SURSE. Echipele din grupa valorică B a LNBM cer depunctarea celor de la CSM Mediaș


Problema a fost consemnată în Consiliul Director și direcționată către CCTLO, forul decizional

Luni, 24 septembrie 2018, a avut loc la București ședința Consiliului Director al Federației Române de Baschet. La această ședința au participat cei 12 membrii ai Consiliului Director plus alți doi invitați, Adrian Voinescu, președintele Colegiului Central al Arbitrilor și Doru Toma, jurist FRB.

În cadrul ședinței, la punctul 6, au fost consemnat și aprobate următoarele decizii:

„6. Memoriul celor 3 cluburi din LNBM, grupa B, si memoriile justificative ale cluburilor care sunt pasibile de depunctare, pentru neparticiparea in LN de 3x3, au fost directionate catre CCLTO, forul decizional, care trebuie sa se intruneasca de urgenta si sa analizeze memoriile respective.”

Din informațiile nostre, ABC Athletic Constanța a inițiat un memoriu împotriva celor de la CSM Mediaș și cer depunctarea echipei de pe Târnava pentru faptul că nu a îndeplinit toate condițiile de participare în LN de baschet 3x3. Echipa de la Marea Neagră a primit susținere și din partea celorlalte echipe din grupa valorică B a LNBM, Cuza Sport Brăila și CSO Voluntari.

Regulamentul specific al LNBM Masculin 2018/2019 face următoarea referire la participarea în LN 3x3:

„35. Fiecare echipă structură sportivă cu echipă înscrisă în LNBM are obligația:
b) De a participa în „Liga Națională de Baschet 3x3”, sezonul 2018: neparticiparea la minim 4 turnee se sancționează cu depunctare cu 5 puncte în LNBM.”

Și în baschetul feminin există o problemă asemănătoare, unde chiar campioana Sepsi SIC Sfântu Gheorghe nu a participat la suficiente turnee de LN 3x3.

Rămâne de văzut ce va decide CCLTO, for decizional care trebuie să se întrunească de urgeanța pentru soluționa această problemă.



Citește ultimele știri despre CS Municipal Mediaș

Bogdan Isailă / 25 September 2018 / 15:45


Galerie foto


cronicaru Frumos spirit...
0 
Sa va fie rușine, mai ales Constanței și Brăilei... Doua orașe comparabile cu Clujul care se ocupa cu asemenea mizerii... și care se chinuie de ani de zile în ligile inferioare... asta da profesionalism... bine la Brăila mor jucătorii prin oraș, dar voi va luați de Mediaș... mie silă. 
25 September 2018 16:23
gyke Stop
-1 
Ești supărat pe cei de la Constanța că v-au reclamat, dar pe proprii manageri care nu și-au făcut treaba și nu au trimis 3 oameni să joace baschet nu ești supărat...  
25 September 2018 17:22
Cararidemunte Jucati cinstit ! Jucati pe teren,nu in culise!
1 
Gyke,esti dezinformat. CSM Medias a participat la fix 4 turnee de 3x3. Din cate stiu eu,au ramas 3 juniori sub contract la club peste vara si s-au antrenat fara pauza doar pentru participarea la 3x3.
Eu cred ca echipelor din grupa B le cam tremura chilotii cand vad ce echipa si-a facut Mediasul :) niciuna dintre ele nefiind sigura pe o calificare mai departe. Dar,cu o depunctare a Mediasului cu 5 puncte,ar avea mari sanse sa mearga ele mai departe. Daca s-au aliat pentru memoriul acesta,sigur se vor alia si in campionat si isi vor da meciuri una alteia,doar ca sa ii scoata pe Medias. Pacat. Jucati pe teren baschet,oamani buni. In tara asta merge numai cu aliante,prietenii,furaciuni si injungheri pe la spate . 
25 September 2018 22:20
gyke Păi
0 
... dacă au jucat la toate turneele atunci nu au nici o problema, iar un eventual memoriu va fi respins... Dar tare mi-e teama ca lucrurile nu stau chiar asa, informat sau dezinformat.  
25 September 2018 22:36
0 
Probabil s-a strecurat vreo eroare. Sunt curios unde! Mediașului abia a început un proiect nou, iar Brăila,Constanța și Voluntari,cu bugete mult mai mari și sponsori, sa se împiedice de un amarat de oraș? Sibiul are din nou doua echipe,și noi ne tărâm prin ligile inferioare??? Eu aștept sa vad duelurile pe parchet dintre cele 4 echipe. Ar fi frumos sa fie televizate și meciurile din grupele B și C. Vor fi meciuri echilibrate și interesante. Hai CSU! Întotdeauna peste U! 
26 September 2018 01:09
0 
Cararidimunte.... Respect, exact asta e.situatia. 
26 September 2018 07:13

