Optimism la SCM U Craiova, înainte de startul playoff-ului


Dan Ioan: „Ne dorim să ajungem în semifinale. Ar fi ideal un 3-0”

dan ioan craiova baschet playoff

SCM Universitatea Craiova joacă în ultima etapă din faza a doua a Ligii Naționale de Baschet Masculin, grupa valorică 7-12, în compania celor de la Phoenix Galați.

Partida cu moldovenii este una destul de importantă întrucât hotărăște pe ce loc vor juca cele două formații în prima rundă de playoff. Dan Ioan, antrenorul secund al formației craiovene, a vorbit în cadrul unei conferințe de presă despre partida cu Phoenix.

„Urmează un meci decisiv pentru noi, pentru ocuparea locului 7 la finalul fazei a II-a din Liga Naţională. Practică un baschet într-un tempo foarte ridicat, încearcă să fie agresivi în atac şi să pună presiune pe adversari. Consider că am făcut partide bune în ultimele jocuri împotriva lor şi ne putem impune sâmbătă. După această etapă va urma împerecherea în play-off şi vom evolua cu Sibiu, Cluj sau Steaua, în funcţie de rezultatele din ultima etapă”, a spus Ioan, potrivit sportuldoljean.ro.

Tehnicianul oltenilor susține spus că obiectivul echipei este calificarea în semifinalele LNBM.

„Nu dorim să ne oprim în sferturile de finală. Nu am preferințe cu cine vom juca, pentru noi ar fi ideal o echipă cu care să câștigăm cu 3-0 în primul tur din play-off. Știu că echipa nu a câștigat niciun meci în play-off, dar acum ne-am propus ca obiectiv calificarea în semifinale”, a declarat Dan Ioan.

În funcție de rezultatele din ultima rundă, Craiova ar putea întâlni Sibiu, Cluj sau Steaua.

Partida dintre SCM U Craiova și Phoenix Galați se joacă sâmbătă, de la ora 17:00, la aceeași oră cu cele trei partide din Top 6 LNBM.

*corecție: în articolul original scria „pentru noi ar fi ideal un 3-0 în primul tur”

*foto: Sportul Doljean



Vizualizează pagina personală a antrenorului Dan Ioan
Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre SCM Universitatea Craiova vs CSM Phoenix Galaţi

Eduard Popa / 27 April 2018 / 9:14


Galerie foto


0 
Un tampit. La fel ca tacsu. Macar lui i se trage de la praz. 
27 April 2018 11:00
horia_craiova COMICUL !!!!!!!!
2 
Baiatul asta, aterizat pe meleaguri oltenesti prin manevrele de la federatie ale maestrului in arta managementului sportiv, este de un comic desavarsit. Trist este ca un astfel de imbecil pleaca si ramanem cu declaratiile sforaitoare si fara nicio acoperire in realitate.
Nu suntem toti de pe aici atat de retardati, ca acest impostor cu multe diplome si rude la federatie, incat sa credem ca am putea elima Clujul, Steaua sau Sibiul cu 3-0 (sau macar sa ii eliminam cu 3-2).
Si uite asa a mai aparut in peisajul baschetbalistic autohton inca un impostor, cu o geanta de diplome, care incearca sa prosteasca lumea. Dar noi aici avem avantajul ca suntem "vaccinati" de domnul manager general, care timp de 8 ani a reusit (prin "performantele si masurile luate") sa ne imunizeze la aparitia unor astfel de specimene.
In rest, nu putem decat sa remarcam logica imbatabila care ne arata ca : "stiu ca echipa nu a castigat niciun meci in play-off dar acum ne-am propus sa ajungem in semifinale".
De curiozitate dar l-a intrebat pe manager cand a pierdut de 3 ori in play -off cu 3-0, daca si-a dorit sa mearga in semifinale (bine putem sa nu punem la socoteala ultima participare cand a fost "uitat"BUREAU pe la bulgari, ca nu avea viza chipurile, si asa am "favorizat" Muresul)... 
27 April 2018 11:11
gyke Păi dacă
0 
stăm să analizăm dpdv semantic, omul are perfectă dreptate: victoria cu 3 la 0 este ideală. Singura problemă ar fi că distinsul nu cred că avea semantica în cap când a deschis gura, cel mai probabil nu avea nimic...  
27 April 2018 11:56
0 
Optimismul este justificat!La celebra intrebare morometiana:"Pe ce te bazezi?",exista un raspuns in doua puncte:1)a rasuflat informatia ca a fost "spart" laptopul lui Zelko Obradovic;2)se va aplica si o schema premiera mondiala,devastatoare pentru adversari,numita "Ox head mambo no 5"
Asa ca Steaua,Cluj,Sibiu,pazea! 
27 April 2018 12:03

