Phoenix Galaţi ar putea juca în Liga Balcanică în sezonul următor


Clubul gălățean a primit o invitație oficială din partea BIBL

Organizatorii competiţiei au fost prezenţi la Galaţi la meciul din weekend cu SCMU Craiova şi au invitat oficial echipa gălăţeană să participe în această competiţie regională. „În sezonul viitor, Liga Balcanică împlineşte 10 ani de existenţă şi ne dorim să avem din nou echipe din România. Consider că acesta este locul potrivit pentru o echipă tânără precum Phoenix Galaţi, să vină să joace într-o competiţie internaţională”, a declarat Shay Shtricks prezent în cadrul unei conferințe de presă.

Conducerea clubului Phoenix Galaţi îşi doreşte să participe în Liga Balcanică, însă pentru asta are nevoie de sprijin suplimentar din partea principalului finanţator, Consiliul Local Galaţi. „Noi urmează să ne analizăm în primul rând din punct de vedere financiar pentru că din punct de vedere al baschetului noi spunem un da hotărât. Este foarte important impactul financiar pentru că sunt deplasări lungi, costisitoare, obositoare”, a precizat managerul clubului Florin Nini. Phoenix va înainta o cerere de suplimentare a fondurilor către autorităţile locale special pentru această competiţie.

„Aveţi o echipă foarte bună, dar ca să fiu sincer, cu actualul lot, puteţi ajunge în etapa a doua, dar nu sunt sigur că puteţi merge în sferturile de finală sau în semifinale. Nu din cauză că vă lipseşte ştiinţa baschetului, ci poate că trebuie să vă suplimentaţi bugetul ca să mai aduceţi unul sau doi jucători puternici sub panou”, a concluzionat „boss-ul” Ligii Balcanice.



Citește ultimele știri despre CS Phoenix Galaţi

Cătălin Rădulescu / 22 martie 2017 / 17:00


Galerie foto


adrian.or adrian.or
0 
Omul asta, in continuare, tace si face. O mai avea el mici scapari ici colo, rad e o persoana de calitate, care intelege foarte bine baschetul. Felicitari, echipa de la Galati este una frumoasa. 
22 martie 2017 17:04
adrian.or adrian.or
0 
Dar, nu rad. Tastatura imi joaca feste. 
22 martie 2017 17:07

