Opinie. CSM Steaua joacă pentru al doilea an consecutiv finala în modesta Sală a Regimentului de Gardă


Cum s-a ajuns în această situație și cine se găsește vinovat

steaua sala regimentului

CSM Steaua Eximbank București a reușit a doua calificare consecutivă în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, după cea de anul trecut, împotriva celor de la U-BT Cluj-Napoca.

Față de anul trecut, când trupa lui Jukka Toijala a întâlnit o echipă mult prea puternică, CSM Steaua s-a întărit considerabil la deadline-ul pentru transferuri și a avut un traseu extrem de greu în playoff, revenind de la 1-2 și 0-2 în seriile cu BC SCM Timișoara și U-BT Cluj. Acum, echipa patronată de primăria Capitalei și de Clubul Sportiv al Armatei are șansa să câștige primul titlu după aproape trei decenii, după ce a „furat” un meci în Arena Antonio Alexe din Oradea. Cu toate acestea, CSM Steaua va juca pentru al doilea an consecutiv cu trofeul pe masă în modesta Sală a Regimentului de Gardă Mihai Viteazu, care are o capacitate maximă de 500 de locuri.

Situația s-a produs din două motive: unul de natură sportivă, altul din cauza infrastructurii. Motivul de natură sportivă se referă la faptul că CSM Steaua nu a jucat deloc în acest sezon într-o altă sală în meciurile care au contat pe teren propriu, cu excepția celui din FIBA Europe Cup, când a evoluat împotriva lui Kormend la Târgoviște. Astfel, jucătorii au preferat să rămână în sala în care se antrenează, în ciuda unei capacități extrem de modeste!

steaua oradea sala regimentulu

Apoi, mai este motivul care ține de infrastructură. După scoaterea din uz a Sălii Floreasca, Bucureștiul a mai rămas cu Sala Polivalentă din Parcul Tineretului și cu Sala Dinamo din Ștefan cel Mare ca arene cu capacități ridicate. Cum pe arena alb-roșilor era exclus să se joace din motive evidente, sala Polivalenta era singura altă opțiune pentru steliști. Cu toate acestea, echipa condusă de Jukka Toijala nu a avut cum să se antreneze pe cea mai mare arenă din capitală, care a găzduit și Final Four-ul Champions League la volei feminin la care a participat Alba Blaj. Motivul este simplu: a avut prioritate echipa de handbal fete a CSM București, care a terminat pe locul 3 în Champions League și a avut în componență nume grele precum Cristina Neagu, Paula Ungureanu sau Bella Gulden.

Cum s-a ajuns însă în situația ca București să nu aibă decât o singură sală cu o capacitate de peste 5.000 de locuri nu este un mister. Administrațiile care au condus capitala în ultimii zeci de ani nu au făcut absolut nimic pentru infrastructura orașului pentru mari evenimente sportive. Primul care s-a lăudat că ar face ceva în acest sens a fost Sorin Oprescu. Fostul primar al Capitalei a promis în 2014 o polivalentă lângă Arena Națională, care ar fi avut o capacitate de 12.000 de locuri și un termen limită care acum pare haios: mai 2016. Cu toate acestea, după ce licitația s-a împotmolit în contestații, nici măcar o cărămidă nu a fost pusă pentru noul proiect.

A urmat apoi o altă promisiune haioasă, de data aceasta a doamnei primar Gabriela Firea: o sală polivalentă de 15.000 de locuri. Atât că noul edil al Capitalei și-a obișnuit cetățenii cu campanii de PR și vorbe goale. Așadar, evident nicio lopată nu a văzut pământul pentru construirea noii săli. În schimb, recent, doamna Firea a inaugurat o sală polivalentă în Voluntari, alături de soțul său, primarul Florentin Pandele și de directorul general CSM București, Gabriela Szabo, cea care dă numele arenei din comuna aflată la periferia Capitalei.

steaua oradea sala regimentului

Interesant este că la câteva zile distanță, fosta campioană olimpică nu a fost prezentă la conferința de presă a celor de la CSM Steaua dinaintea meciului 3 cu Oradea, chiar dacă la această întâlnire a asistat omologul său de la CSA, Cristian Petrea, care a și vorbit despre această chestiune.

