Primarul din Satu Mare atacă arbitrajul din finala Cupei României: „Am avut parte de un arbitraj nedemn de o finală”


Edilul Gábor Kereskényi a lăudat prestația sportivelor lui Maikel Lopez

CSM Satu Mare a pierdut cu 65-69 finala Cupei României, în fața rivalei ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, gazda turneului final. La fel ca la finala de anul trecut, formația din Satu Mare a fost nemulțumită de deciziile brigăzii de arbitri, iar primarul orașului, Gábor Kereskényi, și-a exprimat nemulțumirea pe facebook.

„Finala Cupei României la baschet feminin: Sepsi - CSM Satu Mare 69-65. După un meci pierdut nu e uşor să spui cuvinte de laudă... Aş dori totuşi să felicit baschetbalistele şi conducerea tehnică pentru prestaţia de astăzi în faţa unei echipe care are buget mult peste cel al CSM-ului. În condiţiile în care federaţia organizează finala în al doilea an consecutiv la Sf. Gheorghe... În condiţiile în care am avut parte de un arbitraj nedemn de o finală a Cupei României. Văzând această "viziune" a federaţiei nu mă mir că baschetul feminin românesc este la secole distanță de ce se practică la nivel european/mondial...

Satu Mare cere conducerii FR Baschet doar sa dea dovadă de respect și fair play! Două calități care nu se pot cumpăra!”, a scris Gábor Kereskényi pe facebook.

De menționat că a fost al 3-lea an la rând în care ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a organizat turneul final al cupei. Covăsnencele au luptat cu sătmărencele la licitația pentru organizarea Final 4-ului din această ediție.

În ultimul act de duminică seara, CSM Satu Mare a pierdut în finalul sfertului trei două dintre jucătoarele care au intrat în 5-ul de start. Andreea Huțanu a ieșit în penultimul minut după ce Solopova i-a interceptat o pasă și a căutat faultul sub panoul advers, iar pivotul sătmărean a ajuns la 5 greșeli personale. Andra Mandache și-a încheiat partida în ultimul minut al sfertului trei, după al 5-lea fault.  Căpitanul sătmărencelor a avut și un tehnic în sfertul secund, după ce a protestat pentru că a primit fault în atac la un blocaj. Alb-roșiile au rămas astfel fără două jucătoare mari și antrenorul Maikel Lopez a trebuit să facă schimbări, să apeleze pentru poziția 4 la sportive cu mai puține minute în momentele importante în jocurile din acest sezon.

Oficialii vicecampioanei au fost nemulțumiți de mai multe decizii din timpul partidei, mai ales de faulturile primite. Aceștia au protestat la o fază din final când nu s-a dat fault la Denson sub panoul advers, când diferența era de două puncte, iar antrenorul Maikel Lopez a intrat în teren la time-out pentru a vorbi cu arbitrii. Cu excepția primului sfert, alb-roșiile au intrat în penalizare până la jumătatea celorlalte trei sferturi. Sătmărencele au înscris mai mult din semicerc, de 17 ori față de 11, în timp ce alb-verzile au marcat doua triple în plus (8-6) și au transformat 23 de libere față de 13.

Jucătoarele de la CSM Satu Mare au părăsit sala repede după finalul partidei și nu au mai stat pentru festivitatea de premiere. Doar secundul Octavian Boian a rămas pentru aceasta.

*foto: informatia-zilei.ro



Citește ultimele știri despre CSM Satu Mare
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM Satu Mare vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Andreea Vlase / 01 April 2019 / 16:27


