România a încheiat pe locul 4 în grupa D din prima fază a calificărilor pentru Campionatul Mondial


Prima și ultima clasată au fost despărțite de doar 2 puncte

Naționala de seniori a României a încheiat pe ultimul loc în grupa D a primei faze de calificări pentru Campionatul Mondial din 2019. Tricolorii au fost la două puncte de prima clasată, Italia, și la unul de celelalte două calificate din grupă, Olanda și Croația.

Italia a ocupat primul loc în grupa D cu 10 puncte. După ce a câștigat primele 4 partide (75-70 și 101-50 cu România, 80-64 în Croația și 80-62 cu Olanda), Italia a încheiat cu două înfrângeri prima fază a calificărilor pentru mondiale (72-78 cu Croația și 66-81 în Olanda). Chiar și după cele două eșecuri, italienii câștigă grupa D cu 10 puncte. „Squadra azzurra” a avut o medie de 79 de puncte înscrise pe meci și 67.5 primite.

Olanda și-a asigurat locul secund în grupă după victoria din ultima etapă, 81-66 acasă cu Italia. Batavii au încheiat grupa cu 9 puncte și un bilanț de 3 victorii și 3 înfrângeri. Olandezii au câștigat toate cele trei meciuri de pe teren propriu (68-61 cu Croația, 77-52 cu România și 81-66 cu Italia). Cele trei eșecuri le-au înregistrat în deplasare (68-75 în România, 62-80 în Italia și 78-82 în Croația). 72.3 puncte/meci au înscris olandezii și au primit 69.3.

Croația a obținut al treilea bilet pentru faza următoare a calificărilor după ce s-a impus la Cluj-Napoca. Cu multe absențe importante, ex-iugoslavii au început grupa cu 3 înfrângeri la rând (61-68 în Olanda, 64-80 cu Italia și 56-58 cu România). Croații și-au revenit în a doua parte a calificărilor, cu 3 succese consecutive (82-78 cu Olanda, 78-72 în Italia și 90-63 în România) și au reușit să prindă locul 3, cu 9 puncte, la egalitate cu olandezii. Mediile Croației au fost 71.8 puncte marcate și 69.8 puncte primite.

Italia, Olanda și Croația vor evolua în a doua fază a calificărilor pentru mondial în grupa J, alături de calificatele din grupa C, Lituania, Polonia și Ungaria. Potrivit fiba.basketball (http://www.fiba.basketball/basketballworldcup/2019/european-qualifiers/howtoqualify) , în a doua fază a calificărilor se iau toate rezultatele din prima fază, inclusiv cele cu echipele care nu au mers mai departe. 

România încheie clasamentul grupei D cu 8 puncte, după 2 victorii și 4 înfrângeri. „Vulturii” au avut un început promițător în aceste calificări, după 70-75 în Italia și succesul de acasă cu Olanda, scor 75-68. A urmat a doua victorie la rând, 58-56 în Croația. Cu absențe importante de la o fereastră la alta și cu mulți tineri în lot, tricolorii au cedat ultimele trei partide (50-101 cu Italia, 52-77 în Olanda și 63-90 cu Croația) și rămân în afara fazei a doua a calificărilor pentru Campionatul Mondial de anul viitor. România a avut 61.3 puncte marcate/meci și 77.8 primite. 

Naționala României va evolua în următoarele trei ferestre pentru naționale în a doua fază a precalificărilor pentru EuroBasket 2021. Acestea se vor disputa în septembrie 2018, noiembrie 2018 și februarie 2019.



