România pierde fără drept de apel cu Israel, la al doilea meci de CE U20 masculin - Divizia A


Elevii lui Mihai Silvășan nu au pus probleme adversarilor în al doilea joc de Chemnitz

România a pierdut și al doilea meci din cadrul Campionatului European U20 Divizia de la Chemnitz, Germania. Tricolorii au fost învinși de Israel cu scorul 93-48 în cea de-a doua partidă din Grupa C.

Echilibrul în partidă s-a rupt după jumătatea actului inaugural, chiar dacă și până atunci Israelul a condus mereu la două posesii, iar scorul după primele 10 minute de joc era 23-11. Ecartul pe tabelă a crescut constant și la pauză se înregistra scorul de 49-26. În partea secundă s-a jucat după același tipar, Israelul mărindu-și constant avantajul în fața României, ca la final acesta să fie de 45 de puncte, 93-48.

România a comis 27 de turnovers în partida cu Israel și a avut procentaje de 29.2% de la 2 puncte și 18.1% de la 3 puncte. Singurul capitol la care tricolorii au fost aproape de adversari a fost la capitolul recuperări, România a avut 36 mingi la panou, iar Israelul 37.

Ionuț Berceanu a fost singurul tricolor care a reușit să atingă borna celor 10 puncte marcate, lângă care a adăugat 5 recuperări și o pasă decisivă.

În ultimul meci din Grupa C, România va întâlni Germania luni, 16 iulie.

