Oradea înfruntă din nou BC Timișoara


Bihorenii s-au impus în toate cele trei întâlniri din acest sezon

Liga Naţională

Etapa 20

 

joi, 27 februarie

ora 18:00

 

 Arena Antonio Alexe

Oradea

15-4 Fişa meciului 9-10

 

Duelul de joi dintre CSM Oradea și BC Timișoara este unul deja clasic pentru Liga Națională și extrem de așteptat de suporteri. Cele două echipe au fost adversare și în Cupa României, unde orădenii s-au impus clar în dubla-manșă. În turul campionatului scorul a fost de 79-87, CSM-ul oprind astfel o serie de 6 victorii consecutive a bănățenilor.

Acestă partidă găsește cele două formații în situații complet diferite. Oradea se află pe prima poziție a clasamentului, la egalitate cu Sibiul, în timp ce Timișoara se luptă pentru a prinde ultima poziție calificantă în play-off. În acest moment bănățenii sunt primii sub linie, pe locul 9, la 2 puncte de echipa Piteștiului. 

CSM Oradea abordează partida cu un moral foarte bun, în special după ultima victorie spectaculoasă asupra celor de la BCM U Pitești. Elevii lui Cristian Achim au remontat un deficit de 17 puncte și au câștigat cu 72-66. În urma acestui succes bihorenii au ajuns la 5 victorii consecutive. 

Pentru BC Timișoara statistica nu este la fel de favorabilă. Bănățenii au învins în ultima etapă pe Farul, însă până la acel meci strânseseră 3 înfrângeri consecutive. Din acest motiv, acest meci este unul extrem de important pentru alb-violeți. Dacă vor să mai aibă șanse reale să termine campionatul între primele 8 echipe bănățenii au foarte mare nevoie de victorie.

În ciuda avantajul net din punct de vedere al victoriilor, CSM Oradea stă ceva mai rău la procentajele de reușite la nivel de echipă, față de Timișoara. Astfel, la aruncările de 2 puncte are 56,1%, față de 56,5% cât au timișorenii. La aruncările de 3 puncte situația este similară, cu 34,7% față de 35,%, iar la aruncările de la linia de libere, tot BC Timișoara are avantajul, cu 78,1%, comparativ cu 70,8% pentru orădeni.

Atuurile Oradei în această partidă sunt încrederea, stabilitatea, lotul mult mai omogen, știința de a aborda finalurile de meci, dar și un public entuziast. Cu toate acestea, echipa Timișoreană este imprevizibilă și dacă jucători precum Jovanovic, Gacesa, Conley sau Fenn prind o zi mare, poate pune serioase probleme oricai adversar. Ca o noutate faţă de confruntările anterioare, Oradea va conta si pe aportul lui Reinar Hallik, însă nu se va putea baza pe Radovan Markovic.

Meciul din etapa a 20-a dintre CSM Oradea și BC Timișoara este programat pentru joi, 27 februarie și va fi transmis în direct de DigiSport 3 cu începere de la ora 18:00.



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM CSU Oradea vs SCM Timișoara
Citește ultimele știri despre SCM Timișoara
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Claudiu Dekan / 26 February 2014 / 10:00



Tomy Oradea - Timisoara
1 
Salutare... Abia astept acest meci. Din pacate nu voi putea ajunge in Oradea avand in vedere ca este in cursul saptamanii si pentru asta fac matanii ca Digisport sa nu ne pacaleasca pentru a "n"-a oara si sa transmita meciul. Cred Oradea in aceasta partida este in pericol. Si pericolul este ca nu cumva sa avem impresia ca Timisoara nu s-a imbunatatit si sa jucam deconcentrati crezand ca vom castiga doar daca vom pasi pe parchet. Cred ca va fi un meci de uzura, cu multe dueluri 1on1, si am senzatia ca Dragan pregateste ceva surprize... astfel va fi interesant de vazut cum va pune Cristi echipa in teren. Ma astept ca Vuja sa se apere la Jovanovic, asa cum la Mures Martinic nu putea nici respira de el, ar fi utila aceeasi partitura. Imi pare rau ca BCT nu e acolo, batandu-se pentru primele 4 pozitii acolo unde ii este locul, insa mai au sanse sa prinda o pozitie de PO si acolo cine stie... cred ca Dragan stie :) ... Pana atunci sa avem un meci frumos si fie ca cel mai bun sa castige! 
26 February 2014 14:58
rexdecebal Lupta CSM
1 
Toata lumea, hai la sala!!! Lupta CSM!!! Cine stie ceva de starea lui Tibarna?! 
27 February 2014 16:49

