România a încheiat pe 4 în grupa de la FIBA 3x3 World Cup


Tricolorii au avut o victorie în cele patru partide

Naționala masculină de 3x3 a României și-a încheiat participarea la FIBA World Cup după meciurile din faza grupelor. Bilanțul tricolorilor a fost o victorie și 3 înfrângeri, cu care s-au clasat pe locul patru în grupa A.

România a participat pentru a 5-a oară în competiția mondială masculină. La fel ca la precedentele două ediții, tricolorii au încheiat cu o victorie în patru partide și au încheiat pe locul 4 în grupă. Tot pe patru în grupă au fost și în 2012, dar cu 3 victorii din 5 meciuri, când au avansat în optimi. În 2014 România a ajuns până în sferturi, unde a pierdut la un punct în fața Serbiei.

România a fost reprezentată la turneul din acest an de Marius Ciotlăuș, Anton Diaconescu, Vlad Dumitrescu și Alin Andrieș. Tricolorii au început cu o victorie sâmbătă dimineață, 16-12 cu Noua Zeelandă. A urmat o înfrângere cu Kyrgystan, 18-20. Luni România a jucat ultimele două partide din grupă, de această dată cu formații mai bine cotate. 11-21 a fost scorul în fața Olandei și 12-21 cu principala favorită, Serbia, campioana en-titre.

Principalii favoriți au încheiat grupa pe prima poziție cu 4 victorii din 4. Olanda a obținut al doilea bilet pentru sferturi, cu 3 victorii și o înfrângere. Următoarele trei echipe au fost la egalitate, cu o victorie și 3 înfrângeri. Noua Zeelandă a încheiat grupa pe 3, România pe 4 și Kyrgystan pe 5.

Faza eliminatorie se dispută marți. Tabloul sferturilor de finală:

Serbia – Mongolia

Letonia – Polonia

Slovenia – Ucraina

Canada – Olanda

Marți se dispută și faza eliminatorie din competiția fetelor. În sferturi se întâlnesc:

Cehia – Rusia

Spania – Franța

China – Ungaria

Statele Unite – Italia



Vizualizează pagina personală a jucătorului Alin Andrieș
Vizualizează pagina personală a jucătorului Marius Ciotlăuș
Vizualizează pagina personală a jucătorului Anton Diaconescu
Vizualizează pagina personală a jucătorului Vlad Dumitrescu

Andreea Vlase / 11 June 2018 / 21:12


Galerie foto


un moldovean " Felicitari "
2 
Baieti, stiati unde e Kyrkystan pe harta ? Poate suporterii Romaniei nu stiu ca ne-a batut un tip de 34 ani si 1,70 care a marcat vreo 6 puncte consecutive pe final, fara ca ai nostri sa-l poata opri. Cred ca o echipa cu Popescu, Santana, Vacarescu si Vlaicu obtinea cel putin locul 3 in grupa si facea meciuri echilibrate cu favoritii.
Cred ca d-nul Vacarescu, responsabil in FRB cu baschetul 3X3 trebuie sa-si dea demisia..
Ce cautau Dumitrescu si Andries in aceasta echipa ? Au fost in excursie ?Nu ma leg de Diaconescu care are ceva experienta in acest sport dar care este lent si rudimentar.RUSINE !!!!!! 
12 June 2018 17:45
2 
Pun pariu ca echipa Rapid cu Vlaicu, Bogdan Sandu, Bordei si Spahiu bate 21- max12, actuala echipa nationala. Si mai cred ca si US of Moldova cu Vlad si Codrin Cobzaru, Tudor Garbea si Razvan Calinescu ii bat.
Poate ca la viitoarele turnee de 3X3 , echipa Romaniei, format Vacarescu, va avea curajul sa se inscrie si sa joace. NU PRINDE SEMIFINALELE !!!!! Si fara sarbi, doar cu echipe romanesti.  
12 June 2018 17:51