foto: fiba.com



Bogdan Isailă / 15 July 2018 / 20:55

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


studentU eu nu stiu...
1 
cam cat de dezechilibrate sa fie loturile la U20 astfel incat sa iti iei bataie 93-48 de la Israel? Sau poate Silva performaeaza si la U20?... 
15 July 2018 22:47
olobolo123 nu iti poti imagina...
0 
e inimaginabila comparatia... e de tot rasul... anul trecut toti am fost bucurosi cand generatia '97 a castigat Divizia B sincer cu un ochi plangeam cu altul radeam. Deoarce stiam ce ne asteapta in Divizia A. Granzii Europei care nu au mila de tine. Imi pare rau Romania. 
16 July 2018 10:25
studentU lasa ma bre cu granzii
0 
ca nici in grupa la Eurobaschet n-am luat asa batai cu spania si croatia. Si n-avem seniori mai buni decat juniori. Despre ce vorbim?
Ca n-o bagi in ate asta e, dar de aparat te poti apara sa nu iei aproape suta, nu?  
16 July 2018 11:02
0 
daca si israelul e printre granzii europei la baschet..ne-am prostit de cap. grecia, lituania, serbia, spania, ce mai sunt? 
16 July 2018 11:03
dancri Romania
0 
Rusine sa le fie jucatorilor si intreg stafului pentru aceste infrangeri. Cum naiba sa faci 29 de turnovers si sa ai asemenea procentaje la aruncarile de 2 p si 3p? 
15 July 2018 23:09
0 
Nu știu neapărat dacă rușine trebuie să le fie. Cert e că ne arătăm valoarea ca nație. In campionatul intern, unde vârfuri sunt niște străini mediocri spre submediocri, se pune atâta patimă iar acum, când acestor tineri le cântă imnul, sărim să-i punem la zid. Ei au la acest CE șansa porcului la Crăciun! Nu sunt neapărat de blamat. Era de așteptat acest rezultat prin prisma rezultatelor de anul trecut de la CE U18, când în grupa B au fost destul de subțiri, marea parte a componenților fiind și în acea echipă.  
15 July 2018 23:22
olobolo123 La ce va asteptati?...
0 
E o prostie ca cineva sa se astepte la altceva de la aceasta generatie... sau chiar de la altele. Unde in Romania totul este pe relatii prietenii etc ... Aici ne aratam adevaratele valori cu nepotisme si asa mai departe. Nu vreau sa ii condamn pe cei care au ajuns acolo pe meritul lor(pacat ca sunt putini).
Asta e valoarea noastra ca natiune in sport.. de tot rasul. Cand nepotismele relatiile si prieteniile sau chiar banii nu o sa mai creasca "JUNIORII DE ELITA" poate atunci o sa avem un rezultat la acest sport, pana atunci.... imi pare rau Romania. 
16 July 2018 10:22
cristy Recompensa
-2 
pierzi,pierzi dar sa vezi o actiune,una singura, sa vezi ca lupta,sa vad atata delasare chiar indolenta ,Muresan e parodie, Fometescu nu isi asuma nimic sa nu greseasca,se ascunde pe teren, a invatat ce inseamna statistica ca vezi doamne aia conteaza.....sa fim seriosi noi ne laudam cu promovarile pe la oradea,timisoara adica ACASA dar stati linistiti ca federatia are grija de acesti jucatori care doar poarta numele tatilor sa le ofere 20 min. In loc sa-i vedem la varsta lor ca JOACA noi vedem ce???? cum de atatia ani federatia face "jocuri" pt .fii lor 
16 July 2018 11:20
cristy Recompensa
-3 
pierzi,pierzi dar sa vezi o actiune,una singura, sa vezi ca lupta,sa vad atata delasare chiar indolenta ,Muresan e parodie, Fometescu nu isi asuma nimic sa nu greseasca,se ascunde pe teren, a invatat ce inseamna statistica ca vezi doamne aia conteaza.....sa fim seriosi noi ne laudam cu promovarile pe la oradea,timisoara adica ACASA dar stati linistiti ca federatia are grija de acesti jucatori care doar poarta numele tatilor sa le ofere 20 min. In loc sa-i vedem la varsta lor ca JOACA noi vedem ce???? cum de atatia ani federatia face "jocuri" pt .fii lor 
16 July 2018 11:22
ucj Argumente
0 
1. Acesti copii in majoritatea lor sunt cu un an mai mici decat varsta maxima la care se poate participa. 2. Este prima lor participare la acest nivel, nu joaca in campionatul Romaniei si se vede lipsa lor de experienta. 3. Rezultatele sunt asemanatoare precedentei participari a Romaniei in Divizia A 4. In ceea ce l priveste pe Tudor Fometescu il cunoastem de cand a jucat la Cluj la minibaschet iar baietii nostri au ramas prieteni. Nu cred ca talentul lui si tehnica individuala foarte buna se datoreaza faptului ca tatal lui lucreaza de un an in federatie. In legatura cu Berceanu nu ma exprim pentru ca nu-l cunosc. Haideti sa nu improscam cu frustrarile noastre niste copii ! Hai Romania ! 
17 July 2018 09:57
studentU anyway
0 
eu zic sa nu ne mai rahatim atat pe noi in legatura cu infrangerile pe linie, avand in vedere echipele cu care jucam (primele 16 din Europa) cred ca este un castig ca jucam acele meciuri. Baschetul nostru juvenil e cam praf, oricine urmareste fenomenul spune acelasi lucru.
Personal ce ma asteptam este mai multa atitudine din partea acestor copii. Adica nu poti pierde cu Israel 93-48 si sa spui ca ai luptat in teren. Ca nu joci cu dream teamul american. Din nou spun, daca pe atac n-ai ce face ca nu-ti intra, pe aparare poti trage cu dintii astfel incat sa primesti cat mai putine puncte. Veti spune poate ca nu-i nici o diferenta intre 93-48 si 67-48. Eu zic ca este diferenta. De mentalitate si de munca. Daca atunci cand adversarul face +15 tu cazi cu totul, atunci n-ai cu sa progresezi. Daca tragi de tine pana la final astfel incat sa il tii acolo, la +15-20 inseamna ca ai atitudine si poti progresa.
Poate vorbesc gratuit, ca n-am vazut partida, dar mi se pare enorma diferenta de scor si chiar nu cred sa fie atat de mare diferenta de valoare a celor doua loturi. Diferenta e ca unii joaca 40 de minute, indiferent ca au 10-15 sau 40 de puncte in fata, iar altii capoateaza cand se vad condusi la +10-15.
Stiu, din fata calculatorului e usor de vorbit. Dar cam asta e realitatea si cam aici se face si diferenta in pregatire. Bine, pe langa aspectele de ordin fizic si tehnico-tactic care e de la sine inteles ca trebuie acoperite cat mai bine.
Vorba lunga, saracia omului. Poate in meciul cu Germania, meci fara miza, baietii vor fi mai motivati sa faca un rezultat mai decent. 
16 July 2018 11:24
dancri Ambitie si vointa...
0 
Pe langa lipsa de valoare din pacate este si lipsa de vointa si ambitie. 
16 July 2018 17:29
cristy opinie
0 
Eu zic sa nu ne mai laudam cand promovam ,noi avem doar un kuti si un bobe atat, bobe are calitati mai bune de cat kuri DAR kuti e mai bine indrumat si sfatuit.Cand ai valoare ti-o demonstrezi la varsta ta si apoi la un nivel superior,NOI impunem regula -ai nu ai valoare TREBUIE sa joci 20 min- 
16 July 2018 11:42

