Stiri Acvile

România U20 feminin, o victorie și o înfrângere în primele meciuri de verificare

25.06.2018

Naționala feminină sub 20 de ani a României a început seria meciurilor amicale în Bulgaria, la Stara Zagora. Gazdele s-au impus sâmbătă cu 63-55, iar tricolorele și-au luat revanșa duminică și au câștigat cu 67-65.

Primul meci s-a disputat sâmbătă seara. Bulgaria, condusă de Tatyana Gateva, a început partida cu Ivanova, Boyadzhieva, Petrova, Konstantinova și Vulcheva. Cătălin Tănase a replicat cu Podar, Popescu, Părău, E. Armanu și Vîrjoghe.

Primul sfert a fost echilibrat și sărac în puncte. La jumătatea acestuia scorul era 7-10, iar la prima pauză, 11-12. România a reușit un run de 9 puncte și s-a distanțat la 13-21. La vestiare s-a intrat cu scorul de 18-27. Bulgaria a egalat la 29 după un run de 9 puncte. La jumătatea sfertului trei scorul era 31-32. La ultima pauză a fost 45-39. Tricolorele s-au apropiat la o posesie, 51-49 cu cinci minute rămase din joc. S-a încheiat 63-55 și Bulgaria s-a impus în primul meci amical cu România.

A fost un meci disputat, cu 14 schimbări de lider și 4 egalități. Elevele lui Cătălin Tănase au condus 22:30 minute, iar gazdele, 15:27. Ambele echipe au avut în jur de 30% la reușitele din acțiune. Româncele au avut cu două coșuri din interiorul semicercului mai mult (17 față de 15), iar bulgăroaicele au stat mai bine de la distanță, cu 6 reușite față de 3. 15-12 a fost scorul la liberele transformate.

Carla Popescu a fost cea mai bună marcatoare a României U20, cu 11 puncte. Au urmat-o Podar (10 puncte) și Vîrjoghe (10 puncte). Au mai înscris: Ferariu (9 puncte), Părău (6 puncte plus 14 recuperări), Demeter (4 puncte), Orban (4) și Tănase (1 punct). Petya Boyadzhieva a fost coșghetera partidei cu 13 puncte. Petrova a fost în double-double cu 10 puncte și 10 recuperări, iar Vulcheva a înscris 10 puncte.

Victorie pentru tricolore în a doua partidă

Meciul doi dintre Bulgaria U20 și România U20 s-a disputat duminică la prânz. Gazdele au început cu Ivanova, Konstantinova, Todorova, Stoichkova și Koleva. În 5-ul de start al României au intrat Părău, E. Armanu, Tănase, Podar și Vaida. Tricolorele au început partida cu un run de 7 puncte și s-au distanțat la 7-17. Gazdele s-au apropiat la 17-23 la prima pauză. Sfertul secund le-a revenit bulgăroaicelor cu 15-10, astfel că la pauza mare scorul era 32-33.

România s-a distanțat la șase lungimi, 38-44 la jumătatea sfertului trei, iar la ultima pauză a fost 46-48. Bulgaria a trecut în față cu 51-48, după un run de 10 puncte. Au urmat șase puncte la rând pentru tricolore, care au revenit la conducere. Echilibrul s-a păstrat și la final România s-a impus, scor 65-67.

În al doilea meci tricolorele au condus 33:46 minute, iar gazdele, doar 4:54 minute. Elevele lui Cătălin Tănase au încheiat partida cu 14/41 la aruncările de două puncte, 6/16 de la distanță și 21/27 de la linia de fault. Bulgaria a avut 12/36 la șuturile din interiorul semicercului, 9/28 de afară și 14/16 de la linia de fault. Ambele echipe au comis multe turnover-uri.

Alina Podar a fost coșghetera partidei cu 30 de puncte, la care a adăugat 6 recuperări. Irina Părău a fost în double-double cu 12 puncte și 13 recuperări. Pentru România U20 au mai înscris: Ferariu 10 puncte, Ghiță 4, Popescu 3, E. Armanu 2, Tănase 2, Vaida 2 și Vîrjoghe 2 puncte. De la gazde s-au remarcat Aleksandra Petrova (12 puncte) și Yanina Todorova (11 puncte).

România U20 și Bulgaria U20 se vor întâlni în alte două meciuri de pregătire, în 4 și 5 iulie la Oradea. Cele două echipe pregătesc Campionatul European, Divizia B, care se va disputa la Oradea în perioada 7-15 iulie. România face parte din grupa A, alături de Marea Britanie, Grecia, Ucraina, Lituania și Israel. Bulgaria este în grupa B cu Belarus, Islanda, Danemarca, Turcia și Cehia.