Rolland Török: „Trebuie să mergem acolo și să începem meciul de la 0-0”


U-BT Cluj-Napoca a câștigat prima manșă din sferturile Cupei României cu BCM U Pitești

La mai puțin de 48 de ore după confruntarea din campionat, U-BT Cluj-Napoca a primit din nou vizita lui BCM U FC Argeș Pitești, de această dată în Cupa României. După o partidă foarte disputată, formația gazdă a reușit să se impună cu scorul de 93-88.

La conferința de presă organizată după încheierea jocului, Rolland Török a vorbit atât despre acest meci cât și despre duelul din retur.

Într-adevăr, ne-am așteptat la un meci greu, un meci intens, cu multe probleme, zic, pe teren. Dar mă bucur că am reușit să ne trezim în partea a doua a meciului și am reușit să câștigăm. Nu trebuie să ne uităm cu câte puncte am câștigat. Eu zic că noi trebuie să mergem acolo și să începem meciul de la 0-0. Sper să câștigăm și meciul ăla și să avansăm mai departe. Sigur că o să fie greu dar noi trebuie să mergem acolo cu gândul să câștigăm că nu ne gândim cu câte puncte am câștigat aici. Trebuie să câștigăm și după nu mai avem nimic de făcut numai să jucăm semifinala.”

În sfertul al treilea, baschetbalistul român a reușit mai multe triple într-un moment foarte important și astfel acesta a semnalizat revenirea gazdelor. Cu toate acestea, Roli Török a rămas modest.

Asta, pot să spun, că este o slăbiciune de-a mea: trebuie să fiu mai constant. Să nu am momente bune, după iar momente rele, să fiu mai constant. Încerc să lucrez la asta. Mă bucur că am reușit să ajut echipa și să țin echipa în joc. Eu zic că am arătat atitudine toată echipa și am reușit să câștigăm acest meci.”

În cele din urmă, jucătorul născut la Oradea a vorbit și despre noile achiziții ale trupei clujene: Alhaji Mohammed și Nana Foulland.

Da, e greu pentru ei. Au venit într-o echipă formată, unde deja noi ne cunoșteam. Ei trebuie să se integreze acuma și să înțeleagă care e tactica noastră atât în atac cât și în apărare. Eu zic că o să ne ajută pe noi în restul sezonului.”

Partida de la Pitești va avea loc miercuri, 20 martie, de la ora 20:00, fiind transmisă în direct de Digisport. Între timp, U-BT Cluj-Napoca va mai disputa un joc dificil pe terenul lui SCM U Craiova duminică, 17 martie, de la ora 18:00.

*foto: u-bt.ro/Manases Sandor



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Vizualizează pagina personală a jucătorului Rolland Török
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs BCM U FC Argeș Pitești

David Istrate / 14 March 2019 / 8:00


Galerie foto


0 
Esti pe drumul cel bun. Se vede progresul. 
14 March 2019 09:51
andrac Torok
-1 
Bravo! Ai fost cam decisiv ieri. 
14 March 2019 10:20

