Primăria din Cluj-Napoca pregătește montarea unui nou parchet în BTarena, în valoare de peste 200.000 de euro


Suprafața de joc este de aproape 7 ori mai scumpă decât cea pe care s-a jucat la EuroBasket și la care autoritățile au renunțat foarte ușor

parchet nou btarena

BTarena este de departe cea mai frumoasă sală de sport construită în România. Arena care a găzduit meciuri la Eurobasket-ul de anul trecut a fost însă privată de un parchet de calitate, după ce autoritățile au refuzat să cumpere suprafața de joc pe care s-a evoluat în cadrul competiției continentale. Motivul invocat atunci de autorități a fost faptul că prețul cerut de FIBA era prea mare.

Parchetul a ajuns în cele din urmă la o școală din Florești. Autoritățile din comuna de la periferia Clujului au anunțat că au dat 30.000 de euro pentru suprafața de joc de la BTarena. Vezi detalii aici

Între timp, autoritățile clujene și-au dat seama că au greșit când au apelat la parchetul vechi al sălii Polilvalente din Cluj-Napoca și au decis să deschidă o licitație pentru o nouă suprafață de joc:

„Primăria a demarat procedurile de licitație pentru noul parchet al Sălii polivalente BTarena. Joi, anunțul de licitație (“Furnizare sistem pardoseală demontabilă din lemn masiv și sistem baschet competițional, mobil și pliabil, pentru Sala Polivalentă din municipiul Cluj-Napoca”) a fost publicat pe website-ul SICAP. Noul parchet trebuie să facă față celor mai importante competiții naționale și internaționale pe care BTarena le va găzdui, iar rigorile sunt tot mai mari. Nu trebuie uitat că polivalenta clujeană a fost, în ultimii ani, un magnet pentru evenimente sportive de top. Aici au avut loc o grupă a Eurobasket 2017 și Campionatul European de gimnastică artistică; în plus, naționalele de baschet și handbal ale României evoluează, cu regularitate, la Cluj. Costul estimat pentru achiziție este de 957.193 de lei, circa 205.000 de euro. Data limită pentru depunerea ofertelor este 18 ianuarie 2019”, se arată pe site-ul oficial al Arenei clujene.

Ionuț Rusu, directorul general al arenei clujene, a explicat în presa locală motivele pentru care se face această achiziție: „Avem cea mai frumoasă sală din țară și vrem să avem și cel mai bun parchet. BTarena va avea multe competiții internaționale de găzduit în anii care urmează și vrem să oferim condiții de top mondial pentru sporturile de sală. Noul parchet va avea o durată de viață de cel puțin 20 de ani”, a spus Rusu, pentru publicația online media9.ro.

Așadar, cea mai frumoasă sală din România va suferi un facelift, cel mai probabil începând cu primăvara anului viitor. Din păcate, această „operație” nu ar fi fost necesară dacă cei care au în administrare această bază sportivă ar fi acceptat să cumpere parchetul pe care au călcat frații Gasol, Ricky Rubio sau Bojan Bogdanovic.

