Rezumatul primei faze a playoff-ului Ligii Naționale de Baschet Masculin


3 din 4 pronosticuri ghicite de analizele totalbaschet.ro. Am fost aproape de 4/4

sibiu oradea playoff liga nationala

Înainte de startul playoff-ului LNBM, am scris o mini-analiză pentru fiecare serie de playoff în parte. Voi scrie aici un minirezumat al fiecărei serii, în comparație cu concluziile pe care le-am scris și înainte de începutul perioadei postsezon.

U-BT Cluj – Phoenix Galați: predicție totalbaschet.ro: 3-0, rezultat: 3-0 (98-69, 78-64, 71-67)

Scrisesem că echipa campioană este mult prea puternică pentru moldoveni, care vor avea însă o replică bună pe propriul parchet. Exact acest lucru s-a întâmplat, cu clujenii jucând la un nivel înalt pe teren propriu și practicând un baschet suficient cât să le asigure calificarea în meciul 3, în fața unei formații care merită lăudată pentru baschetul prestat în acest sezon, în ciuda greutăților financiare pe care le-a întâmpinat.

CSU Sibiu – SCM U Craiova: predicție totalbaschet.ro: 3-1, rezultat: 3-0 (86-73, 82-75, 85-84)

În analiză am spus că oltenii vor obține o victorie, datorită numelor importante din lotul lui Rami Hadar, precum Siriscevic sau Aleksandrov. Am fost destul de aproape. Fără Samuels, accidentat și fără Tyler Laser la sibieni, cele două echipe au oferit un meci foarte echilibrat în Craiova, dar băieții lui Dan Fleșeriu s-au impus cu 85-84 și au încheiat seria în 3 partide.

CSM CSU Oradea – BCM U Pitești: predicție totalbaschet.ro: 3-1, rezultat: 3-1 (62-66, 88-58, 83-70, 74-67)

Chiar dacă am prins pronosticul de 3-1, în analiză am spus că meciurile vor fi strânse. În afara de victoria Piteștiului și de meciul 4, cele două victorii ale Oradiei în a doua și a treia partidă au fost foarte dezechilibrate.

CSM Steaua Eximbank – BC SCM Timișoara: predicție totalbaschet.ro: 3-2, rezultat: 3-2 (89-67, 69-74, 89-82, 74-64, 76-69)

A fost cea mai grea serie de analizat, atât din perspectiva avantajului terenului propriu al steliștilor, cât și din meciurile precedente din sezonul regulat, câștigate de Timișoara. Mai mult, bănățenii au avut șansa să închidă seria în 4 meciuri, cum și steliștii aveau oportunitatea să câștige primele 2 meciuri de pe teren propriu. Până la urmă, însă, CSM Steaua a câștigat partida a cincea, cum altfel decât într-un mod dramatic, după ce steliștii au condus cu 21 de puncte și s-au văzut în urmă cu 3 minute rămase de jucat din meci.

Zilele următoare voi reveni cu câte o mini-analiză pentru seriile din semifinale, dintre U-BT Cluj – CSM Steaua și CSU Sibiu – CSM CSU Oradea. Voi ce pronostic dați pentru aceste două dueluri?

*foto: Dragoș Dumitru/facebook CSU Sibiu



Eduard Popa / 15 May 2018 / 23:19


Galerie foto


-1 
Cred ca ambele ..semifinale o sa fie foarte foarte strinse...si o sa se termine cu 3-2..cluj si sibiu...ele avind avantajul meciurilor de acasa 
15 May 2018 23:40
studentU binevenit
0 
follow up ul asta. Pe cand pronosticul pt seriile semi finale? Eu as miza pe Cj si Oradea pt finala mare. Scorul seriei e relativ irelevant.... 
15 May 2018 23:47
Oldtimer Nu va desconsiderati singur
0 
d-le Popa. Nu ati ghicit nimic. Ati facut o analiza si ati formulat niste pronosticuri, 3 confimandu-se, unul nu, dovada ca analiza a fost pertinenta. Eu zic ca acest fapt va situeaza mai la un nivel superior celui al Mamei Omida. Daca ne-ati fi dat numerele castigatoare de la 6 din 49 sau Noroc...aia da ghiceala... In ce ma priveste, voi persista in a va considera analist nu ghicitor...  
16 May 2018 20:14

