România învinge Irlanda și se califică în sferturile europeanului U18 feminin, Divizia B


Tricolorele au condus aproape tot meciul și au obținut un ecart suficient și pentru o departajare în trei

Naționala feminină U18 a României este calificată în sferturile de finală ale Campionatului European, Divizia B, de la Skopje. Tricolorele s-au impus cu 62-53 în fața Irlandei (23-13, 10-10, 19-13, 10-17). Cu această diferență elevele lui Nedeljko Lazic și-au asigurat avantajul rezultatelor directe și pentru o eventuală departajare în trei, cu Irlanda și Slovacia, dacă slovacele câștigă ultimul meci al grupei. Suedia va fi adversara României în sferturi, programate vineri.

România a început partida cu Ștefania Cătinean, Anamaria Pop, Bianca Nan, Adina Ciciovan și Ilinca Păun. Irlanda le-a avut în primul 5 pe Abby Flynn, Alexandra Mulligan, Siofra O'Shea, Katie Walshe și Katie Williamson. A fost un meci cu apărări agresive pe tot terenul.

Flynn a deschis scorul și triplele lui Păun și Nan le-au dus pe tricolore în avantaj, 6-2. Păun și Cătinean au marcat din apropierea panoului, iar Pop scutura plasa de la distanță pentru 15-6. Irlandezele s-au apropiat la 5 lungimi, dar Ciciovan, Păun, Vaida și Martonos le-au desprins din nou pe reprezentantele noastre, la 13 puncte. La prima pauză scorul a fost 23-13. Sfertul secund a fost cel mai sărac în puncte, câte 10 de fiecare parte, astfel că la jumătatea partidei tabela arăta 33-23.

Irlandezele au reușit să se apropie la șapte puncte după revenirea de la vestiare, dar tricolorele au mărit din nou ritmul și s-au dus la o diferență importantă. La ultima pauză scorul a fost 52-36. Nan a marcat prima în sfertul patru și a pus cea mai mare diferență pe tabelă, de 18 puncte. Mulligan și Walshe și-au apropiat echipa la 12 lungimi, dar Petrof a oprit revenirea adversă cu o reușită de după semicerc și împreună cu Mazilu ducea scorul la 62-44 cu patru minute și jumătate rămase din joc. Tricolorele nu au mai înscris până la final, dar au rezistat suficient în apărare pentru un scor care să le dea avantajul rezultatelor directe atât la o departajare în doi, cât și la o eventuală departajare în trei. S-a încheiat 62-53 și elevele lui Nedeljko Lazic termină pe doi în grupa C.

Banca României a contribuit cu 30 de puncte la victorie, față de zece. Irlandezele au marcat 22 de puncte pe contraatac față de 7. Tricolorele au făcut diferența cu reușitele din spatele semicercului, 9 față de una. Irlandezele au marcat mai mult de la semidistanță, 20 de coșuri față de 13, și au transformat cu o liberă în plus, 10 față de 9.

Marta Martonos a fost cea mai bună marcatoare a naționalei noastre cu 16 puncte (3x3), plus 7 recuperări, urmată de Anamaria Pop cu 10 puncte și 7 recuperări. Pentru România au mai înscris: Petrof 9 puncte, Păun 8 (2x3), Cătinean 7 puncte (6 assist-uri), Nan 5 puncte, Mazilu 3, Vaida 2 și Ciciovan 2 puncte (6 recuperări). Vaida a jucat doar șase minute astăzi, după ce ieri a avut probleme în urma unei lovituri la cap. Trei irlandeze au fost în double-digits. Abby Flynn a fost coșghetera partidei cu 17 puncte, plus 6 recuperări, urmată de Mulligan cu 14 puncte și Walshe cu 10.

Grecia a încheiat grupa C pe prima poziție cu 10 puncte după 5 victorii din 5. Elenele s-au impus cu 68-48 în ultima rundă cu Austria. Mai este de disputat meciul dintre Slovacia și Macedonia de Nord, programat la 19:45.

România termină pe doi în grupă cu 8 puncte după 3 victorii și 2 înfrângeri. Același bilanț îl au și irlandezele. Cu o victorie în ultima partidă și Slovacia va ajunge la 8 puncte. România are avantajul rezultatelor directe atât la o departajare în doi cu Irlanda, cât și la una în trei cu Slovacia. Tricolorele au +5 în confruntările directe după ce au pierdut cu 50-54 cu Slovacia și au învins Irlanda cu 62-53. Irlandezele au +3 după ce au câștigat cu 70-58 în fața slovacelor. Acestea din urmă având -8.

România se califică astfel de pe locul secund în sferturi, unde va întâlni câștigătoarea grupei D, Suedia, care a încheiat cu punctaj maxim în faza grupelor. Urmează o zi de pauză, iar tricolorele vor juca în sfertul cu Suedia vineri, de la ora 17:30 (ora noastră).

*foto: fiba.basketball



Andreea Vlase / 10 July 2019 / 20:08


Galerie foto


0 
Felicitari, fetele! 
11 July 2019 09:14
studentU de fapt
1 
forma corecta este felicitari, fetelor! nu fetele. varianta unanim acceptata este insa cea folosita de countjustice. nu m-ar mira sa se schimbe regula, cum s-a schimbat si cu nicio niciun, etc.