*foto: Dan Bodea



Eduard Popa / 06 December 2018 / 22:06


Galerie foto


studentU @Eduard Popa
0 
E doar concluzia ta personala ca parcheul folosit la Eurobaschet si cumparat de Floresteni cu 30k si cel pe care vrea sa il achizitioneze primaria cu 200k sunt de aceeasi calitate sau ai vreun argument obiectiv in acest sens? 
07 December 2018 01:26
-1 
Mâine promit că voi încerca să dau de dl Ionuț Rusu să aflu și opinia dumnealui. Poate parchetul pus de FIBA era f prost și ăsta care vine acum e dumnezeul suprafețelor de joc. :)  
07 December 2018 02:16
0 
Se zvoneste ca noul parchet chiar e dumnezeul suprafetelor de joc, in sensul ca pentru echipa gazda se va putea inclina cu chiar 30-40 de grade cand situatia o cere, ca sa castige campionatul! 😉 Pazea la coborare, se striga partiiieeee! 
07 December 2018 09:03
0 
Daca au calcat fratii Gasol pe parchet inseamna ca era bun? Crezi ca la FIBA nu se fac afaceri dubioase? Sa fim seriosi. Chiar te rog sa investighezi sunt curios. Si daca tot suntem la capitolul corectitudine, poate ne spui cine a modificat comentariile chiar colegului studentU acum aproximativ 1 an, aici pe Total Baschet.  
07 December 2018 19:42
studentU merci frumos
1 
Stefan Cj E bine ca mai sunt si oameni cu memorie si principii pe aici. Nu am hard feelings, doar am adresat o intrebare zic eu legitima. Daca i numai parerea redactorului sau are si vreo info in acest sens. 
07 December 2018 20:16
Eduard Popa here you go
-1 
Deci acum si cei de la FIBA fac afaceri dubioase. Or fi si ei „mitici”. :))))

Am intrebat, mi s-a raspuns.

http://www.totalbaschet.ro/articol/De-ce-nu-a-fost-p%C4%83strat-parchetul-de-la-Eurobasket-2017-Reac%C8%9Bie-oficial%C4%83~65002 
08 December 2018 01:30
studentU evaziv raspunsul
0 
nu aduce nici o informatie suplimentara. Oricum, e mai de interes cred declaratia managerului salii decat opinia unui editorialist. Poate va veni totusi cineva cu ceva informatii mai tehnice. Altfel, vom vedea pe parcursul timpului daca a fost o investitie sau o teapa. 
08 December 2018 02:34
0 
Eu ma mai uit la tv pe alte canale decat cele de cancan. Sunt documentare facute pe subiecte de genul asta. Mai ales in lumea baschetului de peste ocean. Eu n-am pomenit de ”mitici” dar pe ei nu-i intrece nimeni. Si nu ca la Cluj ar fi sfinti. Peste tot sunt uscaturi.
 
08 December 2018 15:36

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Sasha Ocokoljic contestă regula U23: „Spun eu ceea ce colegii mei din LNBM se feresc să zică”
Tehnicianul Stelei nu vede cu ochi buni schimbările de regulament din acest sezon 
Ștefan Grasu a debutat în LNBM la nici 16 ani
Baschetbalistul lui CS Dinamo Știința este fiul fostei mare atlete, Nicoleta Grasu 
Cristian Bota: „Avem speranța că ne vom regăsi echilibrul psihic și fizic necesar unei asemenea confruntări”
SCM Timișoara joacă astăzi în deplasare cu U-BT Cluj 
Guy Dupuy a făcut spectacol în All Starul local de la Constanța! Organizatorii au strâns sute de jucării pentru copii cu situații speciale
Proiectul a fost organizat cu sprijinul Consiliului Județean Constanța și al Primăriei Constanța 
Florin Nini: „Avem nevoie de susținerea fanilor mai mult ca oricând”
BCM U FC Argeș Pitești vine după trei înfrângeri consecutive 
Mihai Silvășan:”Nu dorim să mai facem pași greșiti”
Tehnicianul clujenilor a prefațat duelul contra SCM Timișoara 
Sasha Ocokoljic: „Dacă le limitam aruncarea de la 3 puncte, am fi câștigat”
CSA Steaua a pierdut la nouă puncte duelul cu CSM CSU Oradea 
Cristian Achim: „Felul în care am marcat în prima repriză este ireal"
CSM CSU Oradea a avut un procentaj de 65% la aruncările din prima jumătate a duelului cu Steaua București 
Uros Lucic, prestație solidă în fața fostei sale echipe
Zarko Djuric și Ante Delas, cei mai eficienți jucători în înfrângerea celor de la CSA Steaua 
Giordan Watson, prestație excelentă în victoria de pe teren propriu
Americanul are procentaj perfect la aruncările de la distanță 
0 
Foarte bine. Trebuie sã vinã cineva din afarã ca sã ne zicã realitatea. Biletele de intrare la meciuri ar trebui recalculate: Pentru tot meciul sau de la pauza mare pana la final. :-) 
click pt. Articol 10 December 2018 18:02
cristy RESPECT
0 
Foarte frumos gestul clubului oradean de ai oferi lui Mandache prin presedintele Sere un tablou cu imaginea lui de la Eurobaschet 2017 cu triple-double-14pct,11ast,10 rec.
RESPECT pentru presedinte,si pt noi spectatorii fideli si multe semne de intrebare pt. Achim care ??a uitat?? sa da dea mana cu Andrei.
In alta ordine de idei o victorie frumoasa dupa un meci placut,echipele extrem de fair-play, arbitri umpic speriati cand Steaua se apropia.Bafta ORADEA,bafta ANDREI 
click pt. Articol 10 December 2018 09:48
Renan Pacat
0 
Un jucător de valoare ce va lipsi in 2 meciuri decisive pentru clasarea in top 6, cel de la Timișoara si cel cu Steaua. In meciul de maine poate va reveni Person, dar va fi foarte greu contra unei echipe ce excelează prin jocul atletic. 
click pt. Articol 09 December 2018 18:42
0 
Eu ma mai uit la tv pe alte canale decat cele de cancan. Sunt documentare facute pe subiecte de genul asta. Mai ales in lumea baschetului de peste ocean. Eu n-am pomenit de ”mitici” dar pe ei nu-i intrece nimeni. Si nu ca la Cluj ar fi sfinti. Peste tot sunt uscaturi.
 
