Optimism la SCM U Craiova, înainte de startul playoff-ului


Dan Ioan: „Ne dorim să ajungem în semifinale. Ar fi ideal un 3-0”

dan ioan craiova baschet playoff

SCM Universitatea Craiova joacă în ultima etapă din faza a doua a Ligii Naționale de Baschet Masculin, grupa valorică 7-12, în compania celor de la Phoenix Galați.

Partida cu moldovenii este una destul de importantă întrucât hotărăște pe ce loc vor juca cele două formații în prima rundă de playoff. Dan Ioan, antrenorul secund al formației craiovene, a vorbit în cadrul unei conferințe de presă despre partida cu Phoenix.

„Urmează un meci decisiv pentru noi, pentru ocuparea locului 7 la finalul fazei a II-a din Liga Naţională. Practică un baschet într-un tempo foarte ridicat, încearcă să fie agresivi în atac şi să pună presiune pe adversari. Consider că am făcut partide bune în ultimele jocuri împotriva lor şi ne putem impune sâmbătă. După această etapă va urma împerecherea în play-off şi vom evolua cu Sibiu, Cluj sau Steaua, în funcţie de rezultatele din ultima etapă”, a spus Ioan, potrivit sportuldoljean.ro.

Tehnicianul oltenilor susține spus că obiectivul echipei este calificarea în semifinalele LNBM.

„Nu dorim să ne oprim în sferturile de finală. Nu am preferințe cu cine vom juca, pentru noi ar fi ideal o echipă cu care să câștigăm cu 3-0 în primul tur din play-off. Știu că echipa nu a câștigat niciun meci în play-off, dar acum ne-am propus ca obiectiv calificarea în semifinale”, a declarat Dan Ioan.

În funcție de rezultatele din ultima rundă, Craiova ar putea întâlni Sibiu, Cluj sau Steaua.

Partida dintre SCM U Craiova și Phoenix Galați se joacă sâmbătă, de la ora 17:00, la aceeași oră cu cele trei partide din Top 6 LNBM.

*corecție: în articolul original scria „pentru noi ar fi ideal un 3-0 în primul tur”

*foto: Sportul Doljean



Vizualizează pagina personală a antrenorului Dan Ioan
Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre SCM Universitatea Craiova vs CSM Phoenix Galaţi

Eduard Popa / 27 April 2018 / 9:14


Galerie foto


0 
Un tampit. La fel ca tacsu. Macar lui i se trage de la praz. 
27 April 2018 11:00
horia_craiova COMICUL !!!!!!!!
2 
Baiatul asta, aterizat pe meleaguri oltenesti prin manevrele de la federatie ale maestrului in arta managementului sportiv, este de un comic desavarsit. Trist este ca un astfel de imbecil pleaca si ramanem cu declaratiile sforaitoare si fara nicio acoperire in realitate.
Nu suntem toti de pe aici atat de retardati, ca acest impostor cu multe diplome si rude la federatie, incat sa credem ca am putea elima Clujul, Steaua sau Sibiul cu 3-0 (sau macar sa ii eliminam cu 3-2).
Si uite asa a mai aparut in peisajul baschetbalistic autohton inca un impostor, cu o geanta de diplome, care incearca sa prosteasca lumea. Dar noi aici avem avantajul ca suntem "vaccinati" de domnul manager general, care timp de 8 ani a reusit (prin "performantele si masurile luate") sa ne imunizeze la aparitia unor astfel de specimene.
In rest, nu putem decat sa remarcam logica imbatabila care ne arata ca : "stiu ca echipa nu a castigat niciun meci in play-off dar acum ne-am propus sa ajungem in semifinale".
De curiozitate dar l-a intrebat pe manager cand a pierdut de 3 ori in play -off cu 3-0, daca si-a dorit sa mearga in semifinale (bine putem sa nu punem la socoteala ultima participare cand a fost "uitat"BUREAU pe la bulgari, ca nu avea viza chipurile, si asa am "favorizat" Muresul)... 
27 April 2018 11:11
gyke Păi dacă
0 
stăm să analizăm dpdv semantic, omul are perfectă dreptate: victoria cu 3 la 0 este ideală. Singura problemă ar fi că distinsul nu cred că avea semantica în cap când a deschis gura, cel mai probabil nu avea nimic...  
27 April 2018 11:56
0 
Optimismul este justificat!La celebra intrebare morometiana:"Pe ce te bazezi?",exista un raspuns in doua puncte:1)a rasuflat informatia ca a fost "spart" laptopul lui Zelko Obradovic;2)se va aplica si o schema premiera mondiala,devastatoare pentru adversari,numita "Ox head mambo no 5"
Asa ca Steaua,Cluj,Sibiu,pazea! 
27 April 2018 12:03

