Reacția oficială a FRB, în cazurile SCM Timișoara și CSM Phoenix CSU Galați


Care sunt deciziile oficiale cu privire la cele două formații

frb phoenix scm timisoara

Federația Română de Baschet a anunțat deciziile care au fost luate în cadrul ședinței Consiliului General al FRB de marți, 18 iunie.

Una dintre cele mai importante decizii luate a fost cu privire la cele 16 echipe care vor participa în sezonul viitor de LNBM. Astfel, FRB a anunțat că 16 echipe au fost înscrise în acest sezon, dar două dintre au probleme mari. Este vorba despre SCM Timișoara și CSM Phoenix CSU Galați.

Dacă la SCM Timișoara situația era clară, despre CSM Phoenix CSU Galați site-ul nostru a scris, citând surse, că echipa ar putea fi retrogradată în Liga 1 sub CIS-ul CSM Galați și că formația Phoenix Galați ar fi dezafiliată.  Cu toate acestea, potrivit site-ului FRB, se pare că și CSM Phoenix va beneficia de aceeași clemență ca SCM Timișoara și mai are timp două săptămâni să plătească datoriile către FRB:

„1. Dl. Berceanu Dan, secretar general al FRB, a prezentat situatia celor 16 echipe inscrise in LNBM. Exista doua echipe, SCM Timisoara si CSM Phoenix CSU Galati, care au fost sanctionate de CD din 22.05.2019 si care au situatia incerta.

In cazul SCM Timisoara, Consiliul Director decide prelungirea termenului de achitare a datoriilor catre jucatori, conform deciziilor BAT, pana la data de 01.07.2019, urmand ca validarea participarii sa fie facuta la urmatoarea sedinta a Consiliului Director, in baza dovezilor de plata a datoriilor catre jucatori si a transei 1 din taxa de participare. Se aproba cu 11 voturi pentru si un (1) vot impotriva.

In cazul CSM Phoenix CSU Galati, Consiliul Director acorda termen pana la 01.07.2019 in vederea reglementarii situatiei datoriilor catre FRB. Se aproba cu 9 voturi pentru, un (1) vot impotriva si 2 abtineri.”

Așadar, dacă pe 1 iulie SCM Timișoara și CSM Phoenix CSU Galați nu își vor achita integral datoriile, ambele echipe nu vor mai lua startul în sezonul următor al LNBM.

*foto: facebook FRB



Citește ultimele știri despre SCM Timișoara
Citește ultimele știri despre CSM Phoenix Galaţi

Eduard Popa / 19 June 2019 / 21:57


Galerie foto


0 
Curat bazar, mermeleală, bâlci. Sunt aproape sigur ca niciunul dintre cele 2 cluburi nu-și va achita INTEGRAL datoriile pana la 01.07.2019, iar organul federal va da o noua decizie "a la malurile Dâmboviței", desigur una care sa creeze noi și noi precedente și sa umfle pânzele țeparilor din baschet. 
20 June 2019 09:27
0 
Și de ce ma rog frumos, doar excluse din LNBM și nu dezafiliate, de-a dreptul? 
20 June 2019 09:33

