Reportaj: Olympiacos, spectacol cu prelungiri în arena din Pireu (FOTO+VIDEO)


Partida din Euroligă jucată împotriva celor de la Baskonia, documentată de la fața locului

În următoarele zile site-ul nostru va prezenta cititorilor reportaje legate de experiența de la meciurile organizate în Euroligă și campionatul grec de baschet de către Olympiacos Pireu, Panathinaikos și AEK Atena.

Articolul de față va descrie organizarea și desfășurarea meciului dintre Olympiacos și Baskonia din Euroligă, cel care a ținut capul de afiș al etapei a 17-a. Partida s-a încheiat cu victoria echipei din Pireu după o repriză de prelungiri, scor 91-87 (80-80), după ce Papanikolaou a egalat de la mare distanță cu câteva secunde rămase din timpul regulamentar de joc. Spaniolii au condus pe tabelă în majoritatea partidei, însă formația lui David Blatt a profitat de o dezorganizare defensivă a oaspeților în ultimele minute și a reușit să se impună în cele din urmă, împinsă de la spate de fanii din arena numită „Peace and Friendship Stadium”, o sală de 15.000 de locuri cu o arhitectură impresionantă situată lângă portul din Pireu.

În drum spre intrarea în arenă, ești întâmpinat de numeroși vânzători de preparate tradiționale grecești și nu numai, menite să-ți dea energie pentru a-ți încuraja favoriții sau pentru a savura meciul fără să-ți fie foame. De asemenea, pe lângă standul cu produse oficiale ale clubului, comercianți de articole cu însemne ale echipei se întrec vocal pentru a te atrage către buticul lor unde să cheltui câțiva euro în schimbul unor căciuli, fulare sau tricouri cu sigla dublei câștigătoare a Euroligii și o prezență constantă în fazele superioare ale competiției.

Prezentarea echipei gazdă este spectaculoasă și include de asemenea afișarea pe ecranele din arenă a unor momente importante din istoria echipei, menite să motiveze jucătorii și să-i facă pe cei mai puțin familiarizați cu palmaresul clubului sau cu sportul în sine să înțeleagă contextul competiției și să afle mai multe despre Olympiacos. 

La pauza mare, câte un jucător din fiecare echipă este intervievat de reporterul Euroligii înainte de intrarea la vestiare, astfel cei de acasă care privesc confruntarea din fața televizoarelor află de la actorii din teren care ar putea fi schimbările necesare în partea secundă pentru îmbunătățirea jocului și care este părerea lor despre desfășurarea acțiunii din prima parte. Totul este gândit pentru consumator, astfel încât acesta să aibă parte de cea mai bună experiență atât în interiorul sălii cât și de acasă.

Majorete, mascotă și concursuri la pauză, rețeta pentru divertismentul spectatorilor

În pauzele dintre sferturi sau la time-outuri, precum la alte mari echipe, spectatorii sunt ținuți în priză de mascota echipei, de majorete îmbrăcate în culorile echipei sau de concursuri de aruncat la coș cu premii pentru spectatori. Totul e gândit astfel încât și cei mai puțin pasionați de sportul în sine să fie atrași către baschet prin intermediul spectacolului oferit de organizație ca întreg, și nu doar de către jucătorii de pe parchet.

Spre finalul meciului, când alb-roșii se apropiau periculos pe tabelă, un jucător de la Baskonia i-a spus arbitrului să întrebe un jurnalist situat la marginea terenului pe cine a atins ultima oară mingea înainte să iasă în afara suprafeței de joc, acesta având vizibilitate bună. Momentul a stârnit amuzamentul celor implicați și a persoanelor din jur, arbitrul preferând să se bazeze pe decizia inițială și să acorde posesia echipei gazdă, așa cum era firesc și de așteptat. Un aspect de remarcat în acest fapt ar fi apropierea dintre toți factorii participanți la un meci de baschet de acest nivel, probabil încă un aspect pozitiv care face ca oamenii să îndrăgească acest sport.

