Olimpia CSU Brașov se impune la un punct în returul cu ACS KSE Târgu Secuiesc și merge la Final 4

Brașovencele și-au menajat 3 piese de bază și covăsnencele au fost aproape să profite

Olimpia CSU Brașov a câștigat cu emoții returul sferturilor de finală din cupă cu formația din a doua grupă valorică în campionat. Manșa secundă dintre brașoveance și ACS KSE Târgu Secuiesc s-a încheiat cu scorul de 61-60, pe sferturi: 9-13, 14-15, 18-15, 20-17. Gazdele porneau cu un avans de 28 de puncte din tur și și-au permis să joace fără Pesovic, Podar și Bartee. Mobley a reușit o prestație excelentă, cu 38 de puncte și 14 recuperări, iar de la gazde au fost trei jucătoare în double-digits.

Dan Calancea le-a trimis în 5-ul de start al brașovencelor pe Renata Szmutku, Marija Prlja, Romina Filip, Brandi Wingate și Amira Al Ash Hab. Ljubomir Kolarevic a început meciul cu Ramona Danalache, Helga Csurulya, Noemi Boloni, Kayla Mobley și Iringo Debreczi.

Debutul partidei a adus multe ratări. Wingate a marcat primele puncte după mai mult de două minute, cu o reușită de la distanță. Au urmat mai mult de trei minute fără coș al gazdelor, iar Mobley a dus scorul la 3-6. Prlja a oprit seceta din atacul brașovean, dar Mobley le-a distanțat pe oaspete la +6. Prlja a transformat două libere înainte de intrarea în ultimele două minute ale sfertului și în acest timp nu s-a mai înscris. Scorul la prima pauză a fost 9-13.

Debreczi a înscris primele patru puncte ale sfertului secund și a dublat avantajul oaspetelor, la 9-17. Prlja a marcat de la linia de fault primele puncte ale gazdelor în această perioadă de joc, după aproape două minute. Ultima achiziție a Olimpiei CSU a înscris alte cinci puncte la rând și a strâns ecartul la 3 lungimi. Covăsencele s-au dus din nou la plus 7, dar Filip a înscris cinci puncte pentru 21-23. Csurulya a răspuns cu o reușită de după semicerc și s-a marcat puțin în ultimele două minute ale sfertului, câte două puncte pentru Mobley și Prlja. La pauza mare tabela arăta 23-28.

Wingate a înscris prima în repriza secundă, iar Danalache și Holinka Miklos scuturau plasa de afară pentru +10 în dreptul lui ACS KSE la jumătatea sfertului trei, 29-39. Oaspetele au avut trei minute și jumătate în care nu au înscris, timp în care Wingate, Szmutku și Al Ash Hab au strâns diferența la o lungime, 38-39. Mobley a pus din nou puncte pe tabelă pentru vizitatoare, Prlja a egalat cu o reușită de la distanță și Mobley le ducea pe covăsnence în față la ultima pauză, scor 41-43.

Al Ash Hab și Mobley au înscris câte două puncte în debutul sfertului patru. Wingate le-a readus pe gazde în avantaj după multe minute, cu o reușită de la distanță. Mobley a transformat două libere din patru și oaspetele reveneau în față pentru un punct. Wingate și Al Ash Hab le-au dus pe brașovence la patru puncte în față în două rânduri, dar Mobley le-a readus pe covăsnence la conducere. Au urmat două minute în care nu s-a înscris și în ultimul s-a marcat doar de la linia de fault.

Prlja și Boloni transformau câte două libere și își duceau pe rând echipele la +1. Wingate a transformat patru aruncări de un punct consecutive pentru 61-58, dar era sancționată cu un antisportiv la încercarea de afară a lui Mobley. Coșghetera oaspetelor a transformat primele două libere, dar a ratat-o pe a treia, iar scorul devenea 61-60. Americanca a mai încercat un șut de după semicerc, dar nu a găsit ținta și Olimpia CSU Brașov câștigă returul cu 61-60 și se califică la turneul final cu 135-106 la total.

Gazdele au înscris 22 de puncte după greșelile adverse, față de 12. Olimpia CSU a stat mai bine la reușitele de la distanță (6-5) și la libere transformate (15-13), în timp ce covăsnencele au reușit cu două coșuri în plus din semicerc (16-14).

Kayla Mobley a avut o nouă prestație ofensivă excelentă, cu 38 de puncte în 40 de minute. A fost în double-double cu 14 recuperări. Pentru ACS KSE Târgu Secuiesc au mai înscris: Debreczi 8 puncte (5 recuperări), Holinka Miklos 6 puncte, Csurulya 3, Danalache 3 și Boloni 2 puncte.

Brandi Wingate a fost cea mai bună marcatoare a gazdelor cu 20 de puncte, urmată de Marija Prlja cu 18. Romina Filip a terminat în double-double cu 12 puncte și 13 recuperări. Pentru Olimpia CSU Brașov au mai înscris Al Ash Hab 7 puncte (8 recuperări) și Szmutku 4 puncte.

Brașovencele se califică la turneul final al cupei pentru al 4-lea an la rând, în timp ce covăsnencele au ajuns în turul secund la debut. Formația de sub Tâmpa își află adversara din semifinale joi, de la ora 12, când se va decide și unde se ține Final 4-ul din 30 și 31 martie.

Ambele combatante de astăzi au sâmbătă meciuri importante pentru poziția finală din clasament. Olimpia CSU Brașov întâlnește acasă, de la ora 18, pe CSM Târgoviște, cu care luptă pentru locul 3 în Grupa Roșie la finalul fazei a doua din sezonul regulat. ACS KSE Târgu Secuiesc găzduiește, de la ora 14, duelul cu Rapid București, care poate decide formația calificată în play-off din a doua grupă valorică.

