 2 al finalei Estului, cu Toronto Raptors. Video
Trupa lui Giannis Antetokounmpo va merge în Canada cu un avantaj de 2-0
Golden State Warriors se desprinde în finala Conferinței de Vest
Revenire pe final pentru campioană, Steph Curry din nou la înălțime. Video
Milwaukee Bucks câștigă contra lui Toronto Raptors în deschiderea Finalei Conferinței de Est
Brook Lopez a strălucit pentru câștigătoarea sezonului regulat
NBA: Golden State Warriors se impune în primul meci al finalei de conferință
Steph Curry a avut o prestație excelentă și și-a condus echipa spre o victorie la 22 de puncte (Video)
0
Din păcate acest meci s-a rupt pe la jumătatea-sfarsitul sfertului 3. Până în acele momente a fost destul de echilibrat această partidă. Cu o mică posesie pentru Golden State, care au știut să profite din plin de "n" greșeli făcute de către Portland Trail Blazers. Sper că în conferința de Est să fie ceva mai echilibrat, deși la Milwaukee, avem un Giannis Antetokounmpo de neoprit sicu un joc foarte plăcut ochiului și poate chiar și din altă ligă în care sunt poate 5 -9 jucători în ac st moment în NBA.
click pt. Articol 15 May 2019 14:11
0
Ce meci frumos a fost. Iar acele 4 OT nu prea se pot spune în cuvinte. Un meci cum rar îți este dat să vezi( începând cu sfertul 3 și până la final). Sper să văd și la noapte o partida la fel de învinsă.
click pt. Articol 04 May 2019 11:55
0
E posibil și varianta spusă de tine să aibă un sâmbure de adevăr, dar două faulturi au existat . Klaus Thomson l-a și pus la pământ pe Harden la o încercare de aruncare de 3 puncte. Și dacă nu mă înșel a mai fost ceva asemănător in care Harden a înscris un coș de 3 puncte iar Kevin Durant îl faultează. Aceste 2 faze trebuiau să se fluiere că și fault. Dar una peste alta a fost un meci frumos.
click pt. Articol 30 April 2019 17:40
gyke ...
0
Jocul distrus de arbitraj??? Exprimarea este exagerată. Probabil că la una sau două din faze se putea da fault pe aruncare. Doar că cei de la Houston și în special Harden, au dus flopul la rang de artă. Scopul lor principal este nu de a reuși neapărat aruncarea, ci de a scoate faultul. Felul în care inițiază contactul cu apărătorul pentru a face apoi stepback, precum și extensia picioarelor la aterizare sunt doar pentru impresia artistică. Dar problema derivă din faptul că tot sezonul li s-a permis, iar aseară nu...
click pt. Articol 29 April 2019 09:23
gyke Mda
0
Lue, secundul lui LeBron la Cavs, va fi cel mai probabil numit în aceeași funcție la Lakers.
click pt. Articol 13 April 2019 08:58
0
MVP : Giannis ROTY : Luka deși Trae Young a făcut o jumătate de sezon foarte buna. COTY : Kenny Atkinson, am o simpatie pentru Brooklyn Nets dar și așa mi se pare extraordinar ce a făcut din Nets in acest sezon MIP : din aceiași simpatie am sa îl pun pe D’angelo Russell însă și Pascal are un sezon extraordinar dar mi se pare ca D’lo a ajutat mai mult prin prestațiile sale 6th man : Clippers par ca au cea mai buna banca din NBA deci Lou sau Harrell DPOY : as fi vrut sa îl pun pe Embiid dar nu mi se pare inca acolo, îl voi vota pe Paul George care a făcut un sezon extraordinar și atât ofensiva car și defensiv și nu prea este băgat in seama, dacă la MVP e greu macar DPOY :D
click pt. Articol 12 April 2019 01:46
gyke 6th man
0
Că tot am eu un fetiș cu Orlando, mi-aș permite să-l nominalizez și pe Terrence Ross în postura asta, că tot are un final de sezon regulat super bun, contribuind solid la calificarea lui Magic în playoff.
click pt. Articol 11 April 2019 22:50