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
Goran Gajovic: „Când eram mic idolul meu era Pedja Stojakovic”
Muntenegreanul a câștigat concursul de 3 puncte, după o finală dramatică cu Dragan Zekovic. Video 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați 
Video. Kevin Hardy, campion la dunk contest: „A fost un sentiment grozav să am familia lângă mine”
Hardy a ajuns la al treilea concurs câștigat în România, după cele din 2016 și 2017 
Goran Gajovic a câștigat concursul de 3 puncte din cadrul LNBM All-Star Game
Jucătorul Craiovei a trecut în finală de Dragan Zekovic. Video 
O nouă sală polivalentă va fi construită la Pitești
Cum va arăta arena de 21 de milioane de euro. Video 
Mircea Cristescu: „All Star Game-ul este singura sărbătoare a baschetului din România”
Printre surprizele pregătite de organizatori se numără un show de slam-dunk al unor americani care au colaborat cu NBA (Video) 
Kevin Hardy și Kris Richard se vor duela și în concursul de slam dunk contest de la LNBM All-Star Game
Porter Troupe va participa la concursul de 3 puncte, alături de patru ex-iugoslavi 
Un scurt istoric al confruntărilor dintre U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Oradea din fazele eliminatorii
Cele două echipe s-au întâlnit de trei ori în playoff, de două ori în finala Cupei și de două ori în Supercupă 
Opiniile Total Baschet. Premiații și dezamăgirile sezonului masculin 2018/2019
Redactorii site-ului nostru au răspuns, pe rând, la șase întrebări referitoare la sezonul regulat recent încheiat 
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23
0 
Inca un proiect "Praf in ochii alegatorilor" pe care actualul guvern il promite. Probabil spera la ceva votanti in plus cu ocazia campaniei electorale pentru europarlamentare. Guvernul ar trebui termine intai proiectele incepute, spre exemplu noua sala de sport de la Oradea, la care s-a oprit finantarea la nici o luna de zile dupa inceperea lucrarilor. Suntem satui de proiecte, tara asta are nevoie de altceva decat de proiecte, de 30 de ani tot facem proiecte dar nu mai apar realizarile. Nu mai muscati toate momelile astea electorale. 
click pt. Articol 19 April 2019 16:39
0 
Ar fi binevenita la Pitesti. Proiectul e minunat si e pentru Str. Basarabiei, nicidecum langa Sala Sporturilor. 
click pt. Articol 19 April 2019 13:10
0 
Ca sa fim carcotasi, video-ul arata bine, situatia din teren e cu totul alta. Daca va fi construita acolo, spatiul dinte cladirile existente e exact cat un teren de fotbal, nici vorba de parc si copacei. Apoi daca tinem cont ca sala din Cluj a costat ~42 milioane lei .... sa dai dublu pt o capacitate mult mai mica ...  
click pt. Articol 19 April 2019 12:45
Jim Felicitari
0 
Bravo Pitesti. La Sibiu primaria doarme pe bani. 
click pt. Articol 19 April 2019 11:49
mailman Felicitari CSU Sibiu!
0 
...si dupa cum spuneam, anul acesta fiind vorba de aniversare si la noi acasa, luam: slam dunk-ul, concursul de 3 si campionatul...  
click pt. Articol 19 April 2019 10:55