Opinie. CSM Steaua joacă pentru al doilea an consecutiv finala în modesta Sală a Regimentului de Gardă


Cum s-a ajuns în această situație și cine se găsește vinovat

steaua sala regimentului

CSM Steaua Eximbank București a reușit a doua calificare consecutivă în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, după cea de anul trecut, împotriva celor de la U-BT Cluj-Napoca.

Față de anul trecut, când trupa lui Jukka Toijala a întâlnit o echipă mult prea puternică, CSM Steaua s-a întărit considerabil la deadline-ul pentru transferuri și a avut un traseu extrem de greu în playoff, revenind de la 1-2 și 0-2 în seriile cu BC SCM Timișoara și U-BT Cluj. Acum, echipa patronată de primăria Capitalei și de Clubul Sportiv al Armatei are șansa să câștige primul titlu după aproape trei decenii, după ce a „furat” un meci în Arena Antonio Alexe din Oradea. Cu toate acestea, CSM Steaua va juca pentru al doilea an consecutiv cu trofeul pe masă în modesta Sală a Regimentului de Gardă Mihai Viteazu, care are o capacitate maximă de 500 de locuri.

Situația s-a produs din două motive: unul de natură sportivă, altul din cauza infrastructurii. Motivul de natură sportivă se referă la faptul că CSM Steaua nu a jucat deloc în acest sezon într-o altă sală în meciurile care au contat pe teren propriu, cu excepția celui din FIBA Europe Cup, când a evoluat împotriva lui Kormend la Târgoviște. Astfel, jucătorii au preferat să rămână în sala în care se antrenează, în ciuda unei capacități extrem de modeste!

steaua oradea sala regimentulu

Apoi, mai este motivul care ține de infrastructură. După scoaterea din uz a Sălii Floreasca, Bucureștiul a mai rămas cu Sala Polivalentă din Parcul Tineretului și cu Sala Dinamo din Ștefan cel Mare ca arene cu capacități ridicate. Cum pe arena alb-roșilor era exclus să se joace din motive evidente, sala Polivalenta era singura altă opțiune pentru steliști. Cu toate acestea, echipa condusă de Jukka Toijala nu a avut cum să se antreneze pe cea mai mare arenă din capitală, care a găzduit și Final Four-ul Champions League la volei feminin la care a participat Alba Blaj. Motivul este simplu: a avut prioritate echipa de handbal fete a CSM București, care a terminat pe locul 3 în Champions League și a avut în componență nume grele precum Cristina Neagu, Paula Ungureanu sau Bella Gulden.

Cum s-a ajuns însă în situația ca București să nu aibă decât o singură sală cu o capacitate de peste 5.000 de locuri nu este un mister. Administrațiile care au condus capitala în ultimii zeci de ani nu au făcut absolut nimic pentru infrastructura orașului pentru mari evenimente sportive. Primul care s-a lăudat că ar face ceva în acest sens a fost Sorin Oprescu. Fostul primar al Capitalei a promis în 2014 o polivalentă lângă Arena Națională, care ar fi avut o capacitate de 12.000 de locuri și un termen limită care acum pare haios: mai 2016. Cu toate acestea, după ce licitația s-a împotmolit în contestații, nici măcar o cărămidă nu a fost pusă pentru noul proiect.

A urmat apoi o altă promisiune haioasă, de data aceasta a doamnei primar Gabriela Firea: o sală polivalentă de 15.000 de locuri. Atât că noul edil al Capitalei și-a obișnuit cetățenii cu campanii de PR și vorbe goale. Așadar, evident nicio lopată nu a văzut pământul pentru construirea noii săli. În schimb, recent, doamna Firea a inaugurat o sală polivalentă în Voluntari, alături de soțul său, primarul Florentin Pandele și de directorul general CSM București, Gabriela Szabo, cea care dă numele arenei din comuna aflată la periferia Capitalei.

steaua oradea sala regimentului

Interesant este că la câteva zile distanță, fosta campioană olimpică nu a fost prezentă la conferința de presă a celor de la CSM Steaua dinaintea meciului 3 cu Oradea, chiar dacă la această întâlnire a asistat omologul său de la CSA, Cristian Petrea, care a și vorbit despre această chestiune.

„Suntem conștienți de problema sălii. Încercăm să facem tot posibilul în acest sens. Am prezentat proiectul unei săli polivalente în complexul Ghencea, o sală de 2500-3000 de locuri, astfel încât cele 3 echipe ale clubului: baschet, handbal și volei, să își poată desfășura meciurile într-o sală mare, să poată fi încurajate de public. Nu cred că acest lucru se poate realiza peste noapte. Tot acest proiect va fi realizat pe termen mediu. Încercăm să scurtăm proiectul ca distanță în timp și să vedem proiectul cât mai curând realizat”, a spus comandantul Cristian Petrea.

