Optimism la SCM U Craiova, înainte de startul playoff-ului


Dan Ioan: „Ne dorim să ajungem în semifinale. Ar fi ideal un 3-0”

dan ioan craiova baschet playoff

SCM Universitatea Craiova joacă în ultima etapă din faza a doua a Ligii Naționale de Baschet Masculin, grupa valorică 7-12, în compania celor de la Phoenix Galați.

Partida cu moldovenii este una destul de importantă întrucât hotărăște pe ce loc vor juca cele două formații în prima rundă de playoff. Dan Ioan, antrenorul secund al formației craiovene, a vorbit în cadrul unei conferințe de presă despre partida cu Phoenix.

„Urmează un meci decisiv pentru noi, pentru ocuparea locului 7 la finalul fazei a II-a din Liga Naţională. Practică un baschet într-un tempo foarte ridicat, încearcă să fie agresivi în atac şi să pună presiune pe adversari. Consider că am făcut partide bune în ultimele jocuri împotriva lor şi ne putem impune sâmbătă. După această etapă va urma împerecherea în play-off şi vom evolua cu Sibiu, Cluj sau Steaua, în funcţie de rezultatele din ultima etapă”, a spus Ioan, potrivit sportuldoljean.ro.

Tehnicianul oltenilor susține spus că obiectivul echipei este calificarea în semifinalele LNBM.

„Nu dorim să ne oprim în sferturile de finală. Nu am preferințe cu cine vom juca, pentru noi ar fi ideal o echipă cu care să câștigăm cu 3-0 în primul tur din play-off. Știu că echipa nu a câștigat niciun meci în play-off, dar acum ne-am propus ca obiectiv calificarea în semifinale”, a declarat Dan Ioan.

În funcție de rezultatele din ultima rundă, Craiova ar putea întâlni Sibiu, Cluj sau Steaua.

Partida dintre SCM U Craiova și Phoenix Galați se joacă sâmbătă, de la ora 17:00, la aceeași oră cu cele trei partide din Top 6 LNBM.

*corecție: în articolul original scria „pentru noi ar fi ideal un 3-0 în primul tur”

*foto: Sportul Doljean



Vizualizează pagina personală a antrenorului Dan Ioan
Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre SCM Universitatea Craiova vs CSM Phoenix Galaţi

Eduard Popa / 27 April 2018 / 9:14


Galerie foto


0 
Un tampit. La fel ca tacsu. Macar lui i se trage de la praz. 
27 April 2018 11:00
horia_craiova COMICUL !!!!!!!!
2 
Baiatul asta, aterizat pe meleaguri oltenesti prin manevrele de la federatie ale maestrului in arta managementului sportiv, este de un comic desavarsit. Trist este ca un astfel de imbecil pleaca si ramanem cu declaratiile sforaitoare si fara nicio acoperire in realitate.
Nu suntem toti de pe aici atat de retardati, ca acest impostor cu multe diplome si rude la federatie, incat sa credem ca am putea elima Clujul, Steaua sau Sibiul cu 3-0 (sau macar sa ii eliminam cu 3-2).
Si uite asa a mai aparut in peisajul baschetbalistic autohton inca un impostor, cu o geanta de diplome, care incearca sa prosteasca lumea. Dar noi aici avem avantajul ca suntem "vaccinati" de domnul manager general, care timp de 8 ani a reusit (prin "performantele si masurile luate") sa ne imunizeze la aparitia unor astfel de specimene.
In rest, nu putem decat sa remarcam logica imbatabila care ne arata ca : "stiu ca echipa nu a castigat niciun meci in play-off dar acum ne-am propus sa ajungem in semifinale".
De curiozitate dar l-a intrebat pe manager cand a pierdut de 3 ori in play -off cu 3-0, daca si-a dorit sa mearga in semifinale (bine putem sa nu punem la socoteala ultima participare cand a fost "uitat"BUREAU pe la bulgari, ca nu avea viza chipurile, si asa am "favorizat" Muresul)... 
27 April 2018 11:11
gyke Păi dacă
0 
stăm să analizăm dpdv semantic, omul are perfectă dreptate: victoria cu 3 la 0 este ideală. Singura problemă ar fi că distinsul nu cred că avea semantica în cap când a deschis gura, cel mai probabil nu avea nimic...  
27 April 2018 11:56
0 
Optimismul este justificat!La celebra intrebare morometiana:"Pe ce te bazezi?",exista un raspuns in doua puncte:1)a rasuflat informatia ca a fost "spart" laptopul lui Zelko Obradovic;2)se va aplica si o schema premiera mondiala,devastatoare pentru adversari,numita "Ox head mambo no 5"
Asa ca Steaua,Cluj,Sibiu,pazea! 
27 April 2018 12:03

