Schimbări importante în Liga Națională de Baschet Feminin


Ce s-a propus la ședința președinților de cluburi

Luni, 14 mai, a avut loc la sediul FRB o întâlnire a reprezentanților cluburilor din Liga Națională de Baschet Feminin. Au participat și formațiile care luptă pentru promovare. S-a vorbit despre sistemul de desfășurare a campionatului, s-au propus reguli în ceea ce privește jucătoarele autohtone, numărul maxim de straniere, dar și schimbări în cupă.

Liga Națională va începe în 3 octombrie. Sistemul de disputare va fi asemănător cu cel propus la masculin, cu primele 8 clasate din acest an în prima grupă, iar grupa a doua cu alte 8 echipe. În funcție de numărul formațiilor înscrise se va stabili dacă va fi formată și o a treia grupă.

Practic, Liga Națională se comasează cu Liga 1. În prima fază se va juca tur-retur în grupele inițiale. În funcție de clasament se vor stabili grupele valorice de șase pentru faza a doua. Se vor califica în play-off echipele din grupa 1-6, alături de primele două clasate din grupa 1-8.

Cluburile nu vor mai fi nevoite să înscrie echipa secundă în Liga 1. Această regulă va fi înlocuită cu obligativitatea ca fiecare club să aibă o echipă de juniori. De asemenea, este obligatorie participarea în Liga Națională de 3x3 în această vară. Se vor introduce condiții de validare, la fel ca la băieți, inclusiv în ceea ce privește partea cu datoriile.

O altă schimbare importantă se referă la primele tururi de play-off. Dacă până acum se juca după sistemul 2 din 3 în primele două tururi, se dorește ca din sezonul viitor să se joace după sistemul 3 din 5 în toată faza eliminatorie, cum s-a jucat în acest an doar finala. În acest fel, campionatul se va prelungi până la mijlocul lunii mai. Se va introduce o zi de pauză între jocurile din play-off, nu cum a fost în finala de anul acesta, când s-a jucat în zile consecutive.

De asemenea, se va reveni la Final 4 în Cupa României, după două sezoane în care s-a optat pentru Final 8. Vor fi trei tururi preliminare în competiția eliminatorie.

S-a propus ca în primele două sferturi să fie obligatorie prezența unei românce sub 23 de ani pe teren, alături de o altă româncă fără limită de vârstă. În acest sezon s-a jucat cu o româncă U22 în primul sfert.

Cluburile nu s-au pus de acord în ceea ce privește regula pentru sferturile 3 și 4. S-a vorbit de varianta ca în a doua repriză să se poată folosi patru sau trei straniere. A fost egalitate la voturi, 5-5, astfel că decizia o va lua federația.

În ceea ce privește numărul maxim de straniere, acesta rămâne neschimbat. Echipele vor avea voie să folosească maxim 5 jucătoare de afară. Majoritatea a votat pentru păstrarea limitei de 3 non-europene pentru sezonul viitor.

În 23 mai Biroul Federal al FRB va decide regulile după care se va juca în următoarea ediție a Ligii Naționale de Baschet feminin.

*foto: Sport Pictures flickr



Andreea Vlase / 15 May 2018 / 19:26


Galerie foto


Vander Suporterii nu mai conteaza?
0 
Federația a cam uitat că sportul e mai agreabil și mai spectaculos cu public și suporteri... Cu ziua de pauză între meciurile din play off sunt dezavantajați clar suporterii oaspeților... Poate că așteptăm cam mult de la oamenii responsabili de astfel de decizii... vor un campionat fără public, fani... liga casei... De televizările (inexistente) ce să mai vorbim???  
15 May 2018 22:24
studentU eu zic sa le puna
0 
sa joace doua meciuri pe zi, sa fie suporteru mancator de cips fericit. Vai de noi... 
15 May 2018 23:06

