Scottie Wilbekin ar putea fi naturalizat de România pentru EuroBasket 2017


Americanul evoluează în Turcia la Darussafaka Dogus

Federația Română de Baschet se reorientează în privința jucătorului naturalizat pentru EuroBasket 2017. Scottie Wilbekin, jucător la Darussafaka Dogus, se află pe lista forului din țara noastră și ar putea primi pașaport românesc, după cum anunță libertatea.ro.

Scottie Wilbekin s-a născut pe 5 aprilie 1993 în Gainesville, Florida, Statele Unite ale Americii. El măsoară 1.88 metri și evoluează pe poziția 1.

Wilbekin 4 ani în NCAA la universitatea Florida. În 2014 el nu a fost draftat de nicio echipă din NBA. Primul contact cu baschetul profesionist l-a avut în Australia, acolo unde a jucat pentru Cairns Taipans. În 2015 a ajuns în Europa la AEK Atena, iar numai după jumătate de sezon a trecut la Darussafaka Dogus, acolo unde evoluează și în prezent.

În acest sezon, Scottie Wilbekin a bifat 23 de prezențe în Euroligă. El are medii statistice de 10.4 puncte, 3.1 pase decisive, 1.5 recuperări și 1.6 intercepții. Americanul are procentaje de 52% la 2 puncte, 37% la 3 puncte și 85% la linia de libere.

România i-a testat în vara precedentă pe Malcolm Armstead și Giordan Watson, ca variante pentru poziția 1. Regulamentul FIBA permite utilizare unui singur jucător naturalizat la nivelul echipelor naționale.



Bogdan Isailă / 19 martie 2017 / 14:45


Galerie foto


un moldovean Naturalizare
1 
Pana la urma aceste naturalizari vor servi echipei nationale sau asiguram pasapoarte UE unor americani ? Sa intelegem ca primele 2 variante nu au corespuns si atunci incercam inca una ? Oricum Wilbekin este mult peste cei 2 testati. 
20 martie 2017 12:25
Shakall crestere
0 
vor sa asistam la o crestere demografica prin: rugby, handbal, baschet si cate sporturi mai sunt in care avem naturalizari 
20 martie 2017 16:27