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
SCM U Craiova a câștigat turneul amical pe care l-a găzduit
Oltenii au trecut în ultimul meci de Phoenix Galați 
Noi probleme financiare la BC Mureș
Autoritățile locale refuză să mai dea bani de la buget  
Un internațional moldovean la Phoenix Galați
Eugeniu Melnic a semnat cu gălățenii 
Jermaine Green: "Mi-am eutanasiat câinele pentru a juca la Iasi"
Sportivul american a oferit site-ului nostru o amplă declarație. 
Radu Paliciuc: „Să sperăm că joi ne vom prezenta și mai bine împotriva cehilor”
Căpitanul lui CSU Sibiu aseamănă jocul adversarilor din FIBA Europe Cup cu cel al cehilor de la KB Kosie 
Dan Fleșeriu: „Putem spera la un rezultat pozitiv”
CSU Sibiu joacă joi primul meci în FIBA Europe CUP 
SCM U Craiova a surclasat-o pe Dinamo
Victorie la peste 60 de puncte 
EXLCUSIV. Toma către Green: "Nu vei primi o licență medicală pentru a juca în România"
Câteva zile mai târziu sportivul a trecut testul medical la o clinică privată. Povestea incredibilă a modului în care Politehnica Iasi s-a debarasat de sportivul american. 
U-BT Cluj, proiect inspirat de la FC Barcelona
Parteneriat semnat cu echipa de fotbal Universitatea Cluj 
U-BT Cluj-Napoca, victorie în ultimul amical din presezon
Elevii lui Silvăşan au învins pe BC Mureş 
0 
Cum ai spus, esti ardelean! E bine că vouă v-a luat doar 12 ani să vă dumiriți de Funar, nenea ăla ce unea pe toți în Cluj! Tot e bine, noi pe aici încă vedem că PSD e bun! Bine, a contribuit și un clujean, prin atitudinea de slugă în fața chiorului, să creeze o imagine idilică lu' nenea Moustache! Vezi tu, să construiești la Cluj stadion și sală polivalentă în vreme ce altor amărâți le tai lefurile și pensiile nu e tocmai OK. Nota bene, să mai și falimentați societatea ce se ocupa de administrarea pleștii ce vă căzu pe cap! Dacă tu continui să te legi de ajutorul social, deși se subînțelege de la o poștă subliminalul peiorativ din postarea mea, înseamnă că am reușit să fac un om așezat să vitupereze aici, deși tot încearcă să întărească în mentalul celui ce citește contrariul, e ceva. Fii fericit, în galeriile de fotbal sunt doar academicieni, episoadele negative ce s-au întâmplat reprezintă doar scene dintr-o piesă ce risca să devină prea monotonă, ce mai tura-vura, e Rai în galeria de fotbal. În rest..  
click pt. Articol 21 septembrie 2017 23:55
icsabex @ erebus
0 
De la un arbitru de baschet am inteles ca nu se poate tine prezentarea in compania echipei Poli Iasi pentru ca sambata si duminica este o sedinta de incepere de sezon a arbitrilor.  
click pt. Articol 21 septembrie 2017 23:25
oreo rusine
0 
numai profesionalism nu e asta. sper sa plateasca acesti "conducatori". numai pt a se evita telenovela asta, un club care se respecta platea rapid ce trebuia si se evita tot ce s-a produs. Urat. 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 22:08
un moldovean Americanii
0 
Vad ca multi sunt preocupati de faptul ca Dimano cu o echipa formata din romani, majoritatea foarte tineri nu vor face fata in campionat si vor scadea valoarea acestuia. Adevarat . Coloneleasa Iagar , preocupata de pensionare,nu a putut asigura buget echipei de baschet si existau 2 obtiuni : retragerea si inscrierea in Liga I sau acest demers : jucatori romani fara pretenti financiare grozave incercand sa se remarce.
Consider ca aceasta obtiune este cea buna si daca Dinamo va lansa 2 jucatori tineri in prima Liga demersul este justificat.
De ce nu luati atitudine cand sunt aduse PETARDE AMERICANE cu 1000-1500 dolari pe luna care joaca mult si bine pt ca cei care i-au adus nu vor sa recunoasca ca au gresit sau se face para-indarat. Acesti pseudo jucatori sunt mult mai nocivi decat tinerii jucatori romani care s-ar multumi cu minute pe parchet si 500-600 euro pe luna 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 21:46
un moldovean Telenovela
0 
Deja cred ca se exagereaza cu acest caz si a devenit o telenovela. Lucrurile sunt simple. Au adus un american pe baza de youtube, are 37 de ani si nu mai poate si au decis sa-l trimita acasa. S-au prelevat de o clauza contractuala si o fac legal. Cinic dar regulamentar. Ce atata vaicareala ... 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 21:32
erebus @dolphin
0 
Inteleg moivul pentru care este imbucurator pentru tine acest lucru, as imbratisa si eu ideea, însă consider ca o taiere a lor, a banilor publici, de la un sezon la altul duce la falimentul multora dintre cluburi. Ceea ce nu cred ca este telul niciunui suporter. Mai degrabă as vedea o trecere treptata la sponsorizarea exclusiva din bani privati a echipei, intr-un termen de 2-3 ani, o solutie mai viabila. Bineinteles e si treaba managementului echipei sa reuseasca sa strângă destui sponsori din mediul privat pentru a avea succes,dar asta e partea a doua. Cum BC Mures nu reuseste sa gazduieasca nici un meci amical cu Iasi programat pe ziua de maine din cauza incapatinarii presedintelui Beres L. ! Nu este normal sa lasi echipa fara firma de paza cu o zi înaintea prezentarii echipei, iar pe siteul oficial sa invoci motive subiective! Halal management! 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 20:23
zzza1 serios?
0 
o sa se inghesuie multinationalele sa sponsorizeze echipe din romania in loc de tarile de origine.....3/4 din ele n-au buget pentru asa ceva si care au o sa dea banii pe chestii mai vizibile gen color run, maraton x, turneu de tenis y. Sportul romanesc se desfiinteaza fara bani publici. 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 19:16
hony Scor Craiova -Galati
0 
Ati vazut scorul meciului dintre Craiova si Galati? Cred ca ar trebui sa-i spuna cineva lui Nini ca este o lipsa de respect inscrierea echipei lui in LNB. Va dati seama cat se vor chinui Oradea sau Timisoara sa bata drumul pana la Galati? Nu luati de bun ce am zis - am fost sarcastic. Referitor la exemplu bulgarilor, poate ca da, poate ca ar fi fost mai bine, dar nu sunt convins ca diferentele de scor ar fi fost cu mult mai mici,iar reactiile n-ar fi fost aceleasi...  
click pt. Articol 21 septembrie 2017 17:55
tzontzolino cum e incadrat
0 
E bagat la romani ca Solopa sau la straini? Pana la urma Moldova nu e Romania... 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 17:00
dolphin Finally!
0 
În sfârșit se închide robinetul cu bani pt lipitorile astea! Nu o să avem sport curat în România până nu avem echitate. Încet încet se termină și mascarada asta...la unii mai repede (Otopeni, Tg Jiu, Mediaș) la alții mai slow... Oricum însă, o lege a sponsorizării este necesară! 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 16:28