Primăria din Cluj-Napoca pregătește montarea unui nou parchet în BTarena, în valoare de peste 200.000 de euro


Suprafața de joc este de aproape 7 ori mai scumpă decât cea pe care s-a jucat la EuroBasket și la care autoritățile au renunțat foarte ușor

parchet nou btarena

BTarena este de departe cea mai frumoasă sală de sport construită în România. Arena care a găzduit meciuri la Eurobasket-ul de anul trecut a fost însă privată de un parchet de calitate, după ce autoritățile au refuzat să cumpere suprafața de joc pe care s-a evoluat în cadrul competiției continentale. Motivul invocat atunci de autorități a fost faptul că prețul cerut de FIBA era prea mare.

Parchetul a ajuns în cele din urmă la o școală din Florești. Autoritățile din comuna de la periferia Clujului au anunțat că au dat 30.000 de euro pentru suprafața de joc de la BTarena. Vezi detalii aici

Între timp, autoritățile clujene și-au dat seama că au greșit când au apelat la parchetul vechi al sălii Polilvalente din Cluj-Napoca și au decis să deschidă o licitație pentru o nouă suprafață de joc:

„Primăria a demarat procedurile de licitație pentru noul parchet al Sălii polivalente BTarena. Joi, anunțul de licitație (“Furnizare sistem pardoseală demontabilă din lemn masiv și sistem baschet competițional, mobil și pliabil, pentru Sala Polivalentă din municipiul Cluj-Napoca”) a fost publicat pe website-ul SICAP. Noul parchet trebuie să facă față celor mai importante competiții naționale și internaționale pe care BTarena le va găzdui, iar rigorile sunt tot mai mari. Nu trebuie uitat că polivalenta clujeană a fost, în ultimii ani, un magnet pentru evenimente sportive de top. Aici au avut loc o grupă a Eurobasket 2017 și Campionatul European de gimnastică artistică; în plus, naționalele de baschet și handbal ale României evoluează, cu regularitate, la Cluj. Costul estimat pentru achiziție este de 957.193 de lei, circa 205.000 de euro. Data limită pentru depunerea ofertelor este 18 ianuarie 2019”, se arată pe site-ul oficial al Arenei clujene.

Ionuț Rusu, directorul general al arenei clujene, a explicat în presa locală motivele pentru care se face această achiziție: „Avem cea mai frumoasă sală din țară și vrem să avem și cel mai bun parchet. BTarena va avea multe competiții internaționale de găzduit în anii care urmează și vrem să oferim condiții de top mondial pentru sporturile de sală. Noul parchet va avea o durată de viață de cel puțin 20 de ani”, a spus Rusu, pentru publicația online media9.ro.

Așadar, cea mai frumoasă sală din România va suferi un facelift, cel mai probabil începând cu primăvara anului viitor. Din păcate, această „operație” nu ar fi fost necesară dacă cei care au în administrare această bază sportivă ar fi acceptat să cumpere parchetul pe care au călcat frații Gasol, Ricky Rubio sau Bojan Bogdanovic.

*foto: Dan Bodea



Eduard Popa / 06 December 2018 / 22:06


Galerie foto


studentU @Eduard Popa
0 
E doar concluzia ta personala ca parcheul folosit la Eurobaschet si cumparat de Floresteni cu 30k si cel pe care vrea sa il achizitioneze primaria cu 200k sunt de aceeasi calitate sau ai vreun argument obiectiv in acest sens? 
07 December 2018 01:26
-1 
Mâine promit că voi încerca să dau de dl Ionuț Rusu să aflu și opinia dumnealui. Poate parchetul pus de FIBA era f prost și ăsta care vine acum e dumnezeul suprafețelor de joc. :)  
07 December 2018 02:16
0 
Se zvoneste ca noul parchet chiar e dumnezeul suprafetelor de joc, in sensul ca pentru echipa gazda se va putea inclina cu chiar 30-40 de grade cand situatia o cere, ca sa castige campionatul! 😉 Pazea la coborare, se striga partiiieeee! 
07 December 2018 09:03
0 
Daca au calcat fratii Gasol pe parchet inseamna ca era bun? Crezi ca la FIBA nu se fac afaceri dubioase? Sa fim seriosi. Chiar te rog sa investighezi sunt curios. Si daca tot suntem la capitolul corectitudine, poate ne spui cine a modificat comentariile chiar colegului studentU acum aproximativ 1 an, aici pe Total Baschet.  
07 December 2018 19:42
studentU merci frumos
1 
Stefan Cj E bine ca mai sunt si oameni cu memorie si principii pe aici. Nu am hard feelings, doar am adresat o intrebare zic eu legitima. Daca i numai parerea redactorului sau are si vreo info in acest sens. 
07 December 2018 20:16
Eduard Popa here you go
-1 
Deci acum si cei de la FIBA fac afaceri dubioase. Or fi si ei „mitici”. :))))