Andreea Vlase / 01 July 2018 / 23:44


Galerie foto


studentU overall
0 
un parcurs decent, dpdv al clasamentului, nu al jocului echipei.
Adica pe locul 4 dar dupa 3 echipe net superioare, reusind totusi doua victorii, asa chinuite cum au fost.
Speram sa mai avem meciuri la CJ din restul campaniei de calificare la Eurobaschet.  
02 July 2018 12:56
0 
E clar ca nu se dorea calificare altfel nu te prezentai cu astfel de jucatori. Si nu ma luati cu faza sa crestem tineri- ca si cu aia batrani tot bataie iti luai... N-ai ce sa cresti in 3-4 meciuri, si atunci de ce ai 2 secunzi, antrenor federal etc daca te duci deja batut. Baciu, Nicoara, Calota, Dragusin, Corpodean, Dragoste. Chiar toti nu au vrut?  
02 July 2018 14:44
0 
s-a "maritat"😈, nicoara nu stiu, calota-pe bune???dupa dezastrul pe care l-a facut la eurobaschet? Dragusin: Foarte lent, face multe faulturi foarte repede, no added value. Corpodea, dragoste cand ii ai pe kuti si bobe? Nu prea vad de ce. 
02 July 2018 15:56
0 
N-am zis de Kuti si Bobe. sunt doar cativa care sincer nu au ce cauta la nationala si ii preferam pe ceilalti in locul lor. Nu imi place vrajeala cu "crestem o noua generatie". Daca da la ce vine Watson la nationala, Moldovean si restul ? 
03 July 2018 11:40