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Probleme salariale și la BCM U Pitești? UPDATE
Un jucător acuză că nu și-a primit banii pentru sezonul recent încheiat 
Jason Washburn se întoarce în Japonia, la Yokohama B-Corsairs
Fostul pivot al lui U-BT Cluj-Napoca a oferit și o declarație la semnarea contractului 
Târgu Jiu și Brăila au echipe „noi” afiliate FRB
ACS Târgu Jiu devine „CSM” și „Cuza Sport” devine „Cuza Pirates” 
Reacția oficială a FRB, în cazurile SCM Timișoara și CSM Phoenix CSU Galați
Care sunt deciziile oficiale cu privire la cele două formații 
FRB a discutat despre posibilitatea ca o echipă să joace în același timp cu doi baschetbaliști „naturalizați”. UPDATE
Ce decizie au luat oficialii în cazul unei asemenea situații – surse 
Phoenix Galați aproape de din Liga Națională. CSM Galați va juca în Liga 1 – surse. UPDATE
Decizia a fost luată după ce moldovenii nu au putut plăti datoriile către FRB 
Branko Cuic: „Pentru fiecare copil din Serbia era un vis să ajungă pe mâinile lui Dusko Vujosevic”
Directorul de la U-BT Cluj crede că aducerea veteranului sârb va fi benefică și pentru echipele de juniori ale clubului 
Cristian Achim, „înțepături” la adresa lui U-BT Cluj: „Vă las pe dumneavoastră să trageți concluziile”
Antrenorul Oradiei a vorbit despre jucătorii sosiți la Arena Toni Alexe de pe filiera clujeană 
Mihai Silvășan: „Domnul Vujosevic este unul dintre cei mai mari antrenori europeni”
Fostul tehnician al lui U-BT Cluj-Napoca susține că această alegere este benefică pentru întreg baschetul românesc 
Dusko Vujosevic: „U-BT mi-a dovedit că este un club serios, cu ambiții mari”
Noul antrenor al clujenilor a susținut că a primit informații despre club și de la fostul său elev, Aleksandar Rasic 
0 
De acord cu tine, cel mai probabil asa s-a intamplat, dar mna... asa cum era de asteptat, stirea e eronata. :)))) 
click pt. Articol 20 June 2019 13:42
gyke mda
0 
Sper ca a vrut sa spuna "fac rau echipelor corecte si care isi platesc obligatiile la timp" si "nu e ok sa vad astfel de lucruri care pateaza si reputatia celor corecti si a ligii in ansamblu"
Pe de alta parte eu nu cred ca a fost nici gluma, nici greseala; mai degraba "au uitat" sa plateasca, iar cineva s-a sesizat dupa publicarea articolului sau tweet-ului si l-a sunat pe DB sa stearga mesajul ca va primi banii. 
click pt. Articol 20 June 2019 13:13
0 
E bine ca ati deschis subiectul asta aici. Din pacate, in campionatul nostru s-a marit numarul problemelor de genul. Cred totusi ca situatia de azi nu se poate compara, nici in gluma, cu problemele de la Timisoara, Galati, Iasi, Targoviste. Zi frumoasa! :) 
click pt. Articol 20 June 2019 12:59
0 
Salut,

Faptul că nu se plătesc salarii la timp și sunt jucători cu sute de mii de euro pe care nu o să îi mai vadă niciodată nu „fac rău echipelor”?

Altfel, se poate să fie o glumă între Bailey și Threatt pe care noi am „pescuit-o” de pe twitter și am înțeles-o greșit, dar când te frigi de atâtea ori în ciorbă, sufli și în iaurt.

În concluzie, mult succes Piteștiului sezonul viitor și mă bucur sincer dacă toți băieții sunt plătiți la timp și această știre chiar este un fake news.  
click pt. Articol 20 June 2019 12:44
0 
Din ce stiu eu si aud din culisele celor ce discuta despre fotbal, da, va fi asemanator. PS: Asa cum era de asteptat, stirea asta e eronata. 
click pt. Articol 20 June 2019 12:30
Renan Din ce stii
0 
Echipa de baschet va avea un buget asemănător cu cel din sezonul trecut? 
click pt. Articol 20 June 2019 12:25
mikki zic si eu...
0 
nu cred ca si-ar permite financiar CSM-ul inca 6 straini cam de aceeasi valoare plus cei 2 naturalizati care cred ca au salarii situate in top 3 la echipa. 
click pt. Articol 20 June 2019 11:57
0 
Cred ca nu e adevarat. Probabil Bailey (venit ultimul) mai are de primit ceva. Din ce se aude, nu au fost probleme cu banii si nu vor fi taiati sezonul viitor. Astfel de stiri fac rau echipelor, citesc site-ul acesta de mult timp si nu e ok sa vad astfel de lucruri. 
click pt. Articol 20 June 2019 11:54
studentU parca in
0 
lnbf au schimbat ceva reguli chiar pe parcursul sezonului, deci n-ar fi o premiera. pe de alta parte, ce planuri/tactici isi fac Oradea, Cj sau alte echipe nu trebuie sa fie treaba FRB. Atata timp cat regulile sunt stabilite inaintea inceperii sezonului, mi se pare in regula.
Acum, incercand sa privesti cat de cat obiectiv, cum ti s-ar parea sa joace Oradea cu Richard si Watson ca romani? Ar fi fair fata de celelalte echipe?
Plus, care este diferenta intre 2 si 3? De ce sa nu fie voie cu 3 naturalizati? Bineinteles, intrebare capcana :)
Ca idee, cred ca ar fi ok sa poti avea doi naturalizati in lot sau cati vrei tu, atata timp cat inscrii doar unul pe foaia de joc.  
click pt. Articol 20 June 2019 11:38
highflyer mno. cu antrenorul acesta
0 
o sa batem tot in romania. interesant e ce vom face in europa...