Oficialii FCC ICIM Arad au făcut contestație cu privire la finalul partidei cu CSM Târgoviște


Arădenii susțin că autul din finalul partidei a fost dictat greșit de brigada de arbitraj (Video)

 

FCC ICIM Arad și CSM Târgoviște au oferit un meci destul de spectaculos în prima etapă a fazei a doua din Liga Națională de Baschet Feminin, Grupa Roșie. Dâmbovițencele au câștigat în deplasare, scor 64-61, dar meciul s-a terminat cu mulți nervi după o fază care s-a petrecut cu câteva secunde înainte de finalul partidei.

Brankica Hadzovic a plecat pe contraatac pe finalul partidei și mai avea nevoie de un coș de 3 puncte pentru egalare. Tunde Kilin și Ancuța Stoenescu i-au închis tușa sârboaicei iar arbitrii au fluierat aut pentru CSM Târgoviște. Oficialii arădeni au luat foc și au contestat această decizie. Aceștia au fost inflamați și de faptul că unul dintre arbitri a fluierat târziu autul.

Astfel, totalbaschet a aflat că cei de la FCC ICIM Arad au decis să facă o contestație pe care cel mai probabil o vor judeca cei de la CCCLT. Asta în timp ce Comisia de Disciplină a FRB a fost sesizată cu privire la comportamentul nesportiv al oficialilor arădeni de la finalul meciului.*

Pe imaginile publicate pe youtube se poate vedea faza de la finalul partidei.

*foto: captură youtube

*corecție: inițial am scris în mod eronat că faza va fi verificată de către Comisia de Disciplină.



Citește ultimele știri despre FCC ICIM Arad
Citește ultimele știri despre CSM Târgoviște
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre FCC ICIM Arad vs CSM Târgoviște

Eduard Popa / 02 January 2019 / 15:15


Galerie foto


studentU de pe reluare
0 
pare aut dar:

1. arbitrul, foarte bine pozitionat, fluiera foarte tarziu
2. jucatoarele de la Targoviste nu solicita nimic, chiar se uita in urma si nu inteleg ce s-a fluierat

si totusi incercarea de 3pct nu intra in cos. ce relevanta mai are contestatia in contextul asta? Nu i ca si cum jucatoarea a aruncat prost pentru ca a auzit fluierul. adica nu pare asa... 
02 January 2019 18:38
7vezer SEPSI SIC CAMIOANA !
0 
Aici Aradul are dreptate!!! 
05 January 2019 15:30

