OPINIE. Craiova în L1M = bani aruncați în vânt


Care este logica participării în L1M cu un lot cu media de vârstă de 30 ani?

În weekend va debuta ediția 2012/13 a Ligii 1 masculin, noua titulatură a Diviziei B. La startul competiției s-au înscris 15 echipe dintre care doar două vor promova în Liga Națională, dintre care două sunt formații satelit ale cluburilor din Liga Națională. Este vorba de CSU Ploiești 2 și SCM Craiova 2.

Alte cluburi din Liga Națională care au avut echipe satelit în B în sezoanele trecute au preferat să renunțe la particaprea îna ceastă competiție, din care nu ar fi avut dreptul să promoveze. Decizia lor a fost influențată și de noua regulă a FRBaschet potrivit căreia cluburile din LNBM sunt obligate să înscrie o echipă în Liga, fosta U23. Astfel, U Mobitelco, Gaz Metan Mediaș sau BC Timișoara, ca să enumăr doar pe primele trei care îmi vin în minte acum, au renunțat la L1M din motive sportive și financiare, iar decizia pe care au luat-o este lesne de înțeles.

Mai ușor de înțeles mi se pare decizia echipei din Craiova care va participa și în L1M și în L2M. În L2M este evident, conform stipulărilor regulamentare, că va evolua cu un lot din care vor face parte jucători de sub 23 de ani. În L1M însă a înscris o echipă a cărei medie de vârstă este, conform tabelului pe care l-am primit din partea clubului, de 30.6. Veteranul echipei este Cătălin Gidoiu, născut în martie 1974, și nu mai puțin de 10 dintre cei 15 jucători din lot au peste 30 de ani. Mai mult, niciunul dintre acești baschetbaliști nu figurau în baza noastră de date, ceea ce înseamnă că în ultimii 5 ani cel puțin nu au evoluat la nicio echipă de Liga Națională.

Întrebarea pe care mi-am pus-o în momentul în care am văzut lotul Craiovei pentru L1M a fost care este logica participării într-o competiție sportivă cu un asemenea lot. Nu am cum să contest valoarea sa deoarece nu am văzut jucând baschetbaliștii respectivi, însă cum se explică înscrierea într-o competiție la finalul căreia nu ai voie să câștigi nimic a unui lot a cărui medie de vârstă este de 30 de ani?

Ce rost are să cheltuiești sume importante din banii publici, în cazul unui club finanțat de municipalitate, pe o echipă fără perspectivă?

Oricât de mult mi-aș dori o ligă secundă puternică, cu meciuri disputate, care să aducă spectatori la sală, personal, consider decizia clubului din Craiova o risipă de bani și nu pot fi de acord cu ea. Consider că banii ce se vor cheltui pe echipa de L1 puteau fi utilizați mult mai eficient pentru echipele de juniori din oraș sau pentru echipa de U23, într-un campionat ce a devenit din acest an, printr-o decizie a conducătorilor de cluburi, cea mai importantă competiție din baschetul românesc.



Citește ultimele știri despre SCM U Craiova 2

Costin Marinescu / 31 October 2012 / 19:04



pa55u articol
0 
Nu as putea sa cataloghez acest articol decat foarte prost. Un ziarist profesionist care se vrea obiectiv inainte de a publica un articol trebuie sa se documenteze. Domnule Costin Marinescu, atunci cand din bunavointa dumneavoastra ati decis sa scrieti acest articol ati contactat cumva si reprezentantii clubului SCM Craiova sa va informati cu privire la acest aspect. A fost mai simplu ca sa scrieti acest articol din pura initiativa. Va multumim domnule Marinescu Costin pentru initiativa dumneavoastra de a critica clubul din Craiova pentru echipa inscrisa in L1M. An de an va plangeti ca nu sunt echipe ca nu are cine sa joace in ligile inferioare iar in momentul in care apare o echipa care vrea sa joace (fie ea si cu media de varsta peste 30 de ani) incepeti sa dati in acea echipa.
In ceea ce priveste finantarea SCM Craiova, va sfatuiesc sa va documentati inainte de resursele acestei echipe si dupa aceea sa dati in echipa si in conducerea ei.
Va multumesc inca odata pentru acest articol. Si va sfatuiesc sa contactati si clubul din Craiova pentru o opinie oficiala.
P.S. Precum observati eu nu m-am legat de cine este domnul Costin Marinescu in materie de ziarist sau cum doriti sa va numiti cat si cine este domnul Costin Marinescu in materie de baschet.

