România va juca duminică seara în compania selecționatei din Kosovo


Partida din Priștina nu mai are nicio miză în economia clasamentului

În ultimele 6 luni, România a jucat în precalificările Campionatului European de baschet din 2021, într-o grupă din care mai fac parte Macedonia și Kosovo. După ce au pierdut primul meci al stagiunii împotriva Macedoniei, „Vulturii” au reușit să se impună în ambele jocuri disputate pe teren propriu și și-au asigurat poziția secundă în cadrul grupei din care fac parte.

Așadar, în acest moment, România mai are o singură partidă de jucat, cea cu naționala din Kosovo. În tur, jucătorii antrenați de Tudor Costescu s-au impus la o diferență de 5 puncte, scor 88-83, într-un meci disputat în Arena Antonio Alexe din Oradea. Principalul marcator al acelei confruntări a fost Giordan Watson, acesta reușind să adune 19 puncte. De asemenea, Alexandru Olah a contribuit la victoria României cu 15 puncte și 9 recuperări, în timp ce Mirel Dragoste și Nandor Kuti au avut câte 13 puncte.

De partea cealaltă, Kosovo a avut trei jucători ce împreună au marcat nu mai puțin de 75 puncte. Lis Shoshi a realizat un double-double de excepție (29 de puncte și 18 recuperări), Dardan Berisha a dat 24 de puncte, în timp ce Gezim Morina a contabilizat 22 de puncte. De altfel, primii doi jucători vor reprezenta principalul pericol al taberei kosovare în duelul ce va avea loc duminică, 24 februarie.

În meciul de la Oradea, Tudor Costescu nu s-a putut baza pe serviciile internaționalului Emanuel Cățe, care suferise o accidentare cu doar câteva zile înainte de acel joc. Între timp, baschetbalistul lui UCAM Murcia s-a recuperat și a avut evoluții foarte bune în liga spaniolă și în Basketball Champions League, însă România se confruntă cu alte probleme de lot. Atât Nandor Kuti cât și Cătălin Baciu și Daniel Ioniță s-au accidentat, aceștia fiind nevoiți să privească meciurile naționalei de pe margine. Însă, pe lângă Căţe, în lotul României a revenit și căpitanul Bogdan Nicolescu, acesta ratând meciul din tur tot din cauza unei accidentări.

Un aspect interesant al întâlnirii dintre Kosovo și România va fi reprezentat de duelul „americanilor” Giordan Watson și Malcolm Armstead. Este de menționat că într-o vreme era dorită naționalizarea lui Armstead, acesta și evoluând în câteva jocuri pentru „Vulturi”.

Cu toate acestea, indiferent de rezultatul final al confruntării de duminică, se știe poziția pe care va termina România. Naționala țării noastră se va clasa pe locul al doilea, urmând să joace în faza următoare a calificărilor cu Slovacia și Cipru.

Meciul dintre Kosovo și România va avea loc duminică, 24 februarie, de la ora 21:30.

*foto: fiba.com



David Istrate / 23 February 2019 / 21:10


Galerie foto


caranfilrevine ..mai atenti...putin...
0 
duminica. ...24 februarie..Si in alta ordine de idei..nici Bobe nu a jucat cu Kosovo... 
23 February 2019 21:48
0 
Mulţumesc, am corectat. 
23 February 2019 22:08
rexdecebal kosovo?!
0 
Ce e aia, ce inseamna?! Nu exista....legal!!! 
23 February 2019 23:32
gyke Simpatic
1 
Asta e ca aia cu căsătoriile între persoane de același sex... dacă România nu le recunoaște nu înseamnă că nu există.  
24 February 2019 12:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Surse: Kris Richard va fi următorul jucător naturalizat de România
Baschetbalistul american își va prelungi înțelegerea cu CSM CSU Oradea 
Alexandru Olah este MVP-ul etapei a 24-a în Belgia
Internaționalul român a reușit un double-double de senzație 
Primele partide de verificare pentru lotul U16 masculin al României
Tricolorii pregătiți de Branko Cuic și Sergiu Popa vor participa la un turneu în Serbia 
Toney Douglas, la naționala României?
Surse: Americanul este în vederea FRB pentru naturalizare 
Componenţa loturilor olimpice de 3x3 a fost aprobată de Consiliul Director al FRB
Ancuţa Stoenescu şi Radu Paliciuc sunt liderii celor două formaţii 
Tudor Costescu: „La echipa națională e un drum la care ne-am angajat pe termen lung”
Ce a spus selecționerul naționalei masculine despre naturalizare, jucătorii tineri ai primei reprezentative și cum vede ascensiunea lui Emi Cățe 
Se cunosc adversarii naționalei masculine 3X3 din calificările pentru Campionatul Mondial din 2019
Naționala feminină este deja calificată la turneul final de la Amsterdam 
Victoriile cu Macedonia și Kosovo nu ajută România în clasamentul actualizat de FIBA în februarie
„Vulturii” rămân pe locul 61 în FIBA World Ranking 
Interviu Emanuel Cățe: „Poate îmi pune Luka Doncic o vorbă bună!”
Emi ne-a povestit despre cum a ales baschetul, perioada la Real Madrid, prezentul la UCAM Murcia dar și despre visul de a juca în NBA 
Concluziile după participarea României în faza a doua a precalificărilor FIBA Eurobasket 2021
Care sunt punctele forte și punctele slabe ale „Vulturilor”, după cele patru meciuri cu Macedonia și Kosovo 
razv-an Naturalizati
0 
Poti oricati - Sau cati iti permite bugetul. De jucat poti juca doar unul odata. 
click pt. Articol 26 April 2019 20:50
razv-an Naturalizati
0 
Poti privați- sau cati iti permite bugetul; de jucat poate sa joace doar unul 
click pt. Articol 26 April 2019 20:48
0 
in ritmul acesta, echipa nationala va fi compusa din 3 americani si 2 sarbi.