Galerie foto


7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
-1 
DE MULT NU AM VAZUT UN ARBITRAJ ATAT DE BUN IN SFANTU GHEORGHE! Nimeni nu a fost avantajata,decizii corecte pe ambele parti! Felicitari trioului de arbitrii! In schimb,satmarencele au dat dovada de un comportament nesportiv foarte urat,plecand la ordinele presedintelui de la festivitatea de premiere.Este frustrant sa pierzi consecutiv de mai multe ori cu aceiasi echipa,cu un joc destul de bun,dar trebuie sa accepti infrangerea ,mai ales ca echipa a decazut atat psihic cat si fizic la sfarsitul jocului.CSM de cand a aparut,mai mereu vrea sa castige la masa verde,acuzand arbitrajul,dreptul jucatoerelor...etc...Vor sa plece in Ungaria?? Nu stiu,daca vecinii vor primi in campionatul lor o echipa controversata si razboinica.FELICITARI SEPSI SIC ! 
01 April 2019 16:49
-1 
Sa-ti fie rusine cand zici ca Sepsi are bugetul mult peste al CSM ului. Poate invers. Mi-e rusine ca te numesti cum te numesti. 
01 April 2019 18:05
trt Figyelem!
0 
No bozd meg...:))) 
01 April 2019 21:37
Heidy Arbitraj corect????
0 
In primul rand vreau sa felicit echipa Sepsi Sic pentru castigarea trofeului DAR hai sa fim seriosi DACA acel arbitraj a fost corect si nu a influentat rezultatul final atunci baschetul feminin este......... 
01 April 2019 19:55
0 
Doar atat imi doresc ,ca Sfantu Gheorghe sa aiba parte in finala campionatului de acelasi arbitraj "corect" ce l-a avut Satu Mare in finala Cupei Romaniei.
Oricum sunteti tari daca ati reusit sa il faceti pe PAUN sluga voastra,a ungurilor. 
03 April 2019 10:15
0 
Eu doar atat imi doresc sa te mai uiti o data la meci, romane, si mai vorbim. 
03 April 2019 19:12
0 
Eu doar atat imi doresc sa te mai uiti o data la meci, romane, si mai vorbim. 
04 April 2019 07:19
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Domnule Primar ! Schimbati urgent pe Muresan,daca vreti sa faceti performanta.Prin schimbarea antrenorului ati facut munca pe jumatate!Pacat de echipa,ca acest dictator certat cu sportivitatea,face praf prestigiul echipei.Aparand,va faceti si D-voastra complice si partas la destramarea echipei . 
12 April 2019 16:15

