Rezumatul primei faze a playoff-ului Ligii Naționale de Baschet Masculin


3 din 4 pronosticuri ghicite de analizele totalbaschet.ro. Am fost aproape de 4/4

sibiu oradea playoff liga nationala

Înainte de startul playoff-ului LNBM, am scris o mini-analiză pentru fiecare serie de playoff în parte. Voi scrie aici un minirezumat al fiecărei serii, în comparație cu concluziile pe care le-am scris și înainte de începutul perioadei postsezon.

U-BT Cluj – Phoenix Galați: predicție totalbaschet.ro: 3-0, rezultat: 3-0 (98-69, 78-64, 71-67)

Scrisesem că echipa campioană este mult prea puternică pentru moldoveni, care vor avea însă o replică bună pe propriul parchet. Exact acest lucru s-a întâmplat, cu clujenii jucând la un nivel înalt pe teren propriu și practicând un baschet suficient cât să le asigure calificarea în meciul 3, în fața unei formații care merită lăudată pentru baschetul prestat în acest sezon, în ciuda greutăților financiare pe care le-a întâmpinat.

CSU Sibiu – SCM U Craiova: predicție totalbaschet.ro: 3-1, rezultat: 3-0 (86-73, 82-75, 85-84)

În analiză am spus că oltenii vor obține o victorie, datorită numelor importante din lotul lui Rami Hadar, precum Siriscevic sau Aleksandrov. Am fost destul de aproape. Fără Samuels, accidentat și fără Tyler Laser la sibieni, cele două echipe au oferit un meci foarte echilibrat în Craiova, dar băieții lui Dan Fleșeriu s-au impus cu 85-84 și au încheiat seria în 3 partide.

CSM CSU Oradea – BCM U Pitești: predicție totalbaschet.ro: 3-1, rezultat: 3-1 (62-66, 88-58, 83-70, 74-67)

Chiar dacă am prins pronosticul de 3-1, în analiză am spus că meciurile vor fi strânse. În afara de victoria Piteștiului și de meciul 4, cele două victorii ale Oradiei în a doua și a treia partidă au fost foarte dezechilibrate.

CSM Steaua Eximbank – BC SCM Timișoara: predicție totalbaschet.ro: 3-2, rezultat: 3-2 (89-67, 69-74, 89-82, 74-64, 76-69)

A fost cea mai grea serie de analizat, atât din perspectiva avantajului terenului propriu al steliștilor, cât și din meciurile precedente din sezonul regulat, câștigate de Timișoara. Mai mult, bănățenii au avut șansa să închidă seria în 4 meciuri, cum și steliștii aveau oportunitatea să câștige primele 2 meciuri de pe teren propriu. Până la urmă, însă, CSM Steaua a câștigat partida a cincea, cum altfel decât într-un mod dramatic, după ce steliștii au condus cu 21 de puncte și s-au văzut în urmă cu 3 minute rămase de jucat din meci.

Zilele următoare voi reveni cu câte o mini-analiză pentru seriile din semifinale, dintre U-BT Cluj – CSM Steaua și CSU Sibiu – CSM CSU Oradea. Voi ce pronostic dați pentru aceste două dueluri?

*foto: Dragoș Dumitru/facebook CSU Sibiu



Eduard Popa / 15 May 2018 / 23:19


Galerie foto


-1 
Cred ca ambele ..semifinale o sa fie foarte foarte strinse...si o sa se termine cu 3-2..cluj si sibiu...ele avind avantajul meciurilor de acasa 
15 May 2018 23:40
studentU binevenit
0 
follow up ul asta. Pe cand pronosticul pt seriile semi finale? Eu as miza pe Cj si Oradea pt finala mare. Scorul seriei e relativ irelevant.... 
15 May 2018 23:47
Oldtimer Nu va desconsiderati singur
0 
d-le Popa. Nu ati ghicit nimic. Ati facut o analiza si ati formulat niste pronosticuri, 3 confimandu-se, unul nu, dovada ca analiza a fost pertinenta. Eu zic ca acest fapt va situeaza mai la un nivel superior celui al Mamei Omida. Daca ne-ati fi dat numerele castigatoare de la 6 din 49 sau Noroc...aia da ghiceala... In ce ma priveste, voi persista in a va considera analist nu ghicitor...  
16 May 2018 20:14

