Predrag Stanojcic: „Sunt mulțumit de joc și de efortul echipei mele, cu lotul de la acest meci”


Phoenix Știința Constanța a debutat în prima grupă valorică fără două piese de bază și a pierdut la Satu Mare

Phoenix Știința Constanța a urcat în prima grupă valorică după ce a dominat grupa B în prima parte a LNBF. Formația pregătită de Predrag Stanojcic a fost învinsă cu 98-70 de CSM Satu Mare, vicecampioana, după ce s-a ținut destul de bine în primele trei sferturi, reușind să se apropie de câteva ori la mai puțin de 10 puncte. Fără Erak și Cutaș, oaspetele au cedat în sfertul patru, când diferența a crescut cu 20 de puncte.

„Cum am spus înainte, suntem doar un pește mic... Aceasta este o mare șansă pentru noi să concurăm cu cele mai bune echipe din țară, să arătăm ce știm și să le aducem la Constanța. Cu lotul de la acest meci, sunt mulțumit de joc și de efortul echipei mele, și-au lăsat inima pe teren. Nu am avut puterea să jucăm mai bine în ultimul sfert. Când Satu Mare a jucat fără două jucătoare, nu este o problemă pentru ele pentru că au un lot mai mare”, ne-a declarat Predrag Stanojcic, antrenorul formației constănțene.

CSM Satu Mare nu le-a putut folosi nici la acest meci pe Matea Tavic și Kristina Baltic, dar alb-roșiile nu au avut probleme să acopere absența lor, având o bancă mult mai lungă. De la Phoenix Știința a lipsit jucătoarea cu cele mai bune medii de puncte și recuperări în prima parte a sezonului, Vladinka Erak, iar Cristiana Cutaș a fost pe foaie dar n-a jucat.

„În echipa noastră Erak nu a jucat pentru că a fost la Belgrad să își ia viza și s-a întors joi, dar noi eram pe drum atunci. De asemenea, Cutaș nu a jucat din motive de sănătate. Ele sunt jucătoarele noastre mari și avem nevoie de ele. Sunt importante pentru noi, se poate vedea prima dată în recuperările din statisticile meciurilor”, a explicat antrenorul sârb. 

Acesta a vorbit despre timpul scurt între ultima etapă din prima fază a campionatului și prima rundă din a doua fază. Miercuri seara s-au disputat ultimele partide ale grupei valorice A. Consănțencele au avut de așteptat rezultatul final al duelului dintre CSM Satu Mare și ACS Sepsi pentru a vedea care echipă termină pe doi. Covăsnencele s-au impus la patru puncte, astfel că Phoenix Știința a avut o deplasare foarte lungă, la Satu Mare.

„Am fost pe drum timp de patru zile și acum echipa noastră are nevoie de un timp să se recupereze. Miercuri, târziu în noapte, am aflat cu ce echipă vom juca. Nu am avut prea mult timp să ne organizăm deplasarea. Constanța este departe de Satu Mare și cred că ar fi mai bine pentru toți dacă ar pune o mică pauză între cele două campionate”, a mai spus Predrag Stanojcic.

După acest joc, formația de la malul mării are 12 puncte și ocupă locul 6 în clasamentul Grupei Roșii, în timp ce CSM Satu Mare a urcat pe primul loc cu 19 puncte.

Phoenix Știința Constanța are în lot trei straniere, cât era limita pentru meciurile din a doua grupă valorică. A fost o perioadă specială de transfer, în care echipa venită din grupa B ar fi putut să completeze numărul maxim de straniere, dar nu a făcut-o. Antrenorul echipei a vorbit și despre posibile întăriri.

„Așteptăm șansa noastră, dar în ceea ce privește jucătoare noi, cred că nu vom avea Moș Crăciun în Constanța anul acesta. Dar dacă va veni, îl vom aștepta cu brațele deschise”, a concluzionat Predrag Stanojcic.

Pentru Phoenix Știința Constanța urmează o nouă deplasare foarte dificilă, pe terenul campioanei ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, în 29 decembrie, de la ora 19:00. Constănțencele vor avea primul meci de acasă în Grupa Roșie în 5 ianuarie, când vor întâlni CSM Târgoviște.

*foto: Sepsi-SIC facebookVizualizează pagina personală a antrenorului Predrag Stanojcic
Citește ultimele știri despre CS Phoenix Știința Constanța
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM Satu Mare vs CS Phoenix Știința Constanța

