Schimbări importante în Liga Națională de Baschet Feminin


Ce s-a propus la ședința președinților de cluburi

Luni, 14 mai, a avut loc la sediul FRB o întâlnire a reprezentanților cluburilor din Liga Națională de Baschet Feminin. Au participat și formațiile care luptă pentru promovare. S-a vorbit despre sistemul de desfășurare a campionatului, s-au propus reguli în ceea ce privește jucătoarele autohtone, numărul maxim de straniere, dar și schimbări în cupă.

Liga Națională va începe în 3 octombrie. Sistemul de disputare va fi asemănător cu cel propus la masculin, cu primele 8 clasate din acest an în prima grupă, iar grupa a doua cu alte 8 echipe. În funcție de numărul formațiilor înscrise se va stabili dacă va fi formată și o a treia grupă.

Practic, Liga Națională se comasează cu Liga 1. În prima fază se va juca tur-retur în grupele inițiale. În funcție de clasament se vor stabili grupele valorice de șase pentru faza a doua. Se vor califica în play-off echipele din grupa 1-6, alături de primele două clasate din grupa 1-8.

Cluburile nu vor mai fi nevoite să înscrie echipa secundă în Liga 1. Această regulă va fi înlocuită cu obligativitatea ca fiecare club să aibă o echipă de juniori. De asemenea, este obligatorie participarea în Liga Națională de 3x3 în această vară. Se vor introduce condiții de validare, la fel ca la băieți, inclusiv în ceea ce privește partea cu datoriile.

O altă schimbare importantă se referă la primele tururi de play-off. Dacă până acum se juca după sistemul 2 din 3 în primele două tururi, se dorește ca din sezonul viitor să se joace după sistemul 3 din 5 în toată faza eliminatorie, cum s-a jucat în acest an doar finala. În acest fel, campionatul se va prelungi până la mijlocul lunii mai. Se va introduce o zi de pauză între jocurile din play-off, nu cum a fost în finala de anul acesta, când s-a jucat în zile consecutive.

De asemenea, se va reveni la Final 4 în Cupa României, după două sezoane în care s-a optat pentru Final 8. Vor fi trei tururi preliminare în competiția eliminatorie.

S-a propus ca în primele două sferturi să fie obligatorie prezența unei românce sub 23 de ani pe teren, alături de o altă româncă fără limită de vârstă. În acest sezon s-a jucat cu o româncă U22 în primul sfert.

Cluburile nu s-au pus de acord în ceea ce privește regula pentru sferturile 3 și 4. S-a vorbit de varianta ca în a doua repriză să se poată folosi patru sau trei straniere. A fost egalitate la voturi, 5-5, astfel că decizia o va lua federația.

În ceea ce privește numărul maxim de straniere, acesta rămâne neschimbat. Echipele vor avea voie să folosească maxim 5 jucătoare de afară. Majoritatea a votat pentru păstrarea limitei de 3 non-europene pentru sezonul viitor.

În 23 mai Biroul Federal al FRB va decide regulile după care se va juca în următoarea ediție a Ligii Naționale de Baschet feminin.

*foto: Sport Pictures flickr



Andreea Vlase / 15 May 2018 / 19:26


Galerie foto


Vander Suporterii nu mai conteaza?
0 
Federația a cam uitat că sportul e mai agreabil și mai spectaculos cu public și suporteri... Cu ziua de pauză între meciurile din play off sunt dezavantajați clar suporterii oaspeților... Poate că așteptăm cam mult de la oamenii responsabili de astfel de decizii... vor un campionat fără public, fani... liga casei... De televizările (inexistente) ce să mai vorbim???  
15 May 2018 22:24
studentU eu zic sa le puna
0 
sa joace doua meciuri pe zi, sa fie suporteru mancator de cips fericit. Vai de noi... 
15 May 2018 23:06

