Rezumatul primei faze a playoff-ului Ligii Naționale de Baschet Masculin


3 din 4 pronosticuri ghicite de analizele totalbaschet.ro. Am fost aproape de 4/4

sibiu oradea playoff liga nationala

Înainte de startul playoff-ului LNBM, am scris o mini-analiză pentru fiecare serie de playoff în parte. Voi scrie aici un minirezumat al fiecărei serii, în comparație cu concluziile pe care le-am scris și înainte de începutul perioadei postsezon.

U-BT Cluj – Phoenix Galați: predicție totalbaschet.ro: 3-0, rezultat: 3-0 (98-69, 78-64, 71-67)

Scrisesem că echipa campioană este mult prea puternică pentru moldoveni, care vor avea însă o replică bună pe propriul parchet. Exact acest lucru s-a întâmplat, cu clujenii jucând la un nivel înalt pe teren propriu și practicând un baschet suficient cât să le asigure calificarea în meciul 3, în fața unei formații care merită lăudată pentru baschetul prestat în acest sezon, în ciuda greutăților financiare pe care le-a întâmpinat.

CSU Sibiu – SCM U Craiova: predicție totalbaschet.ro: 3-1, rezultat: 3-0 (86-73, 82-75, 85-84)

În analiză am spus că oltenii vor obține o victorie, datorită numelor importante din lotul lui Rami Hadar, precum Siriscevic sau Aleksandrov. Am fost destul de aproape. Fără Samuels, accidentat și fără Tyler Laser la sibieni, cele două echipe au oferit un meci foarte echilibrat în Craiova, dar băieții lui Dan Fleșeriu s-au impus cu 85-84 și au încheiat seria în 3 partide.

CSM CSU Oradea – BCM U Pitești: predicție totalbaschet.ro: 3-1, rezultat: 3-1 (62-66, 88-58, 83-70, 74-67)

Chiar dacă am prins pronosticul de 3-1, în analiză am spus că meciurile vor fi strânse. În afara de victoria Piteștiului și de meciul 4, cele două victorii ale Oradiei în a doua și a treia partidă au fost foarte dezechilibrate.

CSM Steaua Eximbank – BC SCM Timișoara: predicție totalbaschet.ro: 3-2, rezultat: 3-2 (89-67, 69-74, 89-82, 74-64, 76-69)

A fost cea mai grea serie de analizat, atât din perspectiva avantajului terenului propriu al steliștilor, cât și din meciurile precedente din sezonul regulat, câștigate de Timișoara. Mai mult, bănățenii au avut șansa să închidă seria în 4 meciuri, cum și steliștii aveau oportunitatea să câștige primele 2 meciuri de pe teren propriu. Până la urmă, însă, CSM Steaua a câștigat partida a cincea, cum altfel decât într-un mod dramatic, după ce steliștii au condus cu 21 de puncte și s-au văzut în urmă cu 3 minute rămase de jucat din meci.

Zilele următoare voi reveni cu câte o mini-analiză pentru seriile din semifinale, dintre U-BT Cluj – CSM Steaua și CSU Sibiu – CSM CSU Oradea. Voi ce pronostic dați pentru aceste două dueluri?

*foto: Dragoș Dumitru/facebook CSU Sibiu



Eduard Popa / 15 May 2018 / 23:19


Galerie foto


-1 
Cred ca ambele ..semifinale o sa fie foarte foarte strinse...si o sa se termine cu 3-2..cluj si sibiu...ele avind avantajul meciurilor de acasa 
15 May 2018 23:40
studentU binevenit
0 
follow up ul asta. Pe cand pronosticul pt seriile semi finale? Eu as miza pe Cj si Oradea pt finala mare. Scorul seriei e relativ irelevant.... 
15 May 2018 23:47
Oldtimer Nu va desconsiderati singur
0 
d-le Popa. Nu ati ghicit nimic. Ati facut o analiza si ati formulat niste pronosticuri, 3 confimandu-se, unul nu, dovada ca analiza a fost pertinenta. Eu zic ca acest fapt va situeaza mai la un nivel superior celui al Mamei Omida. Daca ne-ati fi dat numerele castigatoare de la 6 din 49 sau Noroc...aia da ghiceala... In ce ma priveste, voi persista in a va considera analist nu ghicitor...  
16 May 2018 20:14

