Scottie Wilbekin ar putea fi naturalizat de România pentru EuroBasket 2017


Americanul evoluează în Turcia la Darussafaka Dogus

Federația Română de Baschet se reorientează în privința jucătorului naturalizat pentru EuroBasket 2017. Scottie Wilbekin, jucător la Darussafaka Dogus, se află pe lista forului din țara noastră și ar putea primi pașaport românesc, după cum anunță libertatea.ro.

Scottie Wilbekin s-a născut pe 5 aprilie 1993 în Gainesville, Florida, Statele Unite ale Americii. El măsoară 1.88 metri și evoluează pe poziția 1.

Wilbekin 4 ani în NCAA la universitatea Florida. În 2014 el nu a fost draftat de nicio echipă din NBA. Primul contact cu baschetul profesionist l-a avut în Australia, acolo unde a jucat pentru Cairns Taipans. În 2015 a ajuns în Europa la AEK Atena, iar numai după jumătate de sezon a trecut la Darussafaka Dogus, acolo unde evoluează și în prezent.

În acest sezon, Scottie Wilbekin a bifat 23 de prezențe în Euroligă. El are medii statistice de 10.4 puncte, 3.1 pase decisive, 1.5 recuperări și 1.6 intercepții. Americanul are procentaje de 52% la 2 puncte, 37% la 3 puncte și 85% la linia de libere.

România i-a testat în vara precedentă pe Malcolm Armstead și Giordan Watson, ca variante pentru poziția 1. Regulamentul FIBA permite utilizare unui singur jucător naturalizat la nivelul echipelor naționale.



Bogdan Isailă / 19 martie 2017 / 14:45


Galerie foto


un moldovean Naturalizare
1 
Pana la urma aceste naturalizari vor servi echipei nationale sau asiguram pasapoarte UE unor americani ? Sa intelegem ca primele 2 variante nu au corespuns si atunci incercam inca una ? Oricum Wilbekin este mult peste cei 2 testati. 
20 martie 2017 12:25
Shakall crestere
0 
vor sa asistam la o crestere demografica prin: rugby, handbal, baschet si cate sporturi mai sunt in care avem naturalizari 
20 martie 2017 16:27