„Suntem conștienți de problema sălii. Încercăm să facem tot posibilul în acest sens. Am prezentat proiectul unei săli polivalente în complexul Ghencea, o sală de 2500-3000 de locuri, astfel încât cele 3 echipe ale clubului: baschet, handbal și volei, să își poată desfășura meciurile într-o sală mare, să poată fi încurajate de public. Nu cred că acest lucru se poate realiza peste noapte. Tot acest proiect va fi realizat pe termen mediu. Încercăm să scurtăm proiectul ca distanță în timp și să vedem proiectul cât mai curând realizat”, a spus comandantul Cristian Petrea.

Până când acest termen mediu va fi realizat, vom fi nevoiți să asistăm la o altă finală în cea mai mică sală din Liga Națională de Baschet Masculin.

*foto:sportpictures.eu/ facebook Gabriela Firea



Citește ultimele știri despre CSA Steaua București
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSA Steaua București vs CSM CSU Oradea

Eduard Popa / 09 June 2018 / 9:18


Galerie foto


studentU sa fim seriosi
2 
cred ca se roaga si la stele sa nu construiasca prea repede alta sala. In sala asta de antrenament au multe avantaje despre care am mai povestit cu alte ocazii. Dar da, pt LNBM este o rusine desfausrarea pt al.doilea an consecutiv a finalei intr o sala mai mica decat sala a Rapidului, unde joaca ceva amici in liga corporatiilor din Bucuresti. Steaua csm eximbank e o formatie cu 500 de suporteri, maxim. De aceea nici nu mi doresc sa castige ei campionaul ,ci Oradea. Pe langa motivele evidente ale suprapunerilor cu asehotii: Georgescu, Otocoliki, Negoitescu... 
09 June 2018 11:04
09 June 2018 17:49
mailman n-ai unde, n-ai cu cine!
0 
Sala Mica, Echipa Mica, performanta mica! Marti seara la Oradea vom urmari in Piata Unirii pe un Ecran Mare impreuna cu 10.000 de spectatori veniti de buna voie, o Echipa Mare si o Performanta Mare: castigarea Campionatului de catre Oradea! 
09 June 2018 11:32
gyke Fără supărare
2 
Tu în viața de zi cu zi ești speaker motivațional? Toate comentariile tale au așa o aură de MLM...  
09 June 2018 11:41
09 June 2018 17:50
gyke E teribil de greu
0 
... să și furi și să și construiești. De atâta amar de vreme Bucureștiul este condus de smecheri de duzină sau de analfabeți funcționali încât simpla punere în discuție a unor astfel de proiecte cade în ridicol.  
09 June 2018 11:46
6X Sala mica.
1 
Bolojan este primar la Oradea unde si se mai construieste ceva.
Capitala....este capitala hotiei. 
09 June 2018 17:52
09 June 2018 17:56
ccc funny
2 
Unde sunt miile de stelisti la meciurile din deplasare ca nu prea se vad. Sibiul, Clujul, Oradea au suporteri si in deplasare...steaua pauza. Sa iti spun un secret prietene fa o deosebire intre suporteri de baschet si fotbal si vei vedea ca nu aveti nici 500 de suporteri 
09 June 2018 20:22
razv-an stelemeaua
3 
voi nu vedeti ca e un singur ratacit pe aici? Care trebuia banat de mult, dar celor de la TB le place polemica = vizualizari.
Legat de spectatori, situatia e jenanta la steaua - cu toate ca au o sala mica (500 de locuri - desi comform regulamentului o sala omologata trebuie sa aiba min 600) media de spectatori e de 250!!! Si au media asta ca au adus pectatori din galeria de fotbal  
09 June 2018 22:18