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
România, în continuare pe poziția a 58-a în FIBA World Ranking
Tricolorii se mențin în clasamentul FIBA chiar și după eșecul din Macedonia 
Se cunosc primele 6 echipe calificate la FIBA World Cup 2019
Cehia s-a calificat pentru prima dată în istorie la o ediție a Campionatului Mondial 
Emanuel Cățe, din nou cel mai bun jucător al României în partida contra Macedoniei
Duo-ul ce reprezintă CSM CSU Oradea, Giordan Watson și Bobe Nicolescu, a completat lista celor mai importanți marcatori 
Debut cu stângul în campania de precalificare pentru Vulturi
Macedonia învinge România 90-76 
Sala Boris Trajkovski va găzdui meciul dintre Macedonia și România
Arena a fost construită în 2008 pentru Campionatul European de handbal feminin. Galerie foto 
România debutează în Macedonia în precalificările pentru FIBA EuroBasket 2021
Partida va fi transmisă live stream pe youtube 
Editorial. 1 an, 3 antrenori, 3 căpitani și o mulțime de întrebări
Cum arată naționala României la un an după Eurobasket 2017 
Macedonia, un prim adversar puternic pentru România în precalificările FIBA Eurobasket 2021
Doi semifinaliști EuroBasket și un MVP al unei finale Eurocup, printre vedetele ex-iugoslavilor 
România pierde două meciuri și este out de la Campionatul European masculin de baschet 3x3
Ungaria și Letonia au răpus naționala noastră în faza grupelor  
Bobe Nicolescu este noul căpitan al „Vulturilor”, după ce Tudor Costescu a definitivat lotul României
Care sunt cei 12 baschetbalişti care vor juca împotriva Macedoniei, în prima partidă din precalificările Euro 2021 
0 
Capitan!!! 
click pt. Articol 17 September 2018 19:34
0 
Nu este de unde , ce echipa națională sa aliniezi? Din păcate asta e valoarea baschetului românesc și în special al jucătorilor de origine română. Eu unul prefer sa avem parte de meciuri de baschet mai interesante in LNBM decât la națională, mai ales că realitatea este dură. Hai U-BT. 
click pt. Articol 16 September 2018 23:52
gyke FRB
0 
Oficial FRB a spus că s-a renunțat la Moldoveanu și Torok pentru că veneau după accidentări și nu erau refăcuți. Neoficial, cei doi au refuzat convocarea. Mandache cel mai probabil în aceeași situație, deoarece și Steaua cred că a început pregătirile. Pe de altă parte, nimeni nu e obligat să joace pentru România, fiecare e responsabil pentru propriile decizii.  
click pt. Articol 16 September 2018 23:27
Vulturas Rog fără sigla Sepsi
0 
Va rog nu asociați comentariul cu sigla Sepsi . 
click pt. Articol 16 September 2018 23:16
Vulturas Probleme vechi, de ce nu sunt soluții ?
0 
A mai trecut un meci . Parca auzim:" atat se poate !" sau " am făcut tot ce s-a putut ". Oare așa sa fie? Cred ca puteam mai mult ( ca rezultat) dacă aveam cu cine (jucatori, pentru ca in aceasta seara eu am văzut ca avem antrenor). Si aveam si jucatori ,care știu jocul ,dacă îi aduceam la lotul național -amintesc de Mandache, Moldoveanu , Torok si as mai putea enumera. Dar sa vedem explicatiile oficiale :acestea lipsesc cu desavarsire , vorbesc de explicații la obiect, serioase, nu cele de genul " probleme ppersonale ale lui X sau Y " . Problema se pune in felul următor : activitatea la echipa naționala este "pro bono " pentru jucatori si cu salarii pentru ...ceilalți. Jucătorii " trebuie sa vina " ," au obligații " adică sa renunțe la echipele de club de unde își iau salariile si sa-si riște sezonul sau viitorul ,pentru ce ? Au asigurare veți spune . Da , dar mai departe ? Sunt convins ca dacă ați avea copii acasă , vârsta in jur de 30 de ani sau veniți după o accidentare va veți gândi serios la orice activitate , alta decât cea de la club cu care exista un contract si de unde va susțineți familia .Soluția pentru ca acești jucatori cu experiență,care nu mai au nevoie sa-si facă un nume ,sa MAI vina la echipa naționala este ca participarea la astfel de convocări sa fie atractiva, adică sa nu vina degeaba, sa fie remunerați pentru munca lor si pentru riscul asumat . Si nu vorbesc de diurna , cazare , mesele zilnice si echipament ! Altfel , se vor retrage rând pe rând de la echipa naționala, așa cum se vehiculează de altfel in cazurile celor trei si ....vedem noi ce facem , dacă mai facem. Idei ar cam exista : prime de joc in funcție de rezultat, de calificare ,de promovare, de meciuri jucate intr-un an pentru echipa naționala ,de rezultate personale gen recunoaștere FIBA , MVP, Topuri internaționale etc.... Ați auzit de așa ceva sau va faceți ca nu stiti ? Cum sa motivezi activitatea la echipa naționala fără o astfel de alternativa ? Aceste variante nu sunt de ieri , de azi pe la alte federații cu rezultate serioase . Apropo , anul trecut la promovarea U20 in divizia A de la Oradea, jucătorii au primit ceva , măcar masa de seara festivă in comun de după finala ? Dar alții ?  
click pt. Articol 16 September 2018 23:08
0 
Ce cauta la nationala? Asa a fost si la Cluj. Azi, Kuti slab. Asta ne e valoarea. 
click pt. Articol 16 September 2018 21:48
studentU du te aline
0 
si intoarce te cand te chemam noi 
click pt. Articol 15 September 2018 23:05
alin67 premiza, detrimentale?!!!
0 
"Ne frustram pe noi", "Dar da sunt de acord ca nu trebuie sa ii frustram pe tineri", ca sa citez din comentariile ambilor "comentatori". Baieti, sunteti varza, la fel ca baschetul romanesc. Domnule Istrate, crezi ca "chimia" e ceea ce lipseste baschetului romanesc, sau, altfel spus, "chimia" e ceea ce face ca Spania sau Serbia sa fie mai bune decat Romania in acest sport, sau in orice alt sport? Ma bucur ca a aparut o echipa de tineri care pare promitatoare in sportul romanesc, singura in acest moment, Romania U21, la fotbal. Restul, sunt = 0.
Hai Romania! (la tenis) 
click pt. Articol 15 September 2018 20:56
0 
@student U, pestele se împute de la cap da' se curăță de la coadă! Hâc!  
click pt. Articol 15 September 2018 20:54
studentU si inca ceva
0 
daca tot ati folosit si Spania printre exemplele pozitive. La European aucdat chix si acum pierd cu Ucraina, bine, in formula fara vedete inteleg. Ce sa mai cerem noi? Ideal ar fi sa ramanem acolo,, cu sanse de claificare la turnee finale. Asta e speranta pt urmatorii 10-15 ani. Dupa, mai povestim. 
click pt. Articol 15 September 2018 20:39