NBA: Phoenix Suns va avea prima opțiune în NBA Draft 2018


Ayton, Doncic și Jackson sunt candidații principali la alegerea cu numărul 1

Marți noaptea, în Chicago, Illinois, a avut loc tragerea la sorți a ordinii selecțiilor din draftul care va avea loc în vară. Primele trei echipe care vor avea dreptul să își aleagă jucătorii sunt: Phoenix Suns, Sacramento Kings și Atlanta Hawks.

Unul din modurile prin care conducerea ligii nord-americane de baschet încearcă să păstreze echilibrul între echipe este prin selecția tinerilor jucători. Astfel, celor mai slab poziționate formații le este oferită șansa de a alege baschetbaliștii mai buni. Acest sistem are însă și aspecte negative, deoarece echipele care nu mai au nicio șansă la playoff se pot folosi de regula impusă pentru a obține un jucător cât mai bine cotat. Prin urmare, ele nu mai joacă la același nivel sau ajung în stadiul în care pierd intenționat pentru a se situa cât mai prost. Un exemplu de organizație care a reușit să ajungă în top, pe baza selecțiilor dintre sezoane, este Philadelphia 76ers, cu celebra deviză ”Trust the process”.

În acest an competițional, Phoenix Suns a încheiat cu 21 de victorii și 61 de înfrângeri, fiind ultima din întreaga ligă, prin urmare a obținut dreptul la prima selecție. Formația din Arizona a fost urmată pe poziția a doua de Sacramento Kings, care a avut 27 de victorii și 55 de înfrângeri și de Atlanta Hawks, cu 24 de victorii și 58 de înfrângeri.

Ordinea primelor 10 echipe arată așa:

1. Phoenix Suns

2. Sacramento Kings

3. Atlanta Hawks

4. Memphis Grizzlies

5. Dallas Mavericks

6. Orlando Magic

7. Chicago Bulls

8. Cleveland Cavaliers (pick-ul lui Brooklyn Nets, primit de la Boston Celtics în urma schimbului din

care au făcut parte și Kyrie Irving și Isaiah Thomas)

9. New York Knicks

10. Philadelphia 76ers (pick-ul lui Los Angeles Lakers, primit de la Phoenix Suns)

De asemenea, conform Sports Illustrated, cei mai buni 10 jucători care vor participa în draft sunt:

1. DeAndre Ayton

2. Luka Doncic

3. Jaren Jackson

4. Marvin Bagley III

5. Mohamed Bamba

6. Michael Porter Jr.

7. Wendell Carter Jr.

8. Trae Young

9. Mikal Bridges

10. Robert Williams III

Cea mai importantă întrebare care se ridică în urma loteriei care a avut loc noaptea trecută este:

Cine va fi jucătorul ales cu prima selecție?

Principalul candidat este DeAndre Ayton, jucător ce a evoluat pentru Arizona Wildcats, acolo unde a avut medii de 20.1 puncte și 11.6 recuperări. Baschetbalistul de 2.16 ar putea fi o soluție în lotul lui Suns, din care mai fac parte însă sportivi pe aceeași poziție, precum Dragan Bender, Marquesse Chriss sau Alex Len.

De partea cealaltă, se găsește Luka Doncic un jucător în stilul ”point-forward”, care este masiv însă poate să conducă mingea foarte bine. Un avantaj al starului lui Real Madrid este faptul că antrenorul principal al lui Phoenix Suns este Igor Kokoskov, tehnicianul alături de care tânărul jucător a câștigat Eurobasket în vara anului trecut. Dacă ar fi ales primul, Doncic ar deveni al doilea european din istorie care reușește acest lucru, după italianul Andrea Bargnani, în 2006.

