Peste 5.700 de fani au fost prezenți la Derby-ul Ardealului dintre U-BT Cluj și CSU Sibiu


Cele două galerii au făcut spectacol, au cântat împreună imnul României, dar s-au și șicanat de mai multe ori pe parcursul meciului (Video)

suporteri u bt cluj csu sibiu

U-BT Cluj și CSU Sibiu a fost un adevărat derby al baschetului românesc. Imensa polivalentă clujeană, denumită din rațiuni economice BTarena, a oferit „infrastructura” perfectă și pentru o încleștare între două dintre cele mai inimoase galerii de baschet din România.

Peste 5.700 de spectatori au fost prezenți la acest derbyi, aceasta fiind cifra oferită imediat după meci de către organizatori. Cifra de pe statistica oficială a partidei arată însă că au fost 5.801 spectatori. Printre aceștia s-au numărat ambele galerii ale celor două echipe de baschet. Fanii sibieni au impresionat printr-un număr important de oameni prezenți în polivalenta din Cluj. Suporterii galben-albaștrilor au fost undeva în jur de 800 de persoane. Aceștia au dominat de mai multe ori fondul sonor și au reușit să se facă auziți în BTarena încă din startul partidei.

O postare distribuită de Total Baschet (@totalbaschet) pe Ian 12, 2019 at 7:27 PST

Clujenii au ajuns un pic mai târziu în tribunele arenei. Printre fanii „Șepcilor roșii” care vin de obicei la meciurile de baschet s-au numărat și una dintre facțiunile de ultras ale echipei de fotbal Universitatea Cluj, care au dat o replică pe măsură oaspeților prezenți pe arenă. Mai mult, clujenii au reușit să le facă o farsă sibienilor. Gazdele au pus un banner pe care scria „CSU niciodată peste U” exact deasupra tribunei oaspete, aluzie la sloganul „CSU mereu peste U” al galeriei sibiene.

Cele două galerii au cântat împreună imnul României înaintea partidei și se părea că lucrurile vor decurge normal pe toată durata partidei iar fiecare galerie își va susține echipa favorită.Lucrurile au luat însă o turnură neplăcută în a doua repriză, atunci când ultrașii gazdelor au adresat injurii sibienilor. Fanii lui CSU au avut însă o atitudine nonșalantă, au încercat să acopere cu aplauze fiecare moment sensibil și nu au răspuns provocărilor celor de la U.

suporteri u bt cluj csu sibiu

Un moment amuzant s-a consemnat la pauza dintre sferturile trei și patru, atunci când fanii sibieni cântau „CSU, mereu peste U” iar crainicul arenei a decis să dea la maxim muzică pentru a acapara fondul sonor.

În cele din urmă, fanii „Șepcilor Roșii” au apelat la cântecele tradiționale echipei lor, ceilalți clujeni s-au alăturat și ei galeriei și au reușit să poarte echipa înapoi în meci, cu un sfert patru excelent care a adus victoria lui U-BT Cluj, scor 84-80.

Așadar, dacă uităm înjurăturile transmise de-a lungul partidei, am putea spune că am avut o atmosferă de vis la primul Derby al Transilvaniei jucat la Cluj. De altfel și antrenorii celor două formații au lăudat prestațiile galeriilor. Drept urmare, nu rămâne decât să ne bucurăm de faptul că vom putea vedea alte două astfel de dueluri în Top 6 LNBM.

*foto: facebook U Cluj Fans



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs BC CSU Sibiu

Eduard Popa, David Istrate / 13 January 2019 / 8:57


Galerie foto


-2 
Sibienii au inceput cu peste tot acasa, sunteti in deplasare etc... 
13 January 2019 09:49
ovidiu89 Cum.ziceam ieri
-1 
Provoaca, apoi dau in retragere. Daca ii atingi verbal esti necivilizat. 
13 January 2019 09:54
Marius_M Bun asa
2 
Ca idee, s-a strigat "sunteți în deplasare" după injuriile voastre. Sa nu distorsionam adevărul, ca nu suntem PSD. Cât despre "Întotdeauna peste U", e o scandare veche a Sibiului. Faceți mișto de ea, cine va oprește? Dar sa justifici niște injurii cu astfel de scuze e jenant și penibil. PS: dacă vin câteva sute de clujeni la noi și domina fondul sonor 90% din durata unui meci eu o sa îmi scot pălăria și ii felicit. Ati putea face și voi același lucru, ca nu va cad epoleții de pe umeri. Da, U este peste Sibiu ca performante. Cu galeria și fair-play-ul sta altfel treaba. Succes! 
13 January 2019 11:27
Stefan Cj Marius_M
-2 
Vezi ce am scris eu si dans la primua cronica a meciului. Ca sa nu mai scriu inca o data. 
13 January 2019 11:35
JCN Filmul pe scurt
1 
1. Galeria venita de la fotbal nu a contat pana in sfertul 4 cand echipa a revenit in meci.
2.Avand in vedere ca nu se auzeau mai deloc elitele de la fotbal s-au gandit sa inceapa cu CSU ,m..e CSU. Noi am raspuns cu peste tot jucam ca acasa si sunteti in deplasare (ati cam fost ieri).
3. Elitele de la fotbal au replicat cu : "Cand va bateti cu noi?". - Am facut-o ieri in tribune dar nu am avut cu cine, erati inexistenti. * vorbesc de duel al galeriilor nu al primatelor asa cum isi doreau sepcutele rosii.

