Randal Falker: „ Nu pot să zic că sunt mulțumit sau că mi-am atins obiectivul în acest sezon. Am vrut să câștig campionatul aici”


Pivotul american a vorbit despre sezonul recent încheiat pentru BC CSU Sibiu

BC CSU Sibiu a făcut cel mai bun sezon după 2000 și a reușit să cucerească Cupa României și să joace finala Ligii Naționale de Baschet Masculin. Formația de pe Cibin a plecat cu avantajul terenului propriu în ultimul act al campionatului dar a cedat cu 3-1 la general în fața lui CSM CSU Oradea.

Despre această finală am vorbit cu Randal Falker, unul dintre turnurile de control de sub panoul lui BC CSU Sibiu. Pivotul american a vorbit despre multe aspecte și în principal despre ceea ce l-a deranjat cu adevărat pe parcursul finalei cu CSM CSU Oradea. Randal a jucat a treia finală consecutivă în LNBM dar le-a pierdut pe toate, primele două fiind în echipamentul Stelei București.

Ai pierdut a treia finală consecutivă în România, cum te simți?

La fel cum s-a simțit și în primele două rânduri. Nu este un sentiment bun, cu siguranță, dar asta este.

Ai blamat aribtrii în social media imediat după finală, ce te-a deranjat?

Oradea are o echipă extraordinară. Are jucători excelenți, Richard, Watson, Zekovic, Markovic, mulți jucători buni și o bancă lungă. Ei (n.r. arbitrii) au avut un rol mai predominant decât ar fi trebuit să aibă. Câteva decizii aici și acolo au fost foarte importante, pe parcursul unor jocuri echilibrate. Este foarte greu să joci așa.

Ați fost cea mai bună echipă pe teren propriu în sezonul regulat, ce s-a întâmplat în primele două jocuri, a fost presiunea prea mare pe voi?

Primul meci s-a jucat în stilul modern. Meciul doi a fost unul pe care trebuia să-l câștigăm. Câteva greșeli în acel meci din parte arbitrilor au fost nebunești. Nu zic că Oradea nu a făcut un meci bun, dar cred că în condiții normale am fi câștigat acel joc.

Ești mulțumit cu ceea ce ai realizat în acest sezon, în care ai câștigat primul trofeu în România?

Întotdeauna îmi doresc să câștig mai mult. Nu pot să zic că sunt mulțumit sau că mi-am atins obiectivul în acest sezon. Am vrut să câștig campionatul aici.

Ai luat contact cu baschetul românesc când ai jucat contra lui Asesoft în EuroCup, care a fost părerea ta despre baschetul nostru atunci și care este cea de acum?

Aveau o echipă bună și un buget imens. Dee Brown, Jarvis Hayes, Coop, Mohammed în vârful carierei lui, un lot excelent. Au fost o echipă bună. În continuare este o ligă bună, dar cred că arbitrii trebuie să fie mult mai corecți. Este plăcut să joc aici dar în același timp este dificil deoarece unele echipe au un avantaj deși nu ar trebui să îl aibă. Dacă te uiți la bugetul de la Cluj, ar trebui să aibă avantaj fața de celelalte echipe. Îi plătesc lui Dykes mulți bani, îi plătesc lui Washburn mulț bani, la fel și lui Rasic sau Dorsey. Avantajul ar trebui dat de lotul jucători. Dacă îmi dai un lot de jucători cum am avut la Besiktas sau la Cholet când am jucat cu Fabien Causeur, Kevin Seraphin, Rodrigue Beaubois, Nando De Colo nu avem nevoie de ajutorul nimănui. Pur și simplu am distruge pe oricine din acest campionat. Diferențierea nu ar trebui să se facă între echipe după numele lor sau după faptul că sunt dintr-un oraș mare, care poate atrage mai mult. Oricum se întâmpla asta peste tot în Europa, în Serbia, în Grecia. Nu știu dacă este corupția. Eu nu am șimțit corectitudine. Meciurile 1 și 3 din finală au fost corecte. În meciul 3 am știut că dacă pierdem este vina noastră. Meciurile 2 și 4, nu pot să spune mai multe aici, dar nu au fost corecte.

