România, trei victorii din trei partide la CE U20 de la Oradea

Tricolorele au revenit din nou după ce au fost conduse la 12 puncte în sfertul secund

Naționala feminină U20 și-a trecut în cont a treia victorie la Campionatul European, Divizia B, de la Oradea. Partida dintre Ucraina și România s-a încheiat cu scorul de 56-63, pe sferturi: 18-10, 13-19, 9-19 și 16-15. Cea mai mare diferență a fost de 12 puncte în favoarea ucrainiencelor, dar tricolorele au reușit o nouă revenire.

Cele două echipe se cunoșteau deja destul de bine după ce au jucat două amicale cu o săptămână înainte de startul turneului, tot la Oradea. Tricolorele au câștigat atunci ambele partide. În meciul din a treia zi a turneului de la Oradea, Ucraina a început cu Karp, Liubinets, Mitina, Tsibyuk și Fastova. România le-a avut în 5-ul de start pe E. Armanu, Părău, Podar, Popescu și Vîrjoghe. Ucrainiencele au condus cu 3-0, iar Podar a marcat primele două puncte ale României după mai bine de două minute. Ucrainiencele s-au distanțat la 12-2 după alte trei minute fără coș pentru tricolore. Aceeași Podar a reușit un 3 points-play. A fost rândul jucătoarelor echipate în alb să nu găsească drumul spre coș, iar Ferariu și Popescu au dus scorul la 15-10. Babych a răspuns cu o triplă și a stabilit scorul la prima pauză, 18-10.

Karp și Fastova au dus ecartul la 12 lungimi în debutul sfertului secund. Tricolorele s-au apropiat la 3 puncte după tripla lui E. Armanu, cu puțin peste două minute până la pauza mare. Demeter a înscris din apropierea panoului și a stabilit scorul la jumătatea partidei, 31-29. România a preluat prima dată conducerea la startul reprizei secunde, după o nouă reușită de la distanță semnată de E. Armanu. Mitina a răspuns cu o triplă și Vârjoghe a egalat la 34. Au urmat momente cu ratări de ambele părți. E. Armanu, Ferariu, Părău și Vîrjoghe au desprins formația României la 9 puncte, 34-43 în minutul 25. Popescu a dus ecartul la 10 puncte cu o reușită de la distanță. Până la finalul sfertului s-a marcat puțin, iar la ultima pauză s-a intrat cu 40-48.

Același scor s-a înregistrat și după două minute și jumătate din sfertul patru. S-au marcat doar patru puncte în prima parte a ultimei perioade de joc, cu Părău reușind primul coș al României după mai mult de patru minute. Vîrjoghe a dus scorul la 45-52. Ucraina s-a apropiat la două puncte după tripla lui Tsibyuk și urma time-out-ul lui Cătălin Tănase. Vîrjoghe a marcat patru puncte la rând și a făcut 50-56. Karp și Ferariu au punctat de la linia de fault și scorul era 53-58 cu 25 de secunde până la final. Demeter a transformat o liberă din două și Mitina a marcat de după semicerc, pentru 56-59 cu 16 secunde rămase pe ceas.

Ucrainiencele au încercat intercepția la repunerea tricolorelor, dar acestea s-au descurcat și Podar a fost trimisă la linia de fault, de unde a transformat ambele libere. A urmat o aruncare de la distanță forțată de ex-sovietice, iar Podar a punctat de alte două ori de la linia de fault și a stabilit scorul final, 56-63. A fost a treia victorie din trei pentru România, care rămâne singura echipă neînvinsă în grupa A.

Anamaria Vîrjoghe și Maria Ferariu au fost cele mai bune marcatoare din tabăra tricoloră, cu câte 12 puncte. Le-a urmat Alina Podar cu 11 puncte, iar Irina Părău s-a remarcat cu 6 puncte și 11 recuperări. Pentru România au mai înscris: Ecaterina Armanu 9 puncte (3x3), Carla Popescu 6 (2x3), Nicolett Orban 4 și Nora Demeter 3 puncte. A mai jucat Nicoleta Ghiță.