Până când acest termen mediu va fi realizat, vom fi nevoiți să asistăm la o altă finală în cea mai mică sală din Liga Națională de Baschet Masculin.

*foto:sportpictures.eu/ facebook Gabriela Firea



Citește ultimele știri despre CSA Steaua București
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSA Steaua București vs CSM CSU Oradea

Eduard Popa / 09 June 2018 / 9:18


Galerie foto


studentU sa fim seriosi
2 
cred ca se roaga si la stele sa nu construiasca prea repede alta sala. In sala asta de antrenament au multe avantaje despre care am mai povestit cu alte ocazii. Dar da, pt LNBM este o rusine desfausrarea pt al.doilea an consecutiv a finalei intr o sala mai mica decat sala a Rapidului, unde joaca ceva amici in liga corporatiilor din Bucuresti. Steaua csm eximbank e o formatie cu 500 de suporteri, maxim. De aceea nici nu mi doresc sa castige ei campionaul ,ci Oradea. Pe langa motivele evidente ale suprapunerilor cu asehotii: Georgescu, Otocoliki, Negoitescu... 
09 June 2018 11:04
09 June 2018 17:49
mailman n-ai unde, n-ai cu cine!
0 
Sala Mica, Echipa Mica, performanta mica! Marti seara la Oradea vom urmari in Piata Unirii pe un Ecran Mare impreuna cu 10.000 de spectatori veniti de buna voie, o Echipa Mare si o Performanta Mare: castigarea Campionatului de catre Oradea! 
09 June 2018 11:32
gyke Fără supărare
2 
Tu în viața de zi cu zi ești speaker motivațional? Toate comentariile tale au așa o aură de MLM...  
09 June 2018 11:41
09 June 2018 17:50
gyke E teribil de greu
0 
... să și furi și să și construiești. De atâta amar de vreme Bucureștiul este condus de smecheri de duzină sau de analfabeți funcționali încât simpla punere în discuție a unor astfel de proiecte cade în ridicol.  
09 June 2018 11:46
6X Sala mica.
1 
Bolojan este primar la Oradea unde si se mai construieste ceva.
Capitala....este capitala hotiei. 
09 June 2018 17:52
09 June 2018 17:56
ccc funny
2 
Unde sunt miile de stelisti la meciurile din deplasare ca nu prea se vad. Sibiul, Clujul, Oradea au suporteri si in deplasare...steaua pauza. Sa iti spun un secret prietene fa o deosebire intre suporteri de baschet si fotbal si vei vedea ca nu aveti nici 500 de suporteri 
09 June 2018 20:22
razv-an stelemeaua
3 
voi nu vedeti ca e un singur ratacit pe aici? Care trebuia banat de mult, dar celor de la TB le place polemica = vizualizari.
Legat de spectatori, situatia e jenanta la steaua - cu toate ca au o sala mica (500 de locuri - desi comform regulamentului o sala omologata trebuie sa aiba min 600) media de spectatori e de 250!!! Si au media asta ca au adus pectatori din galeria de fotbal  
09 June 2018 22:18