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Primul turneu Severin Streetball a fost un real succes
Baschetul 3x3, disciplină olimpică la Tokyo 2020 a primit ștafeta de la o mare campioană a României 
Blockbuster la Raiffeisen Bank Iași Streetball
Coșuri incredibile, reveniri spectaculoase, surprize de proporții și multă adrenalină în turneul de la Palas Iași 
Cele mai bune echipe din lume vin la Raiffeisen Bank Bucharest Challenger
Competiția are loc la ParkLake Shopping Center, în perioada 10-11 august 
Luni încep înscrierile pentru turneele Sport Arena Streetball de la Severin și Iași
Baschetul 3x3 de la Sport Arena ajunge în premieră și la Drobeta Turnu Severin 
Naționala feminină de 3x3 se califică la Campionatul European, iar cea masculină nu
Tricolorele au reușit în ultimul meci cu Spania victoria de care aveau nevoie  
Ancuța Stoenescu: „Luptăm pentru a ne atinge scopul final, calificarea la Jocurile Olimpice”
Naționalele de 3x3 ale României joacă în weekend la Constanța în calificările pentru Campionatul European  
Naționalele României luptă la Constanța pentru calificarea la FIBA 3x3 Europe Cup
Orașul de la malul mării găzduiește pentru al doilea an la rând un turneu de calificare pentru europene 
Victorie tată-fiu la Galați Streetball
FC CSM Pitești, cu Nicușor și Mihai Căprărescu, a câștigat competiția la categoria de elită, Open Masculin 
Superbet Cluj Streetball la înălțime: meciuri incadescente, finale de poveste și o mare campioană pe terenul de baschet
Totul a fost la înălțime în week-end la Superbet Cluj Streetball, începând cu terenurile instalate sus pe terasa Iulius Mall  
Statele Unite și China, în premieră campioane la FIBA 3x3 World Cup
Au mai urcat pe podium Letonia și Polonia, la masculin, Ungaria și Franța, la feminin 
Cristi11 Baietii
0 
Macar au batut Andorra :)) 
click pt. Articol 30 June 2019 20:26
0 
Și cate coșuri a dat Amariei in 1999? Mama lui de copy paste ... 
click pt. Articol 25 June 2019 17:42
0 
Bravo Vacaresculeeeee 
click pt. Articol 22 June 2019 00:22
0 
Inca o performanta marca Vacarescu 🤭 
click pt. Articol 07 May 2019 15:11
0 
ca nici presa care se da profi tot nu evita erorile ;)

Dar, sa fim sinceri, sa recitesti un text de jumatate de pagina inainte de a-l publica mi se pare un efort minim si iti acopera 90% din erorile astea "din graba".  
click pt. Articol 15 February 2019 09:27
gyke Păi tocmai
0 
Eu nu vreau să le fac gratuit și tu strici piața 😁. Acum serios, pe mine nu mă deranjează câte un cuvânt două greșite într-un articol, oamenii nu sunt ziariști de meserie, dar încearcă să îți ofere o informație cât se poate de rapid. Acum, viteza de reacție e primordială și astfel de erori apar. Dar genul de exprimare din articolul de mai sus, pentru mine, e deranjantă. Deci, până la urmă, fiecare cu fixurile lui...  
click pt. Articol 15 February 2019 07:59
0 
Buna asta Auzi, ca scuze ca seman cu studentU 😃 Eu ofer practic servicii gratuite de editing si proof reading pt TB 🤓 
click pt. Articol 14 February 2019 22:42
gyke Scuze
0 
... dacă încep să semăn cu studentU, dar mă seacă expresia asta "de pe un site de socializare"... Zi-i frate Facebook, că nu îi sunteți din grupuri concurente.  
click pt. Articol 14 February 2019 17:58
0 
Bozgori nesimțiți, trec pe listă o jucătoare grav accidentată in septembrie.  
click pt. Articol 14 November 2018 22:57
Oldtimer Anticipatie ?
0 
Dupa ultimele isprăvi in materie de regulamente si strategii (sa vedem ce va fi si cu cererea CSMBuc ) poate ar fi oportuna mutarea sediului FRB la Circ...asa, sa fie si sediul pe masura prestatiei... 
click pt. Articol 11 September 2018 18:43