SURSE. Echipele din grupa valorică B a LNBM cer depunctarea celor de la CSM Mediaș


Problema a fost consemnată în Consiliul Director și direcționată către CCTLO, forul decizional

Luni, 24 septembrie 2018, a avut loc la București ședința Consiliului Director al Federației Române de Baschet. La această ședința au participat cei 12 membrii ai Consiliului Director plus alți doi invitați, Adrian Voinescu, președintele Colegiului Central al Arbitrilor și Doru Toma, jurist FRB.

În cadrul ședinței, la punctul 6, au fost consemnat și aprobate următoarele decizii:

„6. Memoriul celor 3 cluburi din LNBM, grupa B, si memoriile justificative ale cluburilor care sunt pasibile de depunctare, pentru neparticiparea in LN de 3x3, au fost directionate catre CCLTO, forul decizional, care trebuie sa se intruneasca de urgenta si sa analizeze memoriile respective.”

Din informațiile nostre, ABC Athletic Constanța a inițiat un memoriu împotriva celor de la CSM Mediaș și cer depunctarea echipei de pe Târnava pentru faptul că nu a îndeplinit toate condițiile de participare în LN de baschet 3x3. Echipa de la Marea Neagră a primit susținere și din partea celorlalte echipe din grupa valorică B a LNBM, Cuza Sport Brăila și CSO Voluntari.

Regulamentul specific al LNBM Masculin 2018/2019 face următoarea referire la participarea în LN 3x3:

„35. Fiecare echipă structură sportivă cu echipă înscrisă în LNBM are obligația:
b) De a participa în „Liga Națională de Baschet 3x3”, sezonul 2018: neparticiparea la minim 4 turnee se sancționează cu depunctare cu 5 puncte în LNBM.”

Și în baschetul feminin există o problemă asemănătoare, unde chiar campioana Sepsi SIC Sfântu Gheorghe nu a participat la suficiente turnee de LN 3x3.

Rămâne de văzut ce va decide CCLTO, for decizional care trebuie să se întrunească de urgeanța pentru soluționa această problemă.



Citește ultimele știri despre CS Municipal Mediaș

Bogdan Isailă / 25 September 2018 / 15:45


Galerie foto


cronicaru Frumos spirit...
0 
Sa va fie rușine, mai ales Constanței și Brăilei... Doua orașe comparabile cu Clujul care se ocupa cu asemenea mizerii... și care se chinuie de ani de zile în ligile inferioare... asta da profesionalism... bine la Brăila mor jucătorii prin oraș, dar voi va luați de Mediaș... mie silă. 
25 September 2018 16:23
gyke Stop
-1 
Ești supărat pe cei de la Constanța că v-au reclamat, dar pe proprii manageri care nu și-au făcut treaba și nu au trimis 3 oameni să joace baschet nu ești supărat...  
25 September 2018 17:22
Cararidemunte Jucati cinstit ! Jucati pe teren,nu in culise!
1 
Gyke,esti dezinformat. CSM Medias a participat la fix 4 turnee de 3x3. Din cate stiu eu,au ramas 3 juniori sub contract la club peste vara si s-au antrenat fara pauza doar pentru participarea la 3x3.
Eu cred ca echipelor din grupa B le cam tremura chilotii cand vad ce echipa si-a facut Mediasul :) niciuna dintre ele nefiind sigura pe o calificare mai departe. Dar,cu o depunctare a Mediasului cu 5 puncte,ar avea mari sanse sa mearga ele mai departe. Daca s-au aliat pentru memoriul acesta,sigur se vor alia si in campionat si isi vor da meciuri una alteia,doar ca sa ii scoata pe Medias. Pacat. Jucati pe teren baschet,oamani buni. In tara asta merge numai cu aliante,prietenii,furaciuni si injungheri pe la spate . 
25 September 2018 22:20
gyke Păi
0 
... dacă au jucat la toate turneele atunci nu au nici o problema, iar un eventual memoriu va fi respins... Dar tare mi-e teama ca lucrurile nu stau chiar asa, informat sau dezinformat.  
25 September 2018 22:36
0 
Probabil s-a strecurat vreo eroare. Sunt curios unde! Mediașului abia a început un proiect nou, iar Brăila,Constanța și Voluntari,cu bugete mult mai mari și sponsori, sa se împiedice de un amarat de oraș? Sibiul are din nou doua echipe,și noi ne tărâm prin ligile inferioare??? Eu aștept sa vad duelurile pe parchet dintre cele 4 echipe. Ar fi frumos sa fie televizate și meciurile din grupele B și C. Vor fi meciuri echilibrate și interesante. Hai CSU! Întotdeauna peste U! 
26 September 2018 01:09
0 
Cararidimunte.... Respect, exact asta e.situatia. 
26 September 2018 07:13