 
31 October 2012 21:58
0 
nu te pui cu placerea omului de a juca baschet in div b. si nu inteleg ce e de mirare. se fac atatea grozavii pe banii statului incat una in plus ce mai conteaza. probabil ca cineva a avut acces la cascaval si isi mai trage si el niste bani in contul personal cu echipa asta. cam asta e explicatia. 
01 November 2012 01:37
0 
si apropo de banii statului, sa vezi cand o intra dna-ul peste csm-ul din bucuresti :) 
01 November 2012 01:40
user12 ADEVAR - jucatori care isi finateaza singuri echipa
0 
Costin , eu fac parte din aceasta echipa despre care ai spus ca arunca banii in vant.ADEVARAT!
Dar BANII SUNT PLATITI DE JUCATORI 100% , cotizam toti in mod egal.Ne platim chiria la sala , echipamentele , legitimatiile , inscrierea in comepetitie , mingile , deplasarile , etc.
TOTI BANII PE CARE II CHELTUIE ACEASTA ECHIPA VIN DIN BUZUNARELE JUCATORILOR.
Clubul SCM Craiova ne-a ajutat sa ne inscriem sub titulatura sa , doar atat.
TOT BUGETUL ACESTEI ECHIPE ESTE ASIGURAT DE JUCATORII SAI.
Ceea ce facem noi are legatura cu pasiunea pentru baschet.
Acum ca te-am lamurit ASTEPTAM O ERATA , in spiritul jurnalismului corect.
Daca ai nevoie de alte informatii privind aceasta echipa , contacteaza-ne si te vom informa. 
02 November 2012 14:30
Cunoscatorul da, sigur...
0 
...daca totul este platit de jucatori de ce nu v-ati facut o echipa proprie? Nu incepeti cu birocratia si altele ca macane...Altii (Timba, WOPA) au putut, voi nu... 
02 November 2012 16:39
user12 Pt ''Cunoscatorul''
0 
Termenul initial de inscriere era 1 septembrie(dupa ce ne-am inscris noi , termenul s-a prelungit la 1 oct).Hotararea am luat-o in august si nu mai aveam timp pentru a infiinta un club nou , mai ales ca nu avem experienta in acest domeniu.Oricum se poate verifica : aceasta echipa nu primeste nici un leu de la nimeni ( avem toate facturile si chitantele ).De ce credeti ca in Franta , Italia , Spania , exista 4-5 ligi inferioare ??? Nu toti primesc bani de la stat sau de la sponsori.Sunt echipe de ligi inferioare care isi platesc singure cheltuielile.Stiu ca in Romania pare de necrezut , dar sunt si oameni care platesc bani pentru pasiunea lor.Daca vrei sa discutam mai mult pe tema asta lasa-mi date de contct. 
02 November 2012 16:58
spectatorul spectatorul
0 
si atunci daca va autofinantati voi ce rost mai are aceasta competitie doar ca sa spunem ca se face sport in ROMANIA in ce hal au putut aduce tara si implicit sportul 
02 December 2012 12:48

