Rezumatul primei faze a playoff-ului Ligii Naționale de Baschet Masculin


3 din 4 pronosticuri ghicite de analizele totalbaschet.ro. Am fost aproape de 4/4

sibiu oradea playoff liga nationala

Înainte de startul playoff-ului LNBM, am scris o mini-analiză pentru fiecare serie de playoff în parte. Voi scrie aici un minirezumat al fiecărei serii, în comparație cu concluziile pe care le-am scris și înainte de începutul perioadei postsezon.

U-BT Cluj – Phoenix Galați: predicție totalbaschet.ro: 3-0, rezultat: 3-0 (98-69, 78-64, 71-67)

Scrisesem că echipa campioană este mult prea puternică pentru moldoveni, care vor avea însă o replică bună pe propriul parchet. Exact acest lucru s-a întâmplat, cu clujenii jucând la un nivel înalt pe teren propriu și practicând un baschet suficient cât să le asigure calificarea în meciul 3, în fața unei formații care merită lăudată pentru baschetul prestat în acest sezon, în ciuda greutăților financiare pe care le-a întâmpinat.

CSU Sibiu – SCM U Craiova: predicție totalbaschet.ro: 3-1, rezultat: 3-0 (86-73, 82-75, 85-84)

În analiză am spus că oltenii vor obține o victorie, datorită numelor importante din lotul lui Rami Hadar, precum Siriscevic sau Aleksandrov. Am fost destul de aproape. Fără Samuels, accidentat și fără Tyler Laser la sibieni, cele două echipe au oferit un meci foarte echilibrat în Craiova, dar băieții lui Dan Fleșeriu s-au impus cu 85-84 și au încheiat seria în 3 partide.

CSM CSU Oradea – BCM U Pitești: predicție totalbaschet.ro: 3-1, rezultat: 3-1 (62-66, 88-58, 83-70, 74-67)

Chiar dacă am prins pronosticul de 3-1, în analiză am spus că meciurile vor fi strânse. În afara de victoria Piteștiului și de meciul 4, cele două victorii ale Oradiei în a doua și a treia partidă au fost foarte dezechilibrate.

CSM Steaua Eximbank – BC SCM Timișoara: predicție totalbaschet.ro: 3-2, rezultat: 3-2 (89-67, 69-74, 89-82, 74-64, 76-69)

A fost cea mai grea serie de analizat, atât din perspectiva avantajului terenului propriu al steliștilor, cât și din meciurile precedente din sezonul regulat, câștigate de Timișoara. Mai mult, bănățenii au avut șansa să închidă seria în 4 meciuri, cum și steliștii aveau oportunitatea să câștige primele 2 meciuri de pe teren propriu. Până la urmă, însă, CSM Steaua a câștigat partida a cincea, cum altfel decât într-un mod dramatic, după ce steliștii au condus cu 21 de puncte și s-au văzut în urmă cu 3 minute rămase de jucat din meci.

Zilele următoare voi reveni cu câte o mini-analiză pentru seriile din semifinale, dintre U-BT Cluj – CSM Steaua și CSU Sibiu – CSM CSU Oradea. Voi ce pronostic dați pentru aceste două dueluri?

*foto: Dragoș Dumitru/facebook CSU Sibiu



Eduard Popa / 15 May 2018 / 23:19


Galerie foto


-1 
Cred ca ambele ..semifinale o sa fie foarte foarte strinse...si o sa se termine cu 3-2..cluj si sibiu...ele avind avantajul meciurilor de acasa 
15 May 2018 23:40
studentU binevenit
0 
follow up ul asta. Pe cand pronosticul pt seriile semi finale? Eu as miza pe Cj si Oradea pt finala mare. Scorul seriei e relativ irelevant.... 
15 May 2018 23:47
Oldtimer Nu va desconsiderati singur
0 
d-le Popa. Nu ati ghicit nimic. Ati facut o analiza si ati formulat niste pronosticuri, 3 confimandu-se, unul nu, dovada ca analiza a fost pertinenta. Eu zic ca acest fapt va situeaza mai la un nivel superior celui al Mamei Omida. Daca ne-ati fi dat numerele castigatoare de la 6 din 49 sau Noroc...aia da ghiceala... In ce ma priveste, voi persista in a va considera analist nu ghicitor...  
16 May 2018 20:14