eu as propune sa il naturalizam pe embiid. nu cred ca a apucat sa joace pentru cameroon :))))
 
click pt. Articol 26 April 2019 20:18
RG Mai bine nu
0 
Eu unul nu ma vad reprezentat de un american naturalizat pentru nationala Romaniei. 
click pt. Articol 26 April 2019 19:58
mailman nu-i prost cine cere, ce-i prost cine reglementeaza!
0 
Oradea este orasul din Romania cu cele mai mari sume atrase pe proiecte europene, asa ca in mod logic atrage cei mai multi jucatori americani naturalizati (doi!). Totusi am prefera sa fim iarasi orasul cu cei mai multi jucatori oradeni care evolueaza la echipa campioana (acum 15 ani aveam asa: Alexe (oradean!), Szigjarto, Apostol si parca inca unul...) si sa lasam Clujului si Sibiului placerea aceasta de care cam abuzeaza acum Achim, de a "scoutiza" americani de calitate cu care sa atace Titlul. In momentul actual nu putem sa-l invinuim pe Achim pentru ca face acest lucru si castiga Campionat dupa Campionat...  
click pt. Articol 26 April 2019 19:38
JCN Hmm
0 
E cel mai bun jucator din campionat fara dubiu si ar aduce un plus nationalei dar totusi adversarii sunt cu mult peste nivelul din prima noastra liga. Pe de alta parte FRB trebuie urgent sa modifice regulamentul; un jucator strain chiar daca e naturalizat nu poate fi considerat jucator roman in prima liga. 
click pt. Articol 26 April 2019 16:28
Buzestii Poate da,poate nu,
0 
Depinde din ce unghi analizezi speta.Ca si in cazul lui Watsonescu,Cristian Richardescu e un jucator de top in campionatul nostru,dar nu ar aduce atata plusvaloare de cata ar avea nevoie nationala noastra pentru a-si ridica semnificativ nivelul.Mai degraba cred e un cumul de incapacitate manageriala si financiara a FRB. 
click pt. Articol 26 April 2019 16:09
gyke Da, de ce nu...
0 
Singurul dezavantaj e varsta si la el, 30 de ani anul asta, desi pana la urma, 3-4 ani te-ai mai putea folosi de el.
Dar altfel, ca jucator e super ok si in plus, jucand la noi in campionat, este disponibil pentru actiunile echipei nationale. Altfel, un jucator angrenat in Eurocup sau Euroliga (presupunand ca am putea accesa un astfel de jucator), este inaccesibil pentru tururile preliminare pe care Romania trebuie sa le joace. 
click pt. Articol 26 April 2019 14:54
0 
Pacaleala sau nu, macar sa fi fost un strain mai tanar, sa ne poata ajuta pentru mai multi ani. 
click pt. Articol 01 April 2019 21:38
RG Nu
0 
Mai bine jucam doar cu romanii nostri. Eu unul nu simt ca sunt reprezentat de "romanul" Watson, chiar daca il apreciez ca jucator. Prefer sa fie romani, altfel nu vom creste niciodata.  
click pt. Articol 01 April 2019 18:10