Predrag Stanojcic: „Sunt mulțumit de joc și de efortul echipei mele, cu lotul de la acest meci”


Phoenix Știința Constanța a debutat în prima grupă valorică fără două piese de bază și a pierdut la Satu Mare

Phoenix Știința Constanța a urcat în prima grupă valorică după ce a dominat grupa B în prima parte a LNBF. Formația pregătită de Predrag Stanojcic a fost învinsă cu 98-70 de CSM Satu Mare, vicecampioana, după ce s-a ținut destul de bine în primele trei sferturi, reușind să se apropie de câteva ori la mai puțin de 10 puncte. Fără Erak și Cutaș, oaspetele au cedat în sfertul patru, când diferența a crescut cu 20 de puncte.

„Cum am spus înainte, suntem doar un pește mic... Aceasta este o mare șansă pentru noi să concurăm cu cele mai bune echipe din țară, să arătăm ce știm și să le aducem la Constanța. Cu lotul de la acest meci, sunt mulțumit de joc și de efortul echipei mele, și-au lăsat inima pe teren. Nu am avut puterea să jucăm mai bine în ultimul sfert. Când Satu Mare a jucat fără două jucătoare, nu este o problemă pentru ele pentru că au un lot mai mare”, ne-a declarat Predrag Stanojcic, antrenorul formației constănțene.

CSM Satu Mare nu le-a putut folosi nici la acest meci pe Matea Tavic și Kristina Baltic, dar alb-roșiile nu au avut probleme să acopere absența lor, având o bancă mult mai lungă. De la Phoenix Știința a lipsit jucătoarea cu cele mai bune medii de puncte și recuperări în prima parte a sezonului, Vladinka Erak, iar Cristiana Cutaș a fost pe foaie dar n-a jucat.

„În echipa noastră Erak nu a jucat pentru că a fost la Belgrad să își ia viza și s-a întors joi, dar noi eram pe drum atunci. De asemenea, Cutaș nu a jucat din motive de sănătate. Ele sunt jucătoarele noastre mari și avem nevoie de ele. Sunt importante pentru noi, se poate vedea prima dată în recuperările din statisticile meciurilor”, a explicat antrenorul sârb. 

Acesta a vorbit despre timpul scurt între ultima etapă din prima fază a campionatului și prima rundă din a doua fază. Miercuri seara s-au disputat ultimele partide ale grupei valorice A. Consănțencele au avut de așteptat rezultatul final al duelului dintre CSM Satu Mare și ACS Sepsi pentru a vedea care echipă termină pe doi. Covăsnencele s-au impus la patru puncte, astfel că Phoenix Știința a avut o deplasare foarte lungă, la Satu Mare.

„Am fost pe drum timp de patru zile și acum echipa noastră are nevoie de un timp să se recupereze. Miercuri, târziu în noapte, am aflat cu ce echipă vom juca. Nu am avut prea mult timp să ne organizăm deplasarea. Constanța este departe de Satu Mare și cred că ar fi mai bine pentru toți dacă ar pune o mică pauză între cele două campionate”, a mai spus Predrag Stanojcic.

După acest joc, formația de la malul mării are 12 puncte și ocupă locul 6 în clasamentul Grupei Roșii, în timp ce CSM Satu Mare a urcat pe primul loc cu 19 puncte.

Phoenix Știința Constanța are în lot trei straniere, cât era limita pentru meciurile din a doua grupă valorică. A fost o perioadă specială de transfer, în care echipa venită din grupa B ar fi putut să completeze numărul maxim de straniere, dar nu a făcut-o. Antrenorul echipei a vorbit și despre posibile întăriri.

„Așteptăm șansa noastră, dar în ceea ce privește jucătoare noi, cred că nu vom avea Moș Crăciun în Constanța anul acesta. Dar dacă va veni, îl vom aștepta cu brațele deschise”, a concluzionat Predrag Stanojcic.

Pentru Phoenix Știința Constanța urmează o nouă deplasare foarte dificilă, pe terenul campioanei ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, în 29 decembrie, de la ora 19:00. Constănțencele vor avea primul meci de acasă în Grupa Roșie în 5 ianuarie, când vor întâlni CSM Târgoviște.

