SCM Timișoara se impune în deplasare cu SCM U Craiova după un meci foarte strâns


Partida din Bănie a consemnat numeroase schimbări de lider de-a lungul acesteia

SCM Timișoara câștigă în deplasare prima partidă din seria de play-off cu SCM Universitatea Craiova, scor 69-71 (22-19, 17-20, 16-12, 14-20). La pauza mare, scorul era egal, 39-39. Ambele combatante au terminat cu un procentaj de 34% la aruncările de 3 puncte, Timișoara cu 10/29 aruncări reușite, iar Craiova cu 12/35.

SCM U Craiova începe partida cu Morris Curry, Goran Gajovic, Porter Troupe, Amedeo Casale și Vladislav Koreniuk, în timp ce SCM Timișoara are o formulă de start alcătuită din Nikola Pesakovic, Dragoș Diculescu, Sherwood Brown, Milos Komatina și Vladan Vukosavljevic.

Aruncările de la mare distanță au fost numeroase de la începutul partidei din Bănie, unul destul de echilibrat, așa cum s-a dovedit a fi și restul confruntării. Komatina pune primele puncte pe tabelă, iar Gajovic aduce primul avantaj al gazdelor cu o execuție de afară, 3-2. Troupe își începe recitalul de la 3 puncte, 6-2, iar Brown marchează din spatele arcului de cerc pentru 6-7. Curry răspunde prin același procedeu, 9-7, Komatina face ca tabela să indice 12-13, iar Troupe înscrie de la mare distanță pentru 15-14. Stojadinovic și Mijajlovic marchează de asemenea din afara semicercului, 20-19, iar cel din urmă stabilește scorul după primul sfert cu o reușită din apropiere, 22-19.

Boone are parte de două aruncări libere din care transformă una, iar Morris Curry duce diferența la 6 puncte cu un reverse lay-up spectaculos, 25-19. Baciu și Randolph contribuie cu puncte pentru oaspeți iar scorul devine 25-23. Același Baciu egalează după ce a primit o pasă în timp ce se afla singur lângă inel, 25-25. Curry reface ecartul de 5 lungimi din spatele semicercului, 30-25. Pesakovic dă replica pentru Timișoara, 30-27, iar Morris Curry transformă din nou de afară, 33-27. Oaspeții au parte de un atac prelungit pe care nu reușesc să îl fructifice, iar Koreniuk execută un slam-dunk la celălalt panou, 35-29. Vladan Vukosavljevic înscrie de la 3 puncte pentru 37-35 cu 2 minute rămase din prima repriză. Gajovic punctează pe fast break, iar Diculescu înscrie doar o liberă din cele acordate, 39-36, iar Craiova cere time-out. La reluare, Pesakovic marchează din colț cu o aruncare de 3 puncte, 39-39, iar Todorov cere din nou timp de odihnă cu puțin peste trei secunde rămase din actul secund. Niciuna dintre combatante nu reușește să mai înscrie în acest timp iar scorul la pauză este egal.

Fraseniuc și Mijajlovic duc scorul la 44-39 la începutul sfertului trei, dar Pesakovic și Komatina readuc egalitatea pe tabelă. Cătălin Baciu nu greșește din dreptul liniei de fault iar Timișoara conduce la 2 puncte, 44-46. Urmează o perioadă de secetă pe fază ofensivă pentru ambele echipe, iar apoi gazdele revin în avantaj pe tabelă. Koreniuk șI Gajovic înscriu coșuri din interiorul semicercului, 49-46, iar Vukosavljevic execută un three-point play pentru a restabili egalitatea, 49-49. Porter Troupe răspunde cu un four-point play, 53-49, Timișoara micșorând ecartul prin Pesakovic de la linia de libere, 53-51. Curry stabilește scorul după primele 30 de minute cu un coș din apropiere, 55-51.

Vukosavljevic înscrie din nou de la mare distanță, 55-54, în timp ce Morris Curry ratează a doua aruncare de afară la rând. Tot Vukosavljevic îi aduce pe timișoreni în avantaj, 55-56, după ce transformă ambele libere primite. Boone înscrie de asemenea de două ori din dreptul liniei de fault, 57-56, dar Stojadinovic înscrie imediat de la 3 puncte, 57-59. Randolph marchează și el din afara semicercului, 57-62, forțându-l pe Todorov să ceară time-out. Morris Curry restabilește egalitatea după o reușită din spatele arcului de cerc, 62-62, iar Gajovic cu un stop-șut aduce din nou avantajul pe tabelă pentru olteni, 64-62. Sherwood Brown punctează pe contraatac, 66-64, și o aduce ulterior pe Timișoara în avantaj cu un coș de la 3 puncte, 66-67. Gajovic înscrie pentru 69-67 de la mare distanță, iar Komatina egalează scorul, 69-69. Pesakovic își aduce formația în avantaj, 69-71, iar Troupe ratează o aruncare de afară, Sherwood Brown recuperează iar gruparea de pe Bega ține de minge până la final și își adjudecă primul meci al seriei.