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Apelul lui CSM Satu Mare după finala CR, acceptat doar pe jumătate
Clubul a rămas cu o amendă de 5.000 de euro  
Florin Mureșan: „E un abuz în toată regula. Mergem până în pânzele albe dacă o astfel de sancțiune rămâne”
Managerul lui CSM Satu Mare a anunțat că clubul nu va plăti „niciun cent amendă către FRB indiferent de consecințe” 
CSM Satu Mare, „și bătuți, și cu banii luați”
Amendă usturătoare pentru clubul sătmărean după finala Cupei României 
Primarul din Satu Mare atacă arbitrajul din finala Cupei României: „Am avut parte de un arbitraj nedemn de o finală”
Edilul Gábor Kereskényi a lăudat prestația sportivelor lui Maikel Lopez 
CSM Satu Mare se va înscrie în campionatul Ungariei din sezonul 2019/2020
Sătmărenii vor recurge la această decizie în semn de protest la adresa Federației Române de Baschet 
Brittany Denson, „monster game” în finala Cupei României
Promise Amukamara a fost coșghetera finalei, dar CSM Satu Mare nu a putut să câștige trofeul 
Annemarie Godri Părău, MVP-ul finalei Cupei României
Căpitanul lui Sepsi a înscris 14 puncte în ultimul sfert 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe revine și câștigă din nou Cupa României după o finală cu CSM Satu Mare
Alb-roșiile au condus o bună parte din meci, dar au rămas fără două jucătoare importante în sfertul 3 
Brandi Wingate, double-double și season-best în semifinala Cupei României
Doar Carla Bartee a mai fost în double-digits pentru Olimpia CSU Brașov în eșecul cu Sepsi SIC 
CSM Satu Mare vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, finala așteptată în Cupa României
ACS Sepsi SIC nu a pierdut acasă cu CSM Satu Mare și cele două își disputa al 3-lea trofeu intern la rând  
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Domnule Primar ! Schimbati urgent pe Muresan,daca vreti sa faceti performanta.Prin schimbarea antrenorului ati facut munca pe jumatate!Pacat de echipa,ca acest dictator certat cu sportivitatea,face praf prestigiul echipei.Aparand,va faceti si D-voastra complice si partas la destramarea echipei . 
click pt. Articol 12 April 2019 16:15
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Pe gulas nu dar pe gulyás DA ! 
click pt. Articol 12 April 2019 16:08
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Pe langa echipa trebuia amendat si Muresan,avand un comportament nesportiv si inacceptabil,atacand arbitrii,gazdele,masa oficiala si el ca un dictator a dat ordin pentru parasirea terenului si neparticiparea la ceremonia de festivitate.Acest Muresan este mic,foarte mic,si la propriu si la figurat!Rusine domnule Muresan,cu astfel de decizii si comportament nu ajuti de loc echipa,care altminteri este o echipa simpatica si valoroasa. 
click pt. Articol 12 April 2019 16:05
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
PE LANGA ECHIPA,TREBUIA AMENDAT SI MURESAN,DE FAPT SINGURUL CAP AL REUTATILOR LA ECHIPA.SE COMPORTA CA UN DICTATOR,SI DE FIECARA DATA CAND PIERDE ECHIPA FACE PRAPAD,AVAND UN COMPORTAMENT NEDEMN SI NESPORTIV!vOCIFEREAZA,RECLAMA,ATACA ARBITRII,GAZDELE SI MASA OFICIALA! rUSINE SA VA FIE DOMNULE MURESAN !SINTETI MIC SI LA PROPRIU SI LA FIGURAT! 
click pt. Articol 12 April 2019 16:00
Heidy Felicitari FRB!
0 
Acum sincera ati judecat in litera regulamentului.....dar era si mai bine daca mergeati pina la capat.Adica....cum? SIMPLU analizati la rece implicarea observatorului si a arbitrilor in acest meci si 99% gaseati in regulamentul sanctionare lor disciplinara.Trebuie sa dati odata si odata exemplu si in cazul lor...nu este prima data cand acesti actori fac ce vor in teren Ei au viciat foarte multe rezultate in acest campionat atat la feminin cat si la masculin.Nu cred ca pentru a va sesiza trebuie neaparat sa faca cineva in scris......ea poate veni si din partea federatiei simplu😁😁😁 totul se poate daca chiar se vrea😁😁😁 
click pt. Articol 10 April 2019 19:47
ydesh_apu Continuare
0 
FRB ar trebui sa-si revizuiasca regulamentul dupa fiecare caz de acest fel astfel incat la urmatoarea publicare a lui, ambiguitati gen: "recomandabil" sa dispara. Sunt fix cuvintele cheie in baza carora orice lege poate fi interpretabila si in consecinta incompleta. Decizia cluburilor de a adera la FRB sau alta liga straina, sau sa isi constituie o liga noua, este iarasi a cluburilor participante si FRB ar trebui sa nu poata sa actioneze nicicum impotriva acesteia, alfel traim sub dictatura MInisterului care ar impune ce sa existe si ce nu, inacceptabil in democratie. 
click pt. Articol 09 April 2019 04:04
0 
Referitoare la amenzi, deoarece au mai existat abuzuri pe vremea doamnei Tocala in sensul luarii unei decizii convenabile FRB in detrimentul uneia corecre. Daca in regulamentul ei intern, FRB a prevazut CLAR asemenea amenzi pentru comportamentul echipei Satu Mare, atunci aceasta echipa are de ales: sa plateasca sau sa iasa de sub tutela FRB. Vad insa cum defileaza fara adversar echipa Miercurea Ciuc in campionatul feminin. Daca nu e o repetare tip Asesoft privitor la drepturi sau privilegii, mai are sens campionatul feminin de baschet? Mai bine instituim regula: cine e pe locul 2, deoarece locul 1 este clar... 
click pt. Articol 09 April 2019 03:53
0 
Imnul secuiesc dupa ce s-a cantat imnul Romaniei? Minciuna! 
click pt. Articol 08 April 2019 17:31
cristy of,of
0 
de ce ati transmis meciul? asa trebuie sa dau dreptate celor de la Satu-Mare.Asa cum am mai scris 2 din cei 3 arbitri plus comisarul au putut oficia corect si fara probleme steaua-dinamo,deci se poate arbitra corect dar atunci cand federatia are "datorii" ce poti sa faci? 
click pt. Articol 08 April 2019 15:07
Heidy Mda....
0 
Problema nu cred ca este amenda in sine ci faptul ca,regulamentul nu se aplica corect la toti factori care au participat la aceast eveniment.....arbitrii,observator