România va juca duminică seara în compania selecționatei din Kosovo


Partida din Priștina nu mai are nicio miză în economia clasamentului

În ultimele 6 luni, România a jucat în precalificările Campionatului European de baschet din 2021, într-o grupă din care mai fac parte Macedonia și Kosovo. După ce au pierdut primul meci al stagiunii împotriva Macedoniei, „Vulturii” au reușit să se impună în ambele jocuri disputate pe teren propriu și și-au asigurat poziția secundă în cadrul grupei din care fac parte.

Așadar, în acest moment, România mai are o singură partidă de jucat, cea cu naționala din Kosovo. În tur, jucătorii antrenați de Tudor Costescu s-au impus la o diferență de 5 puncte, scor 88-83, într-un meci disputat în Arena Antonio Alexe din Oradea. Principalul marcator al acelei confruntări a fost Giordan Watson, acesta reușind să adune 19 puncte. De asemenea, Alexandru Olah a contribuit la victoria României cu 15 puncte și 9 recuperări, în timp ce Mirel Dragoste și Nandor Kuti au avut câte 13 puncte.

De partea cealaltă, Kosovo a avut trei jucători ce împreună au marcat nu mai puțin de 75 puncte. Lis Shoshi a realizat un double-double de excepție (29 de puncte și 18 recuperări), Dardan Berisha a dat 24 de puncte, în timp ce Gezim Morina a contabilizat 22 de puncte. De altfel, primii doi jucători vor reprezenta principalul pericol al taberei kosovare în duelul ce va avea loc duminică, 24 februarie.

În meciul de la Oradea, Tudor Costescu nu s-a putut baza pe serviciile internaționalului Emanuel Cățe, care suferise o accidentare cu doar câteva zile înainte de acel joc. Între timp, baschetbalistul lui UCAM Murcia s-a recuperat și a avut evoluții foarte bune în liga spaniolă și în Basketball Champions League, însă România se confruntă cu alte probleme de lot. Atât Nandor Kuti cât și Cătălin Baciu și Daniel Ioniță s-au accidentat, aceștia fiind nevoiți să privească meciurile naționalei de pe margine. Însă, pe lângă Căţe, în lotul României a revenit și căpitanul Bogdan Nicolescu, acesta ratând meciul din tur tot din cauza unei accidentări.

Un aspect interesant al întâlnirii dintre Kosovo și România va fi reprezentat de duelul „americanilor” Giordan Watson și Malcolm Armstead. Este de menționat că într-o vreme era dorită naționalizarea lui Armstead, acesta și evoluând în câteva jocuri pentru „Vulturi”.

Cu toate acestea, indiferent de rezultatul final al confruntării de duminică, se știe poziția pe care va termina România. Naționala țării noastră se va clasa pe locul al doilea, urmând să joace în faza următoare a calificărilor cu Slovacia și Cipru.

Meciul dintre Kosovo și România va avea loc duminică, 24 februarie, de la ora 21:30.

