SCM Timișoara s-a despărțit de antrenorul Miodrag Perisic după 8 etape


Ilie Trițoiu: „A fost dorința mea să-l aduc în vară și mi-aș fi dorit ca drumul să fie mai lung”

SCM Timișoara a renunțat la serviciile antrenorului sârb adus în vară. Clubul timișorean a anunțat că s-a despărțit amiabil de Miodrag Perisic, după ce echipa a avut un bilanț de 2 victorii și 6 înfrângeri în grupa valorică A din Liga Națională de Baschet Masculin.

Partida pierdută cu campioana CSM CSU Oradea, cu 76-99, a fost decisivă pentru întreruperea colaborării dintre gruparea de pe Bega și antrenorul Miodrag Perisic. Sub comanda acestuia, alb-violeții au obținut două succese în meciurile de pe teren propriu cu Steaua și Dinamo Știința București și au pierdut celelalte 6 partide din campionat. Înainte de pauza de naționale, bănățenii au cedat acasă la un punct cu SCMU Craiova, cu 73-74, contestând la final deciziile de arbitraj.

„După meciul cu Oradea, care - după părerea mea și a celor din club - a fost cel mai slab din acest campionat, ne-am gândit foarte bine la situația echipei noastre și a venit momentul să luăm o decizie. Avem șase meciuri pierdute, în opt etape. Stând de vorbă cu toată lumea, chiar și cu jucătorii, am ajuns la soluția de a încheia colaborarea cu antrenorul, pentru a da un nou suflu echipei. Urmează o lună decembrie foarte grea, cu multe meciuri și sper ca luând această decizie să ajungem pe linia de plutire.

Îmi pare rău de Mișa, este o persoană la care țin mult. A fost dorința mea să-l aduc în vară și mi-aș fi dorit ca drumul să fie mai lung, dar asta este viața antrenorilor. Atunci când nu ai rezultate, riști să nu mai poți continua”, a declarat președintele secției de baschet de la SCM Timișoara, Ilie Trițoiu.

Perisic spunea la ultima conferință de presă, de după meciul cu orădenii, că jucătorilor le este greu să se concentreze când sunt probleme financiare și că el a acceptat să-și reducă salariul la jumătate față de sezonul trecut pentru a veni la formația de pe Bega. Sârbul a preluat echipa în vară, după ce antrenorul Tudor Costescu nu a mai vrut să continue la capătul unui sezon în care întârzierile salariale i-au dat mari bătăi de cap.

 Următorul meci al timișorenilor va fi luni, 10 decembrie, de la ora 18:00 în deplasare cu U-BT Cluj. 



Citește ultimele știri despre SCM Timișoara
Vizualizează pagina personală a antrenorului Miodrag Perisic

Andreea Vlase / 06 December 2018 / 19:59


Galerie foto


studentU ce sclav obosit
0 
Tritoiu asta. Nici perisic nu i antrenor, iar pt onoarea baschetului simulacrul asta de club trebuie sa fie retrogradat asap. 
07 December 2018 01:22
studentU ce sclav obosit
0 
Tritoiu asta. Nici perisic nu i antrenor, iar pt onoarea baschetului simulacrul asta de club trebuie sa fie retrogradat asap. 
07 December 2018 01:22
gyke Context
0 
Fiind club municipal, în orașul condus de primarul a cărui cea mai mare realizare este "AM DAT ZECE, Z. E. C. E....", simpla existență pe această poziție a unui gunoi uman precum Tritoiu nu este deloc întâmplătoare. Cât de jegos trebuie să fi, ca după ce că nu îți plătești jucătorii și antrenorul, să îi mai dai și afară... FRB nu face nimic, iar orice brumă de reputație mai avea campionatul ăsta dispare rapid.  
07 December 2018 08:07
0 
Sper ca dupa sezonul acesta sa scapam definitiv de acesti limbrici ai campionatului, care de prin 2009 nu fac altceva decat sa-si bata joc de jucatori si antrenori. 
08 December 2018 13:17

