Primăria din Cluj-Napoca pregătește montarea unui nou parchet în BTarena, în valoare de peste 200.000 de euro


Suprafața de joc este de aproape 7 ori mai scumpă decât cea pe care s-a jucat la EuroBasket și la care autoritățile au renunțat foarte ușor

parchet nou btarena

BTarena este de departe cea mai frumoasă sală de sport construită în România. Arena care a găzduit meciuri la Eurobasket-ul de anul trecut a fost însă privată de un parchet de calitate, după ce autoritățile au refuzat să cumpere suprafața de joc pe care s-a evoluat în cadrul competiției continentale. Motivul invocat atunci de autorități a fost faptul că prețul cerut de FIBA era prea mare.

Parchetul a ajuns în cele din urmă la o școală din Florești. Autoritățile din comuna de la periferia Clujului au anunțat că au dat 30.000 de euro pentru suprafața de joc de la BTarena. Vezi detalii aici

Între timp, autoritățile clujene și-au dat seama că au greșit când au apelat la parchetul vechi al sălii Polilvalente din Cluj-Napoca și au decis să deschidă o licitație pentru o nouă suprafață de joc:

„Primăria a demarat procedurile de licitație pentru noul parchet al Sălii polivalente BTarena. Joi, anunțul de licitație (“Furnizare sistem pardoseală demontabilă din lemn masiv și sistem baschet competițional, mobil și pliabil, pentru Sala Polivalentă din municipiul Cluj-Napoca”) a fost publicat pe website-ul SICAP. Noul parchet trebuie să facă față celor mai importante competiții naționale și internaționale pe care BTarena le va găzdui, iar rigorile sunt tot mai mari. Nu trebuie uitat că polivalenta clujeană a fost, în ultimii ani, un magnet pentru evenimente sportive de top. Aici au avut loc o grupă a Eurobasket 2017 și Campionatul European de gimnastică artistică; în plus, naționalele de baschet și handbal ale României evoluează, cu regularitate, la Cluj. Costul estimat pentru achiziție este de 957.193 de lei, circa 205.000 de euro. Data limită pentru depunerea ofertelor este 18 ianuarie 2019”, se arată pe site-ul oficial al Arenei clujene.

Ionuț Rusu, directorul general al arenei clujene, a explicat în presa locală motivele pentru care se face această achiziție: „Avem cea mai frumoasă sală din țară și vrem să avem și cel mai bun parchet. BTarena va avea multe competiții internaționale de găzduit în anii care urmează și vrem să oferim condiții de top mondial pentru sporturile de sală. Noul parchet va avea o durată de viață de cel puțin 20 de ani”, a spus Rusu, pentru publicația online media9.ro.

Așadar, cea mai frumoasă sală din România va suferi un facelift, cel mai probabil începând cu primăvara anului viitor. Din păcate, această „operație” nu ar fi fost necesară dacă cei care au în administrare această bază sportivă ar fi acceptat să cumpere parchetul pe care au călcat frații Gasol, Ricky Rubio sau Bojan Bogdanovic.

*foto: Dan Bodea



Eduard Popa / 06 December 2018 / 22:06


Galerie foto


studentU @Eduard Popa
0 
E doar concluzia ta personala ca parcheul folosit la Eurobaschet si cumparat de Floresteni cu 30k si cel pe care vrea sa il achizitioneze primaria cu 200k sunt de aceeasi calitate sau ai vreun argument obiectiv in acest sens? 
07 December 2018 01:26
-1 
Mâine promit că voi încerca să dau de dl Ionuț Rusu să aflu și opinia dumnealui. Poate parchetul pus de FIBA era f prost și ăsta care vine acum e dumnezeul suprafețelor de joc. :)  
07 December 2018 02:16
0 
Se zvoneste ca noul parchet chiar e dumnezeul suprafetelor de joc, in sensul ca pentru echipa gazda se va putea inclina cu chiar 30-40 de grade cand situatia o cere, ca sa castige campionatul! 😉 Pazea la coborare, se striga partiiieeee! 
07 December 2018 09:03
0 
Daca au calcat fratii Gasol pe parchet inseamna ca era bun? Crezi ca la FIBA nu se fac afaceri dubioase? Sa fim seriosi. Chiar te rog sa investighezi sunt curios. Si daca tot suntem la capitolul corectitudine, poate ne spui cine a modificat comentariile chiar colegului studentU acum aproximativ 1 an, aici pe Total Baschet.  
07 December 2018 19:42
studentU merci frumos
1 
Stefan Cj E bine ca mai sunt si oameni cu memorie si principii pe aici. Nu am hard feelings, doar am adresat o intrebare zic eu legitima. Daca i numai parerea redactorului sau are si vreo info in acest sens. 
07 December 2018 20:16
Eduard Popa here you go
-1 
Deci acum si cei de la FIBA fac afaceri dubioase. Or fi si ei „mitici”. :))))