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
Goran Gajovic: „Când eram mic idolul meu era Pedja Stojakovic”
Muntenegreanul a câștigat concursul de 3 puncte, după o finală dramatică cu Dragan Zekovic. Video 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați 
Video. Kevin Hardy, campion la dunk contest: „A fost un sentiment grozav să am familia lângă mine”
Hardy a ajuns la al treilea concurs câștigat în România, după cele din 2016 și 2017 
Goran Gajovic a câștigat concursul de 3 puncte din cadrul LNBM All-Star Game
Jucătorul Craiovei a trecut în finală de Dragan Zekovic. Video 
O nouă sală polivalentă va fi construită la Pitești
Cum va arăta arena de 21 de milioane de euro. Video 
Mircea Cristescu: „All Star Game-ul este singura sărbătoare a baschetului din România”
Printre surprizele pregătite de organizatori se numără un show de slam-dunk al unor americani care au colaborat cu NBA (Video) 
Kevin Hardy și Kris Richard se vor duela și în concursul de slam dunk contest de la LNBM All-Star Game
Porter Troupe va participa la concursul de 3 puncte, alături de patru ex-iugoslavi 
Un scurt istoric al confruntărilor dintre U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Oradea din fazele eliminatorii
Cele două echipe s-au întâlnit de trei ori în playoff, de două ori în finala Cupei și de două ori în Supercupă 
Opiniile Total Baschet. Premiații și dezamăgirile sezonului masculin 2018/2019
Redactorii site-ului nostru au răspuns, pe rând, la șase întrebări referitoare la sezonul regulat recent încheiat 
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:39
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23
0 
Inca un proiect "Praf in ochii alegatorilor" pe care actualul guvern il promite. Probabil spera la ceva votanti in plus cu ocazia campaniei electorale pentru europarlamentare. Guvernul ar trebui termine intai proiectele incepute, spre exemplu noua sala de sport de la Oradea, la care s-a oprit finantarea la nici o luna de zile dupa inceperea lucrarilor. Suntem satui de proiecte, tara asta are nevoie de altceva decat de proiecte, de 30 de ani tot facem proiecte dar nu mai apar realizarile. Nu mai muscati toate momelile astea electorale. 
click pt. Articol 19 April 2019 16:39
0 
Ar fi binevenita la Pitesti. Proiectul e minunat si e pentru Str. Basarabiei, nicidecum langa Sala Sporturilor. 
click pt. Articol 19 April 2019 13:10
0 
Ca sa fim carcotasi, video-ul arata bine, situatia din teren e cu totul alta. Daca va fi construita acolo, spatiul dinte cladirile existente e exact cat un teren de fotbal, nici vorba de parc si copacei. Apoi daca tinem cont ca sala din Cluj a costat ~42 milioane lei .... sa dai dublu pt o capacitate mult mai mica ...  
click pt. Articol 19 April 2019 12:45
Jim Felicitari
0 
Bravo Pitesti. La Sibiu primaria doarme pe bani. 
click pt. Articol 19 April 2019 11:49