Octavian Popa Calotă continuă la BC SCM Timișoara, Mladen Jeremic se desparte de echipa din Banat


Fostul internațional român a semnat un contract valabil pe încă două sezoane

BC SCM Timișoara a anunțat semnarea unui nou acord cu Octavian Popa Calotă. Jucătorul român în vârstă de 33 de ani a semnat un angajament valabil pentru următoarele două sezoane. În schimb, Mladen Jeremic a ales să nu continue la BC SCM Timișoara.

Octavian Popa Calotă a sosit la BC SCM Timișoara în vara lui 2016 și în fiecare dintre cele două sezoane petrecute pe malul Begăi a bifat peste 30 de meciuri în Liga Națională de Baschet Masculin. În stagiunea 2017/2018 „Kevin” a avut medii statistice de 11.2 puncte,3.6 pase decisive și 3.4 recuperări în 22.4 minute petrecute pe parchet, pentru un indice al eficienței de 11.8 unități.

La BC SCM Timișoara, Octavian Popa Calotă va juca din nou sub comanda lui Miodrag Perisic, antrenor care l-a pegrătit timp de două sezoane și la BC CSU Sibiu.

“Mă bucur că am semnat un contract pe doi ani și vreau să mulțumesc conducerii și antrenorului pentru încrederea acordată. Sper să nu dezamăgesc și să ajut la îndeplinirea obiectivelor. Știu că va urma o reconstrucție, dar am încredere în Mișa Perisic, un antrenor pe care îl cunosc” a spus „Kevin” pentru site-ul oficial al lui BC SCM Timișoara.

Mladen Jeremic, cel mai important jucător al lui BC SCM Timișoara, nu va mai continua în Banat. Contractul jucătorului a expirat la finele sezonului 2017/2018 și a decis să nu mai continue la Timișoara.

”Noi i-am făcut o ofertă de prelungire a contractului lui Mladen Jeremic. S-a gândit o perioadă, apoi ne-a mulțumit pentru întreaga perioadă petrecută la Timișoara. El s-a căsătorit recent cu o voleibalistă de la Agroland Timișoara, care însă va transfera la formația din Târgoviște, astfel că Mladen vrea să plece la Pitești pentru a fi cât mai aproape de soția sa. Rațiunea de transfer este cea famială, nicidecum cea financiară. Vreau să-i mulțumesc pentru tot ceea ce a făcut pentru noi și îi doresc succes” a declarat Ilie Trițoiu, președintele secției de baschet SCM Timișoara.

Mladen Jeremic a jucat 36 de partide în sezonul trecut pentru BC SCM Timișoara și a înregistrat medii de 16.2 puncte, 3.2 recuperări și 2.9 pase decisive pentru 15.2 la eficiență.

foto: Alina Cojocaru



Citește ultimele știri despre SCM Timișoara
Vizualizează pagina personală a jucătorului Mladen Jeremic
Vizualizează pagina personală a jucătorului Octavian Popa Calotă

Bogdan Isailă / 30 July 2018 / 19:15


Galerie foto


andrac Jeremic
0 
Ar fi minunat un Jeremic la Pitesti:) dar din spusele lui Nini, cei semnati nu au jucat in Romania. 
30 July 2018 19:57
0 
Pai poate inca nu a semnat pana-n acest moment, dar urmeaza?

Are 30 de ani, ma gandesc ca inca nu e final de cariera pentru el, asa ca nu cred ca se va muta la Pitesti doar ca sa stea pe bara un sezon... 
30 July 2018 20:02
Renan Cei 3
0 
Cu care s a batut palma, mai sunt 3 locuri libere, un Jeremic ar fi ideal. Important e sa vedem si pe cei 3 romani pe care ii vom semna, pentru ca din spusele antrenorului Titus nu va continua la noi. 
30 July 2018 20:07
Fortza Steaua Ucraineanul?!?!?
0 
Sunt curios sa vad cune este ucraineanul adus. Ma gandesc la Zaitev de la ROSA sau Petrov PF de la KImik 
30 July 2018 22:43

