România a încheiat pe locul 4 în grupa D din prima fază a calificărilor pentru Campionatul Mondial


Prima și ultima clasată au fost despărțite de doar 2 puncte

Naționala de seniori a României a încheiat pe ultimul loc în grupa D a primei faze de calificări pentru Campionatul Mondial din 2019. Tricolorii au fost la două puncte de prima clasată, Italia, și la unul de celelalte două calificate din grupă, Olanda și Croația.

Italia a ocupat primul loc în grupa D cu 10 puncte. După ce a câștigat primele 4 partide (75-70 și 101-50 cu România, 80-64 în Croația și 80-62 cu Olanda), Italia a încheiat cu două înfrângeri prima fază a calificărilor pentru mondiale (72-78 cu Croația și 66-81 în Olanda). Chiar și după cele două eșecuri, italienii câștigă grupa D cu 10 puncte. „Squadra azzurra” a avut o medie de 79 de puncte înscrise pe meci și 67.5 primite.

Olanda și-a asigurat locul secund în grupă după victoria din ultima etapă, 81-66 acasă cu Italia. Batavii au încheiat grupa cu 9 puncte și un bilanț de 3 victorii și 3 înfrângeri. Olandezii au câștigat toate cele trei meciuri de pe teren propriu (68-61 cu Croația, 77-52 cu România și 81-66 cu Italia). Cele trei eșecuri le-au înregistrat în deplasare (68-75 în România, 62-80 în Italia și 78-82 în Croația). 72.3 puncte/meci au înscris olandezii și au primit 69.3.

Croația a obținut al treilea bilet pentru faza următoare a calificărilor după ce s-a impus la Cluj-Napoca. Cu multe absențe importante, ex-iugoslavii au început grupa cu 3 înfrângeri la rând (61-68 în Olanda, 64-80 cu Italia și 56-58 cu România). Croații și-au revenit în a doua parte a calificărilor, cu 3 succese consecutive (82-78 cu Olanda, 78-72 în Italia și 90-63 în România) și au reușit să prindă locul 3, cu 9 puncte, la egalitate cu olandezii. Mediile Croației au fost 71.8 puncte marcate și 69.8 puncte primite.

Italia, Olanda și Croația vor evolua în a doua fază a calificărilor pentru mondial în grupa J, alături de calificatele din grupa C, Lituania, Polonia și Ungaria. Potrivit fiba.basketball (http://www.fiba.basketball/basketballworldcup/2019/european-qualifiers/howtoqualify) , în a doua fază a calificărilor se iau toate rezultatele din prima fază, inclusiv cele cu echipele care nu au mers mai departe. 

România încheie clasamentul grupei D cu 8 puncte, după 2 victorii și 4 înfrângeri. „Vulturii” au avut un început promițător în aceste calificări, după 70-75 în Italia și succesul de acasă cu Olanda, scor 75-68. A urmat a doua victorie la rând, 58-56 în Croația. Cu absențe importante de la o fereastră la alta și cu mulți tineri în lot, tricolorii au cedat ultimele trei partide (50-101 cu Italia, 52-77 în Olanda și 63-90 cu Croația) și rămân în afara fazei a doua a calificărilor pentru Campionatul Mondial de anul viitor. România a avut 61.3 puncte marcate/meci și 77.8 primite. 

Naționala României va evolua în următoarele trei ferestre pentru naționale în a doua fază a precalificărilor pentru EuroBasket 2021. Acestea se vor disputa în septembrie 2018, noiembrie 2018 și februarie 2019.



Andreea Vlase / 01 July 2018 / 23:44


Galerie foto


studentU overall
0 
un parcurs decent, dpdv al clasamentului, nu al jocului echipei.
Adica pe locul 4 dar dupa 3 echipe net superioare, reusind totusi doua victorii, asa chinuite cum au fost.
Speram sa mai avem meciuri la CJ din restul campaniei de calificare la Eurobaschet.  
02 July 2018 12:56
0 
E clar ca nu se dorea calificare altfel nu te prezentai cu astfel de jucatori. Si nu ma luati cu faza sa crestem tineri- ca si cu aia batrani tot bataie iti luai... N-ai ce sa cresti in 3-4 meciuri, si atunci de ce ai 2 secunzi, antrenor federal etc daca te duci deja batut. Baciu, Nicoara, Calota, Dragusin, Corpodean, Dragoste. Chiar toti nu au vrut?  
02 July 2018 14:44
0 
s-a "maritat"😈, nicoara nu stiu, calota-pe bune???dupa dezastrul pe care l-a facut la eurobaschet? Dragusin: Foarte lent, face multe faulturi foarte repede, no added value. Corpodea, dragoste cand ii ai pe kuti si bobe? Nu prea vad de ce. 
02 July 2018 15:56
0 
N-am zis de Kuti si Bobe. sunt doar cativa care sincer nu au ce cauta la nationala si ii preferam pe ceilalti in locul lor. Nu imi place vrajeala cu "crestem o noua generatie". Daca da la ce vine Watson la nationala, Moldovean si restul ? 
03 July 2018 11:40

