România a anunțat lotul lărgit pentru partida cu Macedonia


23 de jucători în atenția lui Tudor Costescu, la debutul ca selecționer

romania nationala baschet

Tudor Costescu a anunțat lotul lărgit pentru partida cu Macedonia, din precalificările pentru FIBA EuroBasket 2021, anunță site-ul oficial al FIBA.

Va fi prima partidă pentru fostul antrenor al SCM Timișoara la cârma naționalei, după ce acesta i-a luat locul lui Zare Markovski.

Potrivit sursei citate, lotul lărgit al „Vulturilor” este următorul:

Fundași – Tudor Fometescu, Tudor Gheorghe, Octavian Popa Calotă, Andrei Mandache, Lucas Tohătan, Radu Vîrnă, Mirel Dragoste, Giordan Watson

Extreme – Radu Paliciuc, Camil Berculescu, Nandor Kuti, Norbert Steff, Bobe Nicolescu, Dragoș Diculescu

Pivoți/Extreme forță – Cătălin Baciu, Ionuț Berceanu, Bogdan Popa, Emanuel Cățe, Vlad Moldoveanu, Rolland Torok, Rareș Uță, Alex Olah, Iulian Orbeanu

Se observă astfel că în listă apar 13 sportivi sub 23 de ani, dintre care șase au fost sub comanda lui Tudor Costescu la Campionatul European Divizia B de la Oradea, în anul 2017. De asemenea, lipsește Georges Darwiche, care va juca de anul viitor în SUA.

România face parte dintr-o grupă cu Macedonia și Kosovo. Se joacă în sistem fiecare cu fiecare în dublă manșă, iar câștigătoarea grupei avansează în faza următoare a calificărilor pentru EuroBasket 2021.

Deocamdată FRB nu a anunțat oficial mutarea lui Tudor Costescu și nici lotul lărgit pentru duelul cu Macedonia.

*foto: fiba.basketball



Eduard Popa / 30 August 2018 / 14:41


Galerie foto


0 
Foarte interesanta este prezenta unor jucători care nu au avut o prestație bună la u20 și lipsa altora care au evoluat mult mai bine. 
30 August 2018 15:19
vass bela Berculescu
0 
Silva a renuntat inexplicabil la Berculescu ( desi faptul ca baiatul are o personalitate puternica este un motiv real ), care a fost promovat in lotul mare, pe merit dupa evolutiile de la u20 . Si ca veni vorba de U, inteleptii conducatori ( recte Silva si Cristescu ) il incearca acum la echipa pe Stancovic, cu o medie de 5 pct in ultimele cateva sezoane si de care Oradea a scapat cum a putut de repede . Bravo Silva&Cristescu !!! 
30 August 2018 15:50
popsiis E stamenkovic
0 
El a plecat pentru ca i-a expirat viza de sedere, altfel ar fi ramas, desi nu e marcator, era cunoscut faptul ca era cel mai bun ball handler pana sa vina richard(care dupa parerea mea e cel mai bun manuitor de minge din campionat). Dar avand in vedere ca dura mult sa o obtina a venit Vaidas in loc, care e un super jucator 
30 August 2018 16:53
vass bela popsiis,,
0 
Adevarat, motivul invocat pt plecarea lui Stamencovic a fost neobtinerea vizei . Eu sunt convins insa, ca daca era vorba de un jucator ca Richard , conducatorii bihoreni rezolvau viza fara probleme ! In alta ordine de idei, degeaba stii cu mingea daca esti incapabil sa marchezi ca fundas cel putin 10 pct pe meci, media de 5 pct realizate de el in ultimii ani conducand la situatia de azi, adica dai probe pt ca nu te ia nimeni cu astfel de rezultate . 
30 August 2018 18:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Ancuța Stoenescu: „Am hotărât să las loc și fetelor mai tinere. Încercăm să le ajutăm să se integreze cât mai bine”
Meciurile cu Franța și Finlanda sunt ultimele pe care fundașul de 38 de ani le dispută pentru naționala de senioare 
Dragan Petricevic: „Normal că dorim să jucăm cât de bine putem și cât de mult ne va permite și adversarul”
„Acvilele” s-au reunit la Cluj-Napoca pentru meciurile cu Franța și Finlanda, care încheie calificările la europeanul de anul viitor 
Vlad Moldoveanu va rata și meciul cu Kosovo din precalificările EuroBasket 2021, deși se afla pe lista convocaților
Selecționerul Tudor Costescu: „Este într-un moment al carierei în care și-ar fi dorit foarte mult să joace și la echipa de club și la echipa națională” 
Tudor Costescu: „Drumul e foarte lung și va fi plin de suișuri și coborâșuri”
Antrenorul naționalei României a oferit o declarație realistă despre echipa „Vulturilor” 
Tudor Costescu a anunțat lotul lărgit al României pentru partida cu Kosovo din precalificările Euro 2021
Care sunt absențele și surprizele din lotul „Vulturilor” 
Monika Brosovszky: „Jucătoarele au luptat din greu, am doar cuvinte de laudă pentru ele”
Antrenoarea s-a arătat mulțumită de prestația fetelor de la 3x3 în cadrul Jocurilor Olimpice de Tineret 
Ancuța Stoenescu se va retrage de la naționala de senioare după meciurile din luna noiembrie
Veterana a evoluat la 4 ediții ale Campionatului European începând din 2001 și a jucat în acest an la europeanul de 3x3 
„Acvilele” pentru meciurile cu Franța și Finlanda, ultimele din calificările pentru europeanul din 2019
6 din cele 14 jucătoare au sub 23 de ani și lipsește o componentă importantă din partidele de până acum 
Naționala feminină U18 de 3x3 a disputat primele partide de la Jocurile Olimpice de Tineret
Tricolorele au cedat în fața Germaniei, dar au triumfat împotriva Iranului 
Monika Brosovszky: „Este o onoare și o mândrie să pot participa la o asemenea acțiune”
Arădeanca este pregătită să conducă naționala feminină de 3x3 la Jocurile Olimpice de Tineret 
fanU fan U
0 
Claudia Pop Cuic nu a fost convocata deoarece ea a renuntat la echipa nationala. Este decizia ei care trebuie respectata. Sigur ar fii fost de mare ajutor in cadrul echipei, deoarece este o jucatoare valoroasa. Pacat ca pentru unii convocarea la echipa nationala nu este o prioritate. Oricum si fara ea le doresc succes feteor si HAI ROMANIA
Haideti sambata in Horea Demian sa fim alaturi de Romania 
click pt. Articol 13 November 2018 13:58
studentU Claudia Pop
0 
de ce nu a fost convocata sau nu a rapsuns convocarii?