*foto: Sepsi-SIC facebookVizualizează pagina personală a antrenorului Predrag Stanojcic
Citește ultimele știri despre CS Phoenix Știința Constanța
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM Satu Mare vs CS Phoenix Știința Constanța

Andreea Vlase / 23 December 2018 / 20:30


Galerie foto


Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Se cunosc duelurile din primul tur al play-off-ul LNBF după rezultatele din penultima etapă
Singura incertitudine: cine va avea avantajul terenului propriu între CSM Târgoviște și FCC ICIM Arad 
LNBF MVP – Etapa 13, F2: Destiny Williams
Pivotul a avut o contribuție importantă în atac și în apărare în victoria surpriză a lui FCC ICIM Arad cu CSM Satu Mare 
Angelika Slamova, season-best în succesul lui ACS Sepsi SIC la Brașov
Kristina Higgins a reușit al 14-lea double-double în acest campionat 
Vladinka Erak și Chelsea Douglas și-au îmbunătățit recordurile personale de eficiență în LNBF
Pivotul a reușit al 9-lea double-double stagional în victoria lui Phoenix Știința Constanța cu „U” Cluj 
Marcel Urban: „Încercăm să ne calificăm în primele patru echipe din campionat”
FCC ICIM Arad a obținut victoria în meciul de acasă cu CSM Satu Mare 
Dan Calancea: „Sfântu Gheorghe a câștigat meritat, indiscutabil este o echipă mult mai valoroasă”
Olimpia CSU Brașov a avut cu 10 aruncări în plus față de campioană, dar procentaj cu 30% mai slab 
Maikel Lopez: „Au jucat foarte agresiv și au meritat victoria. Am muncit o lună pentru cupă”
CSM Satu Mare a pierdut la Arad în penultima etapă din Grupa Roșie a LNBF 
Brankica Hadzovic: „Este o victorie mare înainte de play-off. Am fost concentrate 40 de minute”
Bogdan Bulj: „Diferența s-a făcut în apărare” în succesul cu CSM Satu Mare 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe câștigă a 4-a oară cu Olimpia CSU Brașov în acest sezon
Campioana și-a asigurat locul 1 la finalul sezonului regulat după înfrângerea principalei urmăritoare 
FCC ICIM Arad reușește surpriza și obține prima victorie a sezonului cu CSM Satu Mare
După înfrângerea de la Arad vicecampioana iese din lupta pentru primul loc înainte de play-off 
0 
Regulament FRB, articolul 3.25 
click pt. Articol 17 March 2019 19:26
laca1968 Draga TB
0 
Iata comentariul pe care-l asteptasem de la domnul profesor. Nu stiu de ce ati sters postarea mea. Nu cred ca a avut ceva negativ sau jignitor. Cat despre atmosfera: Au fost doua tabere, cea din Sfantu, care isi sustinea civilizat echipa, ca intotdeauna, si cea din Brasov, care sufla non stop in vuvuzele, lucru interzis dupa informatiile mele.Intrebare: Ce anume v-a timorat jucatoarele dom profesor? 
click pt. Articol 17 March 2019 19:17
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !!
0 
Nu a fost nici o surpriza.Aradul joaca din ce in ce mai bine.Daca pun la punct si sportivitatea in cadrul echipei,vor ajunge si mai sus.Satmarencele au jucat pe nivelul lor,mai mult nu poate! 
click pt. Articol 17 March 2019 16:53
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !!
0 
FELICITARI FETELOR !!! 
click pt. Articol 17 March 2019 16:51
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !!
0 
Aradul joaca din ce in ce mai bine,dar din pacate este cea mai dura echipa din campionat.Au scos cateva jucatoare de la diferite echipe din competitie cea ce nu este de loc fair play.Mai ale cele 2 americance ar trebuii pedepsite mai des sipromt pentru faulturile foarte dure.Arbitrii observ ce vor,dar din pacate pierd echipele,cum a fost cazul lui Ghizila de la SEPSI SIC. 
click pt. Articol 17 March 2019 16:50
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !!
0 
BRAVO DOMNULE CALANCEA,DE ACEASTA DATA ATI FOST PLIN DE SPORTIVITATE RECUNOSCAND CA SEPSI SIC ESTE O ECHIPA MAI VALOROASA!Cu siguranta,veti pierde si in cupa,dar acest lucru nu inseamna,ca aveti un lot slab.Brasovul este una dintre cele mai bune echipe.... 
click pt. Articol 17 March 2019 16:46
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !!
0 
Nu 1 ci doua puncte sint in afara celor 2 puncte de penalizare.SEPSI SIC,departe,este cea mai buna echipa,si merita sa castige si in acest an atat campionatul cat si Cupa Romaniei !Hai SEPSI SIC,FELICITARI!!! 
click pt. Articol 17 March 2019 16:42
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !!
0 
FELICITARI! Nu uitati ca locul vostru este pe I. 
click pt. Articol 12 March 2019 18:38
laca1968 Bravo!
0 
Dulce e victoria in G.L. 
click pt. Articol 12 March 2019 18:26
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Cea mai dura echipa a campionatului,nu rezista decat un singur sfert pe teren.In partida din cupa,au scos din echipa campioana pe Ghizila,dar in toate partidele din acest an,au jucat foarte dur.Ar trebui sa pune un accent mai mare pe joc si nu pe duritati si fente fizice ! Singura jucatoare de stofa nobila este Hadzovic.Cu o randunica faci primavara!Felicitari SEPSI SIC !! 
click pt. Articol 10 March 2019 15:01