O nouă sală polivalentă va fi construită la Pitești


Cum va arăta arena de 21 de milioane de euro. Video

noua polivalenta pitesti

Orașul Pitești va beneficia de o nouă sală polivalentă. Aceasta va avea o capacitate de 5.000 de locuri și va costa aproximativ 21 de milioane de euro și va înlocui Sala Sporturilor Trivale.

Anunțul privind construcția sălii a fost făcut chiar de către edilul orașului, Cornel Ionică.

„Guvernul României a aprobat, prin Hotărâre, indicatorii tehnico-economici pentru construcția Sălii Polivalente din Pitești. Este o bucurie imensă pentru mine această veste, după ani de eforturi susținute și drumuri repetate la Guvern pentru acest proiect și nu numai. Urmează ca acum Compania Națională de Investiții să înceapă procedurile prevăzute de lege pentru demararea investiției. Costul total al acesteia este de circa 95 de milioane de lei, bani de la bugetul de stat, la care se adaugă cinci milioane de lei de la bugetul local pentru amenajarea unei parcări corespunzătoare și a unui pasaj pietonal peste strada Basarabiei, acolo unde va fi construită sala care va avea până în 5.000 de locuri. Aceasta este cea mai mare investiție care este realizată în Pitești după 1990! Mai avem și alte proiecte similare depuse la Guvern și veștile bune vor continua!", a scris Ionică.

De altfel, primăria din Pitești a publicat și pe facebook un video sugestiv cu privire la modul în care va arăta noua sală polivalentă din oraș:

În prezent, în Pitești există numai Sala Sporturilor Trivale, aflată lângă Stadionul Nicolae Dobrin și care are o capacitate de 2.000 de locuri și în care își joacă meciurile de acasă cei de la BCM U Pitești.

*foto: facebook Primăria Pitești



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești

Eduard Popa / 19 April 2019 / 11:41


Galerie foto


Jim Felicitari
0 
Bravo Pitesti. La Sibiu primaria doarme pe bani. 
19 April 2019 11:49
1 
Ca sa fim carcotasi, video-ul arata bine, situatia din teren e cu totul alta. Daca va fi construita acolo, spatiul dinte cladirile existente e exact cat un teren de fotbal, nici vorba de parc si copacei. Apoi daca tinem cont ca sala din Cluj a costat ~42 milioane lei .... sa dai dublu pt o capacitate mult mai mica ...  
19 April 2019 12:45
0 
Ar fi binevenita la Pitesti. Proiectul e minunat si e pentru Str. Basarabiei, nicidecum langa Sala Sporturilor. 
19 April 2019 13:10
6 
Inca un proiect "Praf in ochii alegatorilor" pe care actualul guvern il promite. Probabil spera la ceva votanti in plus cu ocazia campaniei electorale pentru europarlamentare. Guvernul ar trebui termine intai proiectele incepute, spre exemplu noua sala de sport de la Oradea, la care s-a oprit finantarea la nici o luna de zile dupa inceperea lucrarilor. Suntem satui de proiecte, tara asta are nevoie de altceva decat de proiecte, de 30 de ani tot facem proiecte dar nu mai apar realizarile. Nu mai muscati toate momelile astea electorale. 
19 April 2019 16:39
vass bela Felicitari ?!
8 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
19 April 2019 17:23
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
19 April 2019 22:08
2 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
19 April 2019 22:22