Îți dorești să te întorci la Sibiu sau în România pentru a pune mână într-un final pe un titlu?

Nu m-am gândit la asta încă. Îmi place să joc pentru suporteri, îmi place să joc sub comanda lui Dan și îmi place comunitatea de aici.

Care a fost cel mai dificil jucător român împotriva căruia ai jucat?

Watson (râde!).

foto: BC CSU Sibiu/Dragoș Dumitru



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Vizualizează pagina personală a jucătorului Randal Falker

Bogdan Isailă / 08 June 2019 / 19:45


Galerie foto


marauder Marauder
2 
Fratioareeeee, las-o asa. 
08 June 2019 20:04
unguru1432 hahaha...
-3 
vai de capul tau! frustrare la maxim (cu un asemenea antrenor, nici nu e de mirare)
sper ca la anul sa o pastrati, pentru ca veti fi mai usor de batut!
valea plangerii trece prin Sibiu in aceste momente... :))))))))))))))))))))) 
08 June 2019 20:21
marauder Marauder
-3 
****, nu sunt si nu tin cu Sibiu. Ii ziceam lu Falker sa lase mistourile.

*comentariu moderat de admin. :D 
08 June 2019 21:24

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Dragoș Diculescu, „prima opțiune” a Timișoarei pentru sezonul viitor
Ilie Trițoiu a dat 5 nume de jucători pe care timișorenii vor să-i păstreze, alături de cei patru localnici 
Dragan Petricevic: „Pentru mine Timișoara mereu a fost un club și un oraș la care vreau să mă întorc”
Antrenorul de 50 de ani a semnat pe 3 sezoane cu SCM Timișoara 
Ilie Trițoiu: „Pe Dragan l-am dorit și sezonul trecut, dar au fost niște mici detalii”
Președintele Timișoarei a vorbit și despre datoriile pe care le are clubul 
Dragan Petricevic este noul antrenor al SCM Timișoara
Tehnicianul va fi la al 3-lea mandat pe banca echipei timișorene, cu care a câștigat două Cupe ale României 
Isaiah Philmore, al doilea străin confirmat de BC CSU Sibiu
Jucătorul american va bifa al doilea sezon în România 
Bayern Munchen este din nou campioana Germaniei
Victorie după o revenire importantă în repriza secundă 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Dragoș Diculescu și Roland Torok, cei mai curtaţi jucători români
Mai multe echipe se bat pentru semnătura componenților echipei naționale 
Mladen Jeremic, pe picior de plecare de la Pitești. Surse
Sârbul a petrecut doar un sezon în Trivale, după doi ani și jumătate la Timișoara 
SURSE. Maksim Sturanovic rămâne pentru încă un sezon la BCM U Pitești
Pivotul muntenegrean va bifa al doilea sezon în România 
76ers Pitesti
0 
Desi am vazut ca sunt foarte multe echipe interesate de serviciile lui nu am vazut pe acea lista echipa care ar avea cea mai mare nevoie de un jucator precum Dragos.. 
click pt. Articol 25 June 2019 01:28
0 
Singurul motiv pentru care ar ramane la Timisoara ar fi singuranta ca va juca si va primi si multe minute.
La echipele de top 3 ar fi cam greu pentru el sa vina si sa se impuna desi a demonstrat ca este capabil si e clar ca la Sibiu ar putea primi cele mai multe minute.
La Craiova exista deja un nucleu bun de jucatori tineri si majoritatea cred ca o sa isi prelungeasca contractele si ar fi greu sa primeasca multe minute si acolo.
Sincer nu m-ar mira sa ramana la Timisoara sau sa semneze cu cei de la Voluntari, unde probabil va avea un rol asemanator cu cel avut la Timisoara in acest sezon si unde se pare ca se vrea performanta si probabil vor avea o echipa mai bune decat Timisoara in sezonul viitor...
 