Andreea Vlase / 23 December 2018 / 20:30


Galerie foto


Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Alina Pop va juca la FCC Baschet Arad în sezonul 2019-2020
Este a doua jucătoare U23 adusă de formația arădeană în această vară 
Larisa Neagu, noua jucătoare a FCC Baschet Arad
Fundașul de 20 de ani a evoluat la Agronomia București în ultimele două sezoane 
Marina Solopova părăsește Liga Națională după două sezoane în care a disputat toate finalele interne
Lituanianca se întoarce în Franța la echipa pentru care a jucat acum 7 ani 
Veatriki Akathiotou, primul transfer a lui FCC Baschet Arad pentru sezonul 2019-2020
Fundașul are în cont primul quadruple-double din Cipru și deține și cetățenia română  
FCC ICIM Arad continuă colaborarea cu 6 jucătoare autohtone pentru stagiunea 2019-2020
Marta Fodor a fost cea mai eficientă româncă a galben-albastrelor în ultimul sezon și continuă la echipă 
Larisa Toma și Anamaria Vîrjoghe, pivoți de generații diferite, dar cu multe lucruri în comun
Veterana și-a amintit de prima întâlnire cu tânăra coechipieră de la CSM Târgoviște, când i-a și oferit echipamentul 
Dejan Mudreša: „Într-un club mare există așteptări mari. Vom face tot posibilul pentru a face o echipă bună”
Tehnicianul sârb vine la FCC ICIM Arad de la ZKK Vrbas Medela 
FCC ICIM Arad merge în continuare pe școala sârbă de antrenori
Dejan Mudreša va conduce formația arădeană în sezonul 2019-2020 
Florin Mureșan: „Maikel a ridicat mult nivelul aici și vrem să-l ținem tot acolo sus și cu tehnicianul care va veni”
CSM Satu Mare caută antrenor pentru sezonul următor după ce Maikel Lopez a semnat în China 
Nicolett Orban se alătură lui ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe pentru sezonul 2019-2020
Campioana a luat a patra jucătoare sub 23 de ani, pe lângă transferurile veteranelor Givens și Mandache 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Daca a fost atat de bun Maikel Lopez,de ce ati gonit de la echipa ca pe Arajuo,pentru care sinteti buni de plata:zeci de mii de euro.Nu cumva primiti voi bani de la PNL,USR,PMP sau Iohannis ? 
click pt. Articol 15 June 2019 22:25
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Conteaza cine plateste?Pana cand se respecta regulamentele si legile nu este nimic iesit din comun.Cereti si voi bani de la Orban,si tot nu veti avea o echipa de talia secuiencelor!Noi nu primim de la nimeni bani ilegali si murdari,si nu avem nici jumatatea bugetului vostru.Noi cheltuim cu chibzuinta,si managmentul clubului este una serioasa,ne fiind condusa de Muresan sau primarul satmarean!Noi nu platim amenzi ca voi,nu alungam antrenorii pentru care trebuia sa platiti 30 mii euro.Sintem seriosi!Noi facem sport si nu activitati bancare! 
click pt. Articol 15 June 2019 22:19
laca1968 Gresit
0 
Nem Orbán bácsi fizet. Banii vin din impozitele noastre si de la sponsori, ca si la Sepsi OSK. Tot campionatul de baschet si de fotbal la un loc nu are atatia sponsori ca SIC si OSK. Asa ca sorry mr Oldtimer! 
click pt. Articol 14 June 2019 21:29
Oldtimer Addig lesz
0 
amig Orban bacsi fizet...o sa tina cat o sa plateasca unchiul 
click pt. Articol 13 June 2019 19:48
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Un antrenor da talia lui Zoran Mikes,nu va veni la Satu Mare,cat timp Muresan conduce soarta echipei.Schimbati pe Muresan,dupa care poate accepta un antrenor serios munca si la voi.In caz contrar,veti ramane in continuare pe locurile 2-5. 
click pt. Articol 13 June 2019 18:34
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Cat de seriosi sinteti,este greu sa mai gasiti un Arajuo sau Lopez !Nimeni nu va veni la voi,pentru un fragment de sezon.Luati exemplul de la SEPSI SIC ,unde antrenorul nu este schimbat ca un ciorap. 
click pt. Articol 13 June 2019 18:29
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Brittany,mai sint locuri vacante la SEPSI SIC !Poate te razgandesti! 
click pt. Articol 12 June 2019 10:23
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Satu Mare a pierdut inca o valoare in persoana lui Lopez.Pacat ca DENSON a ramas singura valoare in echipa.Poate se va razgandi si va veni si ea la SEPSI SIC!  
click pt. Articol 12 June 2019 10:21
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
ADIO SI LOPEZ !Ce se alege la Satu Mare nu se stie,dar pacat de Denson,ea fiind singura valoare a satmarencelor.Are locul la SEPSI SIC ! 
click pt. Articol 12 June 2019 10:19
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
UGY!Noi vom arata si in noul campionat o alta fata,si vom castiga atat campionatul cat si cupa Romaneiei! in fiecare an am facut schimbari radicale si am obtinut ce am vrut:cupa si campionatul!Am avut si vom avea o echipa redutabila condusa de cel mai bun antrenor din Romania, deci nu putem ceda si rata nici de aceasta data locul nostru detinut de ani de zile.Sintem si vom fi cele mai bune! SUCCES SEPSI SIC ! 
click pt. Articol 12 June 2019 10:13