Naționala masculină U18 a început pregătirile pentru Campionatul European de la Oradea


Hristu Șapera are 17 jucători sub comanda sa la startul pregătirilor

Echipa națională masculină de junior U18 s-a reunit la București în vederea pregătirii Campionatului European U18 – Divizia B de la Oradea, competiție ce se va desfășura în perioada 26 iulie – 4 august.

„Vulturii” mici au făcut primul antrenament la Arena de Baschet iar Hristu Șapera și Răzvan Cenean au avut la dispoziție următorul lot de jucători:

Tudor Lungu (SUA)
Mihnea Brie (U BT Cluj)
Anastasios Zetos (Grecia)
Luca Vișan-Hara (Agrnomia București)
Mihnea Done (SUA)
Dragoș Axinte (U BT Cluj)
Tudor Todea (U BT Cluj)
Enzo Vescan (LPS Bihorul CSM Oradea)
Luca Domocoș (U BT Cluj)
Toma Lungoci (U BT Cluj)
Mihai Cârcoană (U BT Cluj)
Anton Rotaru (U BT Cluj)
Marian Diucă (CSS Târgoviște)
Matei Bodea (Agronomia București)
David Randiș (LSP Bihorul CSM Oradea)
Raul Mureșan (LSP Bihorul CSM Oradea)
Laurențiu Dumitrescu (BC Slam București)

Aurelian Gavriloaia, jucător la BC CSU Sibiu, se va alătura și el lotului pentru CE U18 - Divizia B dar după ce va susține examenele de la bacalaureat.

În perioada următoare naționala U18 va  juca câteva partide de verificare în Bulgaria. Va urma apoi la București un nou cantonament până la data pe data de  9 iulie când „Vulturii” mici se vor muta la Oradea. Acolo vor urma din nou meciuri amicale contra Slovaciei și Macedoniei.

România face parte din Grupa A a Campionatului European Divizia B și va juca în fața Poloniei, Estoniei, Elveției, Belgiei și Bulgariei. Primul joc este programat pe 26 iulie de la ora 18:30 cu Estonia.



Bogdan Isailă / 23 June 2019 / 10:15

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


0 
Într-i știre simpla, ați reușit 2 performanțe : sa pociti numele unui jucător și să-l omiteti complet pe altul... Încercați cu copy+paste, eventual 
23 June 2019 12:09
Eduard Popa @Ossiryss
0 
Am adăugat eu jucătorul lipsă și am corectat și numele „pocit”.

Să știți că site-ul federației nu are deloc diacritice, așa că dacă am fi luat cu copy-paste, am fi „pocit” numele mai multor componenți ai naționalei. :)  
23 June 2019 17:48

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Branko Cuic a ales lotul lărgit pentru Eurobasket U16 – divizia B
Tricolorii mici se pregătesc pentru competiția găzduită de Muntenegru 
Mihai Cârcoană și Marian Schmidt au efectuat un try-out la Basket Zaragoza
Cei doi sportivi s-au aflat într-o scurtă pauză din activitatea de la loturile naționale ale României 
Echipa națională U18 a României a început meciurile de verificare
Tricolorii se pregătesc pentru Campionatul European Divizia B 
Naționala masculină U18 a început pregătirile pentru Campionatul European de la Oradea
Hristu Șapera are 17 jucători sub comanda sa la startul pregătirilor 
Naționala U20 se află în cantonament la Sibiu
Care sunt cei 16 jucători convocați de Dan Fleșeriu 
Ștefan Grasu și Modibo Diaby, în primii 10 jucători din lume la categoria lor de vârstă
Cei doi baschetbaliști de la Dinamo Știința și U-BT Cluj apar în topul făcut de site-ul eurobasket.com 
Premii individuale turneul final U14 masculin: MVP – Sasha Son
CS Otopeni are 3 jucători în primul 5 al turneului, câștigat după o finală cu U-BT Cluj-Napoca 
Premii individuale turneul final U14 feminin: MVP - Mihaela Panait
Olimpia București a câștigat trofeul, după o finală câștigată cu Sportul Studențesc 
CS Olimpia București, campioană la U14 - Feminin
Podiumul a fost ocupat de formații din capitală, cu Sportul Studențesc pe doi și ACS Dan Dacian pe trei 
CS Otopeni a câștigat turneul final la U14 – Masculin, după finala cu U-BT Cluj-Napoca
Ilfovenii își dublează visteria medaliilor din acest sezon, după ce au câștigat și la U15 
man_08 Extrem de pozitiv ...daca se va concretiza
0 
Pentru progresul baschetbalistic al Romaniei la nivel de echipe nationale (si nu numai) este nevoie de cat mai multi jucatori romani care sa activeze in strainatate. In Romania, in cel mai bun caz ajungi pana la un nivel, dupa care de cele mai multe ori stagnezi sau regresezi. Dar daca la 28-30 ani, dupa 10 ani de activitate in alte campionate poate veni cu multe lucruri pozitive si poate aduce plus valoare extrem de important. Acest lucru daca antrenorul echipei din Romania are rabdare cu un roman sau prefera in continuare jucatorul strain(din diverse motive).  
click pt. Articol 08 July 2019 14:20
Eduard Popa @Ossiryss
0 
Am adăugat eu jucătorul lipsă și am corectat și numele „pocit”.

Să știți că site-ul federației nu are deloc diacritice, așa că dacă am fi luat cu copy-paste, am fi „pocit” numele mai multor componenți ai naționalei. :)  
click pt. Articol 23 June 2019 17:48
0 
Într-i știre simpla, ați reușit 2 performanțe : sa pociti numele unui jucător și să-l omiteti complet pe altul... Încercați cu copy+paste, eventual 
click pt. Articol 23 June 2019 12:09
un moldovean Fara suparare
0 
Nu are nici o relevanta aceasta informatie , mai ales la aceasta categorie de articole. Se stie ca pana la 15-16 ani juniori romani sunt la un nivel decent... Problemele incep de la acesta varsta. Acum cativa ani Vlad Popovici si Vlad Cobzaru erau in topurile U16 la generatiile 1994 si 1995. Acum ei nu mai joaca dar juniori din acele topuri , Clint Capela si Cedi Osman sunt in NBA.
In opinia mea Diaby poate ajunge un jucator important pt tara noastra dar Stefan , din pacate, nu este ajutat de fizic si este putin probabil sa performeze la un nivel decent, in continuare. Asa ca .... hai sa nu ne imbatam cu apa rece 
click pt. Articol 04 June 2019 22:15
Buzestii Imbucurator
0 
Ca sunt considerati atat de perspectiva provenind dintr=o tara din lumea a treia a baschetului,dar as putea da scris ca daca nu pleaca la un club serios afara,aici se alege praful de ei.
Iar la Grasu e si mai problematic,in sensul ca nu pare sa aiba un post cu care sa se identifice,cu el va trebui lucrat mai mult. 
click pt. Articol 04 June 2019 17:53
romeovura Felicitări
0 
Ar fi frumos să-l vedem pe Modibo Diaby la echipă de senior , ca și varianta U23. Și sper să-l și joace , nu doar să îl țină pe tușă. Hai U-BT 
click pt. Articol 04 June 2019 17:38
romeovura Felicitări
0 
Sper să apară o generație cu potențial. Hai U-BT 
click pt. Articol 19 May 2019 21:20
Oldtimer numa sa nu
0 
pice pe mana antrenorului suprem al clubului 
click pt. Articol 19 May 2019 18:47
Stefan Cj Felicitari!!!
0 
Viitorul suna bine la U-BT! 
click pt. Articol 19 May 2019 17:08
0 
El este.