Suporterii greci au creat o atmosferă frumoasă, care s-a ridicat la nivelul jocului, reușind să pună presiune pe oaspeți atunci când atacau ori se aflau în dreptul liniei fault, creând un element de distragere a atenției care de multe ori se poate dovedi decisiv. Fanii din Grecia sunt de altfel recunoscuți pentru atmosfera pe care sunt capabili să o producă, ridicând nivelul spectaculozității din arenă.

Kostas Papanikolaou a decis soarta confruntării prin reușitele sale de la mare distanță care au stârnit rumoare în tribune, câștigând și titlul de MVP al rundei prin prestația sa. Un meci care s-a ridicat la nivelul din Euroligă și care poate aduce privitorii neutri de partea unei echipe.

La finalul articolului veți găsi o galerie foto amplă de la această partidă.

Imagini din încăperea destinată presei:

 




Valentin Todea / 16 January 2019 / 19:55



studentU foarte fain materialul, felicitari!
1 
in special cel foto, dar si articolul in sine. nu stiu cu ce ocazie ati reusit sa ajungeti si sa documentati aceasta partida, dar a iesit un produs deosebit. La mai multe! :)

Doua precizari:
1. galeriile de poze ar fi fain sa poata fi vazute integral, nu sa intri si sa iesi dupa fiecare poza. In masura in care va permite platforma pe care lucrati, poate va ganditi sa optimizati treaba asta.
2. se poate dovedi decisiv in loc de decisivi.  
17 January 2019 10:55
1 
Multumesc pentru aprecieri și precizari! Am corectat in articol. 
17 January 2019 11:18

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Alex Olah este într-o formă foarte bună pentru Kangoeroes Mechelen
Pivotul naționalei a adunat două double-doubles în ultimele 4 meciuri 
Branko Mirkovic va evolua playoff-ul Ligii VTB
Kalev/Cramo se află pentru prima dată în postsezon în istoria competiției 
Nick Calathes, incert pentru meciul 3 cu Real Madrid din playoff-ul Euroligii
Probleme pentru Rick Pitino și Panathinaikos 
Barcelona o învinge pe Anadolu Efes după un final tensionat (Video)
Real Madrid se impune din nou împotriva lui Panathinaikos Atena, de data aceasta fără probleme 
Baskonia și Zalgiris au reușit surprizele în cea de-a treia seară a playoff-ului Euroligii (Video)
Ultimele două formații calificate în faza eliminatorie le-au învins pe ocupantele primelor două poziții 
Real Madrid s-a impus la 3 puncte în fața lui Panathinaikos în primul meci din playoff
Formația spaniolă l-a avut drept invitat special pe Luka Doncic (Video) 
Victorii categorice pe teren propriu pentru CSKA Moscova și Fenerbahce Istanbul (Video)
Prestații ofensive de excepție pentru cele două formații în prima zi a playoff-ului Euroligii 
Banvit nu va mai finanța echipa din Bandirma din sezonul viitor
Formația turcă își caută sponsor pentru a putea rezista la nivel înalt 
Cluburile din Rusia au dominat competițiile europene în baschetul feminin
UMMC Ekaterinburg și Dynamo Kursk și-au disputat finala Euroligii, după ce Nadezhda câștiga EuroCup 
Valencia Basket este noua campioană în EuroCup
Formația iberică va reveni în Euroligă în sezonul 2019/2020 
0 
Am vazut cea mai mare parte din repriza a doua din meciul lui Fener de aseara. Turcii au fost foarte aproape sa intoarca rezultatul dupa ce adversarii au avut +17. Si cand am fost convins ca o vor face, dupa o aparare exemplara, in atac, ce sa vezi? pasa la adversar, pasa printre picioarele coechipierului (si minge ajunsa implicit in out), coechipier care a primit pasa avand un picior in out.

Pe de alta parte nu stiu cat de curand ii va mai merge, ofensiv vorbind, asa bine lui Zalgiris. Pe la sfarsitul sfertului 3 aveau inca 80% reusite la aruncarile de interior. Au fost cateva minute bune in care le-a intrat tot, din orice pozitie si procedeu folosit.