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
Cătălin Burlacu revine pe prima scenă a baschetului românesc
Fostul căpitan al lui Asesoft o va antrena pe CSA Steaua București 
Tudor Gheorghe rămâne jucătorul lui BCM U Pitești pentru încă un sezon
Al treilea nume confirmat de formația din Trivale pentru stagiunea viitoare 
Maksym Korniienko se desparte de BCMU FC Argeș Pitești
Ucraineanul se întoarce la Dnipro după șase ani 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Andrija Bojic va juca pentru CSO Voluntari
Sârbul revine în LNBM, după experiența de la Poli Iași 
CSU Sibiu a anunțat despărțirea de Justas Tamulis
Lituanianul a fost cel mai bun marcator al ardelenilor în sezonul recent încheiat 
SCM Timișoara i-a găsit înlocuitor de la U-BT Cluj-Napoca lui Dragoș Diculescu
Anders Abu Teir a semnat cu bănățenii 
BCM U Pitești a confirmat transferul lui Iuri Fraseniuc
Baschetbalistul în vârstă de 32 de ani revine în Trivale după 4 ani 
gyke Acuma...
0 
Nu era un mare secret, circula informația. Iar în plus era perfect logică, știind că încă de sezonul trecut factotumul la Steaua era Iacobescu... De abia aștept intrările celor 2 în sălile din Ardeal, în campionatul ce urmează... 😉.  
click pt. Articol 18 July 2019 23:26
0 
Si va place. Il felicitati. Ati inceput sa-l si laudati. De asta suntem unde suntem. Usor uita romanul, de aceea isi repeta vesnic greselile si nu progreseaza. 
click pt. Articol 18 July 2019 19:46
mikki pacat ca era in forma..
0 
multa sanatate si revenire rapida pe parchet!!! 
click pt. Articol 18 July 2019 16:28
mikki bun jucator, cu potential de crestere....
0 
cu aruncare precisa, patrundere buna..mi l-as dori la Oradea dar cred ca doar Barnette va mai veni acum.. la Cluj, nu stiu ce sa zic dar nu cred. o fi stiind clubul ceva daca-i ureaza sa-l vada in curand intr-un campionat puternic.. 
click pt. Articol 18 July 2019 16:25
niku25 Doar in Bucuresti.
0 
Asta da tupeu....sa nu mai joace in Bucuresti ca nu vrea nimeni sa faca echipa in Ploiesti..este STEAUA BUCURESTI si trebuie sa joace in BUCURESTI,oricine ar veni la echipa. 
click pt. Articol 18 July 2019 15:40
man_08 Bafta Cataline !
0 
Avand in vedere ca locuieste, impreuna cu familia, intr-o localitate de langa Ploiesti si are o afacere in orasul unde a cunoscut marile performante, cred/sper ca Steaua Bucuresti o sa joace meciurile de pe teren propriu la Ploiesti ( oras unde un primar cretin si un consiliu local potrivnic sportului de performanta au facut tot posibilul si au reusit ca nici un sport de echipa sa nu aibe reprezentante la nivel de seniori). S-a vazut si la meciul nationalei de seniori ca ploiestenilor le e dor de baschetul de performanta. La meciurile de juniori ale echipelor locale(desi nu exista echipe cu mari performante nationale) se strang destul de des chiar si 1000 spectatori. 
click pt. Articol 18 July 2019 13:56
mikki la despartirea Stelei de Sasa Ocokoljic, TB
0 
confirma din surse existenta negocierilor Stelei cu un fost renumit international roman..iar Gyke l-a indicat pe respectivul ca fiind Burlacu..  
click pt. Articol 18 July 2019 13:48
0 
parca anticipa mutarea 
click pt. Articol 18 July 2019 13:39
Tommy T.Gheorghe
0 
Un jucator decent.Este o alegere buna facuta pt ambele tabere! Pitesti va avea un jucator ok pt regula u 23,iar jucatorul se va bucura de minute multe pe parchet! 
click pt. Articol 17 July 2019 23:30
0 
Mi-a placut Gheorghe. Ne mai trebuie un U23 pe langa Maciuca (daca ramane). 
click pt. Articol 17 July 2019 23:25