*foto: fiba.com



David Istrate / 23 February 2019 / 21:10


Galerie foto


caranfilrevine ..mai atenti...putin...
0 
duminica. ...24 februarie..Si in alta ordine de idei..nici Bobe nu a jucat cu Kosovo... 
23 February 2019 21:48
0 
Mulţumesc, am corectat. 
23 February 2019 22:08
rexdecebal kosovo?!
0 
Ce e aia, ce inseamna?! Nu exista....legal!!! 
23 February 2019 23:32
gyke Simpatic
1 
Asta e ca aia cu căsătoriile între persoane de același sex... dacă România nu le recunoaște nu înseamnă că nu există.  
24 February 2019 12:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
România a stabilit un nou record de triple înscrise într-un meci din precalificările la EuroBasket 2021
Popa și Paliciuc au înscris de 10 ori de la distanță și alți patru vulturi au contribuit la noul record 
Bogdan Popa: „Nucleul echipei este foarte bine strâns, foarte bun și am reușit să trecem peste absențe”
Jucătorul de 22 de ani a fost cel mai bun marcator al României în victoria de acasă cu Cipru  
Vulturii își continuă parcursul perfect în faza a 3-a a precalificărilor pentru EuroBasket 2021
România a câștigat și cu Cipru acasă, trecând de 20 de puncte în fiecare sfert 
Nenad Markovic: „Nu ne facem niciun fel de calcule, ne gândim doar la victorie”
Secundul naționalei a prefațat ultimele două meciuri ale Vulturilor în precalificările pentru EuroBasket  
14 Acvile la primul stagiu de pregătire sub comanda lui Ayhan Avci
România va disputa și două amicale cu Germania, în deplasare 
Ghiță Mureșan, interviu pentru FRB Tv. Video
„Big Ghiță” a discutat despre naționala României, regula U23, Emi Cățe și NBA 
România încheie pe locul 8 europeanul U20 feminin, divizia B
Tricolorele au pierdut cu Turcia disputa pentru locul 7 în ultima zi a turneului 
Mirel Dragoste: „Avem un avantaj mare față de Cipru și de Slovacia”
România are două victorii în grupa din faza a 3-a a precalificărilor pentru EuroBasket 2021 
Exclusiv. Amedeo Casale a suferit o accidentare gravă în cantonamentul naționalei României
Baschetbalistul român va sta pe tușă o jumătate de an 
0 
Evoluția lui Bogdan din meciul cu Cipru nu poate arata decat ca LNBM avem antrenori fricosi care isi stabilesc o rotație de baza cu care merg pana in fundul pământului. Restul e cancan!  
click pt. Articol 18 August 2019 01:16
0 
Dar daca vor sa evite situatiile de genul asta, isi iau suspendari in freza, cu dedicatie de la piticul atomic. 
click pt. Articol 12 August 2019 10:05
0 
Frb :)) 
click pt. Articol 11 August 2019 20:33
gyke Întrebare retorică
0 
Ținând cont că nu are contract semnat pentru sezonul viitor, cine îl va plăti un an întreg?  
click pt. Articol 11 August 2019 19:36
0 
Deasta refuza oamenii nationala 
click pt. Articol 11 August 2019 16:20
Tommy Casale
0 
Păcat, chiar a avut un sezon bun la Craiova...sper sa își revină repede ,fiindca este un jucător de calitate!! Însănătoșire grabnică MEO 
click pt. Articol 11 August 2019 16:16
caranfilrevine ...prietenul nationalei...
0 
..Romaniei care poate ar reusi sa bata nationala prietenilor lui Gasol...asta ma declar!!! Mai ales ca acesti" prieteni ai lui Gasol" ma gândesc ca au o varsta...iar nationala " de copii"a noastră au ambitia data de tinerete! Intre timp d.le comentator poate va mai informati asupra multor detalii( am bătut Croatia in finala si Rusia in semifinale la U 20).Nationala noastră este clădită pe acesti copii, Slovacia a avut un singur jucător '97...si multe alte lucruri puteati spune. Si sa stiti ca toata lumea cunoaste valoarea lui Cate, dar nu i sunteti de folos minimalizand " valoarea" echipei. Noroc ca acesti tineri se cunosc prea bine , au cimentat niste relatii extraordinare...si nu dau importanta( sper) unor comentarii răutăcioase. Chiar asa...v a obligat cineva sa comentati meciul...ca asa părea..intreb pentru prietenii lui Gasol? 
click pt. Articol 11 August 2019 11:44
0 
Macar un pic de respect fata de baieti 
click pt. Articol 10 August 2019 23:23
0 
Indiferent de valoare nu se spune așa ceva... 
click pt. Articol 10 August 2019 23:22
TitiAcs teoretic
0 
are dreptate. Practic, daca am batut echipa a treia a Croatiei ( prima ar fi cu jucatorii din NBA si a doua cu cei din Euroliga ) de ce n-am bate echipa prietenilor lui Gasol ? 
click pt. Articol 10 August 2019 23:03