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Ionuț Georgescu, prima reacție după ce a fost suspendat trei meciuri de către Comisia de Disciplină
Managerul lui CSU Sibiu a vorbit după calificarea obținută de galben-albaștri în finala LNBM 
Dan Fleșeriu: „Am suferit mult în sferturi și semifinale, două echipe extrem de arțăgoase care ne-au pus multe probleme”. Video
CSU Sibiu a reușit prima calificare în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, după 20 de ani 
BC CSU Sibiu este în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Sibienii au tranșat calificarea cu o victorie în meciul 4 din Bănie 
Ionuț Georgescu a fost suspendat trei etape după incidentele de la Craiova
Oficialul lui BC CSU Sibiu nu va putea să mai stea pe banca tehnică 
Mladen Jeremic, de neoprit din afara semicercului în meciul decisiv contra CSA Steaua
Alb-violeții s-au impus la o diferență de 15 puncte 
Mihai Silvășan: „Nu ne-am ridicat la înălțimea unei semifinale de campionat național”
U BT Cluj-Napoca este condusă cu 2-1 la general în semifinalele LNBM de CSM CSU Oradea 
Cristian Achim: „Știm foarte bine că nu am realizat nimic încă”
Tehnicianul lui CSM CSU Oradea a fost moderat după victoria din meciul 3 cu U BT Cluj-Napoca 
CSM CSU Oradea trece din nou în față în seria cu U BT Cluj-Napoca
Trupa lui Cristian Achim este la o victorie de finală 
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București la o diferenţă de 15 puncte 
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș la o diferenţă de 25 puncte 
underCat hai las-o...
0 
e campanie electorala, nu te mai crede nimeni. :) 
click pt. Articol 20 May 2019 12:58
gyke :)))
0 
Mai degraba coma alcoolica... 
click pt. Articol 20 May 2019 12:24
sibman Astepti degeaba.
0 
Ciroza hepatica o sa scrie pe fruntea ta. :) 
click pt. Articol 20 May 2019 11:58
0 
Asa e, domnul Grigoras a fost unul din artizani si la acel blat evident. Old habits die hard. 
click pt. Articol 20 May 2019 08:47
mihaitha Normal
0 
Pai daca hotia se apara la guvernare, ce te astepti de la un rahat de federatie sportiva? 
click pt. Articol 20 May 2019 08:45
mihaitha Promit
0 
De azi incepand o sa pun deoparte cate un leu in fiecare zi, pana in ziua in care FRB ia masuri si impotriva celor trei destepti care au stricat meciul. Cand se anunta si decizia aia, ma duc si beau tot ce am adunat. Am o presimtire ca ma voi face pulbere. 
click pt. Articol 20 May 2019 08:38
gyke Mulțam
0 
Baftă și vouă mâine!  
click pt. Articol 19 May 2019 20:45
Buzestii Game over!
0 
Felicitari invingatorilor,au indeplinit o formalitate in fata unei echipe care era evident ca ramasese fara benzina!
Fara sens lamentarile lui Dan cu cei trei presupusi indisponibili,schemele astea nu se mai fac nici la gradinita,s-a vazut limpede un lot perfect valid si cu potenta fizica intacta.
De mult timp nu am mai vazut jucatori atat atat de prosti precum ursul Belciug Koreniuk,bufonul regelui Holland si Rosinanta Fraseniuc,la care daca il adaugi pe cap de creta ala doctor in scheme ai reteta spectacolului garantata!
Stau si ma gandesc oare cum am fi aratat in locul astora cu Ouzy Barro si un PG onorabil,lucruri deloc imposibile atata vreme cat pe Ouzy de exemplu si l-au permis cei de la Dinamo.Dar cata vreme la mansa e apasul Mana Iute Buzunare Adanci,nici ca o sa se intample asa ceva...
Asteptam cu interes o finala Sibiu-Oradea!
P.S.Respect grandpa Porter!
 
click pt. Articol 19 May 2019 20:18
gyke Yes
0 
Well deserved & well done. Am arătat ce trebuia să arătăm încă din meciul 3, dar poate că așa e mai bine și pauzele lungi nu ne priesc. Determinarea și agresivitatea pozitivă ne-au adus victoria netă de azi, chiar și fără procentaje prea bune la aruncări. Puțină odihnă / refacere și apoi să vină finala.  
click pt. Articol 19 May 2019 20:06
studentU felicitari
0 
Enjoy! 😀