Vladan Vukosavljevic și Nikola Pesakovic au fost principalii marcatori ai echipei de pe Bega, ambii cu câte 15 puncte. Milos Komatina a înscris 10 puncte pentru alb-violeți.

Cei mai buni marcatori de la SCM U Craiova au fost Porter Troupe și Morris Curry, cu 17 și 16 puncte înscrise. Goran Gajovic a avut 13 puncte iar Igor Mijajlovic a adunat 12 puncte.



Citește ultimele știri despre SCM Timișoara
Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre SCM Universitatea Craiova vs SCM Timișoara

Valentin Todea / 24 April 2019 / 20:13


Galerie foto


0 
cum ziceam, TM isi va vinde scump pielea, indiferent de problemele de la echipa.  
24 April 2019 20:28
0 
daca americanii nu jucau doar pentru ei puteam castiga mai lejer(cu toate ca am avut un joc modest) 
24 April 2019 20:40
JCN !?!?
0 
Sa imi explice cineva ultimele 15 secunde, eu n-am inteles nimic. 
24 April 2019 20:44
0 
De ce nu a jucat Calota? E accidentat? 
24 April 2019 20:55
studentU @sibieni
-2 
va e un pic teama de TM in semi :)
si mie mi-ar fi in locul vostru si cred ca si asta va fi semifinala 1: sb-tm 
24 April 2019 22:06
gyke Ahahaha
0 
Exact, oare ce ne-a dat de gol??? De-abia aștept să se împlinească previziunea ta și să jucăm cu Timișoara... Acum serios, la ce am văzut în seara asta, emoțiile mele tind spre zero în sferturi și semifinale, o spun fără dram de condescendență.  
24 April 2019 22:24
studentU never say never
0 
nici un meci nu seamana cu altul si asta nu-i doar o exprimare cliseica 
24 April 2019 22:40
Buzestii Nu-i de mirare
0 
Ca folosind cuvinte existente decat in capul tau(cliseic:))),stai bine doar la partea cu injuraturile,caracteristice dealminteri unui student:)))) 
26 April 2019 17:23
studentU existente doar in capul meu
-1 
nu decat
vai de viata si de zilele voastre
cliseic e perfect corect, fugi inapoi la scoala 
26 April 2019 21:22
-1 
Evident ca in vocabularul limbii romane nu exista,dar un sfertodoct ratat si trist ca tine,care e la ani lumina de a-mi vorbi mie despre scoala,poate sa se incapataneze sa sustina orice.Zana Maseluta sa te binecuvanteze! 
26 April 2019 22:29
0 
:))) 
26 April 2019 22:56
-1 
doar o urare cliseica pentru tine:Paste fericit alaturi de cei dragi! 
27 April 2019 18:02
vlad-ucv Blestemul play-off-ului
1 
Câte puncte au dat pivotii...?Avem cel mai slab tandem de pivoti din liga națională,nu mai vorbim de cei din play-off.Dezamagitor...
P.S studentU asta e oare Nostradamus...? Prietene,ai stabilit deja cine joacă în "semi" ?Vouă de cine va e teamă...? Bau... 
24 April 2019 23:04
studentU de voi sigur nu
-4 
Si n tur si n retur v am administrat la vreo 20p diferenta. Ne am distrat practic... 
24 April 2019 23:10
4 
Nu ai înțeles nimic din întrebarea mea retorica...
Ești un prost fudul... 
24 April 2019 23:19
studentU nu ma face prost
0 
prazarule du te n mm 
25 April 2019 08:45
tanaseb @studentU
1 
No, lasa-i. Stii ca asa sunt oltenii. Despre serie, e echilibrata. 
25 April 2019 08:51
0 
Cu Toma singurul echilibru este intre buzunarele sale. 
26 April 2019 17:25
KBSC2430 studentU
-2 
Haideți, domn profesor, nu vă ambalați așa că nu se cuvine... 
25 April 2019 14:40

