Probleme salariale și la BCM U Pitești? UPDATE


Un jucător acuză că nu și-a primit banii pentru sezonul recent încheiat

daniel bailey salarii bcm u pitesti

BCM U Pitești este restantă la plata salariilor către jucătorii care au evoluat în Trivale în sezonul 2018/2019. Cel mai vocal dintre aceștia a fost Daniel Bailey, jucător cooptat în lotul argeșenilor în partea secundă a campionatului.


UPDATE, ora 12:00 După publicarea acestui articol, Daniel Bailey a intervenit pe facebook și a spus că informația este eronată și apoi a șters postarea de pe contul său de twitter. 

 


 

Sportivul american a avut o postare pe Twitter prin care se plânge că încă nu și-a primit banii.

„Îmi păstrez speranța și îmi verific contul bancar din România. Îmi doresc doar să fiu plătit la timp.”

Jay Threatt, fost jucător la Phoenix Galați, a fost primul care i-a răspuns lui Daniel Bailey. „Și se miră de ce nu mă mai întorc vreodată acolo”, a fost replica conducătorului de joc.

daniel bailey bani bcm u pitesti

Threatt a jucat un singur sezon în România și a avut medii statistice de 13.5 puncte, 6.6 pase decisive, 3.1 recuperări și 1.3 intercepții. După ce a plecat din țara noastră, Jay Threatt a mai evoluat pentru Poitiers (Franța – Pro B), Denain ASC Voltaire (Franța – Pro B) și Pieno Zvaigzdes (Lituania).

Problemele de la Phoenix Galați sunt cunoscute. Clubul a primit termen până la 01.07.2019 pentru a-și achita datoriile și a putea lua startul în Liga Națională de Baschet Masculin – ediția 2018/2019.

Daniel Bailey a jucat 12 partide în uniforma lui BCM U Pitești, 10 în LNBM și 2 în Cupa României. În campionat, sportivul american în vârstă de 29 de ani a avut cifre statistice de 7.9 puncte, 4.8 recuperări și 1.3 pase decisive. Bailey a înregistrat cel mai bun joc al său în seria SCM Timișoara pentru locurile 5-6 și în meciul 2 a terminat cu 18 puncte, 7 recuperări și 21 la eficiență.

BCM U Pitești a încheiat sezonul 2018/2019 pe poziția a 5-a în Liga Națională de Baschet Masculin. Formația argeșeană nu și-a atins obiectivul pentru stagiunea precedentă, în care și-a proprus să ajungă în semifinalele campionatului.

*foto: facebook BCM U Pitești



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Vizualizează pagina personală a jucătorului Daniel Bailey

Bogdan Isailă, David Istrate / 20 June 2019 / 11:23


Galerie foto


-2 
Cred ca nu e adevarat. Probabil Bailey (venit ultimul) mai are de primit ceva. Din ce se aude, nu au fost probleme cu banii si nu vor fi taiati sezonul viitor. Astfel de stiri fac rau echipelor, citesc site-ul acesta de mult timp si nu e ok sa vad astfel de lucruri. 
20 June 2019 11:54
Renan Din ce stii
1 
Echipa de baschet va avea un buget asemănător cu cel din sezonul trecut? 
20 June 2019 12:25
-1 
Din ce stiu eu si aud din culisele celor ce discuta despre fotbal, da, va fi asemanator. PS: Asa cum era de asteptat, stirea asta e eronata. 
20 June 2019 12:30
1 
Salut,

Faptul că nu se plătesc salarii la timp și sunt jucători cu sute de mii de euro pe care nu o să îi mai vadă niciodată nu „fac rău echipelor”?

Altfel, se poate să fie o glumă între Bailey și Threatt pe care noi am „pescuit-o” de pe twitter și am înțeles-o greșit, dar când te frigi de atâtea ori în ciorbă, sufli și în iaurt.

În concluzie, mult succes Piteștiului sezonul viitor și mă bucur sincer dacă toți băieții sunt plătiți la timp și această știre chiar este un fake news.  
20 June 2019 12:44
-1 
E bine ca ati deschis subiectul asta aici. Din pacate, in campionatul nostru s-a marit numarul problemelor de genul. Cred totusi ca situatia de azi nu se poate compara, nici in gluma, cu problemele de la Timisoara, Galati, Iasi, Targoviste. Zi frumoasa! :) 
20 June 2019 12:59
gyke mda
3 
Sper ca a vrut sa spuna "fac rau echipelor corecte si care isi platesc obligatiile la timp" si "nu e ok sa vad astfel de lucruri care pateaza si reputatia celor corecti si a ligii in ansamblu"
Pe de alta parte eu nu cred ca a fost nici gluma, nici greseala; mai degraba "au uitat" sa plateasca, iar cineva s-a sesizat dupa publicarea articolului sau tweet-ului si l-a sunat pe DB sa stearga mesajul ca va primi banii. 
20 June 2019 13:13
2 
De acord cu tine, cel mai probabil asa s-a intamplat, dar mna... asa cum era de asteptat, stirea e eronata. :)))) 
20 June 2019 13:42
2 
ar fost bine sa dea si TB un telefon la bcmu pitesti sa verifice povestea, sa ceara o reactie inainte de a publica un articol pe baza unui post pe social media, sau?...toti va ganditi doar ca buba a fost dincolo, ca erau restante si cand au vazut cei din conducerea bcmu acest articol asa tare s au speriat ca i au si platit baiatului banii? 
20 June 2019 23:22
1 
dar poate nu ar fi mai bine ca inainte sa posteze asa ceva pe social media sa sune jucatorul la club sa vada care este situatia si de ce nu si-a primit drepturile salariale sau care este problema?
De postat din gresala mi se pare aproape imposibil sa o fi facut, ma gandesc totusi ca acest post a fost facut in gluma dar si asa, nu era de ajuns ca sunt destule probleme in baschetul romanesc, acum se fac si glume pe seama asta si unii s-ar putea sa le ia si in serios in situatii in care probabil nu este cazul, cel putin asa spune jucatorul... 
22 June 2019 00:21