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Sasha Ocokoljic contestă regula U23: „Spun eu ceea ce colegii mei din LNBM se feresc să zică”
Tehnicianul Stelei nu vede cu ochi buni schimbările de regulament din acest sezon 
Ștefan Grasu a debutat în LNBM la nici 16 ani
Baschetbalistul lui CS Dinamo Știința este fiul fostei mare atlete, Nicoleta Grasu 
Cristian Bota: „Avem speranța că ne vom regăsi echilibrul psihic și fizic necesar unei asemenea confruntări”
SCM Timișoara joacă astăzi în deplasare cu U-BT Cluj 
Guy Dupuy a făcut spectacol în All Starul local de la Constanța! Organizatorii au strâns sute de jucării pentru copii cu situații speciale
Proiectul a fost organizat cu sprijinul Consiliului Județean Constanța și al Primăriei Constanța 
Florin Nini: „Avem nevoie de susținerea fanilor mai mult ca oricând”
BCM U FC Argeș Pitești vine după trei înfrângeri consecutive 
Mihai Silvășan:”Nu dorim să mai facem pași greșiti”
Tehnicianul clujenilor a prefațat duelul contra SCM Timișoara 
Sasha Ocokoljic: „Dacă le limitam aruncarea de la 3 puncte, am fi câștigat”
CSA Steaua a pierdut la nouă puncte duelul cu CSM CSU Oradea 
Cristian Achim: „Felul în care am marcat în prima repriză este ireal"
CSM CSU Oradea a avut un procentaj de 65% la aruncările din prima jumătate a duelului cu Steaua București 
Uros Lucic, prestație solidă în fața fostei sale echipe
Zarko Djuric și Ante Delas, cei mai eficienți jucători în înfrângerea celor de la CSA Steaua 
Giordan Watson, prestație excelentă în victoria de pe teren propriu
Americanul are procentaj perfect la aruncările de la distanță 
0 
Foarte bine. Trebuie sã vinã cineva din afarã ca sã ne zicã realitatea. Biletele de intrare la meciuri ar trebui recalculate: Pentru tot meciul sau de la pauza mare pana la final. :-) 
click pt. Articol 10 December 2018 18:02
cristy RESPECT
0 
Foarte frumos gestul clubului oradean de ai oferi lui Mandache prin presedintele Sere un tablou cu imaginea lui de la Eurobaschet 2017 cu triple-double-14pct,11ast,10 rec.
RESPECT pentru presedinte,si pt noi spectatorii fideli si multe semne de intrebare pt. Achim care ??a uitat?? sa da dea mana cu Andrei.
In alta ordine de idei o victorie frumoasa dupa un meci placut,echipele extrem de fair-play, arbitri umpic speriati cand Steaua se apropia.Bafta ORADEA,bafta ANDREI 
click pt. Articol 10 December 2018 09:48
Renan Pacat
0 
Un jucător de valoare ce va lipsi in 2 meciuri decisive pentru clasarea in top 6, cel de la Timișoara si cel cu Steaua. In meciul de maine poate va reveni Person, dar va fi foarte greu contra unei echipe ce excelează prin jocul atletic. 
click pt. Articol 09 December 2018 18:42
0 
Eu ma mai uit la tv pe alte canale decat cele de cancan. Sunt documentare facute pe subiecte de genul asta. Mai ales in lumea baschetului de peste ocean. Eu n-am pomenit de ”mitici” dar pe ei nu-i intrece nimeni. Si nu ca la Cluj ar fi sfinti. Peste tot sunt uscaturi.
 
click pt. Articol 08 December 2018 15:36
0 
Sper ca dupa sezonul acesta sa scapam definitiv de acesti limbrici ai campionatului, care de prin 2009 nu fac altceva decat sa-si bata joc de jucatori si antrenori. 
click pt. Articol 08 December 2018 13:17
studentU evaziv raspunsul
0 
nu aduce nici o informatie suplimentara. Oricum, e mai de interes cred declaratia managerului salii decat opinia unui editorialist. Poate va veni totusi cineva cu ceva informatii mai tehnice. Altfel, vom vedea pe parcursul timpului daca a fost o investitie sau o teapa. 
click pt. Articol 08 December 2018 02:34
Eduard Popa here you go
0 
Deci acum si cei de la FIBA fac afaceri dubioase. Or fi si ei „mitici”. :))))

Am intrebat, mi s-a raspuns.

http://www.totalbaschet.ro/articol/De-ce-nu-a-fost-p%C4%83strat-parchetul-de-la-Eurobasket-2017-Reac%C8%9Bie-oficial%C4%83~65002 
click pt. Articol 08 December 2018 01:30
viking33 Las vegas
0 
Rusu asta nu a fost prin State in vara ca da caute parchet? Coincidență, de ziua lui. Si cu amanta . Se pare ca l-au găsit :) ma gandesc ca excursia aia a costat cat jumătate din parchetul de la euro. Plus ca cel vechi mai era utilizabil, ma gandesc ca si la inaugurarea salii au zis ca ala e cel mai bun parchet. Da no, nu is banii lui; isi permite 
click pt. Articol 07 December 2018 22:03
studentU merci frumos
0 
Stefan Cj E bine ca mai sunt si oameni cu memorie si principii pe aici. Nu am hard feelings, doar am adresat o intrebare zic eu legitima. Daca i numai parerea redactorului sau are si vreo info in acest sens. 
click pt. Articol 07 December 2018 20:16
0 
Daca au calcat fratii Gasol pe parchet inseamna ca era bun? Crezi ca la FIBA nu se fac afaceri dubioase? Sa fim seriosi. Chiar te rog sa investighezi sunt curios. Si daca tot suntem la capitolul corectitudine, poate ne spui cine a modificat comentariile chiar colegului studentU acum aproximativ 1 an, aici pe Total Baschet.  
click pt. Articol 07 December 2018 19:42