Predrag Stanojcic: „Sunt mulțumit de joc și de efortul echipei mele, cu lotul de la acest meci”


Phoenix Știința Constanța a debutat în prima grupă valorică fără două piese de bază și a pierdut la Satu Mare

Phoenix Știința Constanța a urcat în prima grupă valorică după ce a dominat grupa B în prima parte a LNBF. Formația pregătită de Predrag Stanojcic a fost învinsă cu 98-70 de CSM Satu Mare, vicecampioana, după ce s-a ținut destul de bine în primele trei sferturi, reușind să se apropie de câteva ori la mai puțin de 10 puncte. Fără Erak și Cutaș, oaspetele au cedat în sfertul patru, când diferența a crescut cu 20 de puncte.

„Cum am spus înainte, suntem doar un pește mic... Aceasta este o mare șansă pentru noi să concurăm cu cele mai bune echipe din țară, să arătăm ce știm și să le aducem la Constanța. Cu lotul de la acest meci, sunt mulțumit de joc și de efortul echipei mele, și-au lăsat inima pe teren. Nu am avut puterea să jucăm mai bine în ultimul sfert. Când Satu Mare a jucat fără două jucătoare, nu este o problemă pentru ele pentru că au un lot mai mare”, ne-a declarat Predrag Stanojcic, antrenorul formației constănțene.

CSM Satu Mare nu le-a putut folosi nici la acest meci pe Matea Tavic și Kristina Baltic, dar alb-roșiile nu au avut probleme să acopere absența lor, având o bancă mult mai lungă. De la Phoenix Știința a lipsit jucătoarea cu cele mai bune medii de puncte și recuperări în prima parte a sezonului, Vladinka Erak, iar Cristiana Cutaș a fost pe foaie dar n-a jucat.

„În echipa noastră Erak nu a jucat pentru că a fost la Belgrad să își ia viza și s-a întors joi, dar noi eram pe drum atunci. De asemenea, Cutaș nu a jucat din motive de sănătate. Ele sunt jucătoarele noastre mari și avem nevoie de ele. Sunt importante pentru noi, se poate vedea prima dată în recuperările din statisticile meciurilor”, a explicat antrenorul sârb. 

Acesta a vorbit despre timpul scurt între ultima etapă din prima fază a campionatului și prima rundă din a doua fază. Miercuri seara s-au disputat ultimele partide ale grupei valorice A. Consănțencele au avut de așteptat rezultatul final al duelului dintre CSM Satu Mare și ACS Sepsi pentru a vedea care echipă termină pe doi. Covăsnencele s-au impus la patru puncte, astfel că Phoenix Știința a avut o deplasare foarte lungă, la Satu Mare.

„Am fost pe drum timp de patru zile și acum echipa noastră are nevoie de un timp să se recupereze. Miercuri, târziu în noapte, am aflat cu ce echipă vom juca. Nu am avut prea mult timp să ne organizăm deplasarea. Constanța este departe de Satu Mare și cred că ar fi mai bine pentru toți dacă ar pune o mică pauză între cele două campionate”, a mai spus Predrag Stanojcic.

După acest joc, formația de la malul mării are 12 puncte și ocupă locul 6 în clasamentul Grupei Roșii, în timp ce CSM Satu Mare a urcat pe primul loc cu 19 puncte.

Phoenix Știința Constanța are în lot trei straniere, cât era limita pentru meciurile din a doua grupă valorică. A fost o perioadă specială de transfer, în care echipa venită din grupa B ar fi putut să completeze numărul maxim de straniere, dar nu a făcut-o. Antrenorul echipei a vorbit și despre posibile întăriri.

„Așteptăm șansa noastră, dar în ceea ce privește jucătoare noi, cred că nu vom avea Moș Crăciun în Constanța anul acesta. Dar dacă va veni, îl vom aștepta cu brațele deschise”, a concluzionat Predrag Stanojcic.

Pentru Phoenix Știința Constanța urmează o nouă deplasare foarte dificilă, pe terenul campioanei ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, în 29 decembrie, de la ora 19:00. Constănțencele vor avea primul meci de acasă în Grupa Roșie în 5 ianuarie, când vor întâlni CSM Târgoviște.