p.s.: primul pas pe stadion ? Erati asa de afumati incat ati uitat ca e sala si nu stadion ? :)) 
13 January 2019 14:14
-1 
Ai vise erotice mon cher. V-ati auzit doar in sfertul 3 si la-nceputul sfertului 4. In rest vise! La Sibiu va chinuiati 1600 sa ne acoperiti, noi fiind max.200, sa nu maic ca erati sufocati de prin mijlocul sfertului 3. Nu fiti asa frustrati ca pentru noi sunteti doar niste jucarii. Bucurati-va de echipa voastra, ca atat mai aveti si lasati-ne pe noi ca suntem in categorii si cu prioritati diferite. 
13 January 2019 14:44
0 
Marius: partea cu suporterii da, partea cu fair play-ul eu zic sa o lasi mai moale. Jcn: e un cantec al galeriei, n-ai cum sa intelegi astfel de lucruri ca in sibiu inafara de baschet nu stiu la ce sport mai participati in calitate de suporter CSU. Aveti aceleasi 10 cantecele de adormit minorii si faimoasa strigare pe care stiti si voi ca ati updatat-o tot din ceva frustrare pentru initial nu era asa 
13 January 2019 15:45
@lexCSU Daca pentru voi suntem doar niste jucarii
1 
De ce ne acordati atata "atentie" , de ce va mobilizati doar la meciurile cu noi , daca voi faceti parte din alta categorie? Eu unul m.am saturat de atata ipocrizie , haideti sa terminam odata copilarismele astea cu masuratul muschilor. Sa fim seriosi, e o adevarata placere sa participi la astfel de meciuri, sunt sarea si piperul unui campionat din ce in ce mai subtire de la an la an si la ale carui meciuri predomina doar scartaitul de la ghetele jucatorilor. Am devenit o natie de fustrati si de dezbinati care in loc sa incurajeze ce e bine prefera sa strice . Noi in loc sa fim mai uniti atunci cand lucrurile merg prost , atunci ne dam in cap unii la alti. 
13 January 2019 15:53
@lexCSU Completare
0 
Aseara dupa meci, mediul online de specialitate a fost umplut cu acea poza cu bannerul deasupra galeriei sibiene, insosit de mesaje de mandrie precum " ne.am p..at pe ciobani", "ce m..ie le.am dat la taranusi" . Daca aceasta (banner amplasat de catre membrii galeriei clujene care lucreaza la sala polivalenta (hiena unu dintre) intr.un sector izolat si inchis accesului la 10 metri deasupra galeriei Sibiene este o mare dovada de "forta" a ultrasilor clujeni, e o dovada in plus cum am zis si anterior ca devenim din ce in ce mai mici, chiar si din aceasta perspectiva. 
13 January 2019 16:18
sapca rosie Catre jucarii
0 
Ramane cum am stabilit. Nu sunteti o provocare pentru noi. Peluza a castigat acest meci si nu-i un caz singular. Haide”U” si mai lasati cliseele cu tara si poporul, ca ne plictisiti. 
13 January 2019 18:34
@lexCSU Scuze de deranj
0 
Bafta in liga in care jucati voi, desi nu aveti nevoie, dar poate vi se mai face dor si coborati mai des printre jucarii si saraci, pentru U-BT Cluj Napoca. 
13 January 2019 20:23
vass bela 5700 spectatori,
2 
o asistenta foarte buna . Silva in declaratia lui roaga spectatorii sa vina tot in asa numar mare si la alte meciuri . Pt asta, draga Silva, echipa ar trebui sa aiba evolutii care sa duca la meciuri castigate la pas, dar cu spectacol pe teren, nicidecum evolutii modeste si victorii obtinute cu mare chin . 
13 January 2019 10:15
TitiAcs Dupa imaginea tribunelor
2 
cred ca au fost peste 6000 ( se stie ca nici turnichetii nu functioneaza tot timpul).
Nu reusesc sa inteleg riposta gen galeria stelei lui fecali ( aia cu 3,14-delor de acum 2 campionate) la SIMPATICUL slogan "CSU toteauna peste U ".
1)- orice iubitor de sport ( baschet ) stie ca in 95% din cazuri , dupa rezultate si palmares, U este MULT peste CSU.
2) - ca in viata de zi-cu-zi se stie ca din cind in cind este fain si placut sa lasi femeia deasupra !
Cred ca a fost cel mai bun joc de anul acesta din Sala Polivalenta. ( la meciul cu Oradea sa nu uitam ca a existat doar o singura echipa ) ! Se anunta un 1-6 palpitant. 
13 January 2019 10:41
2 
Aia cu "femeia deasupra". Nu am mai citit-o inclusa intr-un comentariu sportiv. 
13 January 2019 13:17
TitiAcs erata necesara
3 
NU crainicul arenei da sonorul mai tare sau mai incet ! Crainicul arenei , cum este la Cluj mai nou, se face de cacao, nestiind regulile jocului, neanuntind jucatorii adversi cind inscriu sau ca acum vreo 3-4 meciuri cind s-a apucat sa insire rubrica Nr.Crt in loc de numerele de pe tricou ! 
13 January 2019 11:18
stef Galeriile
3 
Am citit și aici și în celelalte comentarii că sunt suporteri, ai ambelor echipe, care condamnă violența verbală. Pe bună dreptate. Ceea ce nu înțeleg aceștia, sau nu pot să înțeleagă, este faptul că și galeriile sunt, până la urmă, oglinda societății în care trăim. Asta înseamnă că ar trebui în permanență să ia atitudine, pe stradă, la serviciu, peste tot unde se produc astfel de derapaje, nu numai la sală. Oare luați atitudine și în astfel de situații sau numai pe blog? În ceea ce îi privește pe sibieni, îmi pare rău dar, cel puțin pentru clujeni, nu au fost gazde bune. Singurele „incidente” avute în deplasare le-am avut la Sibiu și sunt unul care a mers în multe deplasări. De exemplu la Oradea, am stat în mijlocul fanilor orădeni la finala Cupei și comportarea acestora a fost exemplară. Până și în mica sală a Regimentului de Gardă nu am avut nicio problemă să încurajez echipa. Ceea ce trebuie să înțeleagă toată lumea este că violența de orice fel naște violență. 
13 January 2019 22:20