Altfel, felicitari, fetelor! :)) 
11 July 2019 09:20

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
România a obținut primul succes la europeanul masculin U20 în fața Irlandei
Tricolorii au făcut diferența cu reușitele de la distanță în primul meci pentru locurile 17-20 
România, în urna a 3-a la tragerea la sorți pentru calificările la Women's Eurobasket 2021
Acvilele își vor afla adversarele luni, 22 iulie 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
Ayhan Avci: „Mi-am dorit de mult timp să lucrez cu o echipă națională de seniori. Am acceptat fără nicio ezitare”
Antrenorul turc va conduce naționala feminină a României în calificările pentru Women's Eurobasket 2021 
Acvilele vor avea selecționer din Turcia în campania de calificare pentru europeanul din 2021
Ayhan Avci, triplu finalist EuroCup, este succesorul lui Dragan Petricevic pe banca naționalei României 
Naționala feminină a României a terminat pe locul 8 la competiția europeană U18 - Divizia B
Tinerele „acvile” au suferit două înfrângeri dure în competiția pentru locurile 5-8 
România U18 feminin, înfrângere cu Portugalia și va juca pentru locul 7 în ultima zi
Tricolorele au fost conduse tot meciul de iberice, având multe mingi pierdute 
Debut cu stângul pentru România la Campionatul European U20 masculin Divizia B
„Vulturii” au fost învinși de Bulgaria în primul joc din Portugalia 
România pierde cu Suedia în sferturi și va juca pentru locurile 5-8 la europeanul U18 feminin, Divizia B
Tricolorele au avut procentaje mai bune din acțiune, dar diferența s-a făcut la recuperări și libere 
România învinge Irlanda și se califică în sferturile europeanului U18 feminin, Divizia B
Tricolorele au condus aproape tot meciul și au obținut un ecart suficient și pentru o departajare în trei 
mikki pacat ca era in forma..
0 
multa sanatate si revenire rapida pe parchet!!! 
click pt. Articol 18 July 2019 16:28
FIBA U18_F
0 
In articolul de mai sus scrie: “Cătălina Craciunescu a fost cea mai buna marcatoare a României”!!! Cine este aceasta sportiva, a făcut parte din aceasta echipa pana acum? Începe 8 meciuri marele antrenor sârb, care nu antrenează echipe care sa activeze in CNU18F (cunoaște foarte bine echipele și sportivele) a acordat acestei fete 2 min in meciul 3, in care a ratat cele 2 aruncări, apoi a uitat de ea...Mulțumim dle antrenor ptr încrederea acordată sportivelor și pentru ca ați căutat toate soluțiile sa Terminați pe dezastrul loc 8 cu o echipa (generație) care putea fi mult mai sus!!!!! Bravo, Cătălina! Puteai mult mai mult. Sa ai încredere in tine și sa nu te dezarmezi dacă unii antrenori nu-ți acorda șansa sa arați ce poți. 
click pt. Articol 15 July 2019 07:17
gyke ...
0 
Aruncările pot să nu intre, se mai întâmplă, dar când nu ești în stare să faci un boxout după libere sau să culegi niște mingi ușoare ce ar fi trebuit să spun??? 
click pt. Articol 13 July 2019 00:12
0 
Cand baietii de la Oradea au aruncat impreuna aprox. 25 mingi, iar unul a jucat foarte slab... Cum o spus si colegul, nu avem pivoti. 
click pt. Articol 12 July 2019 23:23
gyke Mda
0 
Foarte greu să joci baschet fără pivoți... Am fost dominați net la recuperări 20 la 4 la ofensive și 36 la 29 la defensive, și cu toate astea am stat în meci până în ultimul minut. Asta e, mergem mai departe.  
click pt. Articol 12 July 2019 22:25
man_08 Azi, vineri, de la ora 19:15 LIVE pe youtube FIBA
0 
Azi de la ora 19:15 ROMANIA - BULGARIA, live pe canalul de youtube FIBA !
Avem ce urmari, sunt jucatori care promit, sa speram ca vin si rezultatele, pentru ca fara rezultate vor capata mai greu incredere in ei insisi. Plus un antrenor foarte bun, Fleseriu.
Bafta baieti ! HAI ROMANIA !  
click pt. Articol 12 July 2019 14:45
studentU de fapt
0 
forma corecta este felicitari, fetelor! nu fetele. varianta unanim acceptata este insa cea folosita de countjustice. nu m-ar mira sa se schimbe regula, cum s-a schimbat si cu nicio niciun, etc.

Altfel, felicitari, fetelor! :)) 
click pt. Articol 11 July 2019 09:20
0 
Felicitari, fetele! 
click pt. Articol 11 July 2019 09:14
0 
Prințesa Neagu 0. E bine 
click pt. Articol 04 July 2019 19:49
Cristi11 Baietii
0 
Macar au batut Andorra :)) 
click pt. Articol 30 June 2019 20:26