*foto: Sepsi-SIC facebookVizualizează pagina personală a antrenorului Predrag Stanojcic
Citește ultimele știri despre CS Phoenix Știința Constanța
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM Satu Mare vs CS Phoenix Știința Constanța

Andreea Vlase / 23 December 2018 / 20:30


Galerie foto


Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Grevă la CSU CSM Oradea
Mai multe jucătoare au refuzat să intre pe teren, în meciul cu CSM Târgu Mureș, datorită restanțelor salariale și a promisiunilor neonorate 
EXCLUSIV. Destiny Williams revine în LNBF
Pivotul american va sosi miercuri în România. Cu ce echipă a semnat aceasta 
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Universitatea CSM Oradea
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Universitatea CSM Oradea la o diferenţă de 37 puncte 
CSM Satu Mare a stabilit un nou record de puncte în această ediție a LNBF la meciul cu „U” Cluj
Precedentul record era deținut de campioana ACS Sepsi SIC, din prima etapă a campionatului 
Miljan Medvedj: „Asta este valoarea noastră în momentul acesta”
FCC ICIM Arad nu a putut face față campioanei ACS Sepsi SIC 
Zoran Mikes: „Cred că suntem într-o direcție bună să jucăm așa cum vrem”
ACS Sepsi SIC a dominat meciul de la Arad și s-a impus la 38 de puncte 
ACS KSE Târgu Secuiesc câștigă prima dată cu Rapidul în acest sezon
Pentru covăsnence a fost a 2-a victorie în Grupa Galbenă, iar pentru bucureștence al 2-lea eșec 
CSM Alexandria a obținut cu Agronomia a 3-a victorie în campionat, prima din Grupa Galbenă
Teleormănencele au făcut din nou diferența cu reușitele de la distanță, la fel ca la precedentele succese 
ACS Sepsi SIC bifează un nou succes categoric în LNBF
Campioana a controlat tot meciul de la Arad și a condus și la 41 de puncte 
CSM Satu Mare câștigă fără drept de apel confruntarea cu ”U” Cluj
Sătmărencele au trecut de borna de 100 de puncte marcate în meciul de acasă 
0 
Doamne, doamne! Credeam că la Oradea e altfel decât în sud, contractul se respectă! Apoi, omul ăsta ce declară ceea ce declară sigur fumase ceva ce îmi doresc și eu la liber! Ne mirăm de nivelul ligii de fete, ieri a arbitrat meciul CSM Alexandria vs. Agronomia București amantul unei jucătoare de la Agronomia, am o poză de la sfârșitul jocului în care pulifriciul de Veselovski pleacă în mașina proprie cu Sonia Vilcinski da' nu îmi permite site-ul să o pun...  
click pt. Articol 20 January 2019 22:19
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
HABAR NU AI DE BASCHET.SECUIENCELE IN FRUNTE CU KAYLA SINT MAI BUNE CA ECHIPA TA DE SUFLET.SI NU AM VORBIT DE SEPSI SIC ! 
click pt. Articol 20 January 2019 17:22
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
FELICITARI FETELOR!! 
click pt. Articol 20 January 2019 17:17
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Daca ne vom intari cu Kayla Mobley,nu vom avea adversare!! 
click pt. Articol 20 January 2019 17:16
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Hai ca puteti,si v-eti invinge pe satmarence in frunte cu Destiny W.Succes! 
click pt. Articol 20 January 2019 17:13
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Bravo Tg.Mures!Felicitari Zsófi ! 
click pt. Articol 20 January 2019 17:09
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
cINE NU POATE SA PLATEASCA,SA LASA BALUL IN PACE! FARA BANI NU EXISTA PERFORMANTA! Dincolo de acest adevar,nu este corect,ca sa nu respecti un contract !Jucatoarele au avut perfecta dreptate! 
click pt. Articol 20 January 2019 17:07
0 
La acest meci a fost arbitru Valentin Veselovski, iubitul jucătoarei Sonia Vilcinski! Mai mult, a fluierat tot timpul proAgronomia! Alo, FRB?  
click pt. Articol 19 January 2019 15:36
0 
trista perioada cu ghita si asehotzii, jegobescu, ciulin etc...ma doare capul cand imi amintesc ce vremuri urate am trait... 
click pt. Articol 18 January 2019 22:42
trancer Tenyearschallange
0 
Fain și funny articol. Cu o adăugare insa: titlurile din anii menționați au fost furate în mod grosolan de Ploiesti atât Clujului cat și Sibiului. Au fost atunci poate cele mai horror decizii ale arbitrilor pe care le-am văzut în viata mea! 
click pt. Articol 18 January 2019 09:47