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
500 de abonamente vândute deja de campioana CSM CSU Oradea
Cât costă tichetele pentru întreg sezonul și de ce surpriză vor avea parte fanii bihoreni 
Ionuț Berceanu va juca și în sezonul următor pentru SCM U Craiova
Va fi al 3-lea sezon consecutiv pentru jucătorul de 21 de ani la formația olteană 
CSU Sibiu a publicat primele informații despre abonamentele pentru stagiunea 2019/2020
Abonații vechi vor avea întâietate la achiziția tichetelor pentru tot sezonul, începând cu 19 august 
Surse. Vlad Negoițescu ajunge la CSM Galați
„Nego” se desparte de Steaua după trei sezoane 
Armin Cane este noul jucător al lui Dinamo Știința București
Americanul vine din campionatul Finlandei 
Doliu în baschetul românesc, după trecerea în neființă a lui Armand Novacek
Fostul mare jucător al Stelei a făcut parte din generația de aur a baschetului românesc din anii '50-'60  
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
UPDATE. Mladen Jeremic, confirmat drept noul jucător al celor de la Dinamo Știința București
Sârbul este primul transfer făcut de alb-roșii în acest sezon 
Vlad Corpodean va fi căpitanul lui CSM Galați și în sezonul viitor
Baschetbalistul român continuă pe malul Dunării. Surse 
Titus Nicoară rămâne la CSM Mediaș
Extrema de forță a semnat un nou contract cu formația de pe Târnava Mare 
gyke 😁😁
0 
Nu vreau să duc discuția în "cine are cel mai mare...", dar ține cont și de sectorul așa zis vip (de fapt sunt vreo 200 de locuri exact vis-a-vis de galerie). Ca să nu mai zic de faptul că abonații vechi au același preț ca și cei noi. Asta e unul dintre reproșuri, iar apoi e cel legat de faptul că nu e deloc o ofertă family friendly, pur și simplu tarifele sunt aceleași pentru toată lumea; suntem mulți cei care avem 3 4 abonamente și bugetul familiei este puternic lovit în perioada asta... Dar în fine, eu unul înțeleg ce stă în spatele deciziei... Este însă posibil ca numărul de abonamente vechi să scadă, dar vor veni altele noi, ale celor care nu au prins bilete în playoff. Vedem de luni încolo, care va fi ritmul de vânzare. Parcă la Oradea sunt 500 vândute până acum, nu e rău deloc.  
click pt. Articol 16 August 2019 19:21
76ers Abonament
0 
Am lungit-o...concluzia, la noile preturi pentru bilete parca esti incurajat sa ai abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:35
0 
Nu am verificat link-ul, preturile au crescut si pentru meciurile din sezonul regulat/Fiba, deci pretruile abonamentelor sunt justificate :D 
click pt. Articol 16 August 2019 18:30
0 
Preturile par destul de mari dar nu exagerate, dupa calculele mele cel mai ieftin abonament, mai ales pentru vechii abonati, ar fi trebuit sa fie undeva la 250 de lei deoarece din ce stiu pretul celui mai ieftin bilet era 15 lei sezonul trecut iar sezonul acesta vor disputa cel putin 15 meciuri acasa, urmand ca cele din playoff sa fie un fel de bonus, dar cu pretentiile de castigare a campionatului automat se transforma in cel putin 20 de meciuri jucate acasa.
Acum este posibil ca in urmatorul sezon pretul biletelor sa inceapa de la 20 de lei si automat abonamentul este o alegere foarte buna.
Totusi sunt de parere ca un club ar trebui sa fie putin mai transparent si sa spuna direct ca veniturile din vanzarea de abonamente ajunge la club si ca sunt importante, asa sunt convins ca 90% din abonati ar fi de acord sa plateasca si 50-100 de lei in plus doar pentru a ajuta clubul si nu neaparat sa profite de facilitatile unui abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:28
Oldtimer Fiți liniștiți, nu e cel mai scump
0 
Dacă facem media cu sectoarele A, B, C, D ar fi 350 lei abonamentul, identic cu cel de la Oradea. La noi biletul e 15 lei / meci / sezon curent și 25 lei / meci / etapa superioara Cupa & Campionat. În plus sunt tot felul de combinații struțo-cămile cu vechi/noi/adulți /copii.... Sezonul trecut, efectul scumpirilor cu 50% s-a reflectat clar în prezența la sală, excepție făcând derby-urile și PO (dar nici aici întotdeauna) Dar... media salariului net în Sibiu e mult mai mare ca în Oradea, la capitolul relației club-fani sunteți la mult peste alții iar CSU fans e unic, deocamdată... așa că nu cred ca 70 % din sezonul precedent să cunoască picajul produs la Oradea. Si oricum, din banii de pe bilete și abonamente asiguri, cel mult, utilități, nu salarii la sportivi. E și motivul pentru care n-am avut climatizare în sala Toni Alexe la ultimile meciuri din sezonul trecut...  
click pt. Articol 16 August 2019 18:23
0 
Daca jucam si in Europa, e oarecum normala cresterea pretului la abonamente.
Cresterea de 10 lei la bilete nu mi se pare tocmai ok... e totusi baschet nu ar trebui sa dam in preturi de fotbal. Sper ca la amicale sa fie acces gratuit. 
click pt. Articol 16 August 2019 18:18
0 
Asta am înțeles, dar eu vroiam sa spun, dacă nu se vor mai vinde în același număr mare având în vedere cel puțin prețul cam piperat? Ma rog, sunt sigur ca s-au făcut calcule și studii, pe mine, ca simplu amator, doar m-a izbit în ochi prețul abonamentelor. 
click pt. Articol 16 August 2019 17:30
0 
Păi ți-am răspuns... sunt easy money... dacă ai cerere suficient de mare de ce să nu faci 20 30k în plus. Pentru un club cu bugetul nostru sunt bani mulți...  
click pt. Articol 16 August 2019 17:12
0 
Nu e treaba mea evident, eu ma refeream doar ca mi se pare multicel ca suma. Care sa fie motivul creșterii cu 100 lei? Pana la urma în Europa vor fi probabil cele 3 meciuri (bine ar fi sa ma contraziceti), iar echipa sa fie mai buna și sa obțină mai multe anul asta? Hmm, am rezervele mele, dar ma abțin pana nu ii vad efectiv în teren. N-as fi asa sigur ca vor fi mai scumpe ca ale noastre, sa vedem. 
click pt. Articol 16 August 2019 16:42
gyke Completare
0 
Cu siguranță vor fi cele mai scumpe abonamente din țară sezonul ăsta la baschet.  
click pt. Articol 16 August 2019 16:10