Cu o formula de start Parau-Marginean-Stoenescu-Pop-Pavel eram competitivi cred eu.

De Walker nu stiu nimic. Nici nu stiam ca avem naturalizari la nationala de fete.

Sambata sunt la meci! Hai acvilelor! :) 
click pt. Articol 13 November 2018 12:58
0 
este generat desite?:))) serios? dar logo ul meu de ce n a fost generat?si inceea ce priveste ochelarii de cal....la cata prostie s a spus maisus, si ca antrenorul vorbeste in cunostinta de cauza , e penibil si nici nu are rost sa mai comentez.de erai din szentgyorgy aveai scuza.aburii de alcool. 
click pt. Articol 12 November 2018 01:11
studentU daca il preferi tu
0 
Pe tohatan in locul lui VM inseamna ca iti place liga onoare, nu baschetul. Sa fim seriosi, in ziua de azi, orice om normal la cap se gandeste intai la propriile prioritati si apoi la patrie si popor. Mai moale cu ipocriziile. 
click pt. Articol 11 November 2018 23:11
0 
Numele îți este apropiat de Sf georgică, eu nu am insinuat prin prisma echipei favorite, logo-ul e generat de site, vorbeam doar prin prisma situației. Ochelarii de cal sunt pentru respectivul animal, la oameni orizontul nu se sfârșește în vârful nasului fiecărui individ.  
click pt. Articol 11 November 2018 22:12
0 
nu am vazut meciul, stie cineva daca a jucat vlad? 
click pt. Articol 11 November 2018 22:08
0 
la szentgyorgy ajunge informatia mai tarziu...sa-i iertam ca au fost la festivalul carnatului si inca aburii de palesz nu s-au dispersat de pe circumvolutiuni.
si da, vlad s a fortat la oase sa nu joace la nationala....cam atat au inteles unii 
click pt. Articol 11 November 2018 20:58
0 
Omul a ratat naționala doar când a fost accidentat... la euro a jucat accidentat. voi geniile înțelegeți oricum in funcție de propriile frustrari 
click pt. Articol 11 November 2018 20:47
0 
Costescu, după cum am observat de-a lungul timpului, nu prea stă să nuanteze. El a dat un interviu în cunoștință de cauză.  
click pt. Articol 11 November 2018 20:41
0 
Și e vina lui moldoveanu ca a dat Costescu o declaratie cretina? Sunt convins ca a făcut fractura de stres doar ca sa nu joace la naționala ... mulți deștepți pe lumea asta