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
"U" Cluj-Napoca acționează în instanță Federația Română de Baschet și Consiliul Director
Obiectul acțiunii în instanță îl reprezintă garanția de participare în cuantum de 10.000 de euro solicitată clubului 
Revoltă în Liga Națională de Baschet Feminin!
Cluburile nu sunt de acord cu mai multe decizii ale FRB 
Adrienne Webb părăsește Liga Națională după trei sezoane și jumătate, la 4 echipe diferite
Americanca va fi din nou coechipieră cu Tyaunna Marshall, în Italia 
Zona Transferurilor 2018 - Liga Națională de Baschet Feminin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și-a anunțat lotul pentru sezonul viitor (Video)
Campioana României a făcut multe schimbări față de stagiunea precedentă 
Tyaunna Marshall va juca în Italia după trei sezoane și jumătate la ACS Sepsi SIC
Americanca a postat un mesaj de mulțumire pentru antrenorul Zoran Mikes  
Ancuța Stoenescu și Tunde Kilin lasă campioana pentru CSM Târgoviște
La formația dâmbovițeană vor continua Toma, Chivu și Tănase 
SCM Timișoara a confirmat desființarea echipei de baschet feminin
Ilie Trițoiu: „Totul se întâmplă din cauza problemelor financiare. Totul se restrânge în acest sezon la nivel de SCM” 
Timișoara poate rămâne cu o singură prim-divizionară de baschet
Echipa feminină de la SCM Timișoara riscă să dispară dacă nu va fi o rectificare de buget importantă 
Olena Samburska lasă Liga Națională pentru locul 11 din Polonia
Ucraineanca a evoluat la Universitatea Cluj în ultimul sezon 
ovidiu parau 2 observatii
0 
- Oare de ce nu se modereaza postarile? Dialogul de mai sus nu prea are ce cauta aici. Limbaj suburban, jigniri,etichetari, sunt departe de ce ar trebui sa fie o discutie, chiar si polemica.
- Domnule Chirita, v-am oferit posibilitatea de a va informa direct, fara intermediari, despre noi si m-am oferit sa fac acest lucru. Oferta e inca valabila. 
click pt. Articol 20 July 2018 12:57
0 
Fuiii. Pune mana pe sapa si lucreaza. Vezi ca ti am trimis pate cu fainosag sa nu mori de foame 
click pt. Articol 19 July 2018 20:18
0 
Tot bozgor esti!  
click pt. Articol 19 July 2018 20:06
0 
Hai la piepeni, piepeni avem, piepeni. Astabstrigai cand ai fost in secuime. Si vai de capul nostru ce putoare era in jurul tau! 
click pt. Articol 19 July 2018 19:35
0 
Te-am mai întrebat dacă poți s-o sugi fără s-o uzi! Da' poți s-o inmoi fără s-o indoi? Tot bozgor ești!  
click pt. Articol 19 July 2018 19:19
0 
De la ajutorul social ai gura asa mare? Vezi ca vin pompieriibsa ti salveze chirpiciul! 
click pt. Articol 19 July 2018 19:16
0 
Ciuș că mi-o făcuși... Halitor de cai!  
click pt. Articol 19 July 2018 19:11
0 
Jucatoarele voastre se roaga sa i luam aici in civilizatie, pepenar paduchios ce esti. Pentru bozgorelile tale ce pumni ti as da pe capul ala raios de nespalat. Daca nu veneai in secuime nu stiai ce i aia wc 
click pt. Articol 19 July 2018 19:02
0 
D-le Părău, puteți întreba pe Boț dacă la baby-baschet mi-a transmis amenințări printr-o cunostință comună? Nu dau numele persoanei respective, e om de baschet. Apoi, dacă managementul NBS era așa performant probabil că se lăuda cu vreun titlu în ultimii ani. Părerea mea!  
click pt. Articol 19 July 2018 17:11
0 
Bozgore, văd că tot luați jucătoare ce au trecut pe la Alexandria, ciocu' mic!  
click pt. Articol 19 July 2018 17:09