Scottie Wilbekin ar putea fi naturalizat de România pentru EuroBasket 2017


Americanul evoluează în Turcia la Darussafaka Dogus

Federația Română de Baschet se reorientează în privința jucătorului naturalizat pentru EuroBasket 2017. Scottie Wilbekin, jucător la Darussafaka Dogus, se află pe lista forului din țara noastră și ar putea primi pașaport românesc, după cum anunță libertatea.ro.

Scottie Wilbekin s-a născut pe 5 aprilie 1993 în Gainesville, Florida, Statele Unite ale Americii. El măsoară 1.88 metri și evoluează pe poziția 1.

Wilbekin 4 ani în NCAA la universitatea Florida. În 2014 el nu a fost draftat de nicio echipă din NBA. Primul contact cu baschetul profesionist l-a avut în Australia, acolo unde a jucat pentru Cairns Taipans. În 2015 a ajuns în Europa la AEK Atena, iar numai după jumătate de sezon a trecut la Darussafaka Dogus, acolo unde evoluează și în prezent.

În acest sezon, Scottie Wilbekin a bifat 23 de prezențe în Euroligă. El are medii statistice de 10.4 puncte, 3.1 pase decisive, 1.5 recuperări și 1.6 intercepții. Americanul are procentaje de 52% la 2 puncte, 37% la 3 puncte și 85% la linia de libere.

România i-a testat în vara precedentă pe Malcolm Armstead și Giordan Watson, ca variante pentru poziția 1. Regulamentul FIBA permite utilizare unui singur jucător naturalizat la nivelul echipelor naționale.



Bogdan Isailă / 19 March 2017 / 14:45


Galerie foto


un moldovean Naturalizare
1 
Pana la urma aceste naturalizari vor servi echipei nationale sau asiguram pasapoarte UE unor americani ? Sa intelegem ca primele 2 variante nu au corespuns si atunci incercam inca una ? Oricum Wilbekin este mult peste cei 2 testati. 
20 March 2017 12:25
Shakall crestere
0 
vor sa asistam la o crestere demografica prin: rugby, handbal, baschet si cate sporturi mai sunt in care avem naturalizari 
20 March 2017 16:27

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Naționala feminină U20, prima care va juca la europenele juvenile în această vară, la Oradea
Reprezentativele de juniori și-au aflat adversarele de la competițiile continentale 
Grupă de foc pentru România la Euro U20 masculin 2018
Cu cine vor juca „Vulturii” în prima divizie valorică 
Dragan Petricevic: „Am considerat că e bine să ne bazăm la echipa națională doar pe jucătoare complet apte pentru jocuri la cel mai înalt nivel”
Pop și Stoiedin absentează de la următoarea acțiune din cauza unor accidentări mai vechi 
14 „Acvile” convocate pentru dubla cu Finlanda și Slovenia din februarie
Apare un singur nume nou față de fereastra precedentă de calificări 
RETROSPECTIVĂ 2017. Un an mai puțin reușit pentru „Acvile”
România a debutat cu stângul în calificările pentru europene și a fost pe 6 la Jocurile Francofoniei 
RETROSPECTIVĂ 2017: Un an bun pentru naționala României
De la participarea la EuroBasket la prima victorie după trei ani 
Fiba.com: „Darwiche și Nicolescu au prins aripi”
Editorial pe FIBA dedicat celor doi tineri români 
Serbia a câștigat Balkanic Next Star Cup la masculin și la feminin
România a încheiat pe doi ambele întreceri U15 de la Arena de Baschet 
Încă un tehnician străin a rămas fără viză pentru România
Un antrenor federal încearcă să facă rost de documente să rămână în țară 
Zare Markovski, demis de Trabzonspor Basketball
Eșecul în fața echipei lui Vlad Moldoveanu i-a fost fatal selecţionerului României 
Thomasjer France - A Dream Home
0 
Living in France is one thing desired by many individuals. If you want to live in France then you have to get French property. You can read the advertisement section of the newspapers which has the section of houses for sale in France. After making a suitable choice, you should research about the properties for sale in France. French property is now a days very much wanted also.

