România a învins China în primul meci din turneul asiatic


Emanuel Cate a impresionat în victoria echipei naționale de seniori din debutul Atlas International Tournament 2016

Echipa națională de seniori a României a câștigat primul meci din cadrul Atlas International Tournament 2016. Formația condusă de Marcel Țenter a învins chiar țara gazdă, China, într-un meci disputat la Jiangsu cu scorul de 100-92.

România a început partida cu Malcolm Armstead, Andrei Mandache, Adrian Guțoaia, Rolland Torok și Emanuel Cate.

Cel mai bun jucător al echipei noastre a fost Emanuel Cate. Jucătorul Sevillei a terminat partida cu 27 de puncte marcate, 8 recuperări și o pasă decisivă. Andrei Mandache a fost al doilea cel mai bun marcator cu 18 puncte, la care a adăugat 5 pase decisive și o recuperare.  Titus Nicoară a terminat cu 16 puncte și 8 recuperări, iar Malcolm Armstead cu 15 puncte și 10 pase decisive.

Lista marcatorilor a fost completată de Guțoaia cu 6 puncte, Țîbârnă 5 puncte, Bogdan Nicolescu 4 puncte, Gheorghe 3 puncte, Torok 3 puncte și Popa Calotă 3 puncte. A mai evoluat și Iulian Orbeanu, iar Corpodean, Uță și Petrișor nu au fost folosiți în acest joc.

România va întâlni Georgia mâine, 5 iulie, tot la Jiangsu.



Bogdan Isailă / 04 July 2016 / 18:15


Galerie foto


0 
Am urmarit vreo 10-15 min pe un site chinezesc si am fost impresionat de modul in care Cate a jucat pe pozitia 5. Arsenal de procedee extrem de variat, agresivitate, forta, curaj, ziceai ca are 30 de ani nu 20. Bravo, impresionant ! 
05 July 2016 09:18
Vulturas Un pas spre confirmare
0 
Emi are inca 18 ani si trei ani de experimenta in cel mai puternic campionat din Europa, la cel mai inalt nivel ,cu sacrificii mari pentru performantele obtinute pana acum de un jucator roman junior la nivel de club . Conditiile de pregatire si antrenorii de la Real Madrid au slefuit un talent nativ. In tara , copii cu potential exista, trebuie sa investim ca popor in valorile noastre ,sa sustinem si sa incurajam astfel de caractere rare. Emi bate acum la portile confirmarii la nivel de seniori . Cu rabdare, seriozitate si multa munca va reusi . Hai Romania ! Este timpul sa aratam ca putem si mai ales ca vrem sa performam si in baschet ! 
05 July 2016 12:09
0 
Cate poate constitui un exemplu pt tinerii baschetbalisti romani care sunt dispusi sa faca sacrificii pt performanta. A lansat si reteta : transferul la un club puternic din Europa si multa munca inca de la 15-16 ani. Se pare reteta americana nu prea functioneaza cu jucatorii romani, se joaca altceva, se antreneaza altfel. Din pacate Bogdan Popa nu s-a adaptat iar eu sper din toata inima ca Rares Uta va confirma.
Marea problema este ca toti cauta jucatori peste 2,05 m iar cei care vor juca pozitia 1-2-3 vor continua sa se pregateasca in Romania... 
05 July 2016 21:26