Am intrebat, mi s-a raspuns.

http://www.totalbaschet.ro/articol/De-ce-nu-a-fost-p%C4%83strat-parchetul-de-la-Eurobasket-2017-Reac%C8%9Bie-oficial%C4%83~65002 
08 December 2018 01:30
studentU evaziv raspunsul
0 
nu aduce nici o informatie suplimentara. Oricum, e mai de interes cred declaratia managerului salii decat opinia unui editorialist. Poate va veni totusi cineva cu ceva informatii mai tehnice. Altfel, vom vedea pe parcursul timpului daca a fost o investitie sau o teapa. 
08 December 2018 02:34
0 
Eu ma mai uit la tv pe alte canale decat cele de cancan. Sunt documentare facute pe subiecte de genul asta. Mai ales in lumea baschetului de peste ocean. Eu n-am pomenit de ”mitici” dar pe ei nu-i intrece nimeni. Si nu ca la Cluj ar fi sfinti. Peste tot sunt uscaturi.
 
08 December 2018 15:36

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
O nouă sancțiune dictată de FIBA împotriva SCM Timișoara: amendă de 25.000 CHF
Sabin Gherdan: "Cred că ar fi oportun pentru România implementarea unui sistem de licențiere al cluburilor" 
Porter Troupe, mesaj emoționant pe rețelele de socializare: „Ne vedem sezonul viitor”
Veteranul american a adresat cuvinte frumoase coechipierilor și fanilor Craiovei 
Când se joacă finala LNBM dintre CSU Sibiu și CSM CSU Oradea
Programul ultimului act al Ligii Naționale 
Galerie foto. CSM CSU Oradea avansează în finala LNBM după victoria din meciul patru în fața celor de la U-BT Cluj-Napoca
Confruntarea de pe malul Crișului Repede a avut parte de mai multe momente tensionate, pe lângă fazele spectaculoase oferite de jucători 
Controversă între SCM Timișoara și BCM U Pitești față de ziua de disputare a meciului pentru locurile 5-6
Partida va avea loc la oră de matineu din cauza lipsei unui acord între echipe și a altor evenimente de la sală 
Cristian Achim: „A fost o încleștare ieșită din comun din toate punctele de vedere. Nu veți mai vedea așa ceva, ‘mark my words’”
Antrenorul bihorenilor a avut cuvinte de laudă la adresa lui Silvășan, dar și pentru fanii orădeni 
Mihai Silvășan și-a anunțat demisia de funcția de antrenor principal al lui U-BT Cluj
„Silva” a renunțat după ce a ratat calificarea în finala LNBM: „Nu am nicio problemă să îmi asum eșecul” 
Nikola Markovic: „A fost un meci foarte strâns, dar am avut noroc și am reușit să îl câștigăm”
Sârbul a fost cel mai bun marcator pentru CSM CSU Oradea, în meciul 4 contra lui U-BT Cluj 
Mihai Silvășan: „Nu am cum să detaliez dezamăgirea pe care o simt”
U-BT Cluj a ratat calificarea în finala Ligii Naționale în dauna celor de la CSM CSU Oradea 
CSM CSU Oradea s-a calificat în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Campioana en-titre a trecut de U-BT Cluj în patru partide 
Ossiryss Contract
0 
Ai cumva și un "cut" al secțiunii condițiilor de reziliere/încetare? Nu de alta, dar poți semna și pe 150 de ani dacă ai clauza ca poți rezilia unilateral într-o zi noroasa. Terminați naibii cu presa care se tranzacționează la kilogramul de știre! 
click pt. Articol 21 May 2019 19:37
Ossiryss @alexander
0 
Ești prost informat : a semnat pe un sfert de mileniu, dar am vrut sa vad dacă reacționează cineva! 
click pt. Articol 21 May 2019 19:07
free62 free62
0 