click pt. Articol 25 June 2019 01:16
tsc_1980 Csu Sibiu
0 
Poate sa vina orice strain, atata timp cat nu aveti un roman decent spre bun, nu aveti sanse la campionat. 
click pt. Articol 24 June 2019 20:37
gyke Mda
0 
Tritoiu cred că își face iluzii cu Diculescu. Nu văd ce motiv ar avea să rămână la Timișoara. A dovedit destule ca să arate că merită și trebuie să facă un pas în față. Va trebui să aleagă una din echipele de top 3, iar aici depinde de feeling ul lui. Deși mi l-aș dori la Sibiu și cred că ar fi o potrivire faină, sincer, în locul lui aș încerca un an la Cluj. La Oradea, cred ca minutele i-ar fi o idee mai limitate decât la celelalte două, dar Achim e foarte priceput în a împarți judicios timpul de joc. Vedem în câteva zile ce va alege.  
click pt. Articol 24 June 2019 19:34
u66 76ers
0 
Cand m-am referit la schimbarea totală de lot, m-am referit in primul rand la anul de după câștigarea campionatului si ă cupei. Nu mi s-a parut ok ce s-a întâmplat atunci si rezultatele s-au vazut. 
click pt. Articol 24 June 2019 18:11
0 
Pai ce jucatori sa pastrezi atat timp cat obiectivul a fost primul loc si ei au terminat pe 3? Asa se procedeaza cand nu iti indeplinesti obiectivele, pleci, sau asa ar fi normal la orice echipa din orice sport deci nu mi se pare ceva extraordinar ca se vrea o schimare totala la Cluj.
Pe de alta parte...sa il compari pe Dusko Vujosevic cu Lobont la capitolul antrenori, e cale lunga, nici la imagine nu cred ca sta mai bine domnul Lobont... 
click pt. Articol 24 June 2019 17:47
u66 Beniamin
0 
Dincolo de reticenta mea este dorința de a avea o echipa cu rezultate si mai ales cu un baschet frumos. Imi e dor de cand nu am mai vazut asta la noi. 
click pt. Articol 24 June 2019 17:01
0 
Oricum, ma bucur ca ti-am aflat adevarata parere si nu am ramas cu gandul/feelingul transmis din primului comentariu. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:51
0 
Iti inteleg perfect gandul tau cu privire la faptul ca sezon de sezon cu exceptia a 2 maxim 3 jucatori noi reconstruim si nu avem un nucleu cum de exemplu a fost KD-Adamovic-Barro care au jucat impreuna inainte sa vina la U si pe langa care jucatori experimentati precum Vlad Moldoveanu si Rasic s-au integrat perfect. Acela e un scenariu pe care as vrea sa il vad sezon de sezon, dar sunt constient ca nici in acest an nu o sa il vedem.

Eu inca raman optimist in ceea ce priveste aducerea lui Vujosevic si sper sa aducem jucatori experimentati care suplineasca o posibila lipsa de omogenitate la nivelul lotului. Pana la urma, Oradea ne-a aratat sezonul trecut ca se poate sa te formezi ca si lot pe parcursul sezonului si sa ai si rezultate bune. Nu e un scenariu ideal si de dorit, dar se poate lucra si avea rezultate bune si in astfel de context. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:50
u66 Beniamin
0 
Nu contest nicio clipă persoana noului antrenor. Sper sa fie sănătos pana la capat si sa se vada rezultatele la echipa. Dar Petricevici avea un atu în plus: cunoaște baschetul romanesc. Ca fan care vin de ani buni la baschet ma supăra faptul că noi trebuie sa o luam mereu de la zero ca sa construim o echipa, incluzând anul de după câștigarea campionatului. În timp ce Oradea si Sibiul păstrează un nucleu de jucători si sunt mai omogeni, noi pana in iarna o sa incercam variante. Pana la urma nu conteaza cati bani ai, ci sa ii folosesti cu cap iar noi am dovedit ca nu stim sa ii folosim. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:34