S-au împlinit 14 ani de când CSU Asesoft Ploiești a câștigat trofeul FIBA Europe Cup


Cătălin Burlacu: „Uite că azi am făcut și buletin...14 ani”

Pe data de 10 aprilie 2005, CSU Asesoft Ploiești scria o pagină de istorie pentru baschetul românesc. La vremea respectivă, prahovenii au reușit să cucerească FIBA Europe Cup, aducând astfel singurul trofeu european pentru baschetul masculin din România. Final Four-ul FIBA Europe Cup a fost găzduit în acel sezon de Sala Olimpia din Ploiești.

Calificarea în finala competiției a venit după o confruntare cu Banvit Bandirma. Elevii conduși pe atunci de Mladen Jojic s-au impus clar în fața turcilor, scor 83-69, datorită unui sfert secund excelent în care au pus 13 puncte diferență. Paul Helcioiu a fost cel mai bun jucător al acelei partide cu 24 de puncte, 4 recuperări și o pasă decisivă.

Finala a fost una de infarct. Lokomotiv Rostov (actuala Lokomotiv Kuban Krasnodar) a fost o un adversar mult mai dificil. Înainte cu 3 minute de final, rușii aveau 4 puncte avantaj, 74-70. Marko Pekovic a readus Asesoftul imediat în joc după ce a marcat un coș de la 3 puncte. Până în ultimele 10 secunde, niciuna dintre echipe nu a mai găsit drumul spre coș. Vladimir Kuzmanovic a fost cel care a adus trofeul la Ploiești după ce a marcat 2 libere și a stabilit scorul final, 75-74.

Vladimir Kuzmanovic a fost cel mai bun jucător al finalei. Pe lângă liberele victoriei, sârbul a mai adăugat 28 de puncte și 3 recuperări. Cătălin Burlacu a terminat finala cu 12 puncte, 3 recuperări și 4 pase decisive.

Cătălin Burlacu nu a uitat de ziua de 10 aprilie, cea în care a câștigat trofeul FIBA Europe Cup, și a postat următorul mesaj pe contul său de facebook:

„Uite că azi am făcut și buletin...14ani...La mulți ani singurului copil European al baschetului Românesc..Eu personal ca "moașă" chiar simt că mă scutură un fior plăcut de fericire reîncercată...felicitările mele sincere înca odata celor pe atunci IMPLICAȚI!!!”

Lotul lui CSU Asesoft Ploiești în 2005 era format din următorii jucători: Marko Pekovic, Paul Helcioiu, Levente Szijarto, Constantin Palii, Ivan Krasic, Cătălin Burlacu, Vladimir Kuzmanovic, Rareș Apostol, Nikola Bulatovic, Marko Rakocevic, Nicolae Toader și Predrag Materic, antrenor principal fiind Mladen Jojic.

În campania europeană din 2005, CSU Asesoft Ploiești a trecut de formații precum Apollon Limassol, Spartak Sofia, BC Bancourt și Banvit Bandirma.

Mai jos puteți urmări ultimele secunde ale finalei dintre CSU Asesoft Ploiești și Lokomotiv Rostov:



Bogdan Isailă / 10 April 2019 / 18:15


Galerie foto


studentU a facut si ghita ceva pozitiv
0 
din toate furaciunile cu statul....
sa fie primit 
10 April 2019 21:26
TDM Felicitări hoților!
-2 
Așa facem noi... deși acel proiect unic pe bani privați, știe toată țara de unde și cum au fost obținuți acei bani. Mărturie sta lacătul pus pe club de Ghiță și fuga acestuia din țara. Ce naiba vrei mai mult?? Dacă s-ar redeschide arhivele acestui club, cu siguranța s-ar găsi toate mizeriile. Așa ca, zero respect pentru performanța voastră mânjită cu minciuna, furt, spălare, dare și luare, ZERO. Bucurați-va ca încă aveți titlurile obținute in palmares. 
11 April 2019 08:12

