România a învins China în primul meci din turneul asiatic


Emanuel Cate a impresionat în victoria echipei naționale de seniori din debutul Atlas International Tournament 2016

Echipa națională de seniori a României a câștigat primul meci din cadrul Atlas International Tournament 2016. Formația condusă de Marcel Țenter a învins chiar țara gazdă, China, într-un meci disputat la Jiangsu cu scorul de 100-92.

România a început partida cu Malcolm Armstead, Andrei Mandache, Adrian Guțoaia, Rolland Torok și Emanuel Cate.

Cel mai bun jucător al echipei noastre a fost Emanuel Cate. Jucătorul Sevillei a terminat partida cu 27 de puncte marcate, 8 recuperări și o pasă decisivă. Andrei Mandache a fost al doilea cel mai bun marcator cu 18 puncte, la care a adăugat 5 pase decisive și o recuperare.  Titus Nicoară a terminat cu 16 puncte și 8 recuperări, iar Malcolm Armstead cu 15 puncte și 10 pase decisive.

Lista marcatorilor a fost completată de Guțoaia cu 6 puncte, Țîbârnă 5 puncte, Bogdan Nicolescu 4 puncte, Gheorghe 3 puncte, Torok 3 puncte și Popa Calotă 3 puncte. A mai evoluat și Iulian Orbeanu, iar Corpodean, Uță și Petrișor nu au fost folosiți în acest joc.

România va întâlni Georgia mâine, 5 iulie, tot la Jiangsu.



Bogdan Isailă / 04 July 2016 / 18:15


Galerie foto


0 
Am urmarit vreo 10-15 min pe un site chinezesc si am fost impresionat de modul in care Cate a jucat pe pozitia 5. Arsenal de procedee extrem de variat, agresivitate, forta, curaj, ziceai ca are 30 de ani nu 20. Bravo, impresionant ! 
05 July 2016 09:18
Vulturas Un pas spre confirmare
0 
Emi are inca 18 ani si trei ani de experimenta in cel mai puternic campionat din Europa, la cel mai inalt nivel ,cu sacrificii mari pentru performantele obtinute pana acum de un jucator roman junior la nivel de club . Conditiile de pregatire si antrenorii de la Real Madrid au slefuit un talent nativ. In tara , copii cu potential exista, trebuie sa investim ca popor in valorile noastre ,sa sustinem si sa incurajam astfel de caractere rare. Emi bate acum la portile confirmarii la nivel de seniori . Cu rabdare, seriozitate si multa munca va reusi . Hai Romania ! Este timpul sa aratam ca putem si mai ales ca vrem sa performam si in baschet ! 
05 July 2016 12:09
0 
Cate poate constitui un exemplu pt tinerii baschetbalisti romani care sunt dispusi sa faca sacrificii pt performanta. A lansat si reteta : transferul la un club puternic din Europa si multa munca inca de la 15-16 ani. Se pare reteta americana nu prea functioneaza cu jucatorii romani, se joaca altceva, se antreneaza altfel. Din pacate Bogdan Popa nu s-a adaptat iar eu sper din toata inima ca Rares Uta va confirma.
Marea problema este ca toti cauta jucatori peste 2,05 m iar cei care vor juca pozitia 1-2-3 vor continua sa se pregateasca in Romania... 
05 July 2016 21:26