Seria se muta in Lituania si meciurile sunt in aceleasi zile cu U - Steaua. Probabil voi merge la sala sa vad primul meci a lui U, nu stiu daca si pe al doilea. In conditiile date. 
click pt. Articol 19 April 2019 10:49
ajax :))
0 
...si arbitrul sare ca-n piscină. As zice că e chiar simulare. Jucătorul l-a atins într-adevăr, dar plonjonul e de prost gust. 
click pt. Articol 11 April 2019 20:40
TDM Felicitări hoților!
0 
Așa facem noi... deși acel proiect unic pe bani privați, știe toată țara de unde și cum au fost obținuți acei bani. Mărturie sta lacătul pus pe club de Ghiță și fuga acestuia din țara. Ce naiba vrei mai mult?? Dacă s-ar redeschide arhivele acestui club, cu siguranța s-ar găsi toate mizeriile. Așa ca, zero respect pentru performanța voastră mânjită cu minciuna, furt, spălare, dare și luare, ZERO. Bucurați-va ca încă aveți titlurile obținute in palmares. 
click pt. Articol 11 April 2019 08:12
studentU a facut si ghita ceva pozitiv
0 
din toate furaciunile cu statul....
sa fie primit 
click pt. Articol 10 April 2019 21:26
trt Romania...
0 
Ce ar fi,daca ar fi...Super talent!Dar,din pacate nu va juca niciodata pentru Romania.Mai multe nu spun. 
click pt. Articol 05 April 2019 12:04
pipzn Meci
0 
castigat nemeritat de Real Madrid. Atat acest meci cat si ultimele 2 de ei in Euroliga pe care le-am vazut cred ca Realul a jucat slab. Nici la acest ultim atac nu pareau ca stiu ce abordare sa aiba. Cred ca sperau sa duca meciul in prelungiri. Imi place in general cum joaca Realul (am vazut multe meciuri din Euroliga) dar victoria asta a fost mincinoasa si norocoasa cat incape. 
click pt. Articol 29 March 2019 13:38
studentU apropo de nba vs euroliga
0 
astia de la euroliga intreaba? Have you ever seen anything like that?

Raspunsul: Da, odata la doua-trei seri in NBA :))))

Bineinteles, este o exagerare grosolana, dar totusi, sunt faze din astea o tona in NBA. Ultima cea a lui D Wade. Cum sa fii asa penibil sa intrebi daca s-a mai vazut asa ceva?
Ah, stai, poate se refereau doar la Euroliga. Acolo da, nu cred ca s-a mai vazut asa ceva =)))))) 
click pt. Articol 29 March 2019 09:04
hony Felicitari!
0 
Asta este o stire pe care ar trebui sa o vedem la TV, pe toate canalele. 
click pt. Articol 22 March 2019 12:01
studentU poate ca a fost sivasta un factor
0 
accentul pe campionat... 
click pt. Articol 14 March 2019 22:19
0 
eu spuneam ca nu au sanse si ca au facut parte dintr-o grupa destul de slaba si prin urmare singura echipa ramasa in competitie din acea grupa este Nizhny care a reusit calificarea in play-off in ultima etapa si pentru mine e o supriza destul de mare pentru ca au eliminat Venezia, una dintre favoritele mele la castigarea trofeului.
Asta am spus atunci : Mai exista si alte grupe din care fac parte echipe precum Tenerife, Venezia, Hapoel Jerusalem, AEK Athens, Bamberg, Virtus Bologna care fara suparare mi se par mult peste Murcia in acest moment.
Venezia a fost eliminata in rest toate echipele inca sunt in competitie doar ca inevitabil unele dintre ele vor parasi competitia deoarece imperecherea este cam asa: Tenerife-Hapoel, AEK Athens-Bamberg, Nanterre-Virtus si Antwerp-Nizhny, in continuare favorita mea este AEK dar vor avea viata grea cu nemtii.
Il apreciez si felicit pe Emi pentru performanta reusita dar eu zic ca era timpul potrivit ca echipa lui sa paraseasca aceasta competitie, desi au intalnit un adversar mai slab in aceasta dubla, situatia lor din liga ACB nu este una roz deloc fiind pe loc retrogradabil si consider ca au dorit sa isi axeze toate fortele pe campionat si salvarea de la retrogradare din ACB. 
click pt. Articol 14 March 2019 19:00