If you want to live in France and spend your life there you should select a proper house. French property is not cheap and you need to make a major investment. You must also know about the properties for sale in France at various locations. The houses for sale in France come in different prices depending on the location 
click pt. Articol 21 January 2018 14:30
0 
Joaca ft bine la Sepsi.Are conditie fizica de invidiat. 
click pt. Articol 06 January 2018 14:09
0 
Mda, întinerire făcută cu Ancuța Stoenescu, doar ce a împlinit 38 de ani. Tot respectul pentru cariera ei da' la națională ce viitor mai are? În fine, nu e vina ei că e selecționată!  
click pt. Articol 06 January 2018 13:54
0 
``angajatorii lor nu sunt niste imbecili analfabeti ca in baschetul romanesc unde profesionalismul este pe ultimul loc``....aici iti dau dreptate :D 
click pt. Articol 19 December 2017 18:36
gratian cormos inca un aspect
0 
la cluj, dupa cum spuneam lucreaza si oameni din nicaragua, china, india etc. - ei de ce nu zboara disperati dupa 3 luni ca HADAR???? sau POpov??? pentru ca angajatorii lor nu sunt niste imbecili analfabeti ca in baschetul romanesc unde profesionalismul este pe ultimul loc! 
click pt. Articol 19 December 2017 15:10
0 
daca lucrurile sunt facute corect, eficient si legal, nu ai cum sa ai probleme cu reinnoirea vizei, care este o formalitate!!! 
click pt. Articol 19 December 2017 15:08
gratian cormos am muncit in afara EU si nu am avut probleme
0 
am muncit in afara EU si nu am avut probleme - in Egipt, am avut contract de munca si nu am auzit vreodata cuvantul viza (evident ca am primit-o la aeroport in prima zi, dar ma refer la reinnoirea ei) - angajatorii mei si ai altor 10000000 de straini care munceau in Egipt au facut demersurile absolut usoare. LA fel mi s-a intamplat si in Peru, si eu sunt insignifiant pe langa personaje ca Hadar. ce fac cei 15 domni la costum de pe la cluburile de baschet??? freaca menta pe bani grei fara sa aiba habar de chetiile vitale? penibil 
click pt. Articol 19 December 2017 15:07
0 
Totul ține de modul cum pregătești dosarul, de la contractul de muncă până la contractul de închiriere a locuinței sportivului/antrenorului! Dacă acestea sunt bine făcute nu există probleme!  
click pt. Articol 19 December 2017 10:49
Mordred incorect
0 
Situatia e total diferita cand esti dintr-o tara din UE cum ar fi Pascual din Spania muncind in Grecia, daca tot l-ai amintit, si total diferita cand esti dinafara(Israel, Sarbia etc.)daca nu esti din UE ai nevoie de viza de sedere sau de munca altfel nu poti fi angajat legal.daca ti-a expirat si muncesti esti pe negru, te prinde iti da interdictie de cativa ani si nu mai intri in UE deloc.acum daca muncesti la subsol intr-o croitorie sansele sunt mici sa te prinda dar ca antrenor la un club sansele cresc :)) 
click pt. Articol 19 December 2017 09:17
gratian cormos stupid ca baschetul romanesc!
0 
in cluj sunt mii de angajati din alte tari la mari corporatii, multinationale si nu am auzit de nimeni sa trebuiasca sa paraseasca pe fuga jobul ca i-a expirat viza. sunt oameni care nu au mai fost in tara lor natala de 10 ani, le-au expirat documentele din tara de origine, insa daca esti angajat in ROMANIA cu carte de munca, nu te mai poate deporta nimeni. cazurile celor 3 - HAdar, MItrovic si Popov demonstreaza clar haosul institutional din baschetul romanesc - lipsa de coerenta si aranjamentele care se fac pentru a evita contracte seriose garantate de lege! PE Xavi PAscual cand il expulzeaza grecii acasa ca i-a expirat viza??? Are contract la Panathinaikos si nu are cum sa mai aiba probleme cu viza...  
click pt. Articol 18 December 2017 22:31