Phoenix Galaţi ar putea juca în Liga Balcanică în sezonul următor


Clubul gălățean a primit o invitație oficială din partea BIBL

Organizatorii competiţiei au fost prezenţi la Galaţi la meciul din weekend cu SCMU Craiova şi au invitat oficial echipa gălăţeană să participe în această competiţie regională. „În sezonul viitor, Liga Balcanică împlineşte 10 ani de existenţă şi ne dorim să avem din nou echipe din România. Consider că acesta este locul potrivit pentru o echipă tânără precum Phoenix Galaţi, să vină să joace într-o competiţie internaţională”, a declarat Shay Shtricks prezent în cadrul unei conferințe de presă.

Conducerea clubului Phoenix Galaţi îşi doreşte să participe în Liga Balcanică, însă pentru asta are nevoie de sprijin suplimentar din partea principalului finanţator, Consiliul Local Galaţi. „Noi urmează să ne analizăm în primul rând din punct de vedere financiar pentru că din punct de vedere al baschetului noi spunem un da hotărât. Este foarte important impactul financiar pentru că sunt deplasări lungi, costisitoare, obositoare”, a precizat managerul clubului Florin Nini. Phoenix va înainta o cerere de suplimentare a fondurilor către autorităţile locale special pentru această competiţie.

„Aveţi o echipă foarte bună, dar ca să fiu sincer, cu actualul lot, puteţi ajunge în etapa a doua, dar nu sunt sigur că puteţi merge în sferturile de finală sau în semifinale. Nu din cauză că vă lipseşte ştiinţa baschetului, ci poate că trebuie să vă suplimentaţi bugetul ca să mai aduceţi unul sau doi jucători puternici sub panou”, a concluzionat „boss-ul” Ligii Balcanice.



Citește ultimele știri despre CS Phoenix Galaţi

Cătălin Rădulescu / 22 martie 2017 / 17:00


Galerie foto


adrian.or adrian.or
0 
Omul asta, in continuare, tace si face. O mai avea el mici scapari ici colo, rad e o persoana de calitate, care intelege foarte bine baschetul. Felicitari, echipa de la Galati este una frumoasa. 
22 martie 2017 17:04
adrian.or adrian.or
0 
Dar, nu rad. Tastatura imi joaca feste. 
22 martie 2017 17:07