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Mircea Cristescu: „Nu am adus minerii în sală”
Vicepreședintele formației "U" BT a afirmat că l-a sfătuit pe Florin Nini să depună memoriu dacă este nemulțumit de arbitraje 
Interview. Daniel Ewing: "Success is defined by many little things"
How did the BC CSU Sibiu's player defend against Kobe Bryant, what advice would he give to a young Daniel and which is the biggest performance of his career (PHOTO) 
SCM U Craiova a suferit al 4-lea eșec consecutiv în Liga Națională de Baschet Masculin
Oltenii au un singur succes în faza a doua a campionatului 
Mihai Silvășan: „Un meci foarte reușit pentru noi din toate punctele de vedere”
U BT Cluj-Napoca s-a impus clar pe terenul lui SCM U Craiova 
Nandor Kuti își egalează cea mai bună prestație ofensivă a sezonului
Internaționalul român a fost cel mai bun marcator al lui U BT Cluj-Napoca la Craiova 
U BT Cluj-Napoca câștigă la Craiova și rămâne în cursa pentru primul loc la finalul sezonului regulat
Elevii lui Mihai Silvășan au făcut un meci aproape perfect în Bănie 
Season high pentru Bobe Nicolescu împotriva SCM Timișoara
Tânărul jucător român a fost dezavantajat de statistica de la linia aruncărilor libere 
Kris Richard, perfect în primul sfert în fața celor de la SCM Timișoara
Jucătorul lui CSM Oradea a încheiat partida cu 7/7 din acțiune 
Skylar Spencer a reușit un monster double-double în ultima partidă
CSA Steaua București a avut 5 jucători în double-digits în victoria cu ABC Athletic Constanța 
Goran Martinic, cel mai bun jucător al lui CSO Voluntari în victoria cu CS Dinamo București
De la oaspeți s-au remarcat Ousmane Barro și Michael Deloach 
ovidiu89 Corect!
0 
Is doi antrenori care au caractere puternice. La bere cu siguranta si le-ar putea rezolva. Restul e can can. 
click pt. Articol 20 March 2019 11:04
andrac Conflict
0 
Cred ca ar trebui ca acest conflict sa inceteze. Trebuie ca noi, suporterii, sa dam dovada de fair-play indiferent din ce parte a tarii suntem si din ce sala ne sustinem echipa. Cred ca principalele discutii, din ce a spus Nini, au fost intre el si Silvasan. Am spus-o, vreau sa vedem maine un meci de baschet frumos si fara incidente. Baschet=fair-play 
click pt. Articol 20 March 2019 00:00
ovidiu89 Alta intrebare...
0 
Nu s-a legat nimeni de mama lui Ciotlaus. Cat despre ciocane dl Florin cred ca a visat. A omis sa zica de jucatorul lui Korniyenko cum a adus acel obiect de pe tunel pentru a-l arunca catre spectatori 
click pt. Articol 19 March 2019 23:38
soso69 @gyke
0 
Stiu ca am zis ca nu-mi place sa intru in polemica dar promit sa fie ultimul pe tema asta.
Nu stiu cum e la Mures sau Timisoara dar stiu ca motivul principal pt care Muresul a picat este imputarea utilizarii banilor publici pt plata salariilor jucatorilor de baschet.
La Oradea ai informatii clar eronate. In primul rand nu-l cunosti pe Bolojan care nu ar permite asa ceva stiind ca este "sub lupa" in permanenta, doar-doar sa-l agate cu ceva.
Singurele salarii care se pot plati sunt doar celor care au contract de munca. Jucatorii de baschet nu pot avea contract de munca pt ca nu exista meseria de jucator de baschet.
Te rog sa intri pe site-ul CSM-ului la categoria salarii si o sa vezi ca sunt la vedere si actualizate. Are 4 antrenori, 4 experti si 4 referenti, dintre care 4 sunt cu 1/2 norma. Nu are nici un jucator pe statul de plata pt ca Bolojan a taiat de peste tot, ca sa aiba bani de investitii. Toate sectiile trebuie sa atraga sponsori daca vor performanta. Din acest motiv polo-ul oradean nu mai face fata, nu atrag suficienti bani din privat.
