Porsche Poole a reușit primul double-double stagional și a fost cea mai bună marcatoare a etapei a 10-a

20.12.2018

CSM Târgoviște a pierdut cu 80-92 în fața Olimpiei CSU Brașov, în ultima etapă din prima fază a sezonului regulat din LNBF. Porsche Poole a fost coșghetera partidei cu 27 de puncte și a terminat în double-double. Alte patru coechipiere au fost în double-digits, trei veterane de peste 35 de ani și tânăra Nicoleta Ghiță.

Porsche Poole a fost cea mai eficientă jucătoare a etapei care a încheiat grupa valorică A. Americanca a reușit 27 de puncte și 11 assist-uri, pentru primul double-double al său în actuala ediție a LNBF. Aceasta a fost perfectă la șuturile din interiorul semicercului, cu 8 din 8, iar de la distanță a marcat 3 aruncări din 5. A transformat ambele libere de care a beneficiat. A mai avut 2 recuperări și o minge pierdută, pentru +39 indice al eficienței.

Jucătoarea de 29 de ani a revenit în vară la CSM Târgoviște și prestația din duelul cu Olimpia CSU Brașov a fost cea mai bună a sa din acest sezon. În 10 jocuri de campionat are medii de 12,3 puncte, 2,5 recuperări, 2,7 pase decisive, 1,8 mingi pierdute și o intercepție în 23:26 minute, cu 11,3 eficiență medie.

Alte patru dâmbovițence au încheiat partida în double-digits. Ancuța Stoenescu a fost jucătoarea gazdelor cu cele mai multe minute petrecute pe parchet, 38:06. A încheiat meciul cu 13 puncte, după 3/5 la șuturile din semicerc, 2/10 de afară și 1/1 de la linia de fault. A mai avut 6 recuperări defensive, 3 assist-uri și 3 mingi pierdute, cu +9 în dreptul eficienței. Căpitanul CSM-ului este liderul echipei la puncte înscrise în primele zece etape, 16,8 ppg, și la pase decisive, 3,2. Mai are medii de 5,6 recuperări, 3,2 turnovers și 1,3 intercepții, pentru 12,8 eficiență medie în 36:02 minute.

Celelalte două jucătoare peste 35 de ani din lotul formației din Târgoviște au fost la o recuperare de double-double. Monique Coker a înscris 12 puncte în 30:51 minute, cu 4/13 din semicerc, 1/2 de la distanță și de la linia de fault. A mai avut 9 recuperări (6 ofensive/3 defensive), 4 pase decisive, 2 mingi pierdute și o intercepție, pentru +13 eficiență. Coker a jucat în 10 meciuri din LNBF în acest sezon și are medii de 8,5 puncte, 5,7 recuperări, 1,4 pase decisive, 0,9 turnovers și 1,1 intercepții, cu 10,8 eficiență în 23:43 minute.

Decana de vârstă a campionatului, Larisa Toma, a încheiat meciul cu 10 puncte și 9 recuperări (5/4) în 30:52 minute. Pivotul a marcat 4 coșuri de două puncte din 7 încercări și a transformat 2 libere din 4. A mai avut o pasă decisivă, 2 mingi pierdute și 2 capace, cu +15 indice al eficienței. Larisa Toma are cea mai bună medie a eficienței la formația dâmbovițeană, 14 în cele 10 etape. În 26:30 minute pe meci are medii de 8,2 puncte, 6,7 recuperări, 1,1 pase decisive, 1,2 mingi pierdute, 1,3 intercepții și 1,6 capace.

Nicoleta Alexandra Ghiță a încheiat partida cu 10 puncte în 18:17 minute. Tânăra de 18 ani a avut 5/10 la șuturile din semicerc și 0/2 de la linia de fault. A mai avut 4 recuperări (1/3) și o pasă decisivă, cu +8 în dreptul eficienței. Cu Ghiță în teren, dâmbovițencele au avut un plus de două puncte pe tabelă. Aceasta a jucat 10:11 minute/meci în cele zece etape din prima fază a campionatului. Are medii de 4,3 puncte, 2,3 recuperări și 0,4 intercepții, cu 4,3 eficiență medie.

CSM Târgoviște a încheiat prima parte a campionatului pe locul 5 și va porni în grupa Roșie cu 14 puncte. Dâmbovițencele încep faza a doua din LNBF cu o deplasare la Arad, iar cele două formații sunt la egalitate de puncte. Meciul găzduit de FCC ICIM se dispută sâmbătă, 22 decembrie, de la ora 18:00 la sala Victoria.

*foto: D.P. Sports Photographer