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Ilie Trițoiu, dezamăgit după eliminarea „rușinoasă” din Cupă: „Cristi Bota ar fi trebuit să stea în tribună si să bem o bere in timpul jocului”
Oficialul timișorenilor pune toată vina pentru acest eșec pe seama jucătorilor Timișoarei 
Cristian Bota cere iertare fanilor pentru ratarea calificării în Final 4-ul Cupei României
SCM Timișoara a pierdut un avantaj de 11 puncte în returul cu DInamo Știința 
UPDATE. U BT Cluj-Napoca, singura candidată la organizarea Final Four-ului Cupei României
Mircea Cristescu: „Doar două echipe şi-au depus intenţia pentru a organiza, cele două evenimente înainte de acel deadline. Am fost noi şi Timişoara” 
Andrei Mandache: „Din păcate, am arătat două fețe diferite”
Veteranul Stelei a vorbit despre dubla manșă cu CSM CSU Oradea (Video) 
Vladan Vukosavljevic, încă o dată cel mai bun marcator la SCM Timișoara
Bănățenii au mai avut doar doi jucători în double-digits, față de șase cât a avut Dinamo Știința în retur 
Marcu Badiu și Daniel Ioniță, contribuții importante în meciul care a calificat Dinamo Știința la Final 4
Tudor Costescu a jucat și cu patru tineri în același timp pe teren 
Florin Nini: „Am avut un meci sub toate așteptările. Nu am executat absolut nimic din ceea ce am pregătit”
Piteștenii au cedat la 20 de puncte returul din cupă cu U-BT Cluj 
Mihai Silvășan: „Băieții mei au reacționat foarte bine la presiunea jocului”
Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a răspuns acuzațiilor venite din partea oficialilor piteșteni 
U-Banca Transilvania se califică la Final Four-ul Cupei României
Clujenii au obținut o victorie categorică pe terenul lui BCM U Pitești 
Justin Baker și Michael Deloach au condus Dinamo Știința spre victoria cu SCM Timișoara
Deloach a stabilit un nou record de pase decisive în această ediție a cupei 
studentU avand in vedere cat popor
0 
se uita la un ASG in RO, adica mai nimeni, in afara de noi, astia, ahtiati dupa baschet, daca eram in locul FRB, dadeam final 4 ul cupei si ASGul pt frbtv si il puneam in weekend la ce ora e mai convenabila pentru suporterii care vin la sala din cj, sb si oradea.
Acum, o alta idee pt care nu s-a programat pe weekend poate fi pt ca, spre exemplu, polivalenta din Cj e mai tot timpul ocupata in weekend-uri cu tot felul de evenimente. Inteleg ca sala din SB cam tot la fel. Nu stiu cum o fi la Oradea.
Una peste alta, o din nou lipsa de respect si consideratie din partea FRB pt suporterii de baschet din RO. Pe de alta parte, sper ca organizatorii de la Cluj sa faca un eveniment cat mai reusit, sa compenseze cat de cat programarea asta total aiurea.  
click pt. Articol 22 March 2019 11:58
0 
Din pacate in loc de weekend baschetbalistic (Final 4 + ASG) vom avea un eveniment aruncat in mijlocul saptamanii. Clujenii au probabil avantajul sa fuga dupa job spre sala. Oradenii si sibienii din pacate vor fi nevoiti ori sa isi ia concediu + cazare ori sa faca maratoane zilnice de 300KM dus intors pe superbele sosele ale patriei... Felicitari televiziunii care impune datele de disputare...ma astept ca bonus (pentru ca orele nu au fost inca anuntate) sa avem meciuri de la 8.45 dimineata sa nu se suprapuna cu directele din liga a 4 a de fotbal din Pakistan care au prioritate. 
click pt. Articol 22 March 2019 09:38
studentU ce rost
0 
o fi avut sa programeze asa? Nu era mai bine vineri sambata duminica? Sau iar ne lovim se digi? 
click pt. Articol 21 March 2019 22:24
0 
Un Final 4 la Cluj cred că ar conveni tuturor. În primul rând pentru U BT și cei 100 de ani; au sala cea mai mare, iar poziția geografica, la distanță egală de Oradea și Sibiu, asigură o prezență bună și din partea suporterilor acestora. Cred că au toate mijloacele să facă un eveniment foarte atractiv, singurul bemol e perioada aleasă, în mijlocul săptămânii, va trebui să îmi iau două zile de concediu 😉.  
click pt. Articol 21 March 2019 20:37
gyke 😁
0 
Aia ziceam, nu poți din aplicația de mobil, doar de pe calculator. Am înțeles, sângele apă nu se face...  
click pt. Articol 21 March 2019 15:41
0 
Eu mai mult intru de pe mobil și pe cuvânt dacă am văzut vreun omuleț când ma autentific. Nu e o problema, pana la urma ce-i în suflet, aia contează. 
click pt. Articol 21 March 2019 14:27
gyke Poti
0 
de pe desktop, nu din aplicatie, dupa ce te loghezi, click omulet, click editeaza profilul...
Dar eu banuiesc ca a inceput sa-i placa sepsi... 
click pt. Articol 21 March 2019 13:33
studentU daca intri pe profilul tau
0 
nu iti poti schimba echipa favorita?
E de vreun an cred problema asta si TB n-au facut nimic... 
click pt. Articol 21 March 2019 13:24
gyke @trancer
0 
io zic ca de fapt chiar a inceput sa-ti placa sigla asta verde, ca altfel ma gandesc ca ti-ai schimba-o... 
click pt. Articol 21 March 2019 13:23
0 
Este din ciclul culmea ironiei la cât de mult ii "iubesc" eu... În rest, Totalbaschet e de vina :), deși într-un fel e de bine ca nu ma descoperă laca și ai lui asa undercover. 
click pt. Articol 21 March 2019 13:18