Naţionala feminină a României s-a reunit la Galaţi


Sub comanda antrenorilor Florin Nini şi Alin Alexandru Radu, tricolorele au demarat pregătirile pentru Eurobasket Women 2015

În cursul serii de joi, în oraşul de la Dunăre a avut lot reunirea naţionalei de senioare a României. Selecţionata antrenată de Florin Nini şi Alin Alexandru Radu se pregăteşte de EuroBasket Women 2015, acolo unde va participa datorită statutului de co-organizatoare.

Site-ul Federaţiei Române de Baschet a publicat programul reprezentativei tricolore pentru următoarele 15 zile, aceasta având pregătite nu mai puţin de cinci meciuri amicale.

15 mai 2014 - vizita medicala INMS - Bucuresti
16-27 mai 2014 - pregatire centralizata - Galati
23 mai 2014 - ora 18:00, ROMANIA-MOLDOVA
24 mai 2014 - ora 18:00, ROMANIA-MOLDOVA
28 mai 2014 - plecare in Bulgaria (Samokov)
29 mai 2014 - ora 16:00, BULGARIA-ROMANIA
29 mai 2014 - plecare imediat dupa meci spre Macedonia (Kavadarsi)
30 mai 2014 - ora 19:00, MACEDONIA-ROMANIA
31 mai 2014 - ora 17:00, MACEDONIA-ROMANIA

În ceea ce priveşte lotul, cei doi tehnicieni au convocat pentru primul stagiu de pregătire un lot lărgit de 17 jucătoare format din:

Mărginean Gabriela (Universitesi Istanbul BGD SK – Turcia)
Meszaros Anita (Reims BF – Franta)
Claudia Pop (CB Santa Maria - Ecuador)
Elisabeth Pavel (Flying Foxes Viena – Austria)
Hanna Demeter (PEAC Pecs – Ungaria)
Bigică Cristina (Golden Eagles Marquette University – SUA)
Anne-Marie Părau (CSU Alba Iulia)
Gabriela Cursaru (ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe)
Gabriela Munteanu (Olimpia CSU Braşov)
Filip Romina (Phoenix Galaţi)
Andreea Orosz (CSM Satu Mare)
Crăciun Alina (ICIM Arad)
Adina Stoiedin (BCM Danzio Timişoara)
Dora Ardelean (BCM Danzio Timişoara)
Sonia Ursu (Olimpia CSU Braşov)
Anca Şipos (CSBT Alexandria)
Cristiana Cutaş (CSM Satu Mare)



Vizualizează pagina personală a jucătorului Gabriela Mărginean
Vizualizează pagina personală a jucătorului Anita Meszaros
Vizualizează pagina personală a jucătorului Claudia Pop
Vizualizează pagina personală a jucătorului Elisabeth Pavel
Vizualizează pagina personală a jucătorului Hanna Demeter
Vizualizează pagina personală a jucătorului Cristina Bigică
Vizualizează pagina personală a jucătorului Annemarie Gödri Părău
Vizualizează pagina personală a jucătorului Gabriela Cursaru
Vizualizează pagina personală a jucătorului Gabriela Irimia (Munteanu)
Vizualizează pagina personală a jucătorului Romina Filip
Vizualizează pagina personală a jucătorului Andreea Olah (Orosz)
Vizualizează pagina personală a jucătorului Alina Crăciun
Vizualizează pagina personală a jucătorului Adina Stoiedin
Vizualizează pagina personală a jucătorului Dora Ardelean
Vizualizează pagina personală a jucătorului Sonia Ursu
Vizualizează pagina personală a jucătorului Anca Șipoș
Vizualizează pagina personală a jucătorului Cristiana Cutaș

