SCM Timișoara s-a despărțit de antrenorul Miodrag Perisic după 8 etape


Ilie Trițoiu: „A fost dorința mea să-l aduc în vară și mi-aș fi dorit ca drumul să fie mai lung”

SCM Timișoara a renunțat la serviciile antrenorului sârb adus în vară. Clubul timișorean a anunțat că s-a despărțit amiabil de Miodrag Perisic, după ce echipa a avut un bilanț de 2 victorii și 6 înfrângeri în grupa valorică A din Liga Națională de Baschet Masculin.

Partida pierdută cu campioana CSM CSU Oradea, cu 76-99, a fost decisivă pentru întreruperea colaborării dintre gruparea de pe Bega și antrenorul Miodrag Perisic. Sub comanda acestuia, alb-violeții au obținut două succese în meciurile de pe teren propriu cu Steaua și Dinamo Știința București și au pierdut celelalte 6 partide din campionat. Înainte de pauza de naționale, bănățenii au cedat acasă la un punct cu SCMU Craiova, cu 73-74, contestând la final deciziile de arbitraj.

„După meciul cu Oradea, care - după părerea mea și a celor din club - a fost cel mai slab din acest campionat, ne-am gândit foarte bine la situația echipei noastre și a venit momentul să luăm o decizie. Avem șase meciuri pierdute, în opt etape. Stând de vorbă cu toată lumea, chiar și cu jucătorii, am ajuns la soluția de a încheia colaborarea cu antrenorul, pentru a da un nou suflu echipei. Urmează o lună decembrie foarte grea, cu multe meciuri și sper ca luând această decizie să ajungem pe linia de plutire.

Îmi pare rău de Mișa, este o persoană la care țin mult. A fost dorința mea să-l aduc în vară și mi-aș fi dorit ca drumul să fie mai lung, dar asta este viața antrenorilor. Atunci când nu ai rezultate, riști să nu mai poți continua”, a declarat președintele secției de baschet de la SCM Timișoara, Ilie Trițoiu.

Perisic spunea la ultima conferință de presă, de după meciul cu orădenii, că jucătorilor le este greu să se concentreze când sunt probleme financiare și că el a acceptat să-și reducă salariul la jumătate față de sezonul trecut pentru a veni la formația de pe Bega. Sârbul a preluat echipa în vară, după ce antrenorul Tudor Costescu nu a mai vrut să continue la capătul unui sezon în care întârzierile salariale i-au dat mari bătăi de cap.

 Următorul meci al timișorenilor va fi luni, 10 decembrie, de la ora 18:00 în deplasare cu U-BT Cluj. 



Citește ultimele știri despre SCM Timișoara
Vizualizează pagina personală a antrenorului Miodrag Perisic

Andreea Vlase / 06 December 2018 / 19:59


Galerie foto


studentU ce sclav obosit
0 
Tritoiu asta. Nici perisic nu i antrenor, iar pt onoarea baschetului simulacrul asta de club trebuie sa fie retrogradat asap. 
07 December 2018 01:22
studentU ce sclav obosit
0 
Tritoiu asta. Nici perisic nu i antrenor, iar pt onoarea baschetului simulacrul asta de club trebuie sa fie retrogradat asap. 
07 December 2018 01:22
gyke Context
0 
Fiind club municipal, în orașul condus de primarul a cărui cea mai mare realizare este "AM DAT ZECE, Z. E. C. E....", simpla existență pe această poziție a unui gunoi uman precum Tritoiu nu este deloc întâmplătoare. Cât de jegos trebuie să fi, ca după ce că nu îți plătești jucătorii și antrenorul, să îi mai dai și afară... FRB nu face nimic, iar orice brumă de reputație mai avea campionatul ăsta dispare rapid.  
07 December 2018 08:07
0 
Sper ca dupa sezonul acesta sa scapam definitiv de acesti limbrici ai campionatului, care de prin 2009 nu fac altceva decat sa-si bata joc de jucatori si antrenori. 
08 December 2018 13:17

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
LNBM: Programul primului tur din play-off
Lupta pentru semifinale începe miercuri și joi, cu trei partide televizate 
BC CSU Sibiu prezintă trofeul Cupei României în fața fanilor
Evenimentul va avea loc la Sala Transilvania din Sibiu 
Opinie. Cinci jucători pe care aș fi vrut să îi văd în competițiile individuale. Video
Motivul pentru care au lipsit mai multe nume importante din LNBM la dunk contest și concursul de 3 puncte 
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
Goran Gajovic: „Când eram mic idolul meu era Pedja Stojakovic”
Muntenegreanul a câștigat concursul de 3 puncte, după o finală dramatică cu Dragan Zekovic. Video 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați 
Video. Kevin Hardy, campion la dunk contest: „A fost un sentiment grozav să am familia lângă mine”
Hardy a ajuns la al treilea concurs câștigat în România, după cele din 2016 și 2017 
Goran Gajovic a câștigat concursul de 3 puncte din cadrul LNBM All-Star Game
Jucătorul Craiovei a trecut în finală de Dragan Zekovic. Video 
O nouă sală polivalentă va fi construită la Pitești
Cum va arăta arena de 21 de milioane de euro. Video 
gyke ...
0 
E adevărat că o parte din contractele de sponsorizare probabil nu sunt semnate pe termene mai mari de 1 an sau 2, dar eu unul nu îmi fac mari probleme acum, mai ales după câștigarea cupei. Bugetul a crescut ușor și constant în ultimii ani și eu sunt convins că trendul se va menține.  
click pt. Articol 21 April 2019 15:36
trancer Sibiu
0 
Înainte de orice cred ca este bugetul, dacă nu ai ceva sigur, nu ai cum să-ți stabilești echipa și obiectivele pentru viitor. Iar aici, din păcate pentru fanii lor, Sibiul nu sta chiar confortabil. Sau nu stătea, cine știe, poate s-a mai îmbunătățit situatia. 
click pt. Articol 21 April 2019 14:52
0 
Sperăm și noi, doar că momentan sunt multe necunoscute. Cel mai important este să semneze rapid cât mai mulți dintre jucătorii actuali pentru sezonul viitor. Fără o echipă rodată, nu prea ai șanse să treci de tururile preliminare. În plus, ar fi păcat să nu beneficieze de propria muncă din acest sezon. Rămâne de văzut câte locuri va avea România în sezonul viitor și cum vor fi distribuite.  
click pt. Articol 21 April 2019 14:15
0 
Felicitări, sper să aveți parte de un traseu în cupelele europene cât mai lung și cu reușite . 
click pt. Articol 21 April 2019 12:09
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:39
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23