SCM U Craiova trece de BC Timba la o diferență de 13 puncte


Oltenii au marcat peste 100 de puncte

SCM U Craiova a obținut cea de-a doua victorie din actuala stagiune a Ligii Naționale de Baschet Masculin, învingând pe teren propriu pe nou-promovata BC Timba Timișoara. Oltenii au trecut de borna a 100 de puncte marcate, impunându-se în fața bănățenilor cu scorul de 103-90.

Oltenii au început excepțional jocul cu BC Timba. Jucătorii lui Rami Hadar au înscris nu mai puțin de 35 de puncte în primele 10 minute de joc, principalul maracator al Craiovei fiind căpitanul Ivan Siriscevic, care s-a remarcat cu 13 puncte. Martinic a deschis balul cu o reușită din afara semicercului, însă debutul a fost destul de echilibrat, timișorenii reușind chiar să preia conducerea după două reușite consecutive ale lui Bogdan Popescu, 6-5. A urmat o demonstrație de forță a formației gazdă, care a reușit un parțial de 15-0, stabilind astfel scorul de 20-6 la jumătatea sfertului. Până la finalul primei secvențe, oltenii au mai înscris 15 puncte, scorul final după 10 minute fiind 35-17.

Timișorenii au arătat o altă față în secvența a doua, reușind să reducă seminficativ din deficit. În doar două minute de joc, Pavlovic și Popescu au semnat un parțial de 9-0, BC Timba apropiindu-se la doar 8 puncte de SCM U Craiova: 32-40. Oaspeții au câștigat sfertul al doilea, 29-20, însă cei care au intrat cu avantaj la pauza mare au fost oltenii, grație avantajului asigurat în primul sfert. 55-46 arăta tabela după primele 20 de minute de joc.

Gazdele au marcat în deschiderea sfertului trei prin Samuels, iar oaspeții au replicat prin Pavlovic. Virna a marcat apoi din afara semicercului, iar Jeremic a răspuns cu aceeași lovitură, scorul fiind 60-51 după primele două minute. Au urmat câteva minute bune ale gazdelor, care s-au dus la 17 puncte după un run de 8-0.

Oltenii au intrat cu un avantaj de 13 puncte în decisiv, 79-66, și au încheiat partida cu aceeași diferență. Ultimul sfert a fost cel mai echilibrat din întreaga partidă, terminându-se la egalitate: 24-24. Deși timișorenii au fost aproape de o revenire, apropiindu-se la 4 puncte după reușita din afara semicercului a lui Bamba, scor 86-82, gazdele au reușit să se mențină în avantaj, Martinic și căpitanul Siriscevic ducând-o din nou pe Craiova la o distanță liniștitoare de 11 puncte. S-a încheiat 103-90 pentru formația gazdă, care și-a trecut în cont cea de-a doua victorie în campionat.

Cel mai bun marcator al lui SCM U Craiova a fost Goran Martinic, care a încheiat partida în double-double, cu 30 de puncte și 11 pase decisive. Căpitanul Craiovei, Ivan Siriscevic s-a remarcat și el cu 26 de puncte, 4 recuperări și un assist.

De remarcat că 7 dintre jucătorii formației BC Timba Timișoara au încheiat partida în double-digits. Principalul marcator a fost Tiegbe Bamba, care a și reușit să termine în double-double, trecându-și în cont și 11 recuperări. 

 

*foto: Facebook SCM U Craiova



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre SCM Universitatea Craiova vs BC Timba Timişoara
Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova
Citește ultimele știri despre BC Timba Timişoara

Ana-Maria Mătușoiu / 21 October 2017 / 20:13


Galerie foto


vlad-ucv Meci frumos
0 
Meci frumos,intre doua echipe cu jucatori de atac,dar fara aparari.Timba va intra in primele 8 fara probleme.Martinic a jucat cand a fost nevoie si a castigat meciul.Sarbul cel nou,discret....dar se vede ca avem un pivot.Hadar saracu se agita ca un leu pe margine si trebuie ajutat de toata lumea(cu incurajari),dar trebuie sa lucreze mult la aparare care e praf.Sa vedem ce va fi cu Pitestiul.....A,era sa uit,Novak nu prea joaca si sar putea sa plece si ar fi pacat(conjuctura proasta pt el)....!!!!! 
21 October 2017 23:43
kristake Aleksandrov
0 
e baschetbalist, recupereaza, se demarca extraordinar ins, fiind primul meci, era de asteptat sa nu se inteleaga prea bine cu coechipierii. Avem 4 jucatori buni: Siriscevic, Martinic, Aleksandrov si Novak, care asa cum ai zis, pacat ca nu prea joaca, poate si pt ca nu prea se apara. Samuels, Paasoja si Virna decenti, ceilalti nu conteaza.Daca ar fi ramas si Abrams! 
22 October 2017 13:38