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
Goran Gajovic: „Când eram mic idolul meu era Pedja Stojakovic”
Muntenegreanul a câștigat concursul de 3 puncte, după o finală dramatică cu Dragan Zekovic. Video 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați 
Video. Kevin Hardy, campion la dunk contest: „A fost un sentiment grozav să am familia lângă mine”
Hardy a ajuns la al treilea concurs câștigat în România, după cele din 2016 și 2017 
Goran Gajovic a câștigat concursul de 3 puncte din cadrul LNBM All-Star Game
Jucătorul Craiovei a trecut în finală de Dragan Zekovic. Video 
O nouă sală polivalentă va fi construită la Pitești
Cum va arăta arena de 21 de milioane de euro. Video 
Mircea Cristescu: „All Star Game-ul este singura sărbătoare a baschetului din România”
Printre surprizele pregătite de organizatori se numără un show de slam-dunk al unor americani care au colaborat cu NBA (Video) 
Kevin Hardy și Kris Richard se vor duela și în concursul de slam dunk contest de la LNBM All-Star Game
Porter Troupe va participa la concursul de 3 puncte, alături de patru ex-iugoslavi 
Un scurt istoric al confruntărilor dintre U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Oradea din fazele eliminatorii
Cele două echipe s-au întâlnit de trei ori în playoff, de două ori în finala Cupei și de două ori în Supercupă 
Opiniile Total Baschet. Premiații și dezamăgirile sezonului masculin 2018/2019
Redactorii site-ului nostru au răspuns, pe rând, la șase întrebări referitoare la sezonul regulat recent încheiat 
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23
0 
Inca un proiect "Praf in ochii alegatorilor" pe care actualul guvern il promite. Probabil spera la ceva votanti in plus cu ocazia campaniei electorale pentru europarlamentare. Guvernul ar trebui termine intai proiectele incepute, spre exemplu noua sala de sport de la Oradea, la care s-a oprit finantarea la nici o luna de zile dupa inceperea lucrarilor. Suntem satui de proiecte, tara asta are nevoie de altceva decat de proiecte, de 30 de ani tot facem proiecte dar nu mai apar realizarile. Nu mai muscati toate momelile astea electorale. 
click pt. Articol 19 April 2019 16:39
0 
Ar fi binevenita la Pitesti. Proiectul e minunat si e pentru Str. Basarabiei, nicidecum langa Sala Sporturilor. 
click pt. Articol 19 April 2019 13:10
0 
Ca sa fim carcotasi, video-ul arata bine, situatia din teren e cu totul alta. Daca va fi construita acolo, spatiul dinte cladirile existente e exact cat un teren de fotbal, nici vorba de parc si copacei. Apoi daca tinem cont ca sala din Cluj a costat ~42 milioane lei .... sa dai dublu pt o capacitate mult mai mica ...  
click pt. Articol 19 April 2019 12:45
Jim Felicitari
0 
Bravo Pitesti. La Sibiu primaria doarme pe bani. 
click pt. Articol 19 April 2019 11:49
mailman Felicitari CSU Sibiu!
0 
...si dupa cum spuneam, anul acesta fiind vorba de aniversare si la noi acasa, luam: slam dunk-ul, concursul de 3 si campionatul...  
click pt. Articol 19 April 2019 10:55