Pedja Stamenkovic, triple-double în campionatul din Cehia


Fostul fundaș de la U BT Cluj-Napoca și-a purtat noua echipă spre al 4-lea succes stagional

pedja stamenkovic

Pedja Stamenkovic a avut o prestație excelentă în ultima etapă din campionatul Cehiei. Fostul fundaș de la U BT Cluj-Napoca a înregistrat un triple-double, în victoria lui Kralovsti sokoli în fața celor de la NH Ostrava, cu scorul de 93-82.

În 33 de minute petrecute pe parchet, Stamenkovic a înregistrat 16 puncte, 10 recuperări și 10 pase decisive. Sârbul a încheiat partida cu 5/5 de la 2 puncte, 6/9 de la linia de libere și 0/2 de la 3 puncte. Fundașul a mai avut două capace și o intercepție, pentru un indice al eficienței de 37 de unități.

Pedja Stamenkovic a ajuns în Cehia la sfârșitul anului 2018, după ce s-a despărțit de U BT Cluj-Napoca. El a jucat 8 partide de atunci în campionatul Cehiei și are medii statistice de 10.0 puncte, 8.1 recuperări și 8.1 pase decisive pentru 17.4 la eficiență.

Kralovsti sokoli este ultima în grupa a doua din Cehia cu 4 victorii și 19 înfrângeri. De la sosirea lui Stamenkovic, echipa a bifat 3 victorii. Următorul joc pentru Kralovsti sokoli are loc chiar astăzi, 12 februarie, tot pe teren propriu, în fața celor de USK Praga.

*foto: Manases Sandor/ u-bt.ro



Vizualizează pagina personală a jucătorului Pedja Stamenkovic

Bogdan Isailă / 12 February 2019 / 15:15


Galerie foto


TitiAcs cum ar spune cineva :
2 
surprize, surprize ! Din nou cineva si-a aratat masura "profesionalismului". Cine sa fie ?  
12 February 2019 15:53
0 
ca am auzit de super multe echipe din campionatul ceh care sparg clasamentele in competitiile europene 🤓 
12 February 2019 18:03

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Greșeli de arbitraj pe finalul meciului SCM U Craiova – SCM Timișoara
Oficialii au ratat câteva decizii importante pe finalul meciului. Foto + Video 
Jason Washburn, omul meciului pentru U-BT Cluj Napoca în victoria cu CSA Steaua
Kyndall Dykes a fost cel mai bun marcator al clujenilor 
SCM Timișoara se impune în deplasare cu SCM U Craiova după un meci foarte strâns
Partida din Bănie a consemnat numeroase schimbări de lider de-a lungul acesteia 
U-BT Cluj câștigă un meci disputat cu CSA Steaua, la debutul în playoff-ul LNBM
Clujenii au revenit de la -16, grație unui run de 21-2 în sfertul al treilea 
BC CSU Sibiu și Dinamo Știința București, din nou față în față după duelul din Cupa României
Cele două formații se întâlnesc în prima rundă de playoff 
CSM CSU Oradea și BCM U Pitești se întâlnesc în primul tur din play-off
Cele două au luptat una contra celeilalte pentru un loc în semifinale și sezonul trecut 
Igor Mijajlovic: „Știm că trebuie să dăm totul şi să punem inimă în ceea ce facem”
Amedeo Casale: „Din ultimul meci cu Timișoara ne-am învățat lecția” 
Interviu Andrei Mandache: „Cu atâtea probleme create la echipă, consider că am scos maximum din acest sezon”
Veteranul Stelei vorbește despre duelul cu U-BT Cluj, colaborarea cu cei de la Steaua dar și reacomodarea la viața din București 
Playoff LNBM. Analiza seriei U-BT Cluj-Napoca – Steaua București
U-BT Cluj și Steaua și-au împărțit victoriile în sezonul regulat din acest sezon 
INTERVIU Dragoș Diculescu: „Mergem în Bănie să obținem cel puțin o victorie”
Tânărul baschetbalist ne-a vorbit despre sezonul regulat, selecția la All-Star Game și colaborarea cu antrenorul Cristian Bota 
studentU @sibieni
0 
va e un pic teama de TM in semi :)
si mie mi-ar fi in locul vostru si cred ca si asta va fi semifinala 1: sb-tm 
click pt. Articol 24 April 2019 22:06
0 
De ce nu a jucat Calota? E accidentat? 
click pt. Articol 24 April 2019 20:55
JCN !?!?
0 
Sa imi explice cineva ultimele 15 secunde, eu n-am inteles nimic. 
click pt. Articol 24 April 2019 20:44
0 
daca americanii nu jucau doar pentru ei puteam castiga mai lejer(cu toate ca am avut un joc modest) 
click pt. Articol 24 April 2019 20:40
0 
cum ziceam, TM isi va vinde scump pielea, indiferent de problemele de la echipa.  
click pt. Articol 24 April 2019 20:28
studentU la -16 or fi fost cativa
0 
care sa ne cante prohodul.

Gratie unui run am revenit si castigat cu marja de siguranta destul de mare. Jocul oscilant, am pierdut increderea si bucuria din acele doua-trei jocuri pe care toti le-am laudat si remarcat, la final de grupa rosie. La Steaua probleme cu rotatia scurta si antrenorul slabut, mai slabut decat al nostru chiar :))

Ceva legat si de arbitraj, care in seara asta mi s-a parut bun spre foarte bun. Ca sa remarcam si astfel de lucruri, nu numa sa ne plangem cand arbitrajul strica jocul.

Mergem cu incredere in meciul doi. Haide U!
 
click pt. Articol 24 April 2019 20:27
studentU ok, merci de clarificari
0 
tm chiar nu cred ca vor renunta asa usor ;) 
click pt. Articol 24 April 2019 16:31
0 
Meciul 2 nu va fi live, figurează ca înregistrat de la ora 21.00, digi sport4. S-a schimbat transmisia? 
click pt. Articol 24 April 2019 16:19
gyke Pai
0 
dupa capu' meu... La Cluj am mers pe factorul surpriza, daca Steaua nu ia meciul 1 nu mai ia nici unul. La Oradea e destul de clar pentru mine ca Pitesti nu va castiga la Oradea, dar un meci din serie trebuie sa ia deci, meciul 3... iar la Craiova, uite, sa nu mai fie dubii, revin si zic 3 0, Timisoara intra rapid in vacanta (desi pe noi ne avantajeaza o serie lunga aici). 
click pt. Articol 24 April 2019 15:02
studentU eu is chill
0 
nu-i stress, doar ma intrebam cu ai ales exact acele meciuri, chiar subiectiv privind...