OFICIAL. FRB a publicat sancţiunile dictate împotriva arbitrilor Laszlo Bukureşti şi Alin Faur


Bukureşti a fost suspendat opt etape, iar Faur două.

La câteva zile după dispunerea sancţiunilor împotriva oficialilor Laszlo Bukureşti şi Alin Faur, Federaţia Română de Baschet a publicat aceste informaţii pe site-ul propriu. Conform forului românesc, "U" Mobitelco a depus un memoriu după înfrângerea din meciul #1 al confruntării cu Sibiu, iar cei trei oficiali au fost sancţionaţi pentru arbitrajul slab care nu a viciat rezultatul final al jocului. Motivele principale pentru dispunerea acestor sancţioni nu au fost expuse detaliat.

In urma depunerii unui memoriu de catre clubul U-Mobitelco Cluj-Napoca dupa meciul 1 din sferturile de finala ale Play-Off-ului Ligii Nationale de Baschet Masculin, sezonul 2013-2014, disputat in data de 25 Aprilie 2014, intre CSU Atlassib Sibiu si U-Mobitelco BT Cluj-Napoca, Colegiul Central al Arbitrilor de Baschet a analizat si urmarit inregistrarea video a meciului si a hotarat :
Ca urmare a analizei video a jocului mai sus mentionat, s-au constatat mai multe greseli de arbitraj precum si nerespectarea zonelor de responsabilitati pe teren, lucru care a dus la un arbitraj slab cu erori de ambele parti. CCAB a decis urmatoarele sactiuni, tinand cont si de faptul ca erorile de arbitraj nu au viciat rezultatul final al jocului:

1. Arbitrul Laszlo Bukuresti - 8 etape suspendare (la aceasta suspendare, s-a tinut cont si de avertismentul primit in meciul de Cupa Romaniei, semifinala nr.2, dintre CSU Asesoft Ploiesti – CS Energia Rovinari, pentru arbitraj cu greseli de interpretare)

2. Arbitrul Alin Faur - 2 etape suspendare (la aceasta suspendare, s-a tinut cont si de avertismentul primit in meciul de Cupa Romaniei, semifinala nr.1, dintre CS Municipal Oradea  – BCM U Pitesti, pentru arbitraj cu greseli de interpretare)

3. Arbitrul Nicolae Dragos - avertisment (fiind la prima abatere)


De asemenea, a primit Avertisment si arbitrul Rasoga Serban, pentru arbitraj cu scapari in meciul 1 din sferturile de finala ale Play-Off-ului Ligii Nationale de Baschet Masculin, sezonul 2013-2014, disputat in data de 25 Aprilie 2014, intre BC Mures Tg Mures si BCM U Pitesti.



Vizualizează pagina personală a arbitrului Bukuresti László
Vizualizează pagina personală a arbitrului Faur Alin Mircea
Vizualizează pagina personală a arbitrului Nicolae Dragoş
Vizualizează pagina personală a arbitrului Raşoga Şerban

totalbaschet.ro / 02 May 2014 / 22:15


Galerie foto


trt Nu a influentat...
2 
"U" clar a pierdut pe mana ei acel prim joc! Dar la asa o diferenta de scor(2 pct) cea mai mica greseala conteaza asa ca RUSINE celor care nu vor un baschet disputat pe teren ci in culise ! 
02 May 2014 22:29
meea si azi
1 
a fost un arbitraj jalnic! 
02 May 2014 22:50