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
DigiSport va transmite SuperCupa României, însă nu în direct
S-a stabilit între timp și ora disputării partidei dintre CSM CSU Oradea și U-BT Cluj 
Interviu cu Max Korniienko, de la BCM U Pitești: “Putem obține o medalie în acest sezon”
Internaționalul ucrainean a povestit experiența de la EuroBasket 2013 și Mondialul din 2014 
CSM București nu a primit dreptul de a juca în acest sezon de LNBM
Cum a votat Consiliul Director al FRB în cadrul ședinței de luni 
Două victorii pentru BCM U Pitești și Academic Plovdiv la Cupa Dinamo
Dinamo Știința și SCM U Craiova au suferit două înfrângeri 
Mesajul lui Andrei Mandache pentru fanii bihoreni, după ratarea calificării în BCL
Internaționalul român a câștigat două titluri alături de CSM CSU Oradea 
SuperCupa României se dispută la Oradea
Campioana României, CSM CSU Oradea, și deținătoarea Cupei României, U-BT Cluj, se luptă pentru primul trofeu al anului 
Miodrag Perisic: „Nu putem fi considerați una dintre principalele candidate, dar lumea a început să ne ia în serios”
Antrenorul sârb nu îl mai are în staff pe Srdjan Jovanovic, locul său fiind luat de Petru Czmor 
Sead Hadzifejzovic va evolua în acest sezon în primul eșalon al Serbiei
Jucătorul bosniac a evoluat sezonul precedent la Phoenix Galaţi 
BC CSU Sibiu câștigă după prelungiri amicalul cu Khimik Youzhny
Echipa lui Dan Fleșeriu a avut nevoie de o repriză suplimetară pentru a se impune, după ce în sfertul trei a avut un avantaj de 13 puncte 
CSO Voluntari câștigă cu ACS Târgu-Jiu la Memorialul Elemer Tordai
Ilfovenii termină cu un bilanț de o victorie și două înfrângeri la Sibiu 
romeovura Rușine
0 
Celor de la FRB dar și celor de la Digi. Să nu cedezi un meci de fotbal din campionat străin în detrimentul unei finale de baschet al propriei țări, de nota lipsa de țară în care trăiești. Cum să crească nivelul de spectatorii sau viitori sportivi la noi in țară, dacă nici mas media de specialitate sportivă nu vor să contribuie direct cu evenimente care să încurajeze și publicul dar și viitorii sportivi sau cel puțin cei care vor să facă sport de performanță. RUȘINE pentru lipsa de profesionalism. Hai U-BT 
click pt. Articol 25 September 2018 11:05
0 
Ar mai fi o varianta ca FRBTV sa transmita pe youtube meciurile ! 
click pt. Articol 25 September 2018 09:47
Stefan Cj Look Tv
0 
Cel care a preluat Look Tv de la Paskany este prieten cu Teszari. Si acolo fotbalul este prioritar.  
click pt. Articol 25 September 2018 09:20
studentU bine ca n-o transmite
0 
dupa o saptamana. Ne-am obisnuit deja cu batjocura indreptata spre baschetul din RO, atat din partea federatiei, a unora dintre cluburi, a unor autoritati locale, a unor conducatori si a mediei in general.
Nu zic ca avem un baschet de nivel foarte bun, dar daca raportam la toate celelalte sporturi de echipa, incepand cu fotbalul si continuand cu handbalul (exceptand liga feminina, unde mai exista ceva competitie) si voleiul, cred ca baschetul ar merita mai mult respect. Si bullshitul asta ca nu este public pentru baschet e doar un bullshit si atat. Public este si publicul se formeaza. Dai mai mult baschet, eventually lumea va fi mai interesata de baschet.
Nu stiu de ce nu preia un Look TV transmisiunea LNBM, cupa romaniei, etc. Se vede in toata tara si cred ca ar avea mai mult respect pentru competitie.  
click pt. Articol 25 September 2018 09:00
gyke Simpatic
0 
Hai să înțeleg și eu, de vină e FRB, care, lucru rar, își respectă regulamentul, și nu clubul bucureștean, că deși știau de divorțul de Steaua nu au făcut nimic pentru a se înscrie la timp...? Iar apoi unde ar fi jucat CSM ul și câți spectatori ar fi venit să-i vadă?  
click pt. Articol 25 September 2018 08:56
0 
Nu se inghesuie sponsorii locali si corporatiile la nicio echipa din tara si niciun sport. Sau se dau mizerii de cate 15 000 de euro pe an...ca la sibiu sau timisoara.  
click pt. Articol 25 September 2018 01:45
0 
Sa nu aud mizeria cu primaria capitalei cat timp toate echipele din LN primesc fonduri de la primarii si cat timp banii alocati pentru sportul de performanta in majoritatea oraselor resedinta de judet depaseste 1% din PIB si la bucuresti se da sub 1% (la Sibiu se dau vreo 1.5 mil euro doar la fotbal). Sa nu mai vorbim de craiova, oradea, pitesti, baia mare etc.  
click pt. Articol 25 September 2018 01:44
zzza1 ireal
0 
OK...au depasit termenul de inscriere, dar noi abia punem de un campionat jenant de 6-8 echipe la o tara de 19 mil de locuitori si ne permitem sa refuzam echipe care sa completeze minicampionatul asta?? Pe bune?? Mai avem 16-17 echipe de toate in toata tara si ne permitem LUXUL sa refuzam inscrierea unei echipe ca o depasit termenul???? CU echipa aia erau 4 meciuri in plus pentru oricare tanar de la alta echipa! Cu echipa asta erau 7-10 romani care aveau unde sa joace/antreneze un sezon. Ei unde merg? La streetball? Nu e ca si cand lua locul cuiva, undeva!
Si asa mizeria asta cu grupe valorice a fost facuta sa ascunda faptul ca n-o sa strangem 10 echipe in LN.
Bravo, ma....in 5 ani o sa avem ca la fete...5 echipe. EMulatie zero. Cu cat sunt mai putine echipe cu atat si emulatia scade! Sezonul asta o sa fie horror. public la oradea si sibiu si la pitesti ca e sala de liceu, in rest sali goale peste tot. Kitsch de campionat si echipe vai steaua lor (s-a vazut in CHL unde oradea s-a facut de ras). Dar e bine! Cat timp nu joaca CSM e bine... 
click pt. Articol 25 September 2018 01:40
0 
Foarte bine ca nu i-au lasat sa se inscrie. Regulamentul sa fie regulament pentru toti, fara nicio exceptie. 
click pt. Articol 24 September 2018 23:21
dancri Curiozitate
0 
Sunt curios care cocalar psd-ist din FRB a votat pentru. 
click pt. Articol 24 September 2018 17:07