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Tudor Costescu: „La echipa națională e un drum la care ne-am angajat pe termen lung”
Ce a spus selecționerul naționalei masculine despre naturalizare, jucătorii tineri ai primei reprezentative și cum vede ascensiunea lui Emi Cățe 
Se cunosc adversarii naționalei masculine 3X3 din calificările pentru Campionatul Mondial din 2019
Naționala feminină este deja calificată la turneul final de la Amsterdam 
Victoriile cu Macedonia și Kosovo nu ajută România în clasamentul actualizat de FIBA în februarie
„Vulturii” rămân pe locul 61 în FIBA World Ranking 
Interviu Emanuel Cățe: „Poate îmi pune Luka Doncic o vorbă bună!”
Emi ne-a povestit despre cum a ales baschetul, perioada la Real Madrid, prezentul la UCAM Murcia dar și despre visul de a juca în NBA 
Concluziile după participarea României în faza a doua a precalificărilor FIBA Eurobasket 2021
Care sunt punctele forte și punctele slabe ale „Vulturilor”, după cele patru meciuri cu Macedonia și Kosovo 
Giordan Watson, cel mai bun marcator al României în duelul din Kosovo
Emanuel Cățe a reușit un nou double-double spectaculos 
România câștigă la mare luptă partida din Kosovo
Watson și Cățe au strălucit în tabăra „Vulturilor” 
România va juca duminică seara în compania selecționatei din Kosovo
Partida din Priștina nu mai are nicio miză în economia clasamentului 
Emanuel Cățe: „Acestă echipă e încă în construcție și doar meci de meci ne putem îmbunătăți evoluția” (Video)
România va evolua duminică în deplasare împotriva naționalei din Kosovo 
Tudor Costescu: "O atmosferă deosebită şi în sală şi în sânul echipei"
Tehnicianul vulturilor se arată optimist în privinţa potenţialului Echipei Naţionale 
studentU da, corect
0 
nu cred ca i prea mare coada la nationalizari pt reprezentativa de baschet a RO. In plus, se poate oricand naturaliza un al doilea jucator.
@soso69: nu mai stiam exact cine cum s-a pozitionat :), vorbeam la modul general. N-am spus ca nu s-ar putea gasi variante mai bune. Am spus doar ca varianta asta este extrem de buna in momentul de fata avand in vedere ca nu avem in roman neaos care sa stie sa bata si sa apere mingea.  
click pt. Articol 25 February 2019 13:34
gyke @soso
0 
Asta cu jucătorii de Euroliga e un nonsens... Jucătorii de Euroligă nu sunt disponibili în ferestrele de calificare în care joacă România, deci nu te pot ajuta cu nimic. E nevoie de a naturaliza niște americani buni (ca să ai concurență și să ai opțiuni în caz de accidentări), dar care să nu joace atât de sus, să te folosească doar pentru a obține pașaport; de preferat mai tineri decât Watson.  
click pt. Articol 25 February 2019 13:19
0 
Sunt de acord cu tine, sunt jucatori cu mult peste valoarea lui Watson, indiferent de ce pozitie vb ( noi aveam nevoie de un 1-2).Dar hai sa fim seriosi ca inafara faptului ca ai pasaport european (care orice alta tara ti-l poate oferi daca are nevoie se tine), ce alte avantaje ai?Ca FRB e una dintre cele mai zgarcite entitati sportive din lume.De ce nu as alege, eu ca jucator strain, o tara in care baschetul sa fie sport profesionist si sa primesc un salar mare de la federatia acelei tari?Tu ai alege Romania?In cazul de fata, probabil a fost singura oferta de nationala pt Watson, care nu era idiot sa refuze pasaport european si ceva banuti in plus...Evident in toata aventura asta, agentul jucatorului in cauza joaca un rol extrem de important in factorul deciziei finale... 
click pt. Articol 25 February 2019 13:18
0 
Eu am fost unul dintre cei care au criticat naturalizarea lui watson si imi mentin parerea. Nu contest ca e un jucator bun si ca e indispensabil in nationala, eu doar sustin ca puteam aduce ceva mult mai bun. In conditiile in care in toate campionatele mari din Europa inca exista reguli cu privirea la folosirea jucatorilor extra-comunitari, eu cred ca exista multi jucatori americani din Euroliga care ar fi avantajati sa aiba pasaport romanesc.  
click pt. Articol 25 February 2019 12:11
studentU stam in 3-4 jucatori
0 
Watson, Cate, Dragoste si Bobe. Cand trebuie sa duca mingea Tohatan sau TG, e bai. Adica baietii astia au mari probleme in exact capitolul pe care ar trebui sa il stapaneasca perfect: dribling, depasire, protejarea mingii, pas. Deci cei care comentau in legatura cu oportunitatea naturalizarii lui Watson, ar fi bine sa isi revada parerile. Fara Watson ca PG si Cate PF, suntem printre cele mai slabe nationale din lume. Oricum suntem extrem de slabi.
Am privit cu emotii meciul de aseara si intr-adevar, baietii trebuie felicitati pentru daruire, in special dat fiind faptul ca meciul nu a avut o miza.
Dar cu acest lot nu putem emite pretentii la vreo calificare la un turneu final. Trebuie mai multi oameni mai inalti, puternici si cu skill-urile potrivite. Repet, cu TG, Tohatan, Orbeanu nu poti aduce plus valoare.
Nu stiu ce vine din spate, dar constructia e abia la inceput. Insa fara caramizi - jucatori cu potential, nu poti construi mare lucru, indiferent cat de bun antrenor sau manager de federatie esti. Deci pe langa regula cu U21 poate si bani bagati in centre de pregatire pentru varfurile de generatie ar putea contribui la o echipa cat de cat competitiva la nivel european, in 5-7 ani.  
click pt. Articol 25 February 2019 11:52
romeovura Felicitări
0 
Bine că am câștigat, dar e mai mult până la acea construcție a echipei. Bravo și să mai avem parte de acest gen de castiguri. Hai Romania 
click pt. Articol 25 February 2019 00:07
tanaseb Romania
0 
Ma bucur pentru aceasta echipa tanara. Imi pare rau pentru Rolly pentru ca sunt momente in care se pierde. L-as fi vazut pe Paliciuc in locul lui Virna (azi a fost din alt film). No, un succes bun. Bravo Romania! 
click pt. Articol 25 February 2019 00:01
gyke Simpatic
0 
Asta e ca aia cu căsătoriile între persoane de același sex... dacă România nu le recunoaște nu înseamnă că nu există.  
click pt. Articol 24 February 2019 12:37
rexdecebal kosovo?!
0 
Ce e aia, ce inseamna?! Nu exista....legal!!! 
click pt. Articol 23 February 2019 23:32
0 
Mulţumesc, am corectat. 
click pt. Articol 23 February 2019 22:08