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Dragan Petricevic: „Victoria este muncită și meritată. M-am așteptat la un meci foarte greu din mai multe puncte de vedere”
Selecționerul a glumit cu o posibilă reconvocare a Ancuței Stoenescu peste 4, 5 ani 
Ancuța Stoenescu: „E un pic trist și este destul de greu, însă în viața unui sportiv e normală această retragere”
Experimentata jucătoare se retrage de la naționala de senioare după mai mult de 20 de ani, pentru a lasă loc tinerelor  
România încheie cu un succes în fața Finlandei calificările la Women's Eurobasket 2019
Tricolorele au trecut la conducere în repriza secundă și s-au impus în ultimul meci al Ancuței Stoenescu la națională 
Meciul României cu Finlanda pune capăt carierei Ancuței Stoenescu la prima reprezentativă
Ambele echipe sunt deja eliminate din cursa pentru calificarea la turneul european înaintea ultimei etape 
Helena Ciak: „Am reușit multe recuperări ofensive, uneori este slăbiciunea noastră și astăzi ne-a reușit”
Franța s-a impus la Cluj și speră la o victorie cu Slovenia pentru primul loc în grupă  
Dragan Petricevic: „54 de puncte banca Franței, 13 puncte banca noastră. S-a simțit foarte mult și accidentarea lui Annemarie Părău”
Naționala României a cedat acasă cu vicecampioana europeană în penultimul meci din calificări 
Elisabeth Pavel: „Noi am avut o bancă mai scurtă puțin și n-am putut să ținem patru sferturi”
România a cedat cu 61-90 în fața Franței, după ce la jumătatea partidei diferența era de 11 puncte 
România, din nou fără șanse în fața Franței, mai ales în repriza a doua
„Acvilele” au condus în primul sfert, dar au pierdut foarte multe mingi și oaspetele s-au impus la 29 de puncte 
România întâlnește Franța sâmbătă, în penultimul meci din calificările pentru europeanul din 2019
Americanca Bria Hartley ar putea debuta pentru Franța 
Ancuța Stoenescu: „Am hotărât să las loc și fetelor mai tinere. Încercăm să le ajutăm să se integreze cât mai bine”
Meciurile cu Franța și Finlanda sunt ultimele pe care fundașul de 38 de ani le dispută pentru naționala de senioare 
cristy ECHIPA
0 
Stoenescu,Strugaru,Mandache,Ciocan,Pascalau,Sandu Grecu,Radulescu,Kulcsar,Nacu, ECHIPA DE ECHIPA cand eram si noi ROMANIA cineva prin Europa asa....un loc 3 la U 20 prin anul 2000 cand nu discutam cu Franta,Italia,Spania,Turcia,Polonia,Serbia si altele federatiunea noastra uita si ne amageste an de an cu turnee de Div.B locuri 12 ,17,23 adica 28,33,39.......vorbeste cumva federatia de aceste JUCATOARE NUUU pt ca nu este voie,ce ma intereseaza pe mine Walker,Marginean,Pavel jucatoare care pt. NATIONALA nu au obtinut niciun rezultat cat de cat,restul sunt vorbe vorbe 
click pt. Articol 21 November 2018 11:31
fanU fan U
0 
Claudia Pop Cuic nu a fost convocata deoarece ea a renuntat la echipa nationala. Este decizia ei care trebuie respectata. Sigur ar fii fost de mare ajutor in cadrul echipei, deoarece este o jucatoare valoroasa. Pacat ca pentru unii convocarea la echipa nationala nu este o prioritate. Oricum si fara ea le doresc succes feteor si HAI ROMANIA
Haideti sambata in Horea Demian sa fim alaturi de Romania 
click pt. Articol 13 November 2018 13:58
studentU Claudia Pop
0 
de ce nu a fost convocata sau nu a rapsuns convocarii?

Cu o formula de start Parau-Marginean-Stoenescu-Pop-Pavel eram competitivi cred eu.

De Walker nu stiu nimic. Nici nu stiam ca avem naturalizari la nationala de fete.

Sambata sunt la meci! Hai acvilelor! :) 
click pt. Articol 13 November 2018 12:58
0 
este generat desite?:))) serios? dar logo ul meu de ce n a fost generat?si inceea ce priveste ochelarii de cal....la cata prostie s a spus maisus, si ca antrenorul vorbeste in cunostinta de cauza , e penibil si nici nu are rost sa mai comentez.de erai din szentgyorgy aveai scuza.aburii de alcool. 
click pt. Articol 12 November 2018 01:11
studentU daca il preferi tu
0 
Pe tohatan in locul lui VM inseamna ca iti place liga onoare, nu baschetul. Sa fim seriosi, in ziua de azi, orice om normal la cap se gandeste intai la propriile prioritati si apoi la patrie si popor. Mai moale cu ipocriziile. 
click pt. Articol 11 November 2018 23:11
0 
Numele îți este apropiat de Sf georgică, eu nu am insinuat prin prisma echipei favorite, logo-ul e generat de site, vorbeam doar prin prisma situației. Ochelarii de cal sunt pentru respectivul animal, la oameni orizontul nu se sfârșește în vârful nasului fiecărui individ.  
click pt. Articol 11 November 2018 22:12
0 
nu am vazut meciul, stie cineva daca a jucat vlad? 
click pt. Articol 11 November 2018 22:08
0 
la szentgyorgy ajunge informatia mai tarziu...sa-i iertam ca au fost la festivalul carnatului si inca aburii de palesz nu s-au dispersat de pe circumvolutiuni.
si da, vlad s a fortat la oase sa nu joace la nationala....cam atat au inteles unii 
click pt. Articol 11 November 2018 20:58
0 
Omul a ratat naționala doar când a fost accidentat... la euro a jucat accidentat. voi geniile înțelegeți oricum in funcție de propriile frustrari 
click pt. Articol 11 November 2018 20:47
0 
Costescu, după cum am observat de-a lungul timpului, nu prea stă să nuanteze. El a dat un interviu în cunoștință de cauză.  
click pt. Articol 11 November 2018 20:41