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Jovana Pasic: „Am câștigat și asta este important, dar este doar un pas în drumul spre aur”
ACS Sepsi SIC a obținut o victorie clară în primul meci din semifinala LNBF cu FCC ICIM Arad 
CSM Târgoviște întrerupe seria de înfrângeri cu un succes în primul meci pentru locurile 5-8
Dâmbovițencele au folosit puțin jucătoarele experimentate în duelul cu tânăra echipă din Oradea  
Bogdan Bulj: „Nu am răspuns bine apărării agresive. Am fost moi în ambele direcții”
FCC ICIM Arad a pierdut la 27 de puncte în deplasare primul meci din semifinala cu ACS Sepsi SIC 
Romina Filip: „Am întâlnit una dintre cele mai solide echipe ale ligii în acest sezon, cu pretenții justificate la câștigarea unui trofeu”
Românca a fost a doua marcatoare a Olimpiei CSU Brașov în primul joc al semifinalei cu CSM Satu Mare 
Marina Solopova, triple-double în victoria lui Sepsi SIC din primul meci al semifinalei cu FCC ICIM Arad
Kristina Higgins a reușit al 17-lea double-double pentru alb-verzi în campionat 
ACS Sepsi SIC deschide semifinala cu o victorie clară cu FCC ICIM Arad
Alb-verzile au controlat primul meci al seriei și au înscris 30 de puncte pe contraatac 
CSM Satu Mare se impune acasă în primul meci din semifinala cu Olimpia CSU Brașov
Sătmărencele au condus tot jocul și au avut un procentaj foarte bun la șuturile din semicerc 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și FCC ICIM Arad își dispută din nou locul în finala LNBF după 5 ani
Alb-verzile caută a 5-a finală la rând, în timp ce arădencele n-au mai ajuns în ultimul act din 2014 
CSM Satu Mare și Olimpia CSU Brașov se întâlnesc în semifinalele LNBF pentru al doilea an la rând
Primele două partide se dispută marți și joi pe terenul vicecampioanei 
Universitatea Cluj câștigă la Constanța în primul duel pentru locurile 5-8
Gazdele au condus la 10 puncte în prima repriză, dar clujencele au făcut diferența în sfertul 3 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Pe langa echipa trebuia amendat si Muresan,avand un comportament nesportiv si inacceptabil,atacand arbitrii,gazdele,masa oficiala si el ca un dictator a dat ordin pentru parasirea terenului si neparticiparea la ceremonia de festivitate.Acest Muresan este mic,foarte mic,si la propriu si la figurat!Rusine domnule Muresan,cu astfel de decizii si comportament nu ajuti de loc echipa,care altminteri este o echipa simpatica si valoroasa. 
click pt. Articol 12 April 2019 16:05
ydesh_apu Continuare
0 
FRB ar trebui sa-si revizuiasca regulamentul dupa fiecare caz de acest fel astfel incat la urmatoarea publicare a lui, ambiguitati gen: "recomandabil" sa dispara. Sunt fix cuvintele cheie in baza carora orice lege poate fi interpretabila si in consecinta incompleta. Decizia cluburilor de a adera la FRB sau alta liga straina, sau sa isi constituie o liga noua, este iarasi a cluburilor participante si FRB ar trebui sa nu poata sa actioneze nicicum impotriva acesteia, alfel traim sub dictatura MInisterului care ar impune ce sa existe si ce nu, inacceptabil in democratie. 
click pt. Articol 09 April 2019 04:04
0 
Referitoare la amenzi, deoarece au mai existat abuzuri pe vremea doamnei Tocala in sensul luarii unei decizii convenabile FRB in detrimentul uneia corecre. Daca in regulamentul ei intern, FRB a prevazut CLAR asemenea amenzi pentru comportamentul echipei Satu Mare, atunci aceasta echipa are de ales: sa plateasca sau sa iasa de sub tutela FRB. Vad insa cum defileaza fara adversar echipa Miercurea Ciuc in campionatul feminin. Daca nu e o repetare tip Asesoft privitor la drepturi sau privilegii, mai are sens campionatul feminin de baschet? Mai bine instituim regula: cine e pe locul 2, deoarece locul 1 este clar... 
click pt. Articol 09 April 2019 03:53
0 
Imnul secuiesc dupa ce s-a cantat imnul Romaniei? Minciuna! 
click pt. Articol 08 April 2019 17:31
cristy of,of
0 
de ce ati transmis meciul? asa trebuie sa dau dreptate celor de la Satu-Mare.Asa cum am mai scris 2 din cei 3 arbitri plus comisarul au putut oficia corect si fara probleme steaua-dinamo,deci se poate arbitra corect dar atunci cand federatia are "datorii" ce poti sa faci? 
click pt. Articol 08 April 2019 15:07
0 
Bravo felicitari pentru declaratia data mai ales finalul ei😁😁😁 cred ca ar fii ideal sa joci direct finala domnule Mikes😁😁😁 
click pt. Articol 07 April 2019 19:39
Heidy Respect !
0 
Pentru tot ce ai facut pentru baschet dar cum varsta isi spune cuvantul te inteleg, gandirea si exprimarea ta nu mai poate fi asa lucida 😁😁😁 Fetele astea tinere nu a invatat nimik de la voi asta deoarece voi v-ati vazut numai interesul personal......observ ca sunteti primele la dat din gura in interviuri.....am si eu o intrebare asa pentru public......ce s -a intamplat cu Alexandra Ghita o tanara de viitor al baschetului feminin......iti spun eu marele antrenor promoveaza "prieteniile'care sunt apropiate de varsta lui😁😁😁😁 EL CREDE ca "prieteniile' il pot ridica din mediocritate 😁😁😁,imi cer scuze ca fac asemenea afirmatii despre marele antrenor Tanase dar cand am citit declaratia lui la finalul primului meci din play off am crezut ca mor😁 Este posibil sa te surprinda o echipa cu joc in zona??? Dar ce "jocul in zona" vine de pe planeta Marte?😁😁😁😁 aaaaaa am inteles marele Tanase este antrenor de popice nu de baschet😁😁😁😁 
click pt. Articol 07 April 2019 19:19
Heidy 😁😁😁😁
0 
Pentru ce sunteti pregatite fetelor?😁😁😁 scuzati-mi curiozitatea😁😁😁 nu vedeti că,marea rivala isi face curătenia de primavara😁😁😁 
click pt. Articol 01 April 2019 19:44
Heidy Pacat
0 
A fost o jucatoare foarte buna pentru campionatul nostru,cred ca a sosit timpul sa isi puna gbetele in cui 😚.Multumim Mo. 
click pt. Articol 01 April 2019 19:37
0 
Marș la rht, mămăligă ți-ai luat😜