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
CSM CSU Oradea este prima finalistă a Ligii Naționale de Baschet Masculin - ediția 2017/2018
Bihorenii au trecut în semfinale cu scorul de 3-1 la general de BC CSU Sibiu 
CSM CSU Oradea învinge pe BC CSU Sibiu
CSM CSU Oradea învinge pe BC CSU Sibiu la o diferenţă de 10 puncte 
CSM Steaua EximBank trimite în decisiv semifinala cu U BT Cluj-Napoca
Militarii au controlat prima repriză a meciului 4 , când au avut și 19 puncte avantaj dar a avut mult de muncit în partea a doua pentru a se impune 
CSM Steaua EximBank învinge pe U BT Cluj-Napoca
CSM Steaua EximBank învinge pe U BT Cluj-Napoca la o diferenţă de 8 puncte 
Condițiile de eligibilitate pentru următoarea ediție a Ligii Naționale
Sunt criterii economice, de infrastructură și de participare în alte competiții  
Schimbare importantă în LNBM în ceea ce privește Regula U23
Prezența unui jucător eligibil va fi obligatorie timp de jumătate de partidă 
Cum va arăta Liga Națională de Baschet Masculin sezonul viitor
A fost adoptat sistemul cu grupe valorice în primele două faze 
Jonte Flowers: „Baschetul e un joc de run-uri”
CSM Steaua a câștigat meciul 3 al semifinalei cu U-BT Cluj 
Semifinale LNBM, meciurile 4: Program și televizări
Partidele se joacă duminică, 27 mai 
Cristian Achim: „Seria se termină când o echipă face trei victorii”
Oradea a preluat conducerea în seria cu Sibiu și speră la o victorie duminică pentru accederea în finală 
gambler Sibiu
0 
Si acum pe bune nu cred ca galeria Sibiului trebuie sa se mire ca primesc toate apostrofarile cuvenite. In tara asta nu exista pic de respect ? Bai exact capitanu Romaniei....  
click pt. Articol 27 May 2018 22:53
gambler Sa ne calmam putin ?
0 
E pe bune ? Am scapat de mizerii ? 
click pt. Articol 27 May 2018 22:48
u66 Beniamin
0 
Sakic are experienta si ar merita sa ramana. Idem Baro Wason deși a câștigat niște meciuri de unul singur mi se pare prea individualist si tine prea mult mingea. Cred ca Kromah este un jucător care ar putea exploda sub un alt antrenor. 
click pt. Articol 27 May 2018 22:44
3punkte Dupã pauza mare
0 
Vedem meci de baschet 3x3 pana la pauza mare dupã care vom vedea un meci normal de 5 contra 5. Nu va fi mai bun baschetul cu aceste reguli... poate biletele la meciuri se vor ieftini :-) 
click pt. Articol 27 May 2018 22:40
0 
Nici eu nu sunt fan Silvasan, dar sa nu apreciezi unii jucatori mi se pare stupid. Nici mie nu imi place ca am pierdut (cu toate ca eu cred ca ne calificam), dar pentru asta sunt constient ca avem jucatori foarte buni, dar antrenorul nu a reusit sa mare lucru cu ceea ce are. Eu sper sa ramana Watson, Barro si Sakic. Cred ca au dovedit destul ca stiu sa joace foarte bine. 
click pt. Articol 27 May 2018 22:38
mid53 Meritat
0 
Victorie și calificare meritată!Oradea a fost echipa mai buna! 
click pt. Articol 27 May 2018 22:35
Take2 Sper
0 
Poate după acest meci se întâlnește Cristescu cu Adamovic și dykes la un whisky prin centru dacă tot sunt in Cluj și la anul avem parte de o revenire ,măcar unul dintre ei...cat despre meci privind partea buna mă bucură că am reușit să revenim de la -19 ,dar atunci când am reușit să conducem trebuia să fim mai prezenți și să ne concentrăm la liberele aruncate aiurea și pe faza de apărare la flowers.Miercuri sper sa fie o sala peste jumătate plina.Haide U 
click pt. Articol 27 May 2018 22:33
wtf Achim vs Fleseriu
0 
Aşa ar trebui antrenorul să pregătească echipa pentru semifinală. Bravo Achim, Bravo Oradea!!! 
click pt. Articol 27 May 2018 22:32
0 
jucatorii de baza de la Sibiu 
click pt. Articol 27 May 2018 22:26
minotauro Dragi suporteri oradeni!
0 
Este pentru prima data cand ma simt ca pe "Bihoru" la un meci de baschet de la noi de acasa. Si nu ma refer neaparat aici la replicile unora din galerie..ce sa mai.. asa inteleg ei ca trebuie sa se dueleze.. asta e. Insa cand le interzici Sibienilor tobele, iar tu ai; le interzici steaguri, iar tu ai...pentru mine e jegos.
Daca asa inteleg unii sa isi arate "superioritatea"...asta vom primi inapoi.
P.S. Cred ca am vazut cel mai bun arbitraj de cand ma duc eu la sala. (am fost la meci..posibil sa ma insel) 
click pt. Articol 27 May 2018 22:25