România a învins China în primul meci din turneul asiatic


Emanuel Cate a impresionat în victoria echipei naționale de seniori din debutul Atlas International Tournament 2016

Echipa națională de seniori a României a câștigat primul meci din cadrul Atlas International Tournament 2016. Formația condusă de Marcel Țenter a învins chiar țara gazdă, China, într-un meci disputat la Jiangsu cu scorul de 100-92.

România a început partida cu Malcolm Armstead, Andrei Mandache, Adrian Guțoaia, Rolland Torok și Emanuel Cate.

Cel mai bun jucător al echipei noastre a fost Emanuel Cate. Jucătorul Sevillei a terminat partida cu 27 de puncte marcate, 8 recuperări și o pasă decisivă. Andrei Mandache a fost al doilea cel mai bun marcator cu 18 puncte, la care a adăugat 5 pase decisive și o recuperare.  Titus Nicoară a terminat cu 16 puncte și 8 recuperări, iar Malcolm Armstead cu 15 puncte și 10 pase decisive.

Lista marcatorilor a fost completată de Guțoaia cu 6 puncte, Țîbârnă 5 puncte, Bogdan Nicolescu 4 puncte, Gheorghe 3 puncte, Torok 3 puncte și Popa Calotă 3 puncte. A mai evoluat și Iulian Orbeanu, iar Corpodean, Uță și Petrișor nu au fost folosiți în acest joc.

România va întâlni Georgia mâine, 5 iulie, tot la Jiangsu.



Bogdan Isailă / 04 July 2016 / 18:15


Galerie foto


0 
Am urmarit vreo 10-15 min pe un site chinezesc si am fost impresionat de modul in care Cate a jucat pe pozitia 5. Arsenal de procedee extrem de variat, agresivitate, forta, curaj, ziceai ca are 30 de ani nu 20. Bravo, impresionant ! 
05 July 2016 09:18
Vulturas Un pas spre confirmare
0 
Emi are inca 18 ani si trei ani de experimenta in cel mai puternic campionat din Europa, la cel mai inalt nivel ,cu sacrificii mari pentru performantele obtinute pana acum de un jucator roman junior la nivel de club . Conditiile de pregatire si antrenorii de la Real Madrid au slefuit un talent nativ. In tara , copii cu potential exista, trebuie sa investim ca popor in valorile noastre ,sa sustinem si sa incurajam astfel de caractere rare. Emi bate acum la portile confirmarii la nivel de seniori . Cu rabdare, seriozitate si multa munca va reusi . Hai Romania ! Este timpul sa aratam ca putem si mai ales ca vrem sa performam si in baschet ! 
05 July 2016 12:09
0 
Cate poate constitui un exemplu pt tinerii baschetbalisti romani care sunt dispusi sa faca sacrificii pt performanta. A lansat si reteta : transferul la un club puternic din Europa si multa munca inca de la 15-16 ani. Se pare reteta americana nu prea functioneaza cu jucatorii romani, se joaca altceva, se antreneaza altfel. Din pacate Bogdan Popa nu s-a adaptat iar eu sper din toata inima ca Rares Uta va confirma.
Marea problema este ca toti cauta jucatori peste 2,05 m iar cei care vor juca pozitia 1-2-3 vor continua sa se pregateasca in Romania... 
05 July 2016 21:26