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Dragan Petricevic: „54 de puncte banca Franței, 13 puncte banca noastră. S-a simțit foarte mult și accidentarea lui Annemarie Părău”
Naționala României a cedat acasă cu vicecampioana europeană în penultimul meci din calificări 
Elisabeth Pavel: „Noi am avut o bancă mai scurtă puțin și n-am putut să ținem patru sferturi”
România a cedat cu 61-90 în fața Franței, după ce la jumătatea partidei diferența era de 11 puncte 
România, din nou fără șanse în fața Franței, mai ales în repriza a doua
„Acvilele” au condus în primul sfert, dar au pierdut foarte multe mingi și oaspetele s-au impus la 29 de puncte 
România întâlnește Franța sâmbătă, în penultimul meci din calificările pentru europeanul din 2019
Americanca Bria Hartley ar putea debuta pentru Franța 
Ancuța Stoenescu: „Am hotărât să las loc și fetelor mai tinere. Încercăm să le ajutăm să se integreze cât mai bine”
Meciurile cu Franța și Finlanda sunt ultimele pe care fundașul de 38 de ani le dispută pentru naționala de senioare 
Dragan Petricevic: „Normal că dorim să jucăm cât de bine putem și cât de mult ne va permite și adversarul”
„Acvilele” s-au reunit la Cluj-Napoca pentru meciurile cu Franța și Finlanda, care încheie calificările la europeanul de anul viitor 
Vlad Moldoveanu va rata și meciul cu Kosovo din precalificările EuroBasket 2021, deși se afla pe lista convocaților
Selecționerul Tudor Costescu: „Este într-un moment al carierei în care și-ar fi dorit foarte mult să joace și la echipa de club și la echipa națională” 
Tudor Costescu: „Drumul e foarte lung și va fi plin de suișuri și coborâșuri”
Antrenorul naționalei României a oferit o declarație realistă despre echipa „Vulturilor” 
Tudor Costescu a anunțat lotul lărgit al României pentru partida cu Kosovo din precalificările Euro 2021
Care sunt absențele și surprizele din lotul „Vulturilor” 
Monika Brosovszky: „Jucătoarele au luptat din greu, am doar cuvinte de laudă pentru ele”
Antrenoarea s-a arătat mulțumită de prestația fetelor de la 3x3 în cadrul Jocurilor Olimpice de Tineret 
fanU fan U
0 
Claudia Pop Cuic nu a fost convocata deoarece ea a renuntat la echipa nationala. Este decizia ei care trebuie respectata. Sigur ar fii fost de mare ajutor in cadrul echipei, deoarece este o jucatoare valoroasa. Pacat ca pentru unii convocarea la echipa nationala nu este o prioritate. Oricum si fara ea le doresc succes feteor si HAI ROMANIA
Haideti sambata in Horea Demian sa fim alaturi de Romania 
click pt. Articol 13 November 2018 13:58
studentU Claudia Pop
0 
de ce nu a fost convocata sau nu a rapsuns convocarii?

Cu o formula de start Parau-Marginean-Stoenescu-Pop-Pavel eram competitivi cred eu.

De Walker nu stiu nimic. Nici nu stiam ca avem naturalizari la nationala de fete.

Sambata sunt la meci! Hai acvilelor! :) 
click pt. Articol 13 November 2018 12:58
0 
este generat desite?:))) serios? dar logo ul meu de ce n a fost generat?si inceea ce priveste ochelarii de cal....la cata prostie s a spus maisus, si ca antrenorul vorbeste in cunostinta de cauza , e penibil si nici nu are rost sa mai comentez.de erai din szentgyorgy aveai scuza.aburii de alcool. 
click pt. Articol 12 November 2018 01:11
studentU daca il preferi tu
0 
Pe tohatan in locul lui VM inseamna ca iti place liga onoare, nu baschetul. Sa fim seriosi, in ziua de azi, orice om normal la cap se gandeste intai la propriile prioritati si apoi la patrie si popor. Mai moale cu ipocriziile. 
click pt. Articol 11 November 2018 23:11
0 
Numele îți este apropiat de Sf georgică, eu nu am insinuat prin prisma echipei favorite, logo-ul e generat de site, vorbeam doar prin prisma situației. Ochelarii de cal sunt pentru respectivul animal, la oameni orizontul nu se sfârșește în vârful nasului fiecărui individ.  
click pt. Articol 11 November 2018 22:12
0 
nu am vazut meciul, stie cineva daca a jucat vlad? 
click pt. Articol 11 November 2018 22:08
0 
la szentgyorgy ajunge informatia mai tarziu...sa-i iertam ca au fost la festivalul carnatului si inca aburii de palesz nu s-au dispersat de pe circumvolutiuni.
si da, vlad s a fortat la oase sa nu joace la nationala....cam atat au inteles unii 
click pt. Articol 11 November 2018 20:58
0 
Omul a ratat naționala doar când a fost accidentat... la euro a jucat accidentat. voi geniile înțelegeți oricum in funcție de propriile frustrari 
click pt. Articol 11 November 2018 20:47
0 
Costescu, după cum am observat de-a lungul timpului, nu prea stă să nuanteze. El a dat un interviu în cunoștință de cauză.  
click pt. Articol 11 November 2018 20:41
0 
Și e vina lui moldoveanu ca a dat Costescu o declaratie cretina? Sunt convins ca a făcut fractura de stres doar ca sa nu joace la naționala ... mulți deștepți pe lumea asta