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Ousmane Barro, MVP-ul finalei și MVP-ul sezonului în opinia Eurobasket.com
Site-ul de specialitate a desemnat și cel mai bun prim-cinci al campionatului nostru, acordând multe alte distincții 
SURSE. U-BT Cluj, direct în grupele Basketball Champions League, Steaua în preliminarii
De asemenea, CSM CSU Oradea și BC CSU Sibiu vor juca în FIBA Europe Cup 
Sezonul 2016/2017 în România, 3 trofee puse în joc, toate 3 câștigate de U-BT Cluj-Napoca
Baschetbaliștii pregătiți de Mihai Silvășan, Dorin Pintea și Branko Cuic au câștigat pe rând SuperCupa României, Cupa României și campionatul 
Ousmanne Barro: “E de necrezut. În sfârșit am reușit să câștig titlul”
Senegalezul a jucat în a patra sa finală LNBM 
Kyndall Dykes: “E un sentiment incredibil”
Dykes, la al doilea titlu în tricoul lui U BT Cluj-Napoca 
FINALA 2017. MVP: Ousmane Barro
Pivotul african a fost omul meciului în două dintre cele trei jocuri ale finalei 
Mihai Silvășan: „Sunt foarte fericit pentru jucătorii mei și le mulțumesc din suflet pentru că au rămas împreună”
Silvă a câștigat titlul de campion național în 2017 din postura de antrenor, după ce în 2011 o făcea ca jucător, în ambele situații reprezentând culorile clubului de sub Feleac 
Jukka Toijala: „Primele două meciuri au fost strânse, nu și astăzi”
Antrenorul finlandez consideră că echipa sa a fost lipsită de energie în meciul 3 al finalei LNBM 
FINALA 2017. U-Banca Transilvania Cluj-Napoca este noua campioană națională a României
Clujenii s-au impus în meciul 3 pe terenul Stelei și au câștigat finala cu 3-0 la general 
Titus Nicoară și Bobe Nicolescu vor îmbrăca echipamentul lui CSM CSU Oradea și în stagiunea viitoare
Cei doi jucători români se află sub contract cu formația bihoreană 
doru_aka47 Moldoveanu
0 
Moldoveanu e la Cluj si sezonul viitor. Are contract. 
click pt. Articol 28 mai 2017 02:04
stg257 sibiu
0 
csu a avut un sezon regulat excelent ... m-as fi asteptat la mai multi jucatri in primele echipe ... anyway i'm.not an expert ... si chestiile.astea.is tare subiective :) 
click pt. Articol 27 mai 2017 19:19
gyke Subiectiv
0 
Cooper nici macar in a treia echipa? 
click pt. Articol 27 mai 2017 19:06
stg257 ciudat
0 
sincer imi par ciudate rezultatele de mai sus ... poate pentru ca zeno si barnette si vlad au fost accidentati bune perioade de timp (pe.rasic nu-l includ in aceeasi categorie pentru simplu fapt ca varsta il facea sa arate ce are mai bun doar in meciurile cheie) ... si ca mvp ... eu personal i-as fi dat lui vlad aceasta distinctie (nu ca barro n-ar merita-o) ... dar sunt cateva capitole care sunt greu de masurat ... gen apararea ... si-n plus are aproape 3 apg ca pf, e cel mai faultat jucator din campionat (te.si pedepseste la libere) ... un procentaj criminal la 3p pentru un 4 (42% deschide jocul.tuturor coechiperilor) ... iar in aparare n-am vazut om mare care.sa aibe atata dibacie la hedge-uri ... tare m-as bucura sa-l vad inca un sezon la cluj :) 
click pt. Articol 27 mai 2017 18:53
stg257 just saying
0 
pai tinand cont ca aveau doar 20% din 200 de locuri ... anyway ... o fost fain azi pe malul somesului :) 
click pt. Articol 27 mai 2017 18:34
Take2 Cel mai
0 
Cel mai bun tânăr jucator 
click pt. Articol 27 mai 2017 17:51
ovidiu89 Dedicam totul lor
0 
Pentru tsc-csm si tarb Alias hârb le dedic aceste trofee lor:) si sa nu uitam tarb " csu întotdeauna sub U" nu m-am putut abține la acest slogan:) care le place unora din Sibiu 
click pt. Articol 27 mai 2017 16:10
stg257 infrastructura
0 
doamne-ajuta sa prindem vremuri cu sali de 15000 de locuri pline :) 
click pt. Articol 27 mai 2017 15:48
vass bela Inca un pivot
0 
Intr-o interventie anterioara am scris ca trebuie adus un nou pivot . Sub impulsul emotiei castigarii titlului, exprimarea mea a fost gresita . Concret, am vrut sa zic ca ne mai trebuie un pivot, folosirea lui Torok pe pozitia 5 nu este o solutie solida , iar G. Toth nu este de nivelul lui U . 
click pt. Articol 27 mai 2017 15:33
0 
Nici nu m-am gandit sa schimbe sala doar pt Finala. Asa cum pt Campionatul European sala trebuie omologata dupa anumite standarde de catre FIBA, la fel ar trebui omologate si salile in Romania de catre FRB pt meciurile de prima divizie, bineinteles la un alt nivel. In acea sala de garnizoana nu are ce cauta un meci de prima divizie. Trebuie impuse niste standarde minimale, care daca ele exista (nu stiu) ar trebui ridicate la un alt nivel.  
click pt. Articol 27 mai 2017 15:31