Rolland Török: „Trebuie să mergem acolo și să începem meciul de la 0-0”


U-BT Cluj-Napoca a câștigat prima manșă din sferturile Cupei României cu BCM U Pitești

La mai puțin de 48 de ore după confruntarea din campionat, U-BT Cluj-Napoca a primit din nou vizita lui BCM U FC Argeș Pitești, de această dată în Cupa României. După o partidă foarte disputată, formația gazdă a reușit să se impună cu scorul de 93-88.

La conferința de presă organizată după încheierea jocului, Rolland Török a vorbit atât despre acest meci cât și despre duelul din retur.

Într-adevăr, ne-am așteptat la un meci greu, un meci intens, cu multe probleme, zic, pe teren. Dar mă bucur că am reușit să ne trezim în partea a doua a meciului și am reușit să câștigăm. Nu trebuie să ne uităm cu câte puncte am câștigat. Eu zic că noi trebuie să mergem acolo și să începem meciul de la 0-0. Sper să câștigăm și meciul ăla și să avansăm mai departe. Sigur că o să fie greu dar noi trebuie să mergem acolo cu gândul să câștigăm că nu ne gândim cu câte puncte am câștigat aici. Trebuie să câștigăm și după nu mai avem nimic de făcut numai să jucăm semifinala.”

În sfertul al treilea, baschetbalistul român a reușit mai multe triple într-un moment foarte important și astfel acesta a semnalizat revenirea gazdelor. Cu toate acestea, Roli Török a rămas modest.

Asta, pot să spun, că este o slăbiciune de-a mea: trebuie să fiu mai constant. Să nu am momente bune, după iar momente rele, să fiu mai constant. Încerc să lucrez la asta. Mă bucur că am reușit să ajut echipa și să țin echipa în joc. Eu zic că am arătat atitudine toată echipa și am reușit să câștigăm acest meci.”

În cele din urmă, jucătorul născut la Oradea a vorbit și despre noile achiziții ale trupei clujene: Alhaji Mohammed și Nana Foulland.

Da, e greu pentru ei. Au venit într-o echipă formată, unde deja noi ne cunoșteam. Ei trebuie să se integreze acuma și să înțeleagă care e tactica noastră atât în atac cât și în apărare. Eu zic că o să ne ajută pe noi în restul sezonului.”

Partida de la Pitești va avea loc miercuri, 20 martie, de la ora 20:00, fiind transmisă în direct de Digisport. Între timp, U-BT Cluj-Napoca va mai disputa un joc dificil pe terenul lui SCM U Craiova duminică, 17 martie, de la ora 18:00.

*foto: u-bt.ro/Manases Sandor



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Vizualizează pagina personală a jucătorului Rolland Török
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs BCM U FC Argeș Pitești

David Istrate / 14 March 2019 / 8:00


Galerie foto


0 
Esti pe drumul cel bun. Se vede progresul. 
14 March 2019 09:51
andrac Torok
-1 
Bravo! Ai fost cam decisiv ieri. 
14 March 2019 10:20

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
Editorial. Dan Fleșeriu și lungul său drum până la intrarea în istoria baschetului sibian
Formația de pe Cibin a câștigat primul trofeu după 20 de ani 
Final4. Aport important adus pentru BC CSU Sibiu de jucătorii români în finala cu CSM CSU Oradea
Mirel Dragoste și Lucas Tohătan au marcat împreună 20 de puncte 
Final4. Lucas Tohătan: ”Suntem încrezători că putem câștiga și campionatul”
Fundașul sibienilor a avut o prestație bună în finala Cupei României contra CSM Oradea 
Final4. Kevin Hardy: „Cred că diferența a fost făcută de efortul extra pe care l-am dat”
BC CSU Sibiu a obținut primul trofeu în ultimii 20 de ani după o victorie cu CSM CSU Oradea 
Final4. Giordan Watson: „Trebuie să ne recăpătăm concentrarea, energia și foamea de rezultate”
Fundașul lui CSM CSU Oradea a vorbit despre finala Cupei României 
Final4. Cristian Achim, după a patra finală de Cupă pierdută: „Bat un record”
Antrenorul lui CSM CSU Oradea a explicat motivele înfrângerii din finala Cupei României 
Kevin Hardy, MVP-ul finalei Cupei României
Fundașul american a fost decisiv în sfertul patru, când CSM CSU Oradea reușise să egaleze 
Final4. Dan Fleșeriu: „Echipa care a avut <<sânge>> mai puternic a câștigat”
Antrenorul Sibiului a oferit o conferință de presă emoționantă după câștigarea finalei Cupei României 
Cupa României a ajuns în premieră la CSU Sibiu
Pentru CSM CSU Oradea a fost a patra înfrângere în ultimul act al Cupei 
RG Haios
0 
Mi-a placut siguranta cu are a zis ca bat in finala la 20 de puncte.  
click pt. Articol 21 April 2019 12:59
ydesh_apu Te contrazic
0 
Pentru o finala disputata intre 2 echipe care sunt straine orasului, au fost multi. Ai putea sa enumeri alt oras in care, in aceleasi conditii si imprejurari ar fi venit mai multi? Daca, da, spune unde, argumenteaza si iti dau dreptate. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:36
0 
O finala desfasurata intre echipele care au meritat-o si castigata de jucatorii care dpdv individual, si-au dorit-o mai mult. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:30
0 
Trebuia cineva sa castige. Acum are si Achim echipa tare. Markovic nu a dat totul pana acum, dar imi pare ca-i prieste stilul metodic a lui Achim. Daca intra Barnette in joc ... nu va mai fi la fel. Sa se reacomodeze numai. Dar eu astept mai mult de la Zekovic. Omul asta, cand juca la Steaua era Rasik-ul lor ca sa zic asa. Cosuri de la 7-8 m, 20 de puncte pe meci, 2.10m, greseli putine ... Daca stie Achim cum sa-l mobilizeze, el va avea un rol important in castigarea campionatului. Parerea mea. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:28
mid53 trofee
0 
Trofeele fac istoria....să ne bucurăm de acest trofeu, așa cum numai noi stim sa o facem! Felicitări echipei ,conducătorilor ,pt aceasta mare izbîndă!!! Suntem minerii de voi!!! 
click pt. Articol 20 April 2019 11:48
netgamero @ts_cata - esti prea subiectiv
0 
Galeria Sibiului nu a strigat "Hotii', ci: "Toci", "Radu Musoaie" si "Titi Mitea", apoi: "Va vom iubi mereu" - este un ritual facut la fiecare final de meci, atat acasa cat si in deplasare. Faza cu aratatul degetului mijlociu ai inventat-o, asa ceva nu s-a intamplat. Arbitrajul a fost pro-oradea tot meciul, ca si in meciurile din campionat - nu e ceva nou, cel putin 10 puncte au fost cadou pentru bihoreni. Daca vei revedea meciul (se va da in relaure) vei vedea ca am dreptate. 
click pt. Articol 19 April 2019 19:13
0 
Omul e simpatic și are simțul umorului, de asta l-am provocat. 
click pt. Articol 19 April 2019 16:28
raz @mailman
0 
e înca la bere , "sărbătorește" 
click pt. Articol 19 April 2019 16:16
trancer @Allentm - tu ești roman?
0 
Nu înțeleg ce legătură are comentariu tău cu baschetul și cu subiectul de fata, dar dacă insiști, incearcă sa traduci în românește ce vrei sa știi de la mine 
click pt. Articol 19 April 2019 14:43
gyke Băi frate
0 
Dar din ce caverne ale frustrării apăreți toți?  
click pt. Articol 19 April 2019 14:20