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Steaua București câștigă partida de acasă cu Dinamo Știința
Confruntarea a contat pentru ocuparea locului șapte în LNBM 
Mirel Dragoste: „Probabil există un mic avantaj moral în fața lor”
Fundașul lui BC CSU Sibiu a prefațat primele două meciuri ale finalei Ligii Naționale 
Marko Stojadinovic: „Este mai ușor pentru mine să joc cu Koma sau cu Bobo decât cu Vladan”
SCM Timișoara a câștigat primul meci pentru locul 5 cu un procentaj mult mai bun de la distanță față de piteșteni 
CSM CSU Oradea continuă tradiția și organizează un Watch Party pentru primele două jocuri ale finalei
Suporterii orădeni vor putea urmări aceste meciuri pe un ecran gigantic amplasat pe parchetul Arenei Antonio Alexe 
Când se joacă finala LNBM dintre CSU Sibiu și CSM CSU Oradea
Programul ultimului act al Ligii Naționale 
SCM Timișoara se impune în primul meci din seria contra BCM U Pitești
Oaspeții au încheiat partida cu un procentaj dezastruos din afara semicercului 
Ce se întâmpla în baschetul mondial când BC CSU Sibiu juca ultima finală de campionat
Formația de pe Cibin a câștigat titlul național în 1999, la ultima prezență în finală 
Derby-ul de tradiție al sportului românesc, Steaua-Dinamo, este transmis de Digisport
Cele două formații joacă pentru locurile 7-8 
Mesajul lui Muhamed Pasalic pentru colegi, la finalul partidei CSM CSU Oradea – U-BT Cluj
Căpitanul bihorenilor a vorbit după calificarea în finala LNBM 
Care este programul finalei mici a Ligii Naționale de Baschet Masculin
U-BT Cluj-Napoca și SCM Universitatea Craiova luptă pentru medaliile de bronz, în direct la FRBTV 
0 
De la 850.000 la 1.000.000 euro e diferenta mare. 
click pt. Articol 23 May 2019 15:01
Renan Felicitări!
0 
Întreaga echipă, conducere și antrenori, merită felicitati pentru acest sezon. Ne a batut Timișoara in cel mai important meci, când puteam evita Oradea, ne a batut si acum fara cel mai important jucător al lor. Cu un buget de 1 milion de euro, am reusit sa formăm cea mai slabă echipă din ultimii ani. Individual unii jucători sunt valoroși, dar nu s a format o echipă. In meciul acesta am avut 1/18 de 3 pct. Dacă conducerea si antrenorul ar avea onoare și ar depune demisiile pentru că i al doi lea an în care nu și îndeplinesc obiectivul. Si vor veni unii "suporteri" ai echipei si vor spune ca antrenorul e pasionat, ca jucătorii transpiră și tot felul de scuze penibile. Imi pare rau doar de faptul că regretatul profesor Ziguli n a prins un asemena buget. 
click pt. Articol 23 May 2019 14:21
0 
Nu-mi fac iluzii ca ma va citi aici vreun grangure de la onoratul organ federal, însă vreau sa rămână scris : sa va fie rușine pana la sfârșitul zilelor voastre ca, prin incompetență, nerușinare și corupție, ați permis ca obrazul acestei tari sa fie inca odată mânjit! Cu oameni ca voi la butoane, niciodată acest sport nu va progresa cu adevărat în România! Am crezut ca balcanismele din arbitraj, pregătirea și licențierea antrenorilor și listele "servite" de la loturile naționalele juniori, sunt maximum de nemernicie de care sunteți capabili, dar mi-ați depășit din nou așteptările! Nu-mi dau seama exact, DNA-ul sau DIICOT-ul ar trebui sa va pună întrebări, dar sper ca măcar una dintre ele sa va intrebe una-alta. 
click pt. Articol 23 May 2019 13:03
Marius Stern Comparativ
0 
Era echivalentul Cupei UEFA la fotbal.In baschetul feminin era echivalenta cu Cupa Liliana Ronchetti. 
click pt. Articol 23 May 2019 10:00
0 
nivelul nostru a ramas deci cam tot acelasi, tot in a treia competitie ne luptam.
toate bune! 
click pt. Articol 23 May 2019 08:37
76ers A da
0 
Și campionatul românesc primea un loc sau doua in competiție dar echipele trebuiau sa înceapă din primul sau al doilea tur și rar treceau de primul meci ... 
click pt. Articol 23 May 2019 03:08
0 
Din ce îmi aduc eu aminte nu era printre cele mai importante competiții europene la acea vreme dacă nu ma înșel era cam a treia ca valoare deci un Basketball Champions League din zilele noastre. Ulterior îmi aduc aminte ca a existat o fuzionare cu o alta cupa parca prin anul 2000 din care a ieșit actuala competiție Eurocup 
click pt. Articol 23 May 2019 02:53
studentU foarte fain
0 
articolul, inclusiv tusa de final. O intrebare pt cunoscatori: ce a fost cupa Korac? As putea google ui, dar as vrea un insight in comapratie cu competitiile europene actuale. 
click pt. Articol 22 May 2019 22:07
ajax Halo, deșteptarea!
0 
Treziți-vă odată adormitilor și tăiați în carne vie! E limpede pt toată lumea ca aceiași smecherasi se învârt în conducerea cluburilor cu probleme, persoane fizice sau juridice, și nu luați nicio măsură. La un club declarat în faliment cineva trebuie sa răspundă, iar pt asta as interzice acelor persoane, care s-au aflat în conducerea cluburilor respective, sa mai facă parte din consiliul de administrație pana nu se achita la zi toate datoriile. Federație de 2 bani 
click pt. Articol 22 May 2019 20:21
Cristi11 Echipe
0 
La anul vor avea alt nume. Simplu