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Modibo Diaby, debut cu dreptul în tricoul naționalei României U16
Baschetbalistul cu origini africane al lui U-BT Cluj, printre cei mai buni tricolori la Balcanic Next Star 2018 
Lotul naționalei U16 masculin convocat pentru Balkanic Next Star Cup 2018
Turneul se va desfășura la Cluj, în perioada 12-15 decembrie 
Cum a fost la turneul final al primei NBA Jr. League Romania (Galerie foto)
Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu” din Cluj-Napoca a câștigat competiția dedicată copiilor cu vârste de 10-11 ani 
Interviu cu Marcel Țenter și Dragoș Curtifan despre proiectul dedicat elitelor generațiilor 2007-2008
Proiectul presupune 150 de ore de antrenament pe parcursul unui an 
România va găzdui Eurobasket U18 - divizia B
Turneul se va desfășura la Oradea 
VIDEO. Coș spectaculos marcat în Campionatul Național U16 feminin
Alexandra Cătălina Ion a marcat de la peste 10 metri, în ultima secundă a sfertului trei. 
Monika Brosovszky: „Jucătoarele au luptat din greu, am doar cuvinte de laudă pentru ele”
Antrenoarea s-a arătat mulțumită de prestația fetelor de la 3x3 în cadrul Jocurilor Olimpice de Tineret 
România termină pe locul 23 din 24 la Campionatul European U18 - Divizia B
Tinerii Vulturi au evitat în ultimul meci retrogradarea în Divizia C 
România pierde fără drept de apel cu Israel, la al doilea meci de CE U20 masculin - Divizia A
Elevii lui Mihai Silvășan nu au pus probleme adversarilor în al doilea joc de Chemnitz 
LN U12 M. ACS Dan Dacian București a luat titlul și în întrecerea masculină
În competiția băieților au participat 36 de echipe 
0 
mi-au scapat mie aceste stiri ;) 
click pt. Articol 09 December 2018 13:49
ydesh_apu Participanti
0 
Eu apreciez ca au fost suficienti pentru prima editie. As aprecia 500 avand in vedere ca toti erau grupati la o singura tribuna si 3 sectoare erau pline pana la nivelul 2. Nu am vazut o participare atat de numeroasa in Cluj la o intrecere scolara. Este cel mai bun mod de a face publicitate acestui sport. As dori ca asa ceva se se intample si la echipele de liceu. Mediatizat corespunzator, ar putea deveni o traditie a orasului. Felicitari de data asta si organizatorilor ca merita, pentru idee si punerea ei cu succss in practica. 
click pt. Articol 09 December 2018 01:27
Eduard Popa Am promovat
0 
Am promovat evenimentul inca din momentul in care ni s-a adus la cunostinta prima oara ca se va desfasura in Romania.

http://www.totalbaschet.ro/articol/NBA-Junior-ajunge-%C3%AEn-Rom%C3%A2nia-Primul-camp-va-avea-loc-la-Cluj-Napoca~57385

Apoi, am scris si dupa tragerea la sorti, de acum doua luni de zile.

http://www.totalbaschet.ro/articol/Reportaj-Prima-lig%C4%83-NBA-Junior-din-Rom%C3%A2nia-a-luat-startul-luni-la-Cluj-Napoca~63296

Asta cu toate ca noi nu am fost parteneri media la acest eveniment, dar ne chinuim sa sustinem baschetul romanesc cum putem, chiar daca nu primim prea mult sprijin. :) 
click pt. Articol 08 December 2018 23:51
studentU imi pare rau
0 
ca am aflat doar dupa de acest eveniment. Rolul media de profil ar fi sa promoveze cat mai mult astfel de evenimente. Jocuri de lumini cu sala goala sau cu cativa parinti (din ce se vede din poze). Felicitari organizatorilor si sa speram ca participantii si familiile lor au inteles corect semnificatia unui astfel de eveniment, o sarbatoare, un omagiu adus baschetului, nu un motiv de impaunare pt parintii copiilor care sunt abia initiati in acest sport. 
click pt. Articol 08 December 2018 23:07
TotalBaschet totalbaschet
0 
Pe mine 
click pt. Articol 20 November 2018 20:28
0 
Serios? Si mai exact pe care dintre voi îl cheamă totalbaschet? 
click pt. Articol 20 November 2018 20:06
Eduard Popa corectat
0 
Calculam in minte cat inseamna 18 ani, in ce an ar insemna sa fie nascuti baietii, si mi-a iesit in scris "2018".

Cat despre "efectul Isaila", macar noi ne semnam cu numele noastre, dle "zapacitu79". :))))))

Sanatate si multumesc pt atentionare!  
click pt. Articol 20 November 2018 19:24
zapacitu79 Efectul isaila lovește din nou :)))
0 
Deci zi așa! Născuți după 01.01.2018. Joaca in premergător sau? Robby cere sa nu-ți mai folosească pozele la articole ca-ti strica imaginea... 
click pt. Articol 20 November 2018 17:53
un moldovean Felicitari !
0 
Nu vreau sa supar pe nimeni. " Felicitari " !!!. Baieti, uitati-va in oglinda si incercati sa intelegeti unde va aflati din punct de vedere baschetbalistic. 
click pt. Articol 06 August 2018 16:47
ucj Argumente
0 
1. Acesti copii in majoritatea lor sunt cu un an mai mici decat varsta maxima la care se poate participa. 2. Este prima lor participare la acest nivel, nu joaca in campionatul Romaniei si se vede lipsa lor de experienta. 3. Rezultatele sunt asemanatoare precedentei participari a Romaniei in Divizia A 4. In ceea ce l priveste pe Tudor Fometescu il cunoastem de cand a jucat la Cluj la minibaschet iar baietii nostri au ramas prieteni. Nu cred ca talentul lui si tehnica individuala foarte buna se datoreaza faptului ca tatal lui lucreaza de un an in federatie. In legatura cu Berceanu nu ma exprim pentru ca nu-l cunosc. Haideti sa nu improscam cu frustrarile noastre niste copii ! Hai Romania ! 
click pt. Articol 17 July 2018 09:57