Tojala, ala care cand a avut echipa bine facuta l-a ciuruit Silvasan in finala si dupa aia anul trecut l-a umilit Achim? Daca prinde vreo echipa un sezon cum a avut el cu bosorogii de Runkauskas, Jonte si un Zekovic care dadeau de 3 si din afara salii, ma bag si eu sa antrenez ca de un campionat fac...
Zare Markovski asta nu inteleg cu ce a putut impresiona atata lume ca a venit dupa Tenter care era criticat pt jocul ofensiv execrabil, fara scheme ziceau unii(antrenor roman de doi lei vb aia) si a beneficiat peste noapte si de Watson(pozitie pe car Tenter juca cu Kuti...nici nu o sa mai joace Kuti 1 asa bine in veci), iar rezultatul a fost o nationala care dadea puncte uneori mai putine de cat pe vremea lui Tenter.
Hai sa mai vedem si baschet la Cluj daca tot am schimbat antrenorul...din Romania singurul care e peste Silvasna e Achim, restul joaca tot un hei rup de asta cu motivatie si atitudine la tot pasul si o minge care circula pe semicerc ca la handbal...daca nu Achim, atunci un sarb da sa joace ca Achim:) 
click pt. Articol 21 May 2019 18:09
vass bela TitiAcs,
0 
eu nu l-am nominalizat pe Cristescu, cei care se ocupa de conduicerea echipei s-au dovedit a fi incompetenti, cum de altfel ai aratat si tu in cazul lui Moldoveanu si legitimarea numai a 5 straini la inceput de sezon . Apoi, lipsa de inlocuitor pt Kuti si transferurile anemice in timpul sezonului ( eu facand comparatie cu Oradea, care s-a intarit substantial ) . Si cred ca esti de acord cu mine, degeaba schimbi antrenorul, daca nu cooptezi in conducere pe cineva care sa fie in stare sa aduca jucatori valorosi, atat inainte de campionat, cat si in intersezon . 
click pt. Articol 21 May 2019 17:33
Oldtimer Renastere usoara si grabnica
0 
In aceasta nabadaioasa primavara dl. Silvasan a avut parte de socuri majore, profesional si, mai ales, personal. Nu sunt putini cei care, intr-o atare situatie, ar fi doborati definitiv. Nu cred sa fie cazul dansului ptr ca sper ca formatia sa de luptator sa grabeasca vindecarea urmelor lasate de aceste lovituri. Evident, va urma o perioada de introspectie, de cautare, de luare a unor decizii pentru un nou inceput. Sper sa-si regaseasca echilibrul si sa beneficieze de sprijinul necesar pentru acest nou inceput, fie in sport, fie in alt domeniu. Vant din pupa, capitane ! 
click pt. Articol 21 May 2019 16:53
Oldtimer Sursa de certitudine :
0 
http://totalbaschet.ro/articol/Dan-Fle%C8%99eriu-%C3%AEnc%C4%83-trei-sezoane-la-conducerea-lui-CSU-Sibiu~67349 
click pt. Articol 21 May 2019 15:58
freeboy Meciuri
0 
Poate miercuri 29.05.2019 este meciul doi al finalei.
Fi mai atent cand scrii!

 
click pt. Articol 21 May 2019 15:06
freeboy Meciuri
0 
2 meciuri in aceeasi zi cu durata de o ora(27.05.2019)?

 
click pt. Articol 21 May 2019 15:03
studentU ipocrizie
0 
este numele tau, care il faceai albie de porci dupa fiecare meci pe Silvasan si acum o arzi BFF si paternal.  
click pt. Articol 21 May 2019 14:39
andrac Controversa
0 
Deloc controversa. Data oficiala fiind 23, pitestenii erau obligati sa refuze jucarea pe 22 (avand meci disputat sambata seara). Sala de acolo e ocupata joi seara, asta e problema de fapt. La 12:00 va fi sala goala. 
click pt. Articol 21 May 2019 14:27