Ryan McDonough, managerul lui Phoenix Suns, a oferit o declarație la scurtă vreme după ce a aflat poziția echipei sale:

„Este o zi istorică pentru franciza noastră. În 50 de ani de când existăm nu am reușit niciodată să obținem selecția cu numărul 1, prin urmare nu luăm în ușor acest lucru. Câțiva din jucătorii aflați în top sunt din Arizona (n.r. DeAndre Ayton, Mohamed Bamba și Robert Williams III) deci au legături puternice cu zona orașului nostru. Vom analiza mult situația acestor jucători, de asemenea, Luka Doncic are o relație foarte bună cu antrenorul nostru, Igor Kokoskov, deci vom fi atenți și la acest aspect. Consider că vom alege un jucător foarte bun, care împreună cu Josh Jackson, Devin Booker și restul baschetbaliștilor vor face o echipă foarte competitivă.” 

Draftul NBA va avea loc în 22 iunie 2018, în Barclays Center din New York.

*foto: brightsideofthesun.com



David Istrate / 16 May 2018 / 18:47


Galerie foto


alin67 informatii...
0 
Dreptul la prima alegere in draft a fost atribuit in urma unei loterii (destul de complicate) si nu urmare a celui mai slab raport victorii-infrangeri inregistrat de Phoenix in sezonul incheiat. Este adevarat ca a avut cele mai mari sanse de a obtine acest lucru (25%) in timp ce urmatoarele clasate erau Memphis cu 20% si Dallas la egalitate cu Atlanta,cu aproape 14%. Sacramento Kings a dat "lovitura" ajungand pe locul al doilea desi sansele sale erau de doar 5% pentru prima pozitie, respectiv 6% pentru cea de-a doua (pozitie pe care a ajuns). Dirk Nowitzki s-a declarat extrem de dezamagit de caderea echipei sale pe 5, in conditiile in care mai jos de 6 nu putea sa ajunga. Pentru cei care stiu mai putine despre aceasta loterie trebuie amintit ca doar primele 3 locuri se extrag, clasarea de la 4 in jos facandu-se in ordinea inversa a rezultatelor obtinute, iar la loterie participa doar echipele necalificate in play off. Sansele ca cea de-a 14-a echipa (cea cu cel mai bun "record" dintre participante) sa obtina prima pozitie,a doua sau a treia sunt extrem de mici,de doar 0,5%, respectiv 0,6% si 0,7%. 
16 May 2018 21:26
0 
La aia ma refeream si eu cand am zis de sistem si anume ca ultima clasata are cele mai mari sanse. Ca daca ar fi dupa raport victorii-infrangeri nu ar fi Sacramento a doua. 
16 May 2018 21:42
alin67 limba romana...
0 
Citez: "Phoenix..., fiind ultima din intreaga liga, prin urmare a obtinut dreptul la prima selectie". Adica, dupa cate stiu eu,lasand la o parte formularea stangace, ultimul eveniment este un efect al primului. Daca "la aia te refereai cand ai zis de sistem", imi cer scuze ca n-am inteles. In alta ordine de idei, imi permit sa amintesc o echipa care a beneficiat intr-un timp relativ scurt de excelentele alegeri facute in draft-uri, chiar fara sa aiba primele selectii: Golden State Warriors,care a castigat titlul din 2015 avand urmatorii 4 dintre titulari : Curry (alegerea 7 in 2009), Clay Thompson(11 in 2011),Harrison Barnes (7 in 2012), Draymond Green (35 in 2012), creditati cu aproximativ 70 de puncte in medie pe meci (impreuna). Fireste, veteranii Iguodala (MVP-ul finalei),Bogut,Livingston, au avut un aport important la castigarea titlului, dar cei 4 au fost decisivi. De aceea, aceste evenimente sunt atat de importante pentru sporturile nord-americane de echipa si atat de atractive pentru iubitorii acestor sporturi. 
16 May 2018 23:37
0 
Intr-adevar m-am exprimat prost. Iti multumesc pentru exemplele din cele doua comentarii! 
17 May 2018 03:52