Kristina Karp a fost coșghetera partidei cu 21 de puncte la care a adăugat 8 recuperări. Pentru Ucraina a urmat-o Mitina cu 13 puncte.

Tricolorele au avut cu un coș în plus din interiorul semicercului, iar ucrainiencele, de la distanță. Diferența s-a făcut la libere, cu 14 reușite în dreptul României și doar 6 pentru Ucraina. A fost din nou o revenire a elevelor lui Cătălin Tănase, de această dată de la -12, după ce cu o zi înainte au recuperat un deficit de 15 puncte cu Marea Britanie. În jocul cu Ucraina, România a înscris 20 de puncte după greșelile adverse. La recuperări a fost egalitate, cu câte 51 de fiecare parte.

După ziua de pauză, naționala feminină sub 20 de ani a României va întâlni Israelul. În ultimul meci din grupă, tricolorele vor juca cu Lituania. Cele două adversare pe care le mai au de întâlnit româncele au 2 victorii și o înfrângere la acest turneu.

*foto: fiba.basketball

Andreea Vlase / 09 July 2018 / 21:40

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Alexandru Olah este MVP-ul etapei a 24-a în Belgia
Internaționalul român a reușit un double-double de senzație
Primele partide de verificare pentru lotul U16 masculin al României
Tricolorii pregătiți de Branko Cuic și Sergiu Popa vor participa la un turneu în Serbia
Toney Douglas, la naționala României?
Surse: Americanul este în vederea FRB pentru naturalizare
Componenţa loturilor olimpice de 3x3 a fost aprobată de Consiliul Director al FRB
Ancuţa Stoenescu şi Radu Paliciuc sunt liderii celor două formaţii
Tudor Costescu: „La echipa națională e un drum la care ne-am angajat pe termen lung”
Ce a spus selecționerul naționalei masculine despre naturalizare, jucătorii tineri ai primei reprezentative și cum vede ascensiunea lui Emi Cățe
Se cunosc adversarii naționalei masculine 3X3 din calificările pentru Campionatul Mondial din 2019
Naționala feminină este deja calificată la turneul final de la Amsterdam
Victoriile cu Macedonia și Kosovo nu ajută România în clasamentul actualizat de FIBA în februarie
„Vulturii” rămân pe locul 61 în FIBA World Ranking
Interviu Emanuel Cățe: „Poate îmi pune Luka Doncic o vorbă bună!”
Emi ne-a povestit despre cum a ales baschetul, perioada la Real Madrid, prezentul la UCAM Murcia dar și despre visul de a juca în NBA
Concluziile după participarea României în faza a doua a precalificărilor FIBA Eurobasket 2021
Care sunt punctele forte și punctele slabe ale „Vulturilor”, după cele patru meciuri cu Macedonia și Kosovo
Giordan Watson, cel mai bun marcator al României în duelul din Kosovo
Emanuel Cățe a reușit un nou double-double spectaculos
0
Pacaleala sau nu, macar sa fi fost un strain mai tanar, sa ne poata ajuta pentru mai multi ani.
click pt. Articol 01 April 2019 21:38
RG Nu
0
Mai bine jucam doar cu romanii nostri. Eu unul nu simt ca sunt reprezentat de "romanul" Watson, chiar daca il apreciez ca jucator. Prefer sa fie romani, altfel nu vom creste niciodata.
click pt. Articol 01 April 2019 18:10
studentU photoshop ultimul racnet
0
:))
cam toate deciziile frb par ca niste glume proaste. sper ca asta chiar sa fie o gluma a TB, nu una frb. altfel, mai luam inca doi din astia si avem o echipa de old boys super tare :))
0
nu cred ca i prea mare coada la nationalizari pt reprezentativa de baschet a RO. In plus, se poate oricand naturaliza un al doilea jucator.