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
ACS Sepsi SIC încheie pe locul 3 la Sio Kupa
Alb-verzile s-au impus la două puncte în duelul cu WBC Enisey, cu care vor juca și în EuroCup 
Miljan Medvedj: „Timpul era foarte scurt. Am încercat să omogenizez cât pot de bine echipa”
FCC ICIM Arad a obținut prima victorie în amicale, dar se confruntă cu probleme înaintea primului meci oficial 
CSM Târgoviște a pierdut cele două amicale jucate pe terenul campioanei Bulgariei
Coker și Poole au insistat să joace, deși veneau după deplasări lungi 
ACS Sepsi SIC, la prima înfrângere în partidele de verificare
Alb-verzile au cedat cu NKE Csata și vor întâlni primul adversar din EuroCup în finala mică la Sio Kupa 
FCC ICIM Arad obține prima victorie în amicale, pe propriul teren
Cu o formulă redusă, arădencele s-au impus cu ZKA Novi Sad în ultimul meci de verificare 
ACS Sepsi SIC și-a continuat seria de victorii în amicale, după 91-61 cu VBW CEKK Cegled
Alb-verzile participă la Sio Kupa sâmbătă și duminică și poate întâlni primul adversar din EuroCup 
CSM Satu Mare se impune în meciul de prezentare cu Aluinvent DVTK Miskolc
Pentru sătmărence urmează dubla din cupă cu Rapid București 
Universitatea Cluj câștigă la limită amicalul cu CSM Târgu Mureș
Ultimul meci de la Memorialul Takács Károly a avut multe schimbări de lider 
Miruna Crâsnic: „Mai avem nevoie de cel puțin două jucătoare ca să avem un lot complet”
Olimpia CSU Brașov a mers cu doar 8 jucătoare la turneul amical de la Târgu Mureș și doar 6 au jucat 
Olimpia CSU Brașov se impune în amicalul cu Universitatea Cluj-Napoca
Cele două formații s-au întâlni la Memorialul Takács Károly, de la Târgu Mureș 
laca1968 Made in ro
0 
Regulamentele la frb sunt facute la fel ca legile in aceasta tara. Adica mafiotii sa le poata ocoli. Bravo! Oricum cel mai tare transfer este Tunde Kilin :))) 
click pt. Articol 19 September 2018 07:18
muri92 Multumim....!!
0 
In sfirsit ceva făcut pt.mureșeni de mureșeni...... 
click pt. Articol 17 September 2018 16:12
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Fara politica...aici sintem sportivi si nu politicieni !! 
click pt. Articol 16 September 2018 14:05
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Are dreptate Ancuta.Succes in continuare la noua ta echipa! 
click pt. Articol 15 September 2018 10:32
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Felicitari fetelor !! SUCCES in noul sezon !!  
click pt. Articol 15 September 2018 10:28
sorin dreptate
0 
Cata dreptate are Anca Stoenescu.In loc sa ajuti baschetbalistele romance cu o anumita varsta sa joace mai mult,tu ca forum decizional,ce faci?Anormal,tu le pui piedici sa aibe continuitate,nu? 
click pt. Articol 11 September 2018 17:10
0 
Unde se poate ajunge cu prostia la noi in tara? Daca cei de la guvernare arata fara dezinvoltura că se poate sa prostească o țară întreagă. Și cei de la FRB adoptă aceiași strategie? Îmi doresc o revoluție în sport, și mai presus o echipa cu viziune mai dezvoltată în performanță baschetului feminin sau masculin 
click pt. Articol 09 September 2018 02:20
studentU mda...
0 
cu "ne-a relatat un oficial dezamagit de situatia..." si "ne-a declarat un oficial din "lnbf" n-o sa se schimbe niciodata nimic. plin de fricosi pupincwristi.
FRB si pisha pe cluburi la fel ca badalau pe diaspora. Asadar ce urare putem sa facem decat moue frb! 
click pt. Articol 08 September 2018 22:36
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
DIALOG POTI SA PORTI DOAR CU OAMENI INTELIGENTI !! 
click pt. Articol 05 September 2018 18:56
0 
Superjucătoare! Anul trecut, la o echipă mică, a făcut minuni! Respect!  
click pt. Articol 14 August 2018 02:07