Repet, nu stiu cum e la celelate autoritati locale dar la Oradea se respecta strict prevederile legale, fara a incerca tot felul de tertipuri. Probabil ca daca ar vrea ar putea sa-l angajeze pe Richard ca referent sau portar si sa-l plateasca dar nu e cazul. Nu stiu de unde ai informatia dar mai verific-o.
S-auzim de bine! 
click pt. Articol 19 March 2019 16:14
gyke Hmm
0 
Atunci ăia de la Mureș și Timișoara sunt ai dracului de profesioniști, fiind plătiți direct 😁😁. Din informațiile mele și la Oradea, la baschet, salariile sunt alocate din surse bugetare.  
click pt. Articol 19 March 2019 13:08
soso69 @gyke
0 
Ai dreptate doar partial : e valabil ce ai scris cu conditia ca displina sportiva sa fie una profesionista, ceea ce nu e cazul la baschet. Nu stiu de ce inca baschetul e lasat la coada.
Referitor la Dykes, chiar nu stiu pe cat joaca in acest sezon dar stiu ca peste tot pe unde a jucat a avut pretentii la 20000$ pe luna. Exista chiar si o declaratie a sa in care spune ca daca ar juca in D-League ar castiga 100.000$ pe sezon si ca in Europa castiga mult mai bine. 
click pt. Articol 19 March 2019 12:00
gyke @soso
0 
Eu știu altceva, salariile sportivilor pot fi plătite direct, deoarece CSM urile sunt persoane juridice de drept public, organizate sub formă de instituții publice și se află în subordinea CL. Finanțarea lor se face prin intermediul unui ordin al MFP, iar cheltuielile cu salariile sunt eligibile.  
click pt. Articol 18 March 2019 22:14
0 
Cu tot respectul, dacă nu ai scris la mișto mai sus, în opinia mea ai zis cel puțin 5 chestii false total... Dar vorba ta, sa ne bucuram de baschet pentru ca urmează partea cea mai tare! 
click pt. Articol 18 March 2019 22:13
0 
Te salut! Nici eu nu vrea sa intru in polemica, dar se pare ca fara sa vreau am aprins focul. Erai mai bine informat ca oricine. Poate ne dumiresti. Stii ce salar are Dykes acum? 
click pt. Articol 18 March 2019 19:32
0 
Nu vreau sa mai intru din nou in polemica bugetelor si a autenticitatii informatiilor dar trebuie sa fac o precizare. CSM-ul poate primi bani de la Consiliul Local doar pt cheltuieli generale si nu pt salarii. Daca e asa cum zici ca 80% din bugetul clubului e de la Consiliu, atunci inseamna ca restul de 20% vine de la ceilalti sponsori. Universitatea asigura doar suportul pt echipa a 2-a iar Spitalul Pelican suporta to ce tine de partea medicala (tratamente, operatii etc) , inclusiv personalul medical la meciuri.
Deci 2 dintre sponsorii principali nu contribuie cu bani. Raman sponsorii mici care asigura, conform calculelor tale, sub 20% din buget (80%-Pelican-Universitate). Cu acesti bani se platesc salariile jucatorilor. Din acest motiv Oradea nu si-l permite pe un Dykes sau pe un Mohammed de acum cativa ani. Nu si l-a permis pe Jeremic sau pe Diaz (nu a putut oferi mai mult ca Timisoara in sezonul trecut). Nu si-l poate permite pe Moldoveanu si nu si l-a putut permite nici pe Falker (sezonul trecut) si nici pe Cooper (in acest sezon).
Din acest motiv a durat aproape o luna sa aduca inlocuitori pt Denison si Ginyard, pt ca trebuie sa se incadreze in buget iar la Oradea jucatorii nu castiga mult.
Mai bine sa lasam bugetele de-o parte si sa ne bucuram de baschet.  
click pt. Articol 18 March 2019 16:30