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
0 
Nu are nicio treaba cu mercantilismul antrenorilor,omul are vocatia de a construi echipe si jucatori,dupa acest tipar va croi Clujul,iar cine nu va corespunde,va elibera spatiul urgent.Imi mentin predictia ca U Bt isi va sufoca adversarii si va avea o medie in jur de 60 de puncte primite/meci. 
click pt. Articol 20 July 2019 14:36
0 
O achizitie foarte buna pentru Pitesti,mult peste "comercialul" Sirisevic si o pierdere importanta pentru noi!Imi va lipsi Goran,dar ii doresc sa se apropie in glorie de finalul carierei,merita! 
click pt. Articol 20 July 2019 14:26
Buzestii Uluitor...
0 
In loc sa cumparam Insula Diavolului si sa ducem Dasaevii acolo...Sunt convins ca a amenintat cu moartea prin interlopii lui magistratii,dar nici asta nu e o scuza... 
click pt. Articol 20 July 2019 14:22
Buzestii Un jucator
0 
care imi place foarte mult,mai ales pentru lipsa de complexe in fata oricarui adversar si pe care mi l-as fi dorit fara ezitare la Craiova!Succes,Mirele! 
click pt. Articol 20 July 2019 14:15
Fortza Steaua Statistici
0 
Ate are statistici bune si shoot de 3 foarte bun! A prins câteva meciuri bune în liga VTB! Din ce vad este si un apărător ok activ, bun recuperator. În schimb croatul are statistici slabe. Slabe peste tot...si nu cred ca o sa fie titular ... 
click pt. Articol 20 July 2019 11:08
mikki Nikola Markovic
0 
dadea exemplu Polonia, evolutia baschetului acolo, unde in ultimii 30 ani au fost antrenori sarbi, croati, americani..etc iar polonezii au luat carnetelul, au notat, au invatat, au aplicat si rezultatele au inceput sa se vada.eu cred ca Silva va invata mult, deoarece face parte din baschet, ideea la el este ca s-a trezit prea repede principal si a crezut ca le stie pe toate. are o mare oportunitate sa stea in preajma lui Dule si sa absoarba ca buretele totul... 
click pt. Articol 20 July 2019 09:15
bulcul Statistici
0 
Dupa mine, statistici neimpresionante sunt 6-9 puncte. Statistici de 4 si 5 puncte, cum au cei nou veniti sunt statistici slabe. Eu nu cred ca Dusko ar castiga campionatul cu un shooter care baga una de 2 si 2 libere pe meci. Poti foarte bine sa te concentrezi pe a-ti ajuta echipa si sa bagi 8-9 puncte intr-un meci, fara sa fie ziua ta, pe pozitiile lor. Problema, dupa presupunerea, e ca acestia au fost rezerve la echipele lor, da' nu m-am uitat la vreun meci sa vad. Vor fi niste surprize. Dar categoric cred ca vom vedea la toti restul strainilor care mai vin statistici mai bune. Abia astept sa vad ce pivoti aduc, si sper ca pe 2-4... macar inca un jucator ceva mai consistent. Astea ca astea, dar sa nu uitam ca cea mai mare individualitate din lnbm va juca la cluj in sezonul ce vine, deci eu zic sa nu va suparati chiar asa. Apoi vine Mosu' in august. Insist, eu nu cred ca se mai poate castiga nici in campionatul nostru cu toata lista de straini de nivelul asta. Ce sa mai zici ca n-a venit Curry sa fie la coada FIBei. 
click pt. Articol 20 July 2019 02:39
76ers da..
0 
Se pare ca a fost nevoie sa vina Dusko la Cluj ca sa le explice ca un campionat se castiga cu o echipa si nu cu individualitati.
Fanii clujenilor s-au cam speriat cand au vazut statisticile celor doi dar eu as spune ca este mult mai important ca acolo sa se formeze o echipa si nu un grup de indivizi unde fiecare trage pentru statistica personala 
click pt. Articol 19 July 2019 23:51
bulcul Antrenori
0 
Cred ca are mult de castgat si Silva, care, daca il duce capul, anul asta sta cu carnetelul si pixul si incearca sa invete cat mai mult de la dom'n antrenor. Nu stiu ce jucator spunea asta acum ceva vreme, ca din punctul lui de vedere ar trebui adusi antrenori sarbi care sa ii mai invete cate-o chestie, doua, pe ai nostri. Cu privire la Achim, sunt convins ca daca cumva nu prea se intareste lotul semnificativ in vara asta, si nu facem mare branza in Europa, va aduce niste intariri mai serioase la jumatatea campionatului, asa cum e obiceiul. 
click pt. Articol 19 July 2019 23:19
0 
Chiar dacă nu au niște statistici impresionante, cu siguranță cei doi au avalul antrenorului, ceea ce ar trebui sa fie o garanție. În plus ambii vin de la echipe puternice. Recunosc ca așteptăm mai mult poate pe cele doua poziții, în privința croatului chiar am niște rezerve, dar repet, trebuie mers pe mana antrenorului. În plus, nu poți avea o echipa 100% formata din jucători care bubuie în statistici, trebuie și oamenii liant in echipa, oamenii de sacrificiu, dar atât de utili jocului. As propune sa așteptăm următorii jucători și când e lotul format sa vedem ce iese. 
click pt. Articol 19 July 2019 21:58