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Sala Sporturilor „Gabriela Szabo” a fost inaugurată în Voluntari
Cum arată sala în care vor juca baschetbaliștii ilfoveni (Galerie Foto) 
Interviu cu Alin Borșa, campion în Liga 1 alături de Cuza Sport Brăila
Românul a început sezonul alături de BC Mureș, în LNBM 
Liga 1 masculin. Cuza Sport Brăila a câștigat turneul final
Gazdele s-au impus în decsivul cu Știința București, iar Athletic Constanța a încheiat pe 3 
Liga 1 masculin. Turneul de promovare începe astăzi la Brăila
Toate cele patru echipe vor fi anul viitor în grupa B a Ligii Naționale, care se va disputa după noul format 
Liga 1 masculin. Turneul final al sateliților începe marți la Sibiu
Cele patru participante luptă pentru o reducere cât mai mare de taxe 
Liga 1. BC Athletic Constanța a devenit a patra echipă calificată la Turneul Final
Dobrogenii i-au lăsat acasă pe cei de la CSM Ploiești și CSO Voluntari 
fortheloveofthegame super teren de baschet. not!
0 
E excelent ca in Romania se mai inaugureaza sali de sport si nu e nicio urma de ironie, chiar daca s-a facut tam-tam-ul obisnuit in aceste cazuri. Din pacate ar fi bine ca salile acestea sa fie proiectate de niste oameni care se pricep. Ca acel juma de metru aflat intre tusa de fund de la baschet si panou nu prea e regulamentar. Mai ales pentru Liga Nationala. Ca sa nu zic ca nu e nici sigur pentru jucatori. 
click pt. Articol 07 June 2018 20:37
andrac Meciuri
0 
Sper sa vedem meciuri frumoase la TV. Cred ca oricine vrea sa ia locul 1, deci e miza. Iar 4 echipe care nu ar putea fi eligibile sunt Galati, Dinamo, Iasi, Timisoara (depinde de datoriile imense). 
click pt. Articol 28 May 2018 14:05
dragos vascenco un arbitru sustinut de federatie
0 
Acest arbitru Sandulache a fost exclus acum cativa ani din arbitraj dupa ce a “ciufulit-o” putin pe Carmen Tocala,care atunci era presedintele federatiei romane de baschet.
Recent,de vreo 3 ani a fost re-introdus in arbitraj cu ajutorul lui Marius Ciulin,absolvind scoala lui de arbitraj de la Constanta (doar ei stiu cate meciuri au aranjat impreuna in urma cu 10-15 ani cu comisarul Banica si altii din “garda veche”)si a avut o “evolutie remarcabila”la varsta sa mai degraba aproape de pensionare,a promovat cate o categorie in fiecare sezon,precum un arbitru tanar,talentat si de perspectiva,acum fiind arbitru LNBF.
Dupa incidentele de la meciul in care el in calitate de arbitru a agresat un spectator,nu a fost nici macar suspendat 2 etape in loc de 6 luni sau excludere,ci a fost retinut in mod tacit si elegant de la delegari Pentru 2 (doua) saptamani,de ce un altfel de regulament?
Pentru ca fratele subiectului ocupa o functie importanta in politica si ii asigura acestuia o constanta presiune pe cei care ar putea lua vreo masura neplacuta pentru ei......
Pentru ca de la presedintele actual al federatiei,Horia Paun si pana la femeia de serviciu de la federatie,tuturor le este frica de el.
Pe unii ii santajaza cu cate ceva compromitator ,iar pe altii ii ameninta cu ruperea picioarelor la propriu,pe ei si familiile lor....iar pentru ca in federatie nu exista o persoana cu coloana vertebrala care sa nu se lase impresionata de acestea,el isi desfasoara activitatea linistit si isi permite orice astfel de gest fara sa primeasca vreo sanctiune conforma cu regulamentul.
Un caz de excludere din arbitraj s-a petrecut anul trecut cand un arbitru cu experienta si vechime in arbitraj,tot LNBF a agresat in calitate de antrenor,un alt arbitru la un meci de juniori,atunci sanctiunea a venit repede si a fost ferma:Excludere din arbitraj conform regulamentului.
Asadar regulamentul este aplicabil pentru unii iar pentru altii nu,inca un caz in care ni se confirma ca traim in Romania
Sunt curios si cat timp va rezista articolul acesta pe site.... 
click pt. Articol 05 April 2018 14:33
0 
Altădată era într-o sală ca spectator, îsi sustinea iubita din acea perioadă, jucătoare. Punea presiune pe arbitrii jocului la un mod destul de urât, el fiind arbitru. Până la urmă i-a venit o minge în cap de pe banca echipei adverse.  
click pt. Articol 04 April 2018 21:38
0 
recidivist in astfel de probleme. Odata la Cerbu, desi arbitra, a urecheat un copil jucator in timpul meciului. A avut nenorocul sa fie si parintele acolo care i-a tras un pumn de l-a lasat lat. 
click pt. Articol 04 April 2018 20:50
0 
Să-i ducă păcatele cine l-a readus în arbitraj, Carmen Tocală îl exclusese. Acum băiatul vrea să recupereze.  
click pt. Articol 04 April 2018 11:03
suporter oradean sandulache,
0 
un personaj frustrat, penibil,de cea mai joasa speta!
Din punctul meu de vedere nu are ce cauta in arbitraj,ca sa nu spun ca dupa fata lui are nevoie de ingrijire medicala.Sper ca FRB sa ia masurile necesare.  
click pt. Articol 04 April 2018 10:34
0 
Nu vad rostul acestei stiri. Problema trebuie rezolvata intre ei, ca in familie. 
click pt. Articol 23 February 2018 18:48
0 
sala moderna de 1200 locuri in 2018 intr-o tara de 20 milioane.Ceausescu le facea mai mari tovarasi :))
 
click pt. Articol 23 February 2018 08:38
0 
Am vrut sa scriu acces. 
click pt. Articol 17 February 2018 13:43