România a anunțat lotul lărgit pentru partida cu Macedonia


23 de jucători în atenția lui Tudor Costescu, la debutul ca selecționer

romania nationala baschet

Tudor Costescu a anunțat lotul lărgit pentru partida cu Macedonia, din precalificările pentru FIBA EuroBasket 2021, anunță site-ul oficial al FIBA.

Va fi prima partidă pentru fostul antrenor al SCM Timișoara la cârma naționalei, după ce acesta i-a luat locul lui Zare Markovski.

Potrivit sursei citate, lotul lărgit al „Vulturilor” este următorul:

Fundași – Tudor Fometescu, Tudor Gheorghe, Octavian Popa Calotă, Andrei Mandache, Lucas Tohătan, Radu Vîrnă, Mirel Dragoste, Giordan Watson

Extreme – Radu Paliciuc, Camil Berculescu, Nandor Kuti, Norbert Steff, Bobe Nicolescu, Dragoș Diculescu

Pivoți/Extreme forță – Cătălin Baciu, Ionuț Berceanu, Bogdan Popa, Emanuel Cățe, Vlad Moldoveanu, Rolland Torok, Rareș Uță, Alex Olah, Iulian Orbeanu

Se observă astfel că în listă apar 13 sportivi sub 23 de ani, dintre care șase au fost sub comanda lui Tudor Costescu la Campionatul European Divizia B de la Oradea, în anul 2017. De asemenea, lipsește Georges Darwiche, care va juca de anul viitor în SUA.

România face parte dintr-o grupă cu Macedonia și Kosovo. Se joacă în sistem fiecare cu fiecare în dublă manșă, iar câștigătoarea grupei avansează în faza următoare a calificărilor pentru EuroBasket 2021.

Deocamdată FRB nu a anunțat oficial mutarea lui Tudor Costescu și nici lotul lărgit pentru duelul cu Macedonia.