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Probleme salariale și la BCM U Pitești? UPDATE
Un jucător acuză că nu și-a primit banii pentru sezonul recent încheiat 
Jason Washburn se întoarce în Japonia, la Yokohama B-Corsairs
Fostul pivot al lui U-BT Cluj-Napoca a oferit și o declarație la semnarea contractului 
Târgu Jiu și Brăila au echipe „noi” afiliate FRB
ACS Târgu Jiu devine „CSM” și „Cuza Sport” devine „Cuza Pirates” 
Reacția oficială a FRB, în cazurile SCM Timișoara și CSM Phoenix CSU Galați
Care sunt deciziile oficiale cu privire la cele două formații 
FRB a discutat despre posibilitatea ca o echipă să joace în același timp cu doi baschetbaliști „naturalizați”. UPDATE
Ce decizie au luat oficialii în cazul unei asemenea situații – surse 
Phoenix Galați aproape de din Liga Națională. CSM Galați va juca în Liga 1 – surse. UPDATE
Decizia a fost luată după ce moldovenii nu au putut plăti datoriile către FRB 
Branko Cuic: „Pentru fiecare copil din Serbia era un vis să ajungă pe mâinile lui Dusko Vujosevic”
Directorul de la U-BT Cluj crede că aducerea veteranului sârb va fi benefică și pentru echipele de juniori ale clubului 
Cristian Achim, „înțepături” la adresa lui U-BT Cluj: „Vă las pe dumneavoastră să trageți concluziile”
Antrenorul Oradiei a vorbit despre jucătorii sosiți la Arena Toni Alexe de pe filiera clujeană 
Mihai Silvășan: „Domnul Vujosevic este unul dintre cei mai mari antrenori europeni”
Fostul tehnician al lui U-BT Cluj-Napoca susține că această alegere este benefică pentru întreg baschetul românesc 
Dusko Vujosevic: „U-BT mi-a dovedit că este un club serios, cu ambiții mari”
Noul antrenor al clujenilor a susținut că a primit informații despre club și de la fostul său elev, Aleksandar Rasic 
0 
De acord cu tine, cel mai probabil asa s-a intamplat, dar mna... asa cum era de asteptat, stirea e eronata. :)))) 
click pt. Articol 20 June 2019 13:42
gyke mda
0 
Sper ca a vrut sa spuna "fac rau echipelor corecte si care isi platesc obligatiile la timp" si "nu e ok sa vad astfel de lucruri care pateaza si reputatia celor corecti si a ligii in ansamblu"
Pe de alta parte eu nu cred ca a fost nici gluma, nici greseala; mai degraba "au uitat" sa plateasca, iar cineva s-a sesizat dupa publicarea articolului sau tweet-ului si l-a sunat pe DB sa stearga mesajul ca va primi banii. 
click pt. Articol 20 June 2019 13:13
0 
E bine ca ati deschis subiectul asta aici. Din pacate, in campionatul nostru s-a marit numarul problemelor de genul. Cred totusi ca situatia de azi nu se poate compara, nici in gluma, cu problemele de la Timisoara, Galati, Iasi, Targoviste. Zi frumoasa! :) 
click pt. Articol 20 June 2019 12:59
0 
Salut,

Faptul că nu se plătesc salarii la timp și sunt jucători cu sute de mii de euro pe care nu o să îi mai vadă niciodată nu „fac rău echipelor”?

Altfel, se poate să fie o glumă între Bailey și Threatt pe care noi am „pescuit-o” de pe twitter și am înțeles-o greșit, dar când te frigi de atâtea ori în ciorbă, sufli și în iaurt.

În concluzie, mult succes Piteștiului sezonul viitor și mă bucur sincer dacă toți băieții sunt plătiți la timp și această știre chiar este un fake news.  
click pt. Articol 20 June 2019 12:44
0 
Din ce stiu eu si aud din culisele celor ce discuta despre fotbal, da, va fi asemanator. PS: Asa cum era de asteptat, stirea asta e eronata. 
click pt. Articol 20 June 2019 12:30
Renan Din ce stii
0 
Echipa de baschet va avea un buget asemănător cu cel din sezonul trecut? 
click pt. Articol 20 June 2019 12:25
mikki zic si eu...
0 
nu cred ca si-ar permite financiar CSM-ul inca 6 straini cam de aceeasi valoare plus cei 2 naturalizati care cred ca au salarii situate in top 3 la echipa. 
click pt. Articol 20 June 2019 11:57
0 
Cred ca nu e adevarat. Probabil Bailey (venit ultimul) mai are de primit ceva. Din ce se aude, nu au fost probleme cu banii si nu vor fi taiati sezonul viitor. Astfel de stiri fac rau echipelor, citesc site-ul acesta de mult timp si nu e ok sa vad astfel de lucruri. 
click pt. Articol 20 June 2019 11:54
studentU parca in
0 
lnbf au schimbat ceva reguli chiar pe parcursul sezonului, deci n-ar fi o premiera. pe de alta parte, ce planuri/tactici isi fac Oradea, Cj sau alte echipe nu trebuie sa fie treaba FRB. Atata timp cat regulile sunt stabilite inaintea inceperii sezonului, mi se pare in regula.
Acum, incercand sa privesti cat de cat obiectiv, cum ti s-ar parea sa joace Oradea cu Richard si Watson ca romani? Ar fi fair fata de celelalte echipe?
Plus, care este diferenta intre 2 si 3? De ce sa nu fie voie cu 3 naturalizati? Bineinteles, intrebare capcana :)
Ca idee, cred ca ar fi ok sa poti avea doi naturalizati in lot sau cati vrei tu, atata timp cat inscrii doar unul pe foaia de joc.  
click pt. Articol 20 June 2019 11:38
highflyer mno. cu antrenorul acesta
0 
o sa batem tot in romania. interesant e ce vom face in europa...