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Echipa masculină a României s-a reunit pentru a treia fază a precalificărilor Eurobasket 2021
Nandor Kuti și Rolland Torok sunt marii absenți din lotul lui Tudor Costescu 
Vulturii își cunosc potențialii adversari din calificările pentru Eurobasket 2021
Tricolorii trebuie mai întâi să treacă de precalificările din luna august 
Acvilele și-au aflat adversarele din calificările pentru Women's Eurobasket 2021
România a fost repartizată în grupa D, alături de Italia, Cehia și Danemarca 
Opinie. Câteva concluzii după rezultatul de la EuroBasket U20 – divizia B
Reprezentativa noastră a terminat doar pe locul 17, în ciuda regulii U23 care oferă multe minute tinerilor baschetbaliști 
România a obținut primul succes la europeanul masculin U20 în fața Irlandei
Tricolorii au făcut diferența cu reușitele de la distanță în primul meci pentru locurile 17-20 
România, în urna a 3-a la tragerea la sorți pentru calificările la Women's Eurobasket 2021
Acvilele își vor afla adversarele luni, 22 iulie 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
Ayhan Avci: „Mi-am dorit de mult timp să lucrez cu o echipă națională de seniori. Am acceptat fără nicio ezitare”
Antrenorul turc va conduce naționala feminină a României în calificările pentru Women's Eurobasket 2021 
Acvilele vor avea selecționer din Turcia în campania de calificare pentru europeanul din 2021
Ayhan Avci, triplu finalist EuroCup, este succesorul lui Dragan Petricevic pe banca naționalei României 
Naționala feminină a României a terminat pe locul 8 la competiția europeană U18 - Divizia B
Tinerele „acvile” au suferit două înfrângeri dure în competiția pentru locurile 5-8 
studentU nu se catadicsesc
0 
sa precizeze TB. daca nu se stiu motivele sa spuna ca nu se stiu daca au refuzat sau sunt accidentati sa spuna asta. 
click pt. Articol 24 July 2019 08:24
SEC Richard
0 
Și Richard e in București , nu știu de ce dar chiar azi a postat pe Instagram că a ajuns... 
click pt. Articol 24 July 2019 00:47
0 
Pai....de ce lipsesc Kuti si Torok? 
click pt. Articol 23 July 2019 22:59
0 
Pai și Richard ? 
click pt. Articol 23 July 2019 22:28
corleone De acord
0 
Am totusi cateva completari. Oricat de slab ar fi baschetul romanesc, nu cred ca valoarea aceastei echipe este de locul 17 in div. B - adica locul 33 in Europa. Am avut totusi doua varfuri de generatie (Tohatan si Diculescu), care fac parte din rotatiile de baza ale unor echipe bune din LNBM, plus multi alti jucatori care, chiar daca nu au un rol important in meciurile din campionat, se anteneaza cot la cot cu niste jucatori buni (Ok, stiu ca nu e suficient dar tot e mai mult decat in anii anteriori).
Numarul redus de PD nu este doar vina conducatorilor de joc. Ar fi fost nevoie de un antrenor suficient de motivat/competent care sa deseneze cateva scheme de joc potrivite acestor jucatori. Alfel ramane ceea ce am vazut in meciurile pe care le-am urmarit: plimbarea mingii pe semicerc urmata de o aruncare "disperata"de 3 la expirarea timpului de atac (bineinteles cu multe ratari), sau incercarea de a rezolva situatiile de atac in relatie de 1 la 1. Tohatan este intr-adevar capabil de asa ceva, dar nici el nu este vreun Hardy sau Pratt. 
click pt. Articol 22 July 2019 07:46
mikki pacat ca era in forma..
0 
multa sanatate si revenire rapida pe parchet!!! 
click pt. Articol 18 July 2019 16:28
FIBA U18_F
0 
In articolul de mai sus scrie: “Cătălina Craciunescu a fost cea mai buna marcatoare a României”!!! Cine este aceasta sportiva, a făcut parte din aceasta echipa pana acum? Începe 8 meciuri marele antrenor sârb, care nu antrenează echipe care sa activeze in CNU18F (cunoaște foarte bine echipele și sportivele) a acordat acestei fete 2 min in meciul 3, in care a ratat cele 2 aruncări, apoi a uitat de ea...Mulțumim dle antrenor ptr încrederea acordată sportivelor și pentru ca ați căutat toate soluțiile sa Terminați pe dezastrul loc 8 cu o echipa (generație) care putea fi mult mai sus!!!!! Bravo, Cătălina! Puteai mult mai mult. Sa ai încredere in tine și sa nu te dezarmezi dacă unii antrenori nu-ți acorda șansa sa arați ce poți. 
click pt. Articol 15 July 2019 07:17
gyke ...
0 
Aruncările pot să nu intre, se mai întâmplă, dar când nu ești în stare să faci un boxout după libere sau să culegi niște mingi ușoare ce ar fi trebuit să spun??? 
click pt. Articol 13 July 2019 00:12
0 
Cand baietii de la Oradea au aruncat impreuna aprox. 25 mingi, iar unul a jucat foarte slab... Cum o spus si colegul, nu avem pivoti. 
click pt. Articol 12 July 2019 23:23
gyke Mda
0 
Foarte greu să joci baschet fără pivoți... Am fost dominați net la recuperări 20 la 4 la ofensive și 36 la 29 la defensive, și cu toate astea am stat în meci până în ultimul minut. Asta e, mergem mai departe.  
click pt. Articol 12 July 2019 22:25