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
S-a aflat programul partidelor de pregătire pe care Overseas Basketball Combine le va avea în România
Dragan Petricevic, despre acest eveniment: „Mă bucur pentru faptul că vor vizita România” 
Dinamo Știința București lansează seria „Locker Room Talks”. Primul episod cu Ștefan Grasu
Mezinul Ligii Naționale de Baschet Masculin este primul dinamovist care răspunde întrebărilor „Locker Room Talks” 
Sala Sporturilor din Târgu Jiu are probleme cu acoperișul
Arena gorjeană are numai un an de când a fost inaugurată 
Tony Easley a plecat pe urmele contelui Dracula (FOTO)
Jucătorul lui U-BT Cluj-Napoca a trăit o adevărată aventură în centrul României 
BC CSU Sibiu va disputa trei partide de verificare în această fereastră de pauză
Sibienii vor juca meciurile în trei zile consecutive 
Vlad Moldoveanu: „Orice jucător trebuie să știe să-și joace rolul pe care i-l dă antrenorul”
Sportivul a vorbit despre mai mult aspecte din baschet în cadrul unui podcast 
Austin Chatman este noul conducător de joc al Stelei (Video)
CSA Steaua, întăriri pentru Grupa Galbenă după înfrângerea cu Voluntari 
Monyea Pratt a fost prezent la meciul dintre Atlanta Hawks și Los Angeles Lakers
Baschetbalistul Sibiului a urmărit de la fața locului înfrângerea surprinzătoare a echipei lui LeBron James 
LNBM MVP - Etapa 4, F2: Ivan Siriscevic
Kyndall Dykes, al doilea nominalizat 
Pedja Stamenkovic, triple-double în campionatul din Cehia
Fostul fundaș de la U BT Cluj-Napoca și-a purtat noua echipă spre al 4-lea succes stagional 
studentU @Eduard Popa
0 
Ce-ti mai place can-can ul :)) 
click pt. Articol 14 February 2019 14:11
studentU le era
0 
musai un conducator decent. asta s-a vazut de la inceputul campionatului. poate daca aduceau rapid pe cineva, ar fi prins top 6 si altfel priveau tot sezonul. Asa, de pe 7 sau 8, jucand cu SB sau U, au sanse foarte mici intr-o serie 3 din 5.  
click pt. Articol 14 February 2019 09:46
0 
ca am auzit de super multe echipe din campionatul ceh care sparg clasamentele in competitiile europene 🤓 
click pt. Articol 12 February 2019 18:03
TitiAcs cum ar spune cineva :
0 
surprize, surprize ! Din nou cineva si-a aratat masura "profesionalismului". Cine sa fie ?  
click pt. Articol 12 February 2019 15:53
gyke Buuun
0 
Avem competiție anul ăsta la concursul de slamdunk de la All Star Game. Dacă vom avea All Star și /sau concurs de slam...  
click pt. Articol 12 February 2019 12:35
0 
faina interceptia si finalizarea cu 360.

alley oop-ul nu i chiar fabulos though :)) 
click pt. Articol 12 February 2019 10:33
gyke Anyway
0 
Să ai +4 la 16 s rămase și să fii la o fracțiune de secundă de a pierde meciul, nu poate însemna decât că ai gestionat teribil de prost finalul de meci.  
click pt. Articol 12 February 2019 08:13
0 
Daca as avea 4pct și 16secunde, nici eu nu as trimite adversarul la linia de pedeapsa. 
click pt. Articol 11 February 2019 23:37
0 
1. O victorie importanta. 2. Cred ca Timisoara a revenit pe relaxarea Pitestiului. 3. Pivotul lor e foarte bun. 4. In sfertul 3, aveam 6 faulturi si ei 0. 5. Baciu e dat de FRB ca fiind accidentat. O gluma?! Ca sa le raspund ‘fanilor’ lui Nini, nu l cunosc personal, dar pare un tip super. Mingea a ajuns la pivotul sarb dupa multe pase, la cosul de 3. Deci rotatia nu a mers, atata tot. Bravo, baieti! 
click pt. Articol 11 February 2019 22:41
tanaseb Pitesti
0 
Bravo, Nini. Bravo, Pitesti. Trebuia sa vina si o infrangere pentru Timisoara. Vukosavljevic cred ca ii cel mai complet pivot din tara. 
click pt. Articol 11 February 2019 22:36