*foto: Dan Potor

Citește ultimele știri despre Olimpia CSU Braşov
Citește ultimele știri despre ACS KSE Târgu Secuiesc
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre Olimpia CSU Braşov vs ACS KSE Târgu Secuiesc

Andreea Vlase / 06 March 2019 / 22:55

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Sepsi SIC: „A fost un efort foarte mare ca să putem aduce Final 4-ul la Sfântu Gheorghe. Fanii noștri merită”
Deținătoarea Cupei României a anunțat prețul biletelor pentru turneul final din 30 și 31 martie
Kayla Mobley a stabilit un nou record de puncte într-un meci din această ediție a Cupei României
Prestația sa n-a fost suficientă pentru ACS KSE Târgu Secuiesc care a pierdut la un punct returul din sferturi
S-au stabilit semifinalele Cupei României la Baschet Feminin
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe va încerca să își apere trofeul pe propriul teren
Turneul final al Cupei României se dispută la Sfântu Gheorghe pentru a 3-a oară la rând
Final 4-ul feminin va avea loc în 30 și 31 martie
Phoenix Știința Constanța obține biletul la Final 4-ul Cupei României la debutul în competiție
Sfertul cu CSM Alexandria a fost cel mai echilibrat, dar cu victorii în ambele manșe pentru favorită
CS Phoenix Știința Constanța învinge pe CSM Alexandria
CS Phoenix Știința Constanța învinge pe CSM Alexandria la o diferenţă de 4 puncte
ACS Sepsi SIC se califică la Final 4 după ce câștigă și returul sfertului cu FCC ICIM Arad
Manșa a doua a avut multă tensiune deși a început de la +35 pentru oaspete
Finalistele ediției precedente vor să țină Final 4-ul Cupei României, feminin
Joi la prânz se decide gazda turneului final și se stabilesc duelurile din semifinale
0
Din fericire pentru pentru fanii Sepsi,au o echipa buna care domina baschetul feminin romanesc.Felicitari! Din pacate acest adevar,are un revers.Faptul ca nu au adversar duce incet,incet la siguranta victoriei in orice meci fapt care devine "anost" pentru fani care vor veni tot mai putini la meciuri.Existenta unor contracandidate puternice cu care sa joace pe "muchie de cutit" ar duce la o mai mare emulatie in randul fanilor si la o motivatie mai puternica in randul jucatoarelor.Concurenta este benefica si duce la rezultate si sentimente unice in momentul in care obtii victoria.Chiar si infrangerile in meciuri in care dai totul pe teren iti aduc satisfactie. Aici ma refer si la meciurile din cupele europene pentru ca,in opinia mea aceasta concurenta de care vorbesc ar aduce plus valoare adica performanta echipei.
Binenteles,in momentul in care ai concurenta apar "voci" care contesta unele lucruri.Si ma refer aici la fanii echipelor adverse.Totodata este posibil sa apara discutii in contradictoriu,dar care pot fi duse in limita bunului de catre ambele parti.
Concurenta ar fi benefica nu doar anumitor echipe ci baschetului feminin romanesc in general!
O zi frumoasa tuturor.Haide "U"!

click pt. Articol 15 March 2019 08:27
0
Acest ,,efort,, o sa fie platit de catre spectatori.....din ce in ce mai putini.
click pt. Articol 14 March 2019 18:01
0
Doamne, oare la ce s-or fi gandit indivizii aia 3 imbracati in portocaliu, cand fluierau dupa oi?
click pt. Articol 27 February 2019 20:57
bob lucky loser = non-combat
0
mai bine loser decat lucky loser dupa un meci ce nu face cinste baschetului, mai exact, un blat. in tot noroiul asta, banica se incadreaza perfect ca maret observator. felicitari!
click pt. Articol 26 February 2019 23:43
0
Sigur, nea Dane! Este niște răi ăia care vorbește așa ceva, nu ai mâncat usturoi și zic unii că miroase!
click pt. Articol 07 December 2018 16:30
ioujhi intradevar
0
Chiritaaa...singurul meci pierdut de sepsi saint ghiorgy anul trecut il mai ti minte ? nu a fost nimic suspect asa-i? cand marshall anne si cine mai era pe acolo erau niste jaloane in sala Horia Demian din cluj ? doar ca selectionerul sa prinda un loc 4 in defavoarea aradului ? hai sa fim seriosi! lucruri de genu s-au intamplat in fiecare an in liga asta!
click pt. Articol 04 December 2018 11:46
0
Hai să ne spălăm pe mâini. Nu e nevoie să fii specialist să observi niște lucruri nelalocul lor, Dzombeta de la Arad ar trebui expulzată fără drept de viză în următorii 10 ani în România, nu mai zic de "feblețea" lu' Marcel, blonda din Serbia, nu-i rețin numele, cum îi cere mingea lu' Mercea și repune ea fix în brațele lu' Ferenczi, uitase că doar anul trecut au fost coechipiere, anul asta sunt adversare. Da' sinecuristii din comitetul director al FRB simt că e mai simplu cu Interpol, de ce nu DNA?
click pt. Articol 03 December 2018 16:31
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0
U Cluj este pe nivelul grupei B de valoare !!

click pt. Articol 02 November 2018 14:28
0
In timpul meciului se vorbea de acest aranjament care fusese facut inainte de meci.Nu este de loc corect!
click pt. Articol 02 November 2018 14:25