Scottie Wilbekin ar putea fi naturalizat de România pentru EuroBasket 2017


Americanul evoluează în Turcia la Darussafaka Dogus

Federația Română de Baschet se reorientează în privința jucătorului naturalizat pentru EuroBasket 2017. Scottie Wilbekin, jucător la Darussafaka Dogus, se află pe lista forului din țara noastră și ar putea primi pașaport românesc, după cum anunță libertatea.ro.

Scottie Wilbekin s-a născut pe 5 aprilie 1993 în Gainesville, Florida, Statele Unite ale Americii. El măsoară 1.88 metri și evoluează pe poziția 1.

Wilbekin 4 ani în NCAA la universitatea Florida. În 2014 el nu a fost draftat de nicio echipă din NBA. Primul contact cu baschetul profesionist l-a avut în Australia, acolo unde a jucat pentru Cairns Taipans. În 2015 a ajuns în Europa la AEK Atena, iar numai după jumătate de sezon a trecut la Darussafaka Dogus, acolo unde evoluează și în prezent.

În acest sezon, Scottie Wilbekin a bifat 23 de prezențe în Euroligă. El are medii statistice de 10.4 puncte, 3.1 pase decisive, 1.5 recuperări și 1.6 intercepții. Americanul are procentaje de 52% la 2 puncte, 37% la 3 puncte și 85% la linia de libere.

România i-a testat în vara precedentă pe Malcolm Armstead și Giordan Watson, ca variante pentru poziția 1. Regulamentul FIBA permite utilizare unui singur jucător naturalizat la nivelul echipelor naționale.



Bogdan Isailă / 19 March 2017 / 14:45


Galerie foto


un moldovean Naturalizare
1 
Pana la urma aceste naturalizari vor servi echipei nationale sau asiguram pasapoarte UE unor americani ? Sa intelegem ca primele 2 variante nu au corespuns si atunci incercam inca una ? Oricum Wilbekin este mult peste cei 2 testati. 
20 March 2017 12:25
Shakall crestere
0 
vor sa asistam la o crestere demografica prin: rugby, handbal, baschet si cate sporturi mai sunt in care avem naturalizari 
20 March 2017 16:27

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Schimbări importante făcute de Zare Markovski în echipa națională
Patru jucători de la EuroBasket lipsesc din lotul României 
Naționala României s-a reunit la Cluj-Napoca și începe azi pregătirile pentru primele meciuri din preliminariile FIBA World Cup
Tricolorii vor da piept la finele săptămânii cu reprezentativele similare ale Italiei și Olandei 
Hristu Şapera: „Sunt două dueluri foarte puternice, dar trebuie să avem atitudinea corectă”
Noul antrenor secund al naţionalei a vorbit despre duelurile cu Italia şi Olanda 
Bulgaria a anunțat lotul lărgit pentru preliminariile FIBA World Cup
Pavel Marinov, Bozhidar Avramov și Hristo Nikolov, printre cei 24 de baschetbaliști convocați 
Au fost puse în vânzare biletele la meciul România-Olanda
„Vulturii” încep campania de calificare la Fiba World Cup 2019 în Italia 
România, zdrobită de Franța
Gazdele au avut mai multe recuperări ofensive decât totalul de recuperări al tricolorelor 
Un fundaș în plus pentru România la meciul cu Franța
Este singura înlocuire făcută în lotul de 12, față de meciul pierdut cu Slovenia 
Dragan Petricevic: „De la Franța mă aștept la corpuri atletice și știință a baschetului foarte mare”
România întâlnește Franța în a doua rundă a calificărilor pentru Women's EuroBasket 2019 
„Acvilele” au o deplasare dificilă în Franța, cu vicecampioana europeană de la ultimele trei ediții
Tricolorele conduceau după primele trei sferturi la ultima întâlnire directă, acum doi ani la Timișoara 
ANALIZĂ. Ce nu a mers în jocul „Acvilelor” cu Slovenia?
O jucătoare slovenă de 22 de ani a făcut diferența 
ARK olah
0 
* NU a jucat deloc in ultimele 4 meciuri 
click pt. Articol 21 November 2017 17:41
gyke Franța
0 
Văzând meciul ăsta mi-am adus aminte de când făcea fiu-meu baschet în Franța pe la 7-8 ani și jucau cu echipe mai slabe, le cerea antrenorul să se apere doar în jumătatea lor de teren, ca să reușească și adversarii lor sa treacă linia de centru. Era bine dacă azi le zicea și antrenoarea lor același lucru...  
click pt. Articol 15 November 2017 23:38
0 
Ai perfecta dreptate. Parlamentarii ne fura ca in codru, putinii bani ramasi sunt distribuiti asistatilor sociali, care stau bine mersi pe la carciuma. De unde bani pt sport? 
click pt. Articol 12 November 2017 17:06
TDM Realitatea
0 
Hai sa fim si realisti. Valoarea.campionatului romanesc este 0. Echipe tot mai putine, la limita existentei, salarii foarte mici si restante luni de zile, 7 straine submediocre in fiecare echipa, sali dezolante si friguroase. Trebuie sa avem vreo pretentie? NU. Suntem in grupa cu Franta, Slovenia si Finlanda, unele din cele mai civilizate tari din Europa care ofera conditii de top pentru performanta. Hai sa fim realisti si sa admitem ca suntem in alta liga. 
click pt. Articol 12 November 2017 14:24
MS vikingu
0 
vezi ca sfantu gheorghe miercurea ciuc sunt din 2 judete diferite. Ciucul nu are echipa de baschet fete.ai lipsit de la geogra? 
click pt. Articol 12 November 2017 13:09
3punkte S-a organizat prost de FRB
0 
Acest meci mai bine se juca la Bucuresti: Aeroport este. Sala era plinã in mod sigur pentru o salã de 500 locuri. Oradea are o jucatoare in lotul fetelor?! In acelas zi a jucat echipa baietilor ,plus ca pretul biletelor e mai mult cu 50% fatã de anul trecut. Nici la meciurile cand joacã baietii nu e plinã sala... 
click pt. Articol 12 November 2017 12:02
0 
Vad ca voua va plac realizarile lui Petricevici. Eu m-am referit strict la baschet. Restul e treaba lui. 
click pt. Articol 12 November 2017 08:21
trancer Dragan
0 
Tu ai pe el aceeași ura pe care o am eu pe cei ca tine ... n-are legătură cu sportul! Oricum el a demonstrat cu ocazia episodului de trista amintire pt tine ca este mai roman decat mine, decât TDM (scuze, dar te-am văzut pe aici) și decât oricine de pe aici. De tine nu zic ca tu nu ești ... 
click pt. Articol 12 November 2017 08:12
0 
Mama cata ura ai pe antrenor. Doar pentru ca a notificat ca se incalca regulamentul la Miercurea Ciuc. Dar parca vad ca în 2-3 ani o sa vina ca antrenor la Sepsi și o sa trebuiasca sa-l aplauzi. :) 
click pt. Articol 11 November 2017 23:47
0 
Nu vad legatura cu suporterii. Indicatiile au fost date de mult stimatul antrenor