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
NBA: Derrick Rose marchează coșul victoriei în duelul cu Phoenix Suns
Baschetbalistul american continuă forma bună și înscrie 29 de puncte în repriza secundă (VIDEO) 
Paul George a înscris un four-point play spectaculos cu care a adus victoria celor de la Thunder (Video)
Cei de la OKC au avut și 16 puncte avans, dar erau să piardă printre degete victoria cu Philadelphia 76ers 
NBA: DeMarcus Cousins a revenit pe teren după o accidentare ce l-a ținut pe tușă aproape un an
Baschetbalistul american a avut o prestație foarte eficientă în debutul pentru Golden State Warriors (VIDEO) 
Luka Doncic, pe locul 3 la voturile pentru All Star Game după LeBron și Antetokounmpo
Derrick Rose si Dwyane Wade sunt în continuare în preferințele fanilor 
Editorial NBA vs Euroligă: James Harden a înscris în ultimul meci mai multe puncte decât a reușit Khimki Moscova
O statistică ce poate fi folosită ca un argument de ambele tabere și toată lumea ar avea dreptate 
Ghiță Mureșan i-a vizitat pe fotbaliștii de la West Ham United (Video)
Fostul baschetbalist român se află la Londra, pentru meciul dintre Wizards și Knicks 
Jusuf Nurkic, primul triple-double din carieră în victoria cu Cleveland (Video)
Portland Trail Blazers a avut nevoie de prestația bosniacului, dar și de un meci bun al lui Damian Lillard 
Scott Brooks a preferat să nu îi răspundă lui Svetislav Pesic: "Nu îl cunosc" (Video)
Antrenorul lui Washington Wizards e în Europa, pentru meciul din Londra contra celor de la Knicks 
Enes Kanter, acuzat de terorism de guvernul de la Ankara
Reacția amuzantă a pivotului lui Knicks, un critic al regimului Erdogan 
NBA: Golden State Warriors se impune la 31 de puncte în fața lui Denver Nuggets și preia șefia clasamentului în Vest
Formația californiană a marcat 51 de puncte în primul sfert, un record al ligii nord-americane (VIDEO) 
0 
Recunosc ca in afara de niste rezumate din cand in cand sau clipuri de pe YT eu nu urmaresc NBA. (De fapt am ajuns la o varsta in care niciun sport nu ma determina sa imi pierd noptile). Insa (poate si aici is deposit si ma corecteaza un profesionist) credeam ca exista niste repere in ceea ce priveste aprecierea reusitelor.
Adica pentru un profesionist pentru "in regula" e nevoie de procentaje de genul 75% la libere, 50% de la semidistanta, 33% de la distanta. Si de aici in sus vorbim despre bine, foarte bine, exceptional. Daca ma iau dupa aceste repere, 5/19 inseamna 26,3% iar 16/34 din actiune cam 47%. Din acest punct de vedere, nu mi se pare nimic wow.

Altfel, tot pe acest site am citit despre un meci incheiat cu vreo 84% procentaj reusite la aruncarile de 3. Asta da, ceva exceptional.