click pt. Articol 08 December 2018 15:36
0 
Sper ca dupa sezonul acesta sa scapam definitiv de acesti limbrici ai campionatului, care de prin 2009 nu fac altceva decat sa-si bata joc de jucatori si antrenori. 
click pt. Articol 08 December 2018 13:17
studentU evaziv raspunsul
0 
nu aduce nici o informatie suplimentara. Oricum, e mai de interes cred declaratia managerului salii decat opinia unui editorialist. Poate va veni totusi cineva cu ceva informatii mai tehnice. Altfel, vom vedea pe parcursul timpului daca a fost o investitie sau o teapa. 
click pt. Articol 08 December 2018 02:34
Eduard Popa here you go
0 
Deci acum si cei de la FIBA fac afaceri dubioase. Or fi si ei „mitici”. :))))

Am intrebat, mi s-a raspuns.

http://www.totalbaschet.ro/articol/De-ce-nu-a-fost-p%C4%83strat-parchetul-de-la-Eurobasket-2017-Reac%C8%9Bie-oficial%C4%83~65002 
click pt. Articol 08 December 2018 01:30
viking33 Las vegas
0 
Rusu asta nu a fost prin State in vara ca da caute parchet? Coincidență, de ziua lui. Si cu amanta . Se pare ca l-au găsit :) ma gandesc ca excursia aia a costat cat jumătate din parchetul de la euro. Plus ca cel vechi mai era utilizabil, ma gandesc ca si la inaugurarea salii au zis ca ala e cel mai bun parchet. Da no, nu is banii lui; isi permite 
click pt. Articol 07 December 2018 22:03
studentU merci frumos
0 
Stefan Cj E bine ca mai sunt si oameni cu memorie si principii pe aici. Nu am hard feelings, doar am adresat o intrebare zic eu legitima. Daca i numai parerea redactorului sau are si vreo info in acest sens. 
click pt. Articol 07 December 2018 20:16
0 
Daca au calcat fratii Gasol pe parchet inseamna ca era bun? Crezi ca la FIBA nu se fac afaceri dubioase? Sa fim seriosi. Chiar te rog sa investighezi sunt curios. Si daca tot suntem la capitolul corectitudine, poate ne spui cine a modificat comentariile chiar colegului studentU acum aproximativ 1 an, aici pe Total Baschet.  
click pt. Articol 07 December 2018 19:42