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
0 
Nu are nicio treaba cu mercantilismul antrenorilor,omul are vocatia de a construi echipe si jucatori,dupa acest tipar va croi Clujul,iar cine nu va corespunde,va elibera spatiul urgent.Imi mentin predictia ca U Bt isi va sufoca adversarii si va avea o medie in jur de 60 de puncte primite/meci. 
click pt. Articol 20 July 2019 14:36
0 
O achizitie foarte buna pentru Pitesti,mult peste "comercialul" Sirisevic si o pierdere importanta pentru noi!Imi va lipsi Goran,dar ii doresc sa se apropie in glorie de finalul carierei,merita! 
click pt. Articol 20 July 2019 14:26
Buzestii Uluitor...
0 
In loc sa cumparam Insula Diavolului si sa ducem Dasaevii acolo...Sunt convins ca a amenintat cu moartea prin interlopii lui magistratii,dar nici asta nu e o scuza... 
click pt. Articol 20 July 2019 14:22
Buzestii Un jucator
0 
care imi place foarte mult,mai ales pentru lipsa de complexe in fata oricarui adversar si pe care mi l-as fi dorit fara ezitare la Craiova!Succes,Mirele! 
click pt. Articol 20 July 2019 14:15
Fortza Steaua Statistici
0 
Ate are statistici bune si shoot de 3 foarte bun! A prins câteva meciuri bune în liga VTB! Din ce vad este si un apărător ok activ, bun recuperator. În schimb croatul are statistici slabe. Slabe peste tot...si nu cred ca o sa fie titular ... 
click pt. Articol 20 July 2019 11:08
mikki Nikola Markovic
0 
dadea exemplu Polonia, evolutia baschetului acolo, unde in ultimii 30 ani au fost antrenori sarbi, croati, americani..etc iar polonezii au luat carnetelul, au notat, au invatat, au aplicat si rezultatele au inceput sa se vada.eu cred ca Silva va invata mult, deoarece face parte din baschet, ideea la el este ca s-a trezit prea repede principal si a crezut ca le stie pe toate. are o mare oportunitate sa stea in preajma lui Dule si sa absoarba ca buretele totul... 
click pt. Articol 20 July 2019 09:15
bulcul Statistici
0 
Dupa mine, statistici neimpresionante sunt 6-9 puncte. Statistici de 4 si 5 puncte, cum au cei nou veniti sunt statistici slabe. Eu nu cred ca Dusko ar castiga campionatul cu un shooter care baga una de 2 si 2 libere pe meci. Poti foarte bine sa te concentrezi pe a-ti ajuta echipa si sa bagi 8-9 puncte intr-un meci, fara sa fie ziua ta, pe pozitiile lor. Problema, dupa presupunerea, e ca acestia au fost rezerve la echipele lor, da' nu m-am uitat la vreun meci sa vad. Vor fi niste surprize. Dar categoric cred ca vom vedea la toti restul strainilor care mai vin statistici mai bune. Abia astept sa vad ce pivoti aduc, si sper ca pe 2-4... macar inca un jucator ceva mai consistent. Astea ca astea, dar sa nu uitam ca cea mai mare individualitate din lnbm va juca la cluj in sezonul ce vine, deci eu zic sa nu va suparati chiar asa. Apoi vine Mosu' in august. Insist, eu nu cred ca se mai poate castiga nici in campionatul nostru cu toata lista de straini de nivelul asta. Ce sa mai zici ca n-a venit Curry sa fie la coada FIBei. 
click pt. Articol 20 July 2019 02:39
76ers da..
0 
Se pare ca a fost nevoie sa vina Dusko la Cluj ca sa le explice ca un campionat se castiga cu o echipa si nu cu individualitati.
Fanii clujenilor s-au cam speriat cand au vazut statisticile celor doi dar eu as spune ca este mult mai important ca acolo sa se formeze o echipa si nu un grup de indivizi unde fiecare trage pentru statistica personala 
click pt. Articol 19 July 2019 23:51
bulcul Antrenori
0 
Cred ca are mult de castgat si Silva, care, daca il duce capul, anul asta sta cu carnetelul si pixul si incearca sa invete cat mai mult de la dom'n antrenor. Nu stiu ce jucator spunea asta acum ceva vreme, ca din punctul lui de vedere ar trebui adusi antrenori sarbi care sa ii mai invete cate-o chestie, doua, pe ai nostri. Cu privire la Achim, sunt convins ca daca cumva nu prea se intareste lotul semnificativ in vara asta, si nu facem mare branza in Europa, va aduce niste intariri mai serioase la jumatatea campionatului, asa cum e obiceiul. 
click pt. Articol 19 July 2019 23:19
0 
Chiar dacă nu au niște statistici impresionante, cu siguranță cei doi au avalul antrenorului, ceea ce ar trebui sa fie o garanție. În plus ambii vin de la echipe puternice. Recunosc ca așteptăm mai mult poate pe cele doua poziții, în privința croatului chiar am niște rezerve, dar repet, trebuie mers pe mana antrenorului. În plus, nu poți avea o echipa 100% formata din jucători care bubuie în statistici, trebuie și oamenii liant in echipa, oamenii de sacrificiu, dar atât de utili jocului. As propune sa așteptăm următorii jucători și când e lotul format sa vedem ce iese. 
click pt. Articol 19 July 2019 21:58