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CS Rapid București a întors meciul cu CSM Miercurea Ciuc și a câștigat după 2 reprize de overtime
Americanii celor două echipe au fost protagoniștii acestui duel, ambii bifând câte un double-double 
Vești proaste pentru SCM Timișoara. Tribunalul Timiș a recunoscut în România cele două hotărâri BAT
Clubul bănățean va trebui să achite peste 150.000 de euro către cei patru sportivi 
Zarko Djuric a fost cel mai eficient jucător al celor de la CSA Steau
Aportul sârbului nu a fost suficient pentru a bifa o victorie în Sala Polivalentă din Craiova 
Surse: Jonathan Person, pe făraș la BCM U Pitești?
Clubul din Trivale vrea să renunțe la serviciile internaționalului suedez 
Rapid București învinge pe CSM VKSC Miercurea Ciuc
Rapid București învinge pe CSM VKSC Miercurea Ciuc la o diferenţă de 2 puncte 
Goran Gajovic, omul meciului în victoria contra CSA Steaua
Muntenegreanul a fost cel mai eficient jucător al gazdelor 
SCM U Craiova câștigă meciul de pe teren propriu contra CSA Steaua
Oltenii și-au adjudecat partida la 9 puncte diferență, scor 75-66 
ACS Târgu Jiu învinge pe CN „Aurel Vlaicu” București
ACS Târgu Jiu învinge pe CN „Aurel Vlaicu” București la o diferenţă de 13 puncte 
Jahii Carson, noul transfer al lui BCM U Pitești, este vedetă pe youtube
Americanul este protagonistul mai multor clipuri spectaculoase pe internet (Video) 
Grupa valorică C. Victorii clare pentru CSM Târgu Mureș și CSM Phoenix Galați
Cele două formații au trecut de Agronomia București, respectiv CSM Sighetu Marmației 
gyke @romeovura
0 
Cateva intrebari care ma chinuie de cand am vazut comentariul:
1. V-ati uitat in clasament?
2. Ati remarcat ca Pitesti are 4 sau 5 victorii in minus fata de echipele de pe podium?
3. Stiti ca in Top6 echipele continua cu rezultatele obtinute in GVA?
4. Va aduceti aminte ca Oradea, Cluj sau Sibiu au fost in permanenta in top4 aproape in orice monet in ultimele 2-3 campionate?
5. Daca ati raspuns cu da la toate cele de mai sus, cum credeti ca se justifica "sansele mari" pe care le are Pitestiul de a urca "pe locurile 2-4 pana in play-off"?
sa nu fiu inteles gresit, Pitesiul are sanse sa urce mai sus de cat e acum, doar ca va fi extrem de greu daca judeci putin. S-a format o diferenta mare in clasament, iar deasupra sunt echipe foarte bune, peste care le va fi foarte dificil sa treaca; Clujul si cand joaca prost castiga (vezi ultimele meciuri); Oradea are un nivel de joc extrem de ridicat in acest moment; Sibiul si-a ridicat si el jocul in ultimele meciuri, iar acasa e extrem de greu de invins; Craiova si-a facut o echipa buna, cu antrenor meserias, iar reultatele o confirma.
In plus Pitesti are acum cativa jucatori accidentati, moralul e jos, suporterii incep sa carcoteasca.
Inca odata, au sansele lor, mai ales daca vor reusi sa lege rapid 2-3 victorii, doar ca e teribil de greu. 
click pt. Articol 13 December 2018 12:28
andrac Surse
0 
Ati mai avut niste surse cu Barro in vara, neadevarate. Eu nu cred ca e momentul bun in care sa se renunte la el pentru ca Bishop e accidentat. As vedea schimbarea doar daca Person e accidentat (nu a jucat ultimele meciuri). Sper sa nu fie cazul. 
click pt. Articol 13 December 2018 09:29
studentU circarii astia
0 
fara disciplina tactica de obicei nu se prea adapteaza la stilul de joc rigid din Europa. Sa vedem daca pe langa shemele de And1 executate in fata unor amatori din colegiu sau Grecia mai stie si ceva baschet. Cu patrunderi de genul asta mi l mananca baietii nostrii (decla noi din campionat) cu fulgi cu tot 😃 
click pt. Articol 12 December 2018 22:25
0 
Sper sa nu fie un PG scorer (gen Martinic, Laser), ci sa fie unul altruist, preocupat sa-si puna colegii in valoare. Nu cred este loc de inca un consumator de mingi pe langa Jeremic si Siriscevic. 
click pt. Articol 12 December 2018 21:42
romeovura transfer
0 
Pare un transfer reusit , si foarte spctaculos felicitari. Cred ca acuma aveti sanse mari la un loc 2-4 pana in play-off 
click pt. Articol 12 December 2018 20:30
adu La prima.vedere
0 
Asa pare la prima vedere dar s.ar putea sa fie peste media campionatului nostru.nu stiu ce jucatori sunt selectionati la u 19 usa,dar se pare ca a fost pe acolo.eu demult asteptam un jucator cu calitatile lui si nu credeam ca o sa vad.. 
click pt. Articol 12 December 2018 17:34
gyke Oare
0 
Koroivos a fost ultima clasată in campionatul Greciei, retrogradand anul trecut. În Grecia, echipele care contează, în afară de Pana și Oly, le numeri pe degetele unui tâmplar 😉, respectiv PAOK, AEK și poate Peristeri. Nivelul competițional nu e ceva wow. Dar, cum am zis, să-l vedem în teren, iar dacă se va dovedi un jucător foarte bun, voi fi primul care-și va recunoaște greșeala.  
click pt. Articol 12 December 2018 16:50
Renan Sa l vedem
0 
La treabă, aveam nevoie de un PG. Cred că Jeremic va fi pus in valoare mult mai bine. Person cred ca va pleca, mi e greu sa cred ca vom tine 7 jucatori straini in lot.Poate vom schimba si pe poziția 5. Până atunci, meciul de la Timișoara poate fi decisiv pentru top 6, trebuie pregătit foarte bine. 
click pt. Articol 12 December 2018 16:49
adu Bun transfer
0 
F interesant jucatorul.In administratia locala putem schimba ceva?ei au fost pe stadion la meciul fcsb.ului in loc sa vina la echipa lor de baschet. 
click pt. Articol 12 December 2018 16:48
0 
Sunt de acord. Cea mai evidenta miscare cred ca o sa fie inlocuirea lui Stamenkovic care primeste tot mai putine minute. In afara acestei inlocuiri, sincer nu cred ca o sa mai vedem alta schimbare. 
click pt. Articol 12 December 2018 14:52