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Muhamad Pasalic continuă alături de CSM CSU Oradea
Bosniacul se află la al treilea sezon consecutiv sub comanda lui Cristian Achim 
Tragerea la sorți pentru LNB și Cupa României, sezonul 2018-2019, are loc pe 25 iulie
Evenimentul va avea loc la sediul FRB, în București 
Mihai Gavrilă, al 6-lea campion din sezonul trecut care continuă la CSM CSU Oradea
Pivotul este considerat de staff-ul tehnic al campioanei drept un jucător extrem de util la antrenament 
Zona Transferurilor 2018 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Goran Gajovic a plecat de la CSM CSU Oradea
Un jucător important al campionilor este însă foarte aproape de prelungirea contractului 
Gabriel Boriga este noul manager al CSM Steaua București
Fostul primar al Târgoviștei îi ia locul lui Ionuț Georgescu la gruparea militară 
Chris Cooper şi-a prelungit înţelegerea cu CSU Sibiu
Americanul se află la al cincelea sezon în LNBM, al treilea consecutiv la sibieni 
Kevin Hardy revine la CSU Sibiu
Americanul se află la al treilea sezon în tricoul sibienilor, după un an petrecut în NBA G League 
Marius Runkauskas și Dragan Zekovic rămân la CSM Steaua EximBank
Cei doi se află sub contract cu formația „militară” și pentru sezonul 2018/2019 
Arturas Valeika, al 5-lea jucător care continuă cu CSM CSU Oradea
Lituanianul a fost cel mai bun recuperator al campioanei în sezonul recent încheiat 
0 
Cu 4 shooteri buni, Vaydas, Richard, Pasalic si Zeno plus 2 pivoti buni, Valeyka si Denison, nu cred ca aratam rau.. Mai ii adaugam.si pe Watson si Bobe. Este deja asigurata o rotatie de 8 jucatori. 
click pt. Articol 21 July 2018 00:09
0 
Înseamnă că managementul clubului e profesionist, știe să o obțină finanțare atât de la municipalitatea Oradea, fiind vorba de un CSM, dar și sponsorizare de la privați, e de apreciat Sere. De altfel, nu e de mirare vâzând cum e administrat orașul, Bolojan, un tip care face și vorbește puțin , văzând rezultatele acestei secții a CSM a fost realist și nu s-a aruncat în orb cu finanțare în altă ramură sportivă ce nu ar fi tot atât de competitivă în oraș. Asta ar trebui să facă și alte municipalități, în loc să risipească resurse pentru n sporturi care sunt neperformante, mergând doar pe premisa de a bifa o activitate, mai bine s-ar axa pe o secție ce se dovedește fructuoasa în detrimentul altora care doar ar consuma resurse ce nu se materializează în rezultate!  
click pt. Articol 21 July 2018 00:03
gyke Nu cred
0 
Hai să zic că în România ar merge, deși Lazăr nu mai e și nici nu va mai fi jucătorul de acum 3-4 ani. Dar în Europa nu te poți prezenta sub panou cu 2 jucători și un sfert. Plus că la cum începe să arate Clujul nici în România s-ar putea să nu fi așa simplu.  
click pt. Articol 20 July 2018 23:58
0 
Baciu sa ramana unde este. :D Cum avem deja 3 pivoti: Valeyka, Denison si Lazar, se poate juca si fara un 4 veritabil. 
click pt. Articol 20 July 2018 23:54
gyke Știu și eu să număr
0 
Dar cu Zeno și un om mare vor fi 7. Dacă nu cumva omul mare va fi Baciu.  
click pt. Articol 20 July 2018 23:46
0 
Sunt 6 straini pana acum incluzandu-l si pe Watson. 
click pt. Articol 20 July 2018 23:40
0 
O veste mult asteptata. Cred ca urmeaza Zeno. 
click pt. Articol 20 July 2018 23:38
gyke Interesant
0 
Înseamnă că sunt bani mulți la Oradea, dacă pot să-și permită 7 străini și Watson (înțeleg că și Zeno e aproape, iar încă un om mare este absolut necesar). Dacă vor fi toți sănătoși challenge-ul va fi pe cine lași afară, ținând cont ca în Europa și Watson e străin.  
click pt. Articol 20 July 2018 23:37
Oldtimer Pasalic ramane
0 
inca un sezon la CSM CSU Oradea. 
click pt. Articol 20 July 2018 22:58
3punkte Responsabil cu antrenamentele
0 
"este considerat un jucător extrem de util la antrenament de către staff-ul tehnic ". Nu ajung maxim 8 jucatori pentru un intreg sezon?! Cost Saving Markt