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Steaua București câștigă partida de acasă cu Dinamo Știința
Confruntarea a contat pentru ocuparea locului șapte în LNBM 
Mirel Dragoste: „Probabil există un mic avantaj moral în fața lor”
Fundașul lui BC CSU Sibiu a prefațat primele două meciuri ale finalei Ligii Naționale 
Marko Stojadinovic: „Este mai ușor pentru mine să joc cu Koma sau cu Bobo decât cu Vladan”
SCM Timișoara a câștigat primul meci pentru locul 5 cu un procentaj mult mai bun de la distanță față de piteșteni 
CSM CSU Oradea continuă tradiția și organizează un Watch Party pentru primele două jocuri ale finalei
Suporterii orădeni vor putea urmări aceste meciuri pe un ecran gigantic amplasat pe parchetul Arenei Antonio Alexe 
Când se joacă finala LNBM dintre CSU Sibiu și CSM CSU Oradea
Programul ultimului act al Ligii Naționale 
SCM Timișoara se impune în primul meci din seria contra BCM U Pitești
Oaspeții au încheiat partida cu un procentaj dezastruos din afara semicercului 
Ce se întâmpla în baschetul mondial când BC CSU Sibiu juca ultima finală de campionat
Formația de pe Cibin a câștigat titlul național în 1999, la ultima prezență în finală 
Derby-ul de tradiție al sportului românesc, Steaua-Dinamo, este transmis de Digisport
Cele două formații joacă pentru locurile 7-8 
Mesajul lui Muhamed Pasalic pentru colegi, la finalul partidei CSM CSU Oradea – U-BT Cluj
Căpitanul bihorenilor a vorbit după calificarea în finala LNBM 
Care este programul finalei mici a Ligii Naționale de Baschet Masculin
U-BT Cluj-Napoca și SCM Universitatea Craiova luptă pentru medaliile de bronz, în direct la FRBTV 
0 
De la 850.000 la 1.000.000 euro e diferenta mare. 
click pt. Articol 23 May 2019 15:01
Renan Felicitări!
0 
Întreaga echipă, conducere și antrenori, merită felicitati pentru acest sezon. Ne a batut Timișoara in cel mai important meci, când puteam evita Oradea, ne a batut si acum fara cel mai important jucător al lor. Cu un buget de 1 milion de euro, am reusit sa formăm cea mai slabă echipă din ultimii ani. Individual unii jucători sunt valoroși, dar nu s a format o echipă. In meciul acesta am avut 1/18 de 3 pct. Dacă conducerea si antrenorul ar avea onoare și ar depune demisiile pentru că i al doi lea an în care nu și îndeplinesc obiectivul. Si vor veni unii "suporteri" ai echipei si vor spune ca antrenorul e pasionat, ca jucătorii transpiră și tot felul de scuze penibile. Imi pare rau doar de faptul că regretatul profesor Ziguli n a prins un asemena buget. 
click pt. Articol 23 May 2019 14:21
0 
Nu-mi fac iluzii ca ma va citi aici vreun grangure de la onoratul organ federal, însă vreau sa rămână scris : sa va fie rușine pana la sfârșitul zilelor voastre ca, prin incompetență, nerușinare și corupție, ați permis ca obrazul acestei tari sa fie inca odată mânjit! Cu oameni ca voi la butoane, niciodată acest sport nu va progresa cu adevărat în România! Am crezut ca balcanismele din arbitraj, pregătirea și licențierea antrenorilor și listele "servite" de la loturile naționalele juniori, sunt maximum de nemernicie de care sunteți capabili, dar mi-ați depășit din nou așteptările! Nu-mi dau seama exact, DNA-ul sau DIICOT-ul ar trebui sa va pună întrebări, dar sper ca măcar una dintre ele sa va intrebe una-alta. 
click pt. Articol 23 May 2019 13:03
Marius Stern Comparativ
0 
Era echivalentul Cupei UEFA la fotbal.In baschetul feminin era echivalenta cu Cupa Liliana Ronchetti. 
click pt. Articol 23 May 2019 10:00
0 
nivelul nostru a ramas deci cam tot acelasi, tot in a treia competitie ne luptam.
toate bune! 
click pt. Articol 23 May 2019 08:37
76ers A da
0 
Și campionatul românesc primea un loc sau doua in competiție dar echipele trebuiau sa înceapă din primul sau al doilea tur și rar treceau de primul meci ... 
click pt. Articol 23 May 2019 03:08
0 
Din ce îmi aduc eu aminte nu era printre cele mai importante competiții europene la acea vreme dacă nu ma înșel era cam a treia ca valoare deci un Basketball Champions League din zilele noastre. Ulterior îmi aduc aminte ca a existat o fuzionare cu o alta cupa parca prin anul 2000 din care a ieșit actuala competiție Eurocup 
click pt. Articol 23 May 2019 02:53
studentU foarte fain
0 
articolul, inclusiv tusa de final. O intrebare pt cunoscatori: ce a fost cupa Korac? As putea google ui, dar as vrea un insight in comapratie cu competitiile europene actuale. 
click pt. Articol 22 May 2019 22:07
ajax Halo, deșteptarea!
0 
Treziți-vă odată adormitilor și tăiați în carne vie! E limpede pt toată lumea ca aceiași smecherasi se învârt în conducerea cluburilor cu probleme, persoane fizice sau juridice, și nu luați nicio măsură. La un club declarat în faliment cineva trebuie sa răspundă, iar pt asta as interzice acelor persoane, care s-au aflat în conducerea cluburilor respective, sa mai facă parte din consiliul de administrație pana nu se achita la zi toate datoriile. Federație de 2 bani 
click pt. Articol 22 May 2019 20:21
Cristi11 Echipe
0 
La anul vor avea alt nume. Simplu