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Alex Olah, aproape de double-double în primul meci de playoff din acest sezon
Kangoeroes Mechelen a pierdut în deplasare, în fața lui Antwerp Giants 
Shane Larkin va continua din sezonul viitor la Anadolu Efes
Conducătorul de joc are o clauză de opt-out, în cazul unei oferte din NBA 
Daniel Dillon revine în NBL, după o experiență în capitala Franței
Fostul jucător al Oradiei se întoarce în campionatul din țara sa natală 
Inevitabilul s-a produs în Grecia și Olympiacos va fi retrogradată în liga secundă
Echipa din Pireu nu s-a prezentat la primul meci din playoff 
F4. Euroligă - CSKA Moscova cucerește un nou titlu, în fața lui Anadolu Efes
Rușii își trec în palmares trofeul Euroligii cu numărul opt 
F4. Euroligă - Real Madrid câștigă finala mica cu Fenerbahce
Campazzo și Ayon intră în istoria turneelor finale 
Andrada Csender, arbitrul anului în baschetul din Danemarca
Românca s-a stabilit de câteva luni în țara scandinavă 
F4.Euroligă - CSKA Moscova o răpune pe Real Madrid și va juca finala
Los Blancos au avut o seară modestă din spatele semicercului 
F4. Euroligă - Anadolu Efes își învinge concitadina și merge în finală
Shane Larkin a fost de neoprit în prima semifinală  
Marcel Țenter va comenta finala Euroligii 2019
Programul complet al transmisiunilor de la Final Four 
gyke Haha
0 
Nu există așa ceva, există doar gândurile și feeling urile jucătorului și antrenorului. Llul a reușit să scoată atâtea aruncări miraculoase în cariera sa, încât eu nu aș putea să îi reproșez nimic (nici antrenorul nu a făcut-o). Pur și simplu s-a întâmplat să nu intre... Îmi aduc aminte de primul meci al lui Tamulis la noi, era memorialul Tordai, cu U BT. A tras de 10 ori de afară fără să bage vreuna, până să o bage pe a 11 a. Și Dan l-a încurajat permanent să tragă... Mulți l-ar fi făcut pachet atunci... Și uite unde e acum... De aia zic, nu poți pune tot pe un jucător, la Real au fost mai multe decizii neinspirate, au avut și probleme cu faulele, tebuiau poate să joace mai mult pe pivoți... Dar no, acum putem zice multe...  
click pt. Articol 18 May 2019 10:08
0 
Cred ca aseara Madridul a pierdut pe mana lui Llull in urma celor 3 atacuri consecutive ratate ca urmare a unor aruncari aiurea (contestate si fara coechipieri bine plasati la recuperare). Nu stiu ce a fost in capul lui. Adica pana la momentul respectiv ai 0/6 si mai ratezi o data. Nu ar fi normal sa lasi pe altii pentru ca e clar ca nu e ziua ta buna? Chiar nu exista nici o regula in acest sens? 
click pt. Articol 18 May 2019 09:32
gyke @76ers
0 
De când cu playoff-ul LNB, am renunțat la a mai avea orice așteptări... 😂😂😂 Doar am remarcat ceva ce mi s-a părut evident, deși a doua semifinală a fost ceva mai bună.  
click pt. Articol 04 May 2019 11:15
0 
Eu zic ca ai tu asteptari prea mari de la a treia competitie europeana... 
click pt. Articol 04 May 2019 02:11
gyke BCL
0 
Diferență destul de evidentă de nivel față de Euroligă, în ciuda faptului că pe teren erau câțiva jucători foarte cunoscuți.  
click pt. Articol 03 May 2019 21:26
0 
eu imi permit sa fiu
1. tendentions
2. anonim
pt ca sunt user. Simple as that, in opinia mea.

Pe de alta parte eu nu pot promite ca e ultimul feedback pe care vi-l voi trimite. Atata timp cat mi se pare ca e ceva relevant, eu voi scrie. Ca utilizator al unui produs, cred ca am dreptul asta.

Anyway, merci pt raspuns.  
click pt. Articol 02 May 2019 13:52
Eduard Popa @studentU
0 
1. pe site-ul 24secunde.ro nu apare niciun material despre emi cățe și video-ul în care el prezintă România. Dacă te vei uita pe instagram-ul lui, vei vedea că am și comentat de pe contul meu la câteva minute după ce a dat share la video.

2. Când am dat materiale pe care le-am inspirat de la colegul Micinic, am dat citare. Ultimul exemplu, materialul cu Zeno unde apare acolo un „potrivit 24secunde”. Și el ne-a citat pe noi de mai multe ori în ultima perioadă. Se întâmplă să fie subiecte pe care noi sau el le găsește înainte și pe care eu consider că merită să le facem și noi.

3. Spre deosebire de tine, eu sau colegii mei nu suntem „tendențioși” sub protecția anonimatului.

Pentru alte explicații, ne găsești pe toate rețelele de socializare. E ultimul reply pe care ți-l mai dăm. Promit. :)  
click pt. Articol 02 May 2019 13:45
0 
raspunsurile tendentioase la comentarii/feedback din partea utilizatorilor TB nu va ajuta cu nimic. Parerea mea.

"Până la ora 10:50, când am publicat articolul cu Emi Cățe, aveam deja 10 alte materiale pe site, așa că vă invităm să le citiți și pe acelea și să aflați ce ne place și ce nu."
 
click pt. Articol 02 May 2019 13:22
studentU nu i prima data
0 
cand abordati aceleasi subiecte aparute pe 24secunde cu 10-12h inainte. si voi bateti tot felul de apropouri pe FB ca nu va citeaza astia de la digi cand includ ceva material de al vostru in comentariul lor pe tv. Pai ori suntem deontologi ori nu mai suntem? 
click pt. Articol 02 May 2019 13:19
0 
Ne plac și mai mult internaționalii români care reușesc să se facă remarcați în Europa și să ducă numele României în țările occidentale.
Din punctul nostru de vederem faptul că cineva scrie despre un subiect nu înseamnă că noi nu mai putem scrie. Dacă am lua-o așa, atunci noi nu am mai scrie de NBA, Eurohoops nu ar mai scrie de Euroligă, Sportando nu și-ar mai face treaba, etc.
Până la ora 10:50, când am publicat articolul cu Emi Cățe, aveam deja 10 alte materiale pe site, așa că vă invităm să le citiți și pe acelea și să aflați ce ne place și ce nu.
O zi bună! 
click pt. Articol 02 May 2019 11:39