 
click pt. Articol 18 January 2019 14:41
TitiAcs Pai s-o facem simplu
0 
- daca la Oli-Pana as bea o bere si la OKC -Lakers as servi un Taco ( in loc de hotdog ), n-ar fi placut sa maninc un Taco la Oli-Pana si sa beau o bere la OKC-Lakers ? Cred ca acum e clar ... :)  
click pt. Articol 18 January 2019 14:15
gyke Hmm
0 
Întrebarea este: la care din cele 2 meciuri ai mânca un hotdog și ai bea o bere? 😁 
click pt. Articol 18 January 2019 14:06
TitiAcs Inainte de 1989
0 
circula un banc : Marea dilema a lui Bula :- Daca e asa de bine in Romania si asa de rau in vest, cum mama-naibii e asa de rau aici si asa de bine in vest ?!
Cam asa e si cu valoarea/atractivitatea/spectaculozitatea intre NBA si Euroliga. Fiecare dupa gust, dar daca compari compari meci din competitie cu meci din competitie si nu meci de pregatire din NBA cu un Olimipacos- Pana sau Real-Barca sau Kimki- TSKA in Campionat sau in Euroliga! Personal ma uit cu aceiasi placere la ambele competitii ! Mi-ar place sa fiu in sala atit la Oli-Pana cit si la OKC- Lakers !  
click pt. Articol 18 January 2019 13:39
studentU pai consumerism
0 
oameni merg sa consume baschet/circ si paine: bere, hot-dog, etc. :)) Sportul american se bazeaza mult pe asta. Sincer, nu m-ar deranja sa pot manca un hot-dog si sa beau o bere cand merg la meci. De ce nu?
Iar la CJ atmosfera e asa de cand ne-am mutat in Polivalenta. In Demian era mult mai frumos, era mai usor de urnit sala. Dar stai linistit, cand echipa e la anaghie, cand e un meci la limita, sala intotdeauna pune umarul. Cu sau fara ultrasi prezenti. Si cu Oradea, si cu Steaua in sezoanele trecute, etc. Deci nu numai voi aveti atmosfera la meciuri. Si crede-ma, daca v-ati muta intr-o sala de 10k de locuri, cred ca cei 1-2 mii de suporteri care canta la fiecare meci nu s-ar mai auzi la fel de impresionant...  
click pt. Articol 18 January 2019 10:14
gyke @studentU
0 
Poate in playoffs, că in sezonul regulat e foarte lejeră, dacă tot comparăm cu Euroliga. Și m-am nimerit și eu la un meci, iar 12000 de oameni aplaudau dificil, din cauza tăvilor cu mâncare și băutură. Plus ca stăteam la capăt de rând, iar doar în timpul jocului efectiv am făcut peste o sută de ridicări din scaun, că oamenii erau tare flămânzi...  
click pt. Articol 18 January 2019 10:09
0 
nu inteleg gluma....in nba chiar e atmosfera, chiar daca nu sunt ultrasi :))  
click pt. Articol 18 January 2019 09:57
0 
Unde mai pui că și atmosfera din NBA e cam ca cea de la Cluj când nu joacă cu Sibiu... 😁 
click pt. Articol 18 January 2019 09:42
studentU o comparatie fortata
0 
asta cu Euroliga vs NBA. E specatacol in ambele competitii, depinde ce apreciezi, stuggle-ul sau show-ul ofensiv. Daca vorbim de valoare atletica si talent, clar NBA-ul este peste tot si toate cu niste jucatori fantastici. Daca vorbim de comentariu de meci si intregul vocabular de termeni si expresii, iarasi NBAul iese in fata. Adica e si super funny si super interesant sa asculti ce comenteaza oamenii aia. Nu in ultimul rand, ca reteta financiara NBA-ul iarasi bate Euroliga.

Am mai zis pe aici ca am fost si eu la vreo 3 meciuri de pre-seazon, doua a lui Bulls si unul a lui Heat. Tataaaa, ce plictiseala :) Deci in pre-season joaca o miutza ordinara, abia isi misca fundul pe teren. Bine, cumva de inteles avand in vedere numarul enorm de jocuri pe care il au in fiecare sezon.

Una peste alta, daca ar fi la aceeasi ora un meci de NBA si de Euroliga (de acelasi calibru, adica ori derby, ori intre doua "anonime"), in cele mai multe cazuri m-as uita la Euroliga, rezonez mai mult cu tipul asta de joc.

*toate regulile au favorizat, nu a favorizat 
click pt. Articol 18 January 2019 09:12
gyke Mda
0 
Hai că vin și eu cu o chestie ruptă din statistică, apropo de sistemul lui Rockets... În ultimele două meciuri Harden are peste 110 puncte, dar nici unul din acele puncte nu a venit în urma unei pase... Iar dacă tot vorbim de Harden, în meciul cu Nets a avut 23 de libere, iar toată echipa adversă 22. 
click pt. Articol 18 January 2019 08:34