SCM Timișoara și CSM Târgoviște ar putea fi excluse din Liga Națională


FIBA pune presiune pe FRB să aplice această sancțiune dacă cluburile nu respectă hotărârile BAT până pe data de 22 mai

Liga Națională de Baschet masculin și feminin ar putea pierde încă două echipe dacă Sport Club Municipal Timișoara și Clubul Sportiv Municipal Târgoviște nu își vor achita de îndată datoriile către foștii jucători, conform hotărârilor arbitrale dictate de Tribunalul Arbitral de Baschet de la Geneva. 

Federația Internațională de Baschet Amator a decis recent să înceapă o amplă campanie de punere în executare a hotărârilor arbitrale dictate de BAT și nerespectate până în prezent de către părțile perdante. În România, dintre echipele active în prima ligă de baschet, SCM Timișoara și CSM Târgoviște se confruntă cu sancțiuni din partea FIBA precum intedciția de a efectua transferuri internaționale.

La începutul lunii februarie a acestui an, FIBA a informat atât Federația Română de Baschet cât și cele două cluburi că sunt nevoite să achite într-un termen scurt datoriile către Derrick Low, Hristo Nikolov, Kyle Shiloh și Nenad Milosevic, în cuantum de 150.000 euro, respectiv către George Dikeoulakos și Ivanka Matic, în cuantum de 117.000 euro. Astfel, FIBA a eșalonat debitele în cinci tranșe lunare, iar în cazul nerespectării graficului de plăți a informat cluburile că va urma o serie de noi sancțiuni precum amenzi și excluderea din campionat. 

Deoarece nu a achitat nicio sumă de bani conform hotărâriilor BAT, CSM Târgoviște a fost primul club amendat de către FIBA cu suma de 15.000 franci elvețieni. Deoarece nici această sumă nu a fost plătită de către clubul dâmbovițean, FIBA a anunțat FRB că va trebui să suporte amenda în numele clubului. Nu este prima oară când FRB trebuie să plătească amenda dictată împotriva CSM Târgoviște, în urmă cu doi ani forul românesc a achitat o amendă de 10.000 de euro către FIBA.

În ceea ce prievește clubul bănățean, acesta trebuie să achite aproximativ 70.000 de euro către cei patru sportivi până pe 20 mai, în caz contrar urmând să fie sancționat cu o amendă de 25.000 de franci elvețieni.

Confruntat cu problema achitării amenzilor din fonduri proprii, Federația Română de Baschet a convocat Biroul Federal pe 22 mai, iar pe ordinea de zi a sedinței se află analiza situației celor două cluburi raportat la nerespectarea hotărârilor BAT. De asemenea, forul condus de Horia Păun se află într-o situație incomodă având în vedere că de această dată Federația Internațională de Baschet a somat FRB ca în ședința din 22 mai să blocheze participarea în Liga Națională a celor două cluburi în cazul nerespectării hotărârilor arbitrale. Rămâne de vazut ce poziție va adopta FRB, dacă își va proteja propriile cluburi ori va da curs solicitării forului internațional. 



Citește ultimele știri despre CSM Târgoviște
Citește ultimele știri despre SCM Timișoara

Mihai Iordan / 15 May 2019 / 13:11


Galerie foto


0 
Din păcate nu are un interes real să aplice din regulament, mai degrabă își urmărește interesul propriu ( cel în care își încarcă propriile buzunare), acceptând ca o echipa cum e CSM Timișoara să își continue marea ilegalitate. Rușine să le fie și celor de la Federația Română de Baschet și CSM Timișoara precum și celor de la CSM Târgoviște. 
15 May 2019 13:59
studentU corect
0 
cu cat mai repede dispar fraudele astea de cluburi cu atat mai bine 
15 May 2019 17:11

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
SURSE. Patrick Richard este noul jucător al lui U-BT Cluj-Napoca
Baschetbalistul american a evoluat în cele mai puternice campionate ale Europei 
Sebastian Ionescu și Bogdan Popa pleacă de la SCM U Craiova
Formația din Bănie se desparte de doi jucători autohtoni U23 
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
0 
El poate da fie..... 
click pt. Articol 21 July 2019 20:13
0 
e u25 
click pt. Articol 21 July 2019 20:03
0 
Sunt câteva nume care pot ajunge! Sper sa nu fie unul dintre cei trecuti de 34 de ani!!!!!!! 
click pt. Articol 21 July 2019 19:58
0 
Pare sa aibă și sa știe de toate: forță, detenta, pătrundere, aruncare, foarte bun jucătorul. Acum sa vedem și jucătorii "din caciula", dar categoric vom avea altceva la Cluj din sezonul asta. 
click pt. Articol 21 July 2019 19:45
0 
da,este vorba despre un croat de la cedevita care la prima vedere arata destul de ok 
click pt. Articol 21 July 2019 17:42
0 
Incet dar sigur,va formati o super trupa,FELICITARI !! 
click pt. Articol 21 July 2019 17:13
Tommy Fortza Steaua
0 
Odata cu Burlacu antrenor,o sa aveti o echipa puternica in acest sezon! Deja sunt acontati cativa tineri de u23 puternici !!! 
click pt. Articol 21 July 2019 17:07
Tommy Buzestii
0 
PE aceasta pagina nu faci decat hate,nimic altceva!! Iti spun doar atat,este un new entry CROAT !!! 
click pt. Articol 21 July 2019 17:04
stef No așa!
0 
Și mai vin! 
click pt. Articol 21 July 2019 16:53
Buzestii Baieti,
0 
Nu ma dezamagiti,mai exista oare cineva care sa se uite in gura individului in afara de dentist?O sa incerce vreo lovitura de imagine ca acoperire(daca o iesi),in rest sfantul parandarat sa traiasca si refrenul cu avem buget mic,ne dusmanesc arbitrii,etc,etc...mic si gretos! 
click pt. Articol 21 July 2019 15:26