*foto: fiba.basketball



Eduard Popa / 30 August 2018 / 14:41


Galerie foto


0 
Foarte interesanta este prezenta unor jucători care nu au avut o prestație bună la u20 și lipsa altora care au evoluat mult mai bine. 
30 August 2018 15:19
vass bela Berculescu
0 
Silva a renuntat inexplicabil la Berculescu ( desi faptul ca baiatul are o personalitate puternica este un motiv real ), care a fost promovat in lotul mare, pe merit dupa evolutiile de la u20 . Si ca veni vorba de U, inteleptii conducatori ( recte Silva si Cristescu ) il incearca acum la echipa pe Stancovic, cu o medie de 5 pct in ultimele cateva sezoane si de care Oradea a scapat cum a putut de repede . Bravo Silva&Cristescu !!! 
30 August 2018 15:50
popsiis E stamenkovic
0 
El a plecat pentru ca i-a expirat viza de sedere, altfel ar fi ramas, desi nu e marcator, era cunoscut faptul ca era cel mai bun ball handler pana sa vina richard(care dupa parerea mea e cel mai bun manuitor de minge din campionat). Dar avand in vedere ca dura mult sa o obtina a venit Vaidas in loc, care e un super jucator 
30 August 2018 16:53
vass bela popsiis,,
0 
Adevarat, motivul invocat pt plecarea lui Stamencovic a fost neobtinerea vizei . Eu sunt convins insa, ca daca era vorba de un jucator ca Richard , conducatorii bihoreni rezolvau viza fara probleme ! In alta ordine de idei, degeaba stii cu mingea daca esti incapabil sa marchezi ca fundas cel putin 10 pct pe meci, media de 5 pct realizate de el in ultimii ani conducand la situatia de azi, adica dai probe pt ca nu te ia nimeni cu astfel de rezultate . 
30 August 2018 18:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
România, în continuare pe poziția a 58-a în FIBA World Ranking
Tricolorii se mențin în clasamentul FIBA chiar și după eșecul din Macedonia 
Se cunosc primele 6 echipe calificate la FIBA World Cup 2019
Cehia s-a calificat pentru prima dată în istorie la o ediție a Campionatului Mondial 
Emanuel Cățe, din nou cel mai bun jucător al României în partida contra Macedoniei
Duo-ul ce reprezintă CSM CSU Oradea, Giordan Watson și Bobe Nicolescu, a completat lista celor mai importanți marcatori 
Debut cu stângul în campania de precalificare pentru Vulturi
Macedonia învinge România 90-76 
Sala Boris Trajkovski va găzdui meciul dintre Macedonia și România
Arena a fost construită în 2008 pentru Campionatul European de handbal feminin. Galerie foto 
România debutează în Macedonia în precalificările pentru FIBA EuroBasket 2021
Partida va fi transmisă live stream pe youtube 
Editorial. 1 an, 3 antrenori, 3 căpitani și o mulțime de întrebări
Cum arată naționala României la un an după Eurobasket 2017 
Macedonia, un prim adversar puternic pentru România în precalificările FIBA Eurobasket 2021
Doi semifinaliști EuroBasket și un MVP al unei finale Eurocup, printre vedetele ex-iugoslavilor 
România pierde două meciuri și este out de la Campionatul European masculin de baschet 3x3
Ungaria și Letonia au răpus naționala noastră în faza grupelor  
Bobe Nicolescu este noul căpitan al „Vulturilor”, după ce Tudor Costescu a definitivat lotul României
Care sunt cei 12 baschetbalişti care vor juca împotriva Macedoniei, în prima partidă din precalificările Euro 2021 
0 
Capitan!!! 
click pt. Articol 17 September 2018 19:34
0 
Nu este de unde , ce echipa națională sa aliniezi? Din păcate asta e valoarea baschetului românesc și în special al jucătorilor de origine română. Eu unul prefer sa avem parte de meciuri de baschet mai interesante in LNBM decât la națională, mai ales că realitatea este dură. Hai U-BT. 
click pt. Articol 16 September 2018 23:52
gyke FRB
0 
Oficial FRB a spus că s-a renunțat la Moldoveanu și Torok pentru că veneau după accidentări și nu erau refăcuți. Neoficial, cei doi au refuzat convocarea. Mandache cel mai probabil în aceeași situație, deoarece și Steaua cred că a început pregătirile. Pe de altă parte, nimeni nu e obligat să joace pentru România, fiecare e responsabil pentru propriile decizii.  
click pt. Articol 16 September 2018 23:27
Vulturas Rog fără sigla Sepsi
0 
Va rog nu asociați comentariul cu sigla Sepsi . 
click pt. Articol 16 September 2018 23:16
Vulturas Probleme vechi, de ce nu sunt soluții ?
0 
A mai trecut un meci . Parca auzim:" atat se poate !" sau " am făcut tot ce s-a putut ". Oare așa sa fie? Cred ca puteam mai mult ( ca rezultat) dacă aveam cu cine (jucatori, pentru ca in aceasta seara eu am văzut ca avem antrenor). Si aveam si jucatori ,care știu jocul ,dacă îi aduceam la lotul național -amintesc de Mandache, Moldoveanu , Torok si as mai putea enumera. Dar sa vedem explicatiile oficiale :acestea lipsesc cu desavarsire , vorbesc de explicații la obiect, serioase, nu cele de genul " probleme ppersonale ale lui X sau Y " . Problema se pune in felul următor : activitatea la echipa naționala este "pro bono " pentru jucatori si cu salarii pentru ...ceilalți. Jucătorii " trebuie sa vina " ," au obligații " adică sa renunțe la echipele de club de unde își iau salariile si sa-si riște sezonul sau viitorul ,pentru ce ? Au asigurare veți spune . Da , dar mai departe ? Sunt convins ca dacă ați avea copii acasă , vârsta in jur de 30 de ani sau veniți după o accidentare va veți gândi serios la orice activitate , alta decât cea de la club cu care exista un contract si de unde va susțineți familia .Soluția pentru ca acești jucatori cu experiență,care nu mai au nevoie sa-si facă un nume ,sa MAI vina la echipa naționala este ca participarea la astfel de convocări sa fie atractiva, adică sa nu vina degeaba, sa fie remunerați pentru munca lor si pentru riscul asumat . Si nu vorbesc de diurna , cazare , mesele zilnice si echipament ! Altfel , se vor retrage rând pe rând de la echipa naționala, așa cum se vehiculează de altfel in cazurile celor trei si ....vedem noi ce facem , dacă mai facem. Idei ar cam exista : prime de joc in funcție de rezultat, de calificare ,de promovare, de meciuri jucate intr-un an pentru echipa naționala ,de rezultate personale gen recunoaștere FIBA , MVP, Topuri internaționale etc.... Ați auzit de așa ceva sau va faceți ca nu stiti ? Cum sa motivezi activitatea la echipa naționala fără o astfel de alternativa ? Aceste variante nu sunt de ieri , de azi pe la alte federații cu rezultate serioase . Apropo , anul trecut la promovarea U20 in divizia A de la Oradea, jucătorii au primit ceva , măcar masa de seara festivă in comun de după finala ? Dar alții ?  
click pt. Articol 16 September 2018 23:08
0 
Ce cauta la nationala? Asa a fost si la Cluj. Azi, Kuti slab. Asta ne e valoarea. 
click pt. Articol 16 September 2018 21:48
studentU du te aline
0 
si intoarce te cand te chemam noi 
click pt. Articol 15 September 2018 23:05
alin67 premiza, detrimentale?!!!
0 
"Ne frustram pe noi", "Dar da sunt de acord ca nu trebuie sa ii frustram pe tineri", ca sa citez din comentariile ambilor "comentatori". Baieti, sunteti varza, la fel ca baschetul romanesc. Domnule Istrate, crezi ca "chimia" e ceea ce lipseste baschetului romanesc, sau, altfel spus, "chimia" e ceea ce face ca Spania sau Serbia sa fie mai bune decat Romania in acest sport, sau in orice alt sport? Ma bucur ca a aparut o echipa de tineri care pare promitatoare in sportul romanesc, singura in acest moment, Romania U21, la fotbal. Restul, sunt = 0.
Hai Romania! (la tenis) 
click pt. Articol 15 September 2018 20:56
0 
@student U, pestele se împute de la cap da' se curăță de la coadă! Hâc!  
click pt. Articol 15 September 2018 20:54
studentU si inca ceva
0 
daca tot ati folosit si Spania printre exemplele pozitive. La European aucdat chix si acum pierd cu Ucraina, bine, in formula fara vedete inteleg. Ce sa mai cerem noi? Ideal ar fi sa ramanem acolo,, cu sanse de claificare la turnee finale. Asta e speranta pt urmatorii 10-15 ani. Dupa, mai povestim. 
click pt. Articol 15 September 2018 20:39