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Isaiah Martin, noul pivot de la CSM Galați
Primul jucător străin pentru echipa de la Dunăre 
Andrei Calenic continuă la Dinamo Știința București
Un nou sezon pentru tânărul jucător român la echipa din Ștefan Cel Mare 
500 de abonamente vândute deja de campioana CSM CSU Oradea
Cât costă tichetele pentru întreg sezonul și de ce surpriză vor avea parte fanii bihoreni 
Ionuț Berceanu va juca și în sezonul următor pentru SCM U Craiova
Va fi al 3-lea sezon consecutiv pentru jucătorul de 21 de ani la formația olteană 
CSU Sibiu a publicat primele informații despre abonamentele pentru stagiunea 2019/2020
Abonații vechi vor avea întâietate la achiziția tichetelor pentru tot sezonul, începând cu 19 august 
Surse. Vlad Negoițescu ajunge la CSM Galați
„Nego” se desparte de Steaua după trei sezoane 
Armin Cane este noul jucător al lui Dinamo Știința București
Americanul vine din campionatul Finlandei 
Doliu în baschetul românesc, după trecerea în neființă a lui Armand Novacek
Fostul mare jucător al Stelei a făcut parte din generația de aur a baschetului românesc din anii '50-'60  
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
UPDATE. Mladen Jeremic, confirmat drept noul jucător al celor de la Dinamo Știința București
Sârbul este primul transfer făcut de alb-roșii în acest sezon 
gyke 😁😁
0 
Nu vreau să duc discuția în "cine are cel mai mare...", dar ține cont și de sectorul așa zis vip (de fapt sunt vreo 200 de locuri exact vis-a-vis de galerie). Ca să nu mai zic de faptul că abonații vechi au același preț ca și cei noi. Asta e unul dintre reproșuri, iar apoi e cel legat de faptul că nu e deloc o ofertă family friendly, pur și simplu tarifele sunt aceleași pentru toată lumea; suntem mulți cei care avem 3 4 abonamente și bugetul familiei este puternic lovit în perioada asta... Dar în fine, eu unul înțeleg ce stă în spatele deciziei... Este însă posibil ca numărul de abonamente vechi să scadă, dar vor veni altele noi, ale celor care nu au prins bilete în playoff. Vedem de luni încolo, care va fi ritmul de vânzare. Parcă la Oradea sunt 500 vândute până acum, nu e rău deloc.  
click pt. Articol 16 August 2019 19:21
76ers Abonament
0 
Am lungit-o...concluzia, la noile preturi pentru bilete parca esti incurajat sa ai abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:35
0 
Nu am verificat link-ul, preturile au crescut si pentru meciurile din sezonul regulat/Fiba, deci pretruile abonamentelor sunt justificate :D 
click pt. Articol 16 August 2019 18:30
0 
Preturile par destul de mari dar nu exagerate, dupa calculele mele cel mai ieftin abonament, mai ales pentru vechii abonati, ar fi trebuit sa fie undeva la 250 de lei deoarece din ce stiu pretul celui mai ieftin bilet era 15 lei sezonul trecut iar sezonul acesta vor disputa cel putin 15 meciuri acasa, urmand ca cele din playoff sa fie un fel de bonus, dar cu pretentiile de castigare a campionatului automat se transforma in cel putin 20 de meciuri jucate acasa.
Acum este posibil ca in urmatorul sezon pretul biletelor sa inceapa de la 20 de lei si automat abonamentul este o alegere foarte buna.
Totusi sunt de parere ca un club ar trebui sa fie putin mai transparent si sa spuna direct ca veniturile din vanzarea de abonamente ajunge la club si ca sunt importante, asa sunt convins ca 90% din abonati ar fi de acord sa plateasca si 50-100 de lei in plus doar pentru a ajuta clubul si nu neaparat sa profite de facilitatile unui abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:28
Oldtimer Fiți liniștiți, nu e cel mai scump
0 
Dacă facem media cu sectoarele A, B, C, D ar fi 350 lei abonamentul, identic cu cel de la Oradea. La noi biletul e 15 lei / meci / sezon curent și 25 lei / meci / etapa superioara Cupa & Campionat. În plus sunt tot felul de combinații struțo-cămile cu vechi/noi/adulți /copii.... Sezonul trecut, efectul scumpirilor cu 50% s-a reflectat clar în prezența la sală, excepție făcând derby-urile și PO (dar nici aici întotdeauna) Dar... media salariului net în Sibiu e mult mai mare ca în Oradea, la capitolul relației club-fani sunteți la mult peste alții iar CSU fans e unic, deocamdată... așa că nu cred ca 70 % din sezonul precedent să cunoască picajul produs la Oradea. Si oricum, din banii de pe bilete și abonamente asiguri, cel mult, utilități, nu salarii la sportivi. E și motivul pentru care n-am avut climatizare în sala Toni Alexe la ultimile meciuri din sezonul trecut...  
click pt. Articol 16 August 2019 18:23
0 
Daca jucam si in Europa, e oarecum normala cresterea pretului la abonamente.
Cresterea de 10 lei la bilete nu mi se pare tocmai ok... e totusi baschet nu ar trebui sa dam in preturi de fotbal. Sper ca la amicale sa fie acces gratuit. 
click pt. Articol 16 August 2019 18:18
0 
Asta am înțeles, dar eu vroiam sa spun, dacă nu se vor mai vinde în același număr mare având în vedere cel puțin prețul cam piperat? Ma rog, sunt sigur ca s-au făcut calcule și studii, pe mine, ca simplu amator, doar m-a izbit în ochi prețul abonamentelor. 
click pt. Articol 16 August 2019 17:30
0 
Păi ți-am răspuns... sunt easy money... dacă ai cerere suficient de mare de ce să nu faci 20 30k în plus. Pentru un club cu bugetul nostru sunt bani mulți...  
click pt. Articol 16 August 2019 17:12
0 
Nu e treaba mea evident, eu ma refeream doar ca mi se pare multicel ca suma. Care sa fie motivul creșterii cu 100 lei? Pana la urma în Europa vor fi probabil cele 3 meciuri (bine ar fi sa ma contraziceti), iar echipa sa fie mai buna și sa obțină mai multe anul asta? Hmm, am rezervele mele, dar ma abțin pana nu ii vad efectiv în teren. N-as fi asa sigur ca vor fi mai scumpe ca ale noastre, sa vedem. 
click pt. Articol 16 August 2019 16:42
gyke Completare
0 
Cu siguranță vor fi cele mai scumpe abonamente din țară sezonul ăsta la baschet.  
click pt. Articol 16 August 2019 16:10