@soso69: nu mai stiam exact cine cum s-a pozitionat :), vorbeam la modul general. N-am spus ca nu s-ar putea gasi variante mai bune. Am spus doar ca varianta asta este extrem de buna in momentul de fata avand in vedere ca nu avem in roman neaos care sa stie sa bata si sa apere mingea.
click pt. Articol 25 February 2019 13:34
gyke @soso
0
Asta cu jucătorii de Euroliga e un nonsens... Jucătorii de Euroligă nu sunt disponibili în ferestrele de calificare în care joacă România, deci nu te pot ajuta cu nimic. E nevoie de a naturaliza niște americani buni (ca să ai concurență și să ai opțiuni în caz de accidentări), dar care să nu joace atât de sus, să te folosească doar pentru a obține pașaport; de preferat mai tineri decât Watson.
click pt. Articol 25 February 2019 13:19
0
Sunt de acord cu tine, sunt jucatori cu mult peste valoarea lui Watson, indiferent de ce pozitie vb ( noi aveam nevoie de un 1-2).Dar hai sa fim seriosi ca inafara faptului ca ai pasaport european (care orice alta tara ti-l poate oferi daca are nevoie se tine), ce alte avantaje ai?Ca FRB e una dintre cele mai zgarcite entitati sportive din lume.De ce nu as alege, eu ca jucator strain, o tara in care baschetul sa fie sport profesionist si sa primesc un salar mare de la federatia acelei tari?Tu ai alege Romania?In cazul de fata, probabil a fost singura oferta de nationala pt Watson, care nu era idiot sa refuze pasaport european si ceva banuti in plus...Evident in toata aventura asta, agentul jucatorului in cauza joaca un rol extrem de important in factorul deciziei finale...
click pt. Articol 25 February 2019 13:18
0
Eu am fost unul dintre cei care au criticat naturalizarea lui watson si imi mentin parerea. Nu contest ca e un jucator bun si ca e indispensabil in nationala, eu doar sustin ca puteam aduce ceva mult mai bun. In conditiile in care in toate campionatele mari din Europa inca exista reguli cu privirea la folosirea jucatorilor extra-comunitari, eu cred ca exista multi jucatori americani din Euroliga care ar fi avantajati sa aiba pasaport romanesc.
click pt. Articol 25 February 2019 12:11
studentU stam in 3-4 jucatori
0
Watson, Cate, Dragoste si Bobe. Cand trebuie sa duca mingea Tohatan sau TG, e bai. Adica baietii astia au mari probleme in exact capitolul pe care ar trebui sa il stapaneasca perfect: dribling, depasire, protejarea mingii, pas. Deci cei care comentau in legatura cu oportunitatea naturalizarii lui Watson, ar fi bine sa isi revada parerile. Fara Watson ca PG si Cate PF, suntem printre cele mai slabe nationale din lume. Oricum suntem extrem de slabi.
Am privit cu emotii meciul de aseara si intr-adevar, baietii trebuie felicitati pentru daruire, in special dat fiind faptul ca meciul nu a avut o miza.
Dar cu acest lot nu putem emite pretentii la vreo calificare la un turneu final. Trebuie mai multi oameni mai inalti, puternici si cu skill-urile potrivite. Repet, cu TG, Tohatan, Orbeanu nu poti aduce plus valoare.
Nu stiu ce vine din spate, dar constructia e abia la inceput. Insa fara caramizi - jucatori cu potential, nu poti construi mare lucru, indiferent cat de bun antrenor sau manager de federatie esti. Deci pe langa regula cu U21 poate si bani bagati in centre de pregatire pentru varfurile de generatie ar putea contribui la o echipa cat de cat competitiva la nivel european, in 5-7 ani.
click pt. Articol 25 February 2019 11:52
romeovura Felicitări
0
Bine că am câștigat, dar e mai mult până la acea construcție a echipei. Bravo și să mai avem parte de acest gen de castiguri. Hai Romania
click pt. Articol 25 February 2019 00:07