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
CE U20M - România cucerește titlul continental Divizia B
Reprezentativa tricoloră a încheiat fără înfrângere turneul de la Oradea 
România a pierdut cel de-al doilea amical cu Tunisia
Cele două reprezentative masculine de seniori și-au împărțit victoriile în partidele amicale de la Cluj-Napoca 
U18 F. Victorii pentru România în confruntările cu Israel și Grecia
Elevele lui Cătălin Tănase continuă să impresioneze și în turneul amical de la Târgoviște 
CE U20M: România, cu trofeul pe masă la Oradea
Băieții lui Tudor Costescu joacă astăzi finala cu Croația 
Grecia vs. Israel în finala Campionatului European U20 Masculin Divizia A
Țara gazdă a turneului final se va lupta azi cu Israel pentru aurul continental 
Naționala de baschet feminin a României, debut cu dreptul la Jocurile Francofoniei
Fetele noastre au trecut de naționala Camerunului 
CE U20M - România învinge Rusia și se califică în finală
În ultimul act reprezentativa noastră va da piept cu Croația sau Marea Britanie 
CE U20M: România-Rusia, în semifinalele de la Oradea
Tricolorii mici au trecut de Portugalia în sferturi 
Victorie în primul amical cu Tunisia
Naționala de seniori se află la Cluj-Napoca, acolo unde se va duela din nou cu tunisienii, duminică 
CE U20M: România s-a calificat în semifinalele de la Oradea
Tricolorii mici au trecut de Portugalia 
0 
Bravo baieti ! 
click pt. Articol 23 iulie 2017 23:55
Oldtimer Si poate
0 
pe langa "aia micii, U20, cu divizia aia B, castigata, a lor" care vin la lot, mai propune cineva sa-l trimita si pe dl. Costescu, macar in locul d- lui Burlacu daca Tenter e "legat" . U20M au fost minunati, staff & team deopotriva. Ne-am bucurat de baschet din plin vara asta, la Oradea... Baietii nostrii, chapeau... 
click pt. Articol 23 iulie 2017 22:46
canguru Lasa-ne
0 
pa pa pa 
click pt. Articol 23 iulie 2017 17:37
Vandana Mioritic
0 
Toate calificarile din ultimii ani (secolul asta), atat la feminin cat si aceasta la masculin, au fost realizate cand Romania era gazda. Asteptam si calificari aduse de pe alte meleaguri, daca tot este sa fim obiectivi...  
click pt. Articol 23 iulie 2017 17:22
Vandana Mioritic
0 
Toate calificarile din ultimii ani (secolul asta), atat la feminin cat si aceasta la masculin, au fost realizate cand Romania era gazda. Asteptam si calificari aduse de pe alte meleaguri, daca tot este sa fim obiectivi... 
click pt. Articol 23 iulie 2017 17:21
0 
Un meci deosebit, meciul generatiei lor, meciul care va deveni de referinta si despre care vom vorbi mereu ....O mobilizare excelenta a baietilor, un joc de echipa extraordinar. Singua mea dezamagire a fost in continuare Tudi, care nu s a regasit in acest turneu si care a prins totusi minute multe in detrimentul altora care au stat pe banca. Iliescu in teren ....merita macar incercat. Parerea mea! 
click pt. Articol 23 iulie 2017 08:20
0 
In meciurile trecute cand arunca putin si pasa mult si nu se prea implica ziceați ca e apatic. Mie mi se pare ca tocmai încercând sa arunce vrea sa dea încredere echipei, poate ca a avut o zi mai proasta la aruncari. Sa nu uitam ca ieri in meciul cu Portugalia a dat un cos de 3 intr-un moment decisiv si astăzi un and-one intr-un moment cand conduceam la un punct. Haideti sa nu fim rai si sa sustinem jucătorii si daca joaca la alte echipe decât cea favorita. Pana la urma a fost un team effort. 
click pt. Articol 23 iulie 2017 00:51
DonDiablo DonDiablo
0 
Perfect de acord ce ai spus.Kuti dupa mine a încercat să fie un Dykes.Exact la fel arata din tribuna.Parere personala 
click pt. Articol 22 iulie 2017 23:48
un moldovean Felicitari !
0 
O victorie mare, o victorie superba, intr-un meci in care baietii nostri au condus 42 min din 45. De altfel rusii au egalat norocos la 72 cu o aruncare de 3 pct, cu panoul, executata la disperare pe finalul de atac.
Baietii nostri au jucat extraordinar in aparare , in afara de sfertul 2, au luptat extraordinar la recuperare, avand 17 rec. in plus. Extraordinar este faptul ca am reusit 15 rec. ofensive ceea ce in fata unei echipe ca Rusia nu este simplu.
Cate a fost din nou extraordinar : pragmatic, eficient sub ambele panouri , a dat lectii de joc defensiv.
Foarte buni Nicolescu si Popa precum si preferatul meu Radu Varna care a reusit niste patrunderi fabuloase.
In continuare dezamagit de jocul ofensiv a lui Kuti. A abuzat de aruncarile de la distanta desi nu-i intra nimic . Nu mi s-a parut liderul pe care il asteaptam, dimpotriva, a incercat prea multe si a reusit putine.
Inca o data felicitari baietilor si staff-ului tehnic pentru aceasta performanta pe care o asteptam de vreo 10 ani 
click pt. Articol 22 iulie 2017 23:41
studentU am vazut
0 
si eu sf 3 si 4. Aratam rau de tot. Pase in out, atacuri finalizate cu aruncari la disperare si 3uri primite usor in aparare. Si asta cu Tunisia. Pronosticul meu realist este 0 victorii si cel optimist este o victorie cu Ungaria. Nu cunosc loturile contracandidatelor dar vazandu l pe al nostru mi e destul de clar ca nu aveam ce cauta la un European daca nu eram invitati in calit de gazde. Astept cu nerabdare meciurile din septembrie, sper si cred ca va fi, in general, un show frumos. 
click pt. Articol 22 iulie 2017 22:58