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Naționala feminină U18 se pregătește la Cheile Grădiștei în vederea Europenelor din august
Sportivele antrenate de Cătălin Tănase vor disputa de asemenea mai multe partide amicale 
Singura echipă națională de juniori care va reprezenta România în primul eșalon baschetbalistic european a început pregătirile la Alexandria
Echipa feminină U16 a României va participa la Campionatul European din Franța în perioada 4-12 august  
EuroBasket Women 2017 - Două partide din sferturile de finală, transmise astăzi de TVR HD
La finalul zilei vom cunoaște echipele calificate în „careul de ași” al Campionatului European de baschet feminin 
O victorie și o înfrângere pentru tricolorii U20 în compania Ungariei
Cele două reprezentative au disputat două partide de pregătire la Szekesfehervar 
TVR va transmite EuroBasket 2017
Toate partidele din grupa de la Cluj-Napoca vor fi în direct la Televiziunea Română 
EuroBasket Women 2017 - Se cunosc echipele calificate în fazele superioare
TVR HD va transmite astăzi două partide din optimile de finală 
Naționala U20 feminin cedează și în meciul secund cu Ucraina
Partida a avut loc în Sala Sporturilor Szabo Kati din Sf. Gheorghe 
Naționala României U20 feminin cedează în primul meci cu Ucraina
Ecaterina Armanu s-a accidentat în sfertul trei al confruntării 
Dragan Petricevic va conduce naționala feminină la Jocurile Francofoniei 2017
Tehnicianul va fi ajutat de fostul secund de la U Cluj, Miljan Medvedj 
Naționala României U20 masculin dispută două jocuri amicale în Ungaria
Elevii lui Tudor Costescu vor întâlni Iran și Ungaria 
martax Un neica nimeni
0 
Intr-adevăr Burlacu a fost un jucător mediocru. Adevărul că am avut performanțe extraordinare cu naționala în ultimii 20 de ani. Plus că ăia de la Asesoft au fost niște idioți că i-au o căruță de bani. Aveau nevoie de Burlacu doar să înjure și să facă scandal peste tot, că baschet ioc. Nici nu-mi explic cum un anti-talent ca el a jucat până la 40 de ani. Ne păcălit pe toți, ha? 
click pt. Articol 17 iunie 2017 00:57
stefan25 Multumim
0 
MULTUMIM BURLACU PENTRU CE AI FACUT PENTRU BASCHETUL CRAIOVEAN. 
click pt. Articol 16 iunie 2017 18:11
csu4ever Gunoier
0 
Simplu un jeg! De unde pana unde mare jucator? Voi 2-3 care il preamariti sunteti normali????Chior in tara orbilor. A avut vreo performanta cu nationala? Noi nu existam ca nationala in baschetul european.Si asta de vreo 20 de ani. Asta in afara de campionatele furate cu asehotii e bun doar la spart masini. Mai tii minte Burlacule unde te-a prins al 16-lea an din viata? Pe unde erai atunci, ca la scoala, pe terenul de baschet sau acasa nu erai. Si pentru ce erai acolo ratatule? Ia fa public daca tot e sa arati ca ai 1% caracter 
click pt. Articol 16 iunie 2017 17:32
DonDiablo DonDiablo
0 
La ce să ajute naționala?Pe cine ai tu aștepări să batem?Sau te aștepți să batem de ex Croatia în campania de calificare pentru mondiale? 
click pt. Articol 16 iunie 2017 11:42
0 
Hai sa nu exageram si nici sa nu dramatizam, a fost un jucator bun, chiar foarte bun dar a fost o mizerie de om! Din pacate nationala are parte de ce-i mai rau, un pictor neinteles, Tenter si un huligan fara experienta, Burlacu! Oare ce speram cu ocazia asta? Sa terminam toate sferturile cu macar un punct marcat? Asta este un motiv in plus sa nu vreau sa vad meciurile nationalei! Sper doar sa nu avem jucatori accidentati din cauza acestei parodii numita banca tehnica(probabil tehnicul ala vine d ela fault tehnic)! 
click pt. Articol 16 iunie 2017 11:02
popsiis Nu va inteleg
0 
Toti se dau tari in gura dar nu au curajul sa ii spuna in fata. Omul asta e cel mai bun power forward romând din ultimul deceniu 
click pt. Articol 16 iunie 2017 10:25
trancer Incredibil!!!
0 
Cel mai bun contraexemplu de sportiv, omul care aproape la fiecare meci la Cluj și Sibiu era scos din sala in timpul meciului după fapte atribuibile mai degraba unui borfas, ei bine omul ăsta a devenit antrenor secund la națională ... incredibil, federația mă scârbește pe zi ce trece! 
click pt. Articol 16 iunie 2017 09:41
martax Un suporter
0 
Daca nici Burlacu nu poate ajuta nationala ca secund, inseamna ca ne-am dat dracu. Eu inteleg ca toti sunteți supărați ca va dat de a atatea ori cu terenul in cap, dar cand e vorba de baschet cu siguranta are multe de oferit. Dupa comportamentul sau din era Asesoft din afara terenului intr-adevar merita sa fie hulit. Sa nu uitam totusi ca a fost cel mai reprezentativ jucator roman in ultimii 15 ani. 
click pt. Articol 16 iunie 2017 09:04
DonDiablo DonDiablo
0 
Lu Sjiarto ceva funcție nu ați găsit?:))Totusi Burlacu adus să faca ce?Sa zica hai baieții batem și noi pe careva?Apoi noi vai de steaua noastră. 
click pt. Articol 16 iunie 2017 08:22
0 
burlacu esti o mizerie. 
click pt. Articol 16 iunie 2017 07:32