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
SCM Timișoara a recuzat un judecător de la Tribunalul Timiș în litigiul cu foștii jucători
Clubul bănățean a apelat la o soluție disperată pentru a amâna deznodământul procesului 
CSM CSU Oradea se desparte de Vaidas Kariniauskas
Lituanianul va juca miercuri ultimul meci pentru „Leii-Roșii”  
CSM CSU Oradea l-a luat și pe Pavle Reljic
Fundașul sârb va bifa a treia echipă din Liga Națională, după cele două din Timișoara 
Tribunalul Federal Elvețian a respins solicitarea depusă de CS SCM Timișoara (surse)
Clubul bănățean este obligat să plătească în continuare datoriile fostei formații 
Dragan Zekovic a semnat cu CSM CSU Oradea
Baschetbalistul sârb ajunge la campioana României din postura de jucător liber de contract 
Imaginile cu încăierarea din Music Pub Brăila, în care au fost înjughiați baschetbaliștii americani
Filmul evenimentelor în care au avut de suferit Joseph McClain și Darrel Bowie (Video) 
LNBM MVP – Etapa 6: Goran Gajovic
Muntenegreanul a condus SCM U Craiova spre victoria în duelul cu BCM U FC Argeș Pitești 
Florin Nini: „Nu am fost constanți și jocul colectiv a suferit”
BCM U FC Argeș Pitești a cedat la Craiova în meciul cu cele mai multe puncte din etapa a 6-a a grupei A 
Aleksandar Todorov: „Am arătat că formăm o echipă unită, cu nervi tari și am continuat să ne regăsim jocul”
SCM U Craiova s-a impus acasă în confruntarea cu piteștenii 
Victorie importantă pentru SCM U Craiova, în fața celor de la BCM U Pitești
Ambele echipe au avut procentaje excelente din spatele liniei de 3 puncte 
studentU mixed impressions
0 
avand in vedere varsta si fizicul, precum si prestatiile per total bune din sezonul trecut, Kariniauskas ar fi fost, pe termen mediu, o optiune mult mai buna pentru Oradea sau pt orice alta echipa, in comparatie cu Watson, un PG mic si cam pe final de cariera.
Dar avand in vedere modul in care a prestat si a plecat atat de la Cluj cat si de la Oradea, se pune intrebarea unei probleme de atitudine la acest jucator: ori e impasibil sau lenes ori nu e destul de puternic sa se impuna, avand in vedere rolul pe care trebuie sa il joace un PG in teren.
Altfel nu-mi explic diferenta intre potentialul pe care jucatorul asta pare sa il aiba si modul cum sfarsesc contractele lui.
Bine, pot fi si alte motive pentru care fiecare club (CJ si Oradea) a decis sa incheie colaboarea.  
click pt. Articol 14 November 2018 11:09
0 
atricolul gresit :) 
click pt. Articol 14 November 2018 09:12
Tommy FELICITARI
0 
Va felicit pt acest transfer,anul acesta desi a avut un inceput de sezon mai dificil,cu aceste transferuri,Oradea e favorita la titlu ! 
click pt. Articol 13 November 2018 22:42
3punkte Poza cu schimbari de post
0 
Am adus un jucator de ce? am avut alti doi jucatori instruiti pe acel post si de ce nu l-am tinut...mãcar pe unul din ei?! Pierdem incã doua luni fatã de celelalte echipe din campionat. Asa le dãm sansa si lor :-) 
click pt. Articol 13 November 2018 20:19
6X suportercristi
0 
Despre ce vorbesti. Mai bine stai pe cu..l tau. 
click pt. Articol 13 November 2018 18:41
0 
Buna, buna asta! Nu te pot contrazice, probabil va lua avionul spre Lituania din Cluj.  
click pt. Articol 13 November 2018 18:28
suportercristi ce urmeaza ?
0 
Si dupa toate astea, o demisie, un ANAF, DNA? Banii s-au dus, au venit ? Cine e raspunzator pentru toate astea?  
click pt. Articol 13 November 2018 18:26
6X Vaidas Karine.
0 
La sfarsitul meciului ,cu Clujul, Vaidas a mers la Rasic si a sopit ceva la el.Acest gest mi sa parut suspect,cred ca e in drum inapoi la Cluj. 
click pt. Articol 13 November 2018 18:21
0 
nu cred ca vine Runkauskas la noi, dar ar fi fain sa vina un jucator care e pe profilul lui: un jucator pe care te poti baza ca duce mingea bine in terenul advers (atunci cand Marinov nu e in teren) si care joaca si pe pozitia 2. 
click pt. Articol 13 November 2018 18:20
0 
acum doar am vazut anuntul.
Era destul de logica mutarea. Oradea are destui jucatori care au capacitatea de a duce mingea in terenul advers si erau destui jucatori pe pozitiile 1-2.

In ceea ce priveste acest transfer, eu il vad mai mult ca un fel de back-up in cazul in care e nevoie de odihnirea unor jucatori sau in cazul unei accidentari. 
click pt. Articol 13 November 2018 18:16