Am intrebat, mi s-a raspuns.

http://www.totalbaschet.ro/articol/De-ce-nu-a-fost-p%C4%83strat-parchetul-de-la-Eurobasket-2017-Reac%C8%9Bie-oficial%C4%83~65002 
08 December 2018 01:30
studentU evaziv raspunsul
0 
nu aduce nici o informatie suplimentara. Oricum, e mai de interes cred declaratia managerului salii decat opinia unui editorialist. Poate va veni totusi cineva cu ceva informatii mai tehnice. Altfel, vom vedea pe parcursul timpului daca a fost o investitie sau o teapa. 
08 December 2018 02:34
0 
Eu ma mai uit la tv pe alte canale decat cele de cancan. Sunt documentare facute pe subiecte de genul asta. Mai ales in lumea baschetului de peste ocean. Eu n-am pomenit de ”mitici” dar pe ei nu-i intrece nimeni. Si nu ca la Cluj ar fi sfinti. Peste tot sunt uscaturi.
 
08 December 2018 15:36

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Surse: Monyea Pratt va juca din sezonul viitor la SCM U Craiova
Americanul a evoluat în ultimele două sezoane la CSU Sibiu 
SCM Timișoara l-a transferat pe Amaury Gorgemans
Pivotul belgian va fi la prima experiență în străinătate  
Marius Ciotlăuș continuă la BCM U FC Argeș Pitești
Extrema va fi la al 3-lea sezon consecutiv alături de alb-violeți 
Victor Petrache, foarte aproape să semneze cu SCMU Craiova (Surse)
Jucătorul de 22 de ani și-a îmbunătățit media de minute în ultima ediție a LNBM la Steaua 
Rareș Uță va evolua la U-BT Cluj-Napoca în următorul sezon
Ardelenii au confirmat și transferul lui Patrick Richard la echipa de sub Feleac 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
SURSE. Patrick Richard este noul jucător al lui U-BT Cluj-Napoca
Baschetbalistul american a evoluat în cele mai puternice campionate ale Europei 
Sebastian Ionescu și Bogdan Popa pleacă de la SCM U Craiova
Formația din Bănie se desparte de doi jucători autohtoni U23 
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
0 
Pe pozitiile 1-2-3 cred ca sta la fel de bine ca anul trecut, in schimb pe 4-5 stau doar in 2 oameni Komatina si Gorgemans.

Momentan vad Timisoara o echipa de locul 6-7. Sa vedem ce vor transfera si Dinamo, Steaua, Voluntari. 
click pt. Articol 22 July 2019 23:13
mikki inceputul filmului se aseamana...
0 
dar..in primul rand regizorul e altul, chiar si actorii nu mai sunt din filmul acela...cu constructia lotului ai dreptate dar regizolul e acolo....iar pe deasupra filmul are si bugetul necesar. 
click pt. Articol 22 July 2019 22:54
0 
Sincer, la Sibiu cam nimeni nu era creierul. PG-ul trebuie sa fie creierul intr-o echipa. 
click pt. Articol 22 July 2019 22:50
mikki mai in gluma si nu numai..
0 
la Sibiu fara suparare, in ultimul timp cred ca Georgescu este creierul!!! 
click pt. Articol 22 July 2019 22:50
TitiAcs parca am mai vazut filmul asta
0 
in ultimii doi ani. Am avut cel mai bun lot, eram marii favoriti si pe parcurs fisss, Singura deosebire ( si speranta ca nu se va repeta ) este faptul ca avem UN ANTRENOR. De aceea ma gindesc ca Uta nu va avea soarta lui Olah. Richard pare a fi jucatorul care va asigura spectacolul ( totusi peste Dykes si Banette ). Parca mai e nevoie de un 4 cu sut de 3 si un centru. Iar daca vrem si ceva in Europa atunci musai al 7-lea strain. 
click pt. Articol 22 July 2019 22:49
sebi12 Ciudat
0 
Sa zici ca , creierul a fost tamulis :))tamulis o prindea ,arunca la cos..pratt aranja jocul in mare parte