Schimbări importante în Liga Națională de Baschet Feminin


Ce s-a propus la ședința președinților de cluburi

Luni, 14 mai, a avut loc la sediul FRB o întâlnire a reprezentanților cluburilor din Liga Națională de Baschet Feminin. Au participat și formațiile care luptă pentru promovare. S-a vorbit despre sistemul de desfășurare a campionatului, s-au propus reguli în ceea ce privește jucătoarele autohtone, numărul maxim de straniere, dar și schimbări în cupă.

Liga Națională va începe în 3 octombrie. Sistemul de disputare va fi asemănător cu cel propus la masculin, cu primele 8 clasate din acest an în prima grupă, iar grupa a doua cu alte 8 echipe. În funcție de numărul formațiilor înscrise se va stabili dacă va fi formată și o a treia grupă.

Practic, Liga Națională se comasează cu Liga 1. În prima fază se va juca tur-retur în grupele inițiale. În funcție de clasament se vor stabili grupele valorice de șase pentru faza a doua. Se vor califica în play-off echipele din grupa 1-6, alături de primele două clasate din grupa 1-8.

Cluburile nu vor mai fi nevoite să înscrie echipa secundă în Liga 1. Această regulă va fi înlocuită cu obligativitatea ca fiecare club să aibă o echipă de juniori. De asemenea, este obligatorie participarea în Liga Națională de 3x3 în această vară. Se vor introduce condiții de validare, la fel ca la băieți, inclusiv în ceea ce privește partea cu datoriile.

O altă schimbare importantă se referă la primele tururi de play-off. Dacă până acum se juca după sistemul 2 din 3 în primele două tururi, se dorește ca din sezonul viitor să se joace după sistemul 3 din 5 în toată faza eliminatorie, cum s-a jucat în acest an doar finala. În acest fel, campionatul se va prelungi până la mijlocul lunii mai. Se va introduce o zi de pauză între jocurile din play-off, nu cum a fost în finala de anul acesta, când s-a jucat în zile consecutive.

De asemenea, se va reveni la Final 4 în Cupa României, după două sezoane în care s-a optat pentru Final 8. Vor fi trei tururi preliminare în competiția eliminatorie.

S-a propus ca în primele două sferturi să fie obligatorie prezența unei românce sub 23 de ani pe teren, alături de o altă româncă fără limită de vârstă. În acest sezon s-a jucat cu o româncă U22 în primul sfert.

Cluburile nu s-au pus de acord în ceea ce privește regula pentru sferturile 3 și 4. S-a vorbit de varianta ca în a doua repriză să se poată folosi patru sau trei straniere. A fost egalitate la voturi, 5-5, astfel că decizia o va lua federația.

În ceea ce privește numărul maxim de straniere, acesta rămâne neschimbat. Echipele vor avea voie să folosească maxim 5 jucătoare de afară. Majoritatea a votat pentru păstrarea limitei de 3 non-europene pentru sezonul viitor.

În 23 mai Biroul Federal al FRB va decide regulile după care se va juca în următoarea ediție a Ligii Naționale de Baschet feminin.

*foto: Sport Pictures flickr



Andreea Vlase / 15 May 2018 / 19:26


Galerie foto


Vander Suporterii nu mai conteaza?
0 
Federația a cam uitat că sportul e mai agreabil și mai spectaculos cu public și suporteri... Cu ziua de pauză între meciurile din play off sunt dezavantajați clar suporterii oaspeților... Poate că așteptăm cam mult de la oamenii responsabili de astfel de decizii... vor un campionat fără public, fani... liga casei... De televizările (inexistente) ce să mai vorbim???  
15 May 2018 22:24
studentU eu zic sa le puna
0 
sa joace doua meciuri pe zi, sa fie suporteru mancator de cips fericit. Vai de noi... 
15 May 2018 23:06

