Record negativ

Costin Marinescu

30.10.2013

Farul a stabilit un record negativ al ultimelor 5 sezoane ale Ligii Naționale.

Echipa din Constanța a marcat doar 27 puncte în partida cu BCM U Pitești din cadrul etapei a 5-a a LNBM, cele mai puține reușite de o echipă într-o partidă oficială pe prima scenă a baschetului românescu din 2008 și până în prezent.

Farul a fost și în sezonul trecut echipa cu cele mai puține puncte marcate într-o partidă din LN, 44 în înfrângerea cu CSM Oradea.

Precedentul record negativ al ultimelor cinci  sezoane data din octombrie 2008 când Rapid București pierdea cu U Cluj Napoca cu scorul 32 - 106. De altfel sezonul 08/09 a fost unul de tristă amintire pentru Rapid din punct de vedere statistic. Bucureștenii, cu un lot format numai din jucători români, au ”reușit” să își treacă în palmares cele mai puține puncte marcate într-o repriză (11) și cele mai puține marcate într-un sfert (2), ambele recorduri fiind stabilite în înfrângerea 35 - 103 în fața CSU Ploiești.