Cătălin Rădulescu / 15 May 2014 / 18:25


Galerie foto


Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
Ayhan Avci: „Mi-am dorit de mult timp să lucrez cu o echipă națională de seniori. Am acceptat fără nicio ezitare”
Antrenorul turc va conduce naționala feminină a României în calificările pentru Women's Eurobasket 2021 
Acvilele vor avea selecționer din Turcia în campania de calificare pentru europeanul din 2021
Ayhan Avci, triplu finalist EuroCup, este succesorul lui Dragan Petricevic pe banca naționalei României 
Naționala feminină a României a terminat pe locul 8 la competiția europeană U18 - Divizia B
Tinerele „acvile” au suferit două înfrângeri dure în competiția pentru locurile 5-8 
România U18 feminin, înfrângere cu Portugalia și va juca pentru locul 7 în ultima zi
Tricolorele au fost conduse tot meciul de iberice, având multe mingi pierdute 
Debut cu stângul pentru România la Campionatul European U20 masculin Divizia B
„Vulturii” au fost învinși de Bulgaria în primul joc din Portugalia 
România pierde cu Suedia în sferturi și va juca pentru locurile 5-8 la europeanul U18 feminin, Divizia B
Tricolorele au avut procentaje mai bune din acțiune, dar diferența s-a făcut la recuperări și libere 
România învinge Irlanda și se califică în sferturile europeanului U18 feminin, Divizia B
Tricolorele au condus aproape tot meciul și au obținut un ecart suficient și pentru o departajare în trei 
România a terminat pe locul 11 Universiada de Vară de la Napoli
Tricolorele au învins Slovacia la 15 puncte în ultimul meci 
România încheie miercuri dimineață Universiada cu duelul pentru locul 11 cu Slovacia
Statele Unite și Australia vor lupta pentru aur la feminin, iar Japonia și Portugalia dispută finala mică 
mikki pacat ca era in forma..
0 
multa sanatate si revenire rapida pe parchet!!! 
click pt. Articol 18 July 2019 16:28
FIBA U18_F
0 
In articolul de mai sus scrie: “Cătălina Craciunescu a fost cea mai buna marcatoare a României”!!! Cine este aceasta sportiva, a făcut parte din aceasta echipa pana acum? Începe 8 meciuri marele antrenor sârb, care nu antrenează echipe care sa activeze in CNU18F (cunoaște foarte bine echipele și sportivele) a acordat acestei fete 2 min in meciul 3, in care a ratat cele 2 aruncări, apoi a uitat de ea...Mulțumim dle antrenor ptr încrederea acordată sportivelor și pentru ca ați căutat toate soluțiile sa Terminați pe dezastrul loc 8 cu o echipa (generație) care putea fi mult mai sus!!!!! Bravo, Cătălina! Puteai mult mai mult. Sa ai încredere in tine și sa nu te dezarmezi dacă unii antrenori nu-ți acorda șansa sa arați ce poți. 
click pt. Articol 15 July 2019 07:17
gyke ...
0 
Aruncările pot să nu intre, se mai întâmplă, dar când nu ești în stare să faci un boxout după libere sau să culegi niște mingi ușoare ce ar fi trebuit să spun??? 
click pt. Articol 13 July 2019 00:12
0 
Cand baietii de la Oradea au aruncat impreuna aprox. 25 mingi, iar unul a jucat foarte slab... Cum o spus si colegul, nu avem pivoti. 
click pt. Articol 12 July 2019 23:23
gyke Mda
0 
Foarte greu să joci baschet fără pivoți... Am fost dominați net la recuperări 20 la 4 la ofensive și 36 la 29 la defensive, și cu toate astea am stat în meci până în ultimul minut. Asta e, mergem mai departe.  
click pt. Articol 12 July 2019 22:25
man_08 Azi, vineri, de la ora 19:15 LIVE pe youtube FIBA
0 
Azi de la ora 19:15 ROMANIA - BULGARIA, live pe canalul de youtube FIBA !
Avem ce urmari, sunt jucatori care promit, sa speram ca vin si rezultatele, pentru ca fara rezultate vor capata mai greu incredere in ei insisi. Plus un antrenor foarte bun, Fleseriu.
Bafta baieti ! HAI ROMANIA !  
click pt. Articol 12 July 2019 14:45
studentU de fapt
0 
forma corecta este felicitari, fetelor! nu fetele. varianta unanim acceptata este insa cea folosita de countjustice. nu m-ar mira sa se schimbe regula, cum s-a schimbat si cu nicio niciun, etc.

Altfel, felicitari, fetelor! :)) 
click pt. Articol 11 July 2019 09:20
0 
Felicitari, fetele! 
click pt. Articol 11 July 2019 09:14
0 
Prințesa Neagu 0. E bine 
click pt. Articol 04 July 2019 19:49
Cristi11 Baietii
0 
Macar au batut Andorra :)) 
click pt. Articol 30 June 2019 20:26