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
CSM Alexandria reușește prima victorie în Liga Națională
Elevele lui Mădălin Piperea au făcut diferența cu reușitele de la distanță cu ACS KSE Târgu Secuiesc 
CSM Alexandria învinge pe ACS KSE Târgu Secuiesc
CSM Alexandria învinge pe ACS KSE Târgu Secuiesc la o diferenţă de 11 puncte 
Brankica Hadzovic: „Îmi place foarte mult echipa din acest sezon. Antrenorul chiar m-a surprins”
Coșghetera celor de la FCC ICIM Arad a vorbit despre evoluția echipei în tur și nivelul din grupa valorică A 
Maikel Lopez este noul antrenor al celor de la CSM Satu Mare, iar Octavian Boian rămâne secund
Clubul era obligat de regulament să aducă un nou antrenor principal 
Ljubomir Kolarevic: „La 0/3 nu a fost un sentiment foarte plăcut, dar după aceea am câștigat 3 meciuri la rând”
Antrenorul de la ACS KSE Târgu Secuiesc este mulțumit cu parcursul echipei până acum și a vorbit și despre lupta pentru promovare  
Ildiko Nagy s-a alăturat campioanei ACS Sepsi SIC după o scurtă perioadă în Franța
„M-am bucurat foarte mult și m-am simțit onorată când am aflat că am o ofertă de la campioană” 
Rectorul Universității Alba Iulia, Daniel Breaz, a ajuns Ministrul Culturii
Breaz este cunoscut fanilor baschetului românesc pentru activitatea depusă la clubul CSU Alba Iulia 
Mădălin Piperea: „Conducerea clubului a luat decizia ca anul acesta să mergem pe junioare. Ajută tinerele noastre să progreseze”
Antrenorul de la CSM Alexandria a vorbit despre motivul pentru care s-a mers pe cel mai tânăr lot din LNBF și despre nivelul campionatului actual 
CSU CSM Oradea reușește o nouă victorie clară cu Agronomia București și în restanța din etapa 1
Cele două echipe au fost la a doua confruntare directă în 5 zile 
CS Universitatea CSM Oradea învinge pe CS Agronomia București
CS Universitatea CSM Oradea învinge pe CS Agronomia București la o diferenţă de 30 puncte 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
BUN VENIT ILDIKÓ !ISTEN HOZOTT!!Iti uram succes la echipa campioana !! 
click pt. Articol 22 November 2018 13:03
0 
Puie MSD! Altceva nu se poate spune! Și-au bătut joc de o echipă ce a fost cu mult peste nivelul județului Teleorman! Acum 2-3 ani, la ultimele confruntări cu Rapid, scorul corect era de +30 puncte pt Alexandria, azi pensionarele lu' Coco fac mișto de niște copile de 16 ani!  
click pt. Articol 12 November 2018 20:44
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Felicitari fetelor !! Sinteti fenomenale ! 
click pt. Articol 12 November 2018 16:24
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
FELICITARI KRISTINA !Bravo fetelor si succes in continuare !! 
click pt. Articol 12 November 2018 16:23
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Felicitari fetelor !! Sinteti cele mai bune si in acest campionat in frunte cu superantrenorul Zoran Mikes ! 
click pt. Articol 10 November 2018 18:44
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Stiim ca acest meci este important pentru voi,dar si pentru fosta ta echipa.Deci va fi o lupta pe care va adjudeca cu siguranta SEPSI SIC cu 15 puncte !! 
click pt. Articol 10 November 2018 18:18
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Ce penibil: in loc sa jucati pe nivelul retributiei,cereti scuze pentru un joc mediocru !!Locul vostru este pe la mijlocul clasamentului.Pacat de cele 3-4 jucatoare care sint valoroase in echipa !  
click pt. Articol 08 November 2018 15:37
0 
Aici ar trebui să se sesizeze Curtea de Conturi, bani publici cheltuiți cu nemiluita pentru niste înfrângeri penibile. Totuși poate fi vorba și de prostie, nu e posibil ca după ce ai dat chix cu un antrenor debutant, care mai fusese totuși secund la Târgoviște intr-o perioadă de gratie, să continui să lași o echipa plină de vedete pe mâna unui copil, pe deasupra și nelicentiat pentru acest nivel. Apoi, varianta de jucătoare U23... Nu era fata de anul trecut o mare sculă însă in comparație cu ce au acum e diferența enorma. De asemenea, Amukamara anul trecut nu a avut mai mult de 3 jocuri în care să marcheze sub 15 puncte iar aici... Vorbim totuși de singura jucătoare care a participat la CM ul de anul acesta, nefiind doar o figuranta acolo.  
click pt. Articol 06 November 2018 15:36
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
U CLUJ DE MULT NU MAI ESTE O ECHIPA DE FANION !!POATE SA IA LECTII DE BASCHET DE LA TOATE CELALALTE ECHIPE DIN CAMPIONAT,MAI CU SEAMA DE LA SEPSI SIC !! SECUIENCELE STAU CU DOUA NIVELE PESTE CLUJENCE !! 
click pt. Articol 05 November 2018 14:34
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
NE PARE RAU CA S-A ACCIDENTAT TAVIC.ESTE O FATA BUNA !! SEPSI SIC ESTE CU O CLASA PESTE SATU MARE,DAR NU ESTE VINA EI !! 
click pt. Articol 05 November 2018 14:30