Scottie Wilbekin ar putea fi naturalizat de România pentru EuroBasket 2017


Americanul evoluează în Turcia la Darussafaka Dogus

Federația Română de Baschet se reorientează în privința jucătorului naturalizat pentru EuroBasket 2017. Scottie Wilbekin, jucător la Darussafaka Dogus, se află pe lista forului din țara noastră și ar putea primi pașaport românesc, după cum anunță libertatea.ro.

Scottie Wilbekin s-a născut pe 5 aprilie 1993 în Gainesville, Florida, Statele Unite ale Americii. El măsoară 1.88 metri și evoluează pe poziția 1.

Wilbekin 4 ani în NCAA la universitatea Florida. În 2014 el nu a fost draftat de nicio echipă din NBA. Primul contact cu baschetul profesionist l-a avut în Australia, acolo unde a jucat pentru Cairns Taipans. În 2015 a ajuns în Europa la AEK Atena, iar numai după jumătate de sezon a trecut la Darussafaka Dogus, acolo unde evoluează și în prezent.

În acest sezon, Scottie Wilbekin a bifat 23 de prezențe în Euroligă. El are medii statistice de 10.4 puncte, 3.1 pase decisive, 1.5 recuperări și 1.6 intercepții. Americanul are procentaje de 52% la 2 puncte, 37% la 3 puncte și 85% la linia de libere.

România i-a testat în vara precedentă pe Malcolm Armstead și Giordan Watson, ca variante pentru poziția 1. Regulamentul FIBA permite utilizare unui singur jucător naturalizat la nivelul echipelor naționale.



Bogdan Isailă / 19 martie 2017 / 14:45


Galerie foto


un moldovean Naturalizare
1 
Pana la urma aceste naturalizari vor servi echipei nationale sau asiguram pasapoarte UE unor americani ? Sa intelegem ca primele 2 variante nu au corespuns si atunci incercam inca una ? Oricum Wilbekin este mult peste cei 2 testati. 
20 martie 2017 12:25
Shakall crestere
0 
vor sa asistam la o crestere demografica prin: rugby, handbal, baschet si cate sporturi mai sunt in care avem naturalizari 
20 martie 2017 16:27

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
VIDEO Goran Dragic, cadou special de la mama lui Drazen Petrovic
Campionul european nu și-a putut stăpâni lacrimile 
EDITORIAL Povestea unui import reușit
Anthony Randolph, americanul care a devenit campion european cu Slovenia 
Andrei Mandache, performanţă excelentă la EuroBasket 2017
A fost cel mai bun din competiţie la capitolul intercepţii 
Goran Dragic – MVP EuroBasket 2017
Dragic, Doncic, printre jucătorii din echipa ideală a turneului 
Ultimul meci pentru Juan Carlos Navarro în tricoul Spaniei
La Furia Roja a câștigat medalia de bronz la EuroBasket 2017 
Slovenia, noua campioană europeană!
Slovenii au trecut în finală de Serbia, după un meci spectaculos 
Serbia învinge Rusia și va juca finala EuroBasket 2017
Bogdanovic și Marjanovic i-au purtat spre sârbi spre a 3-a finală în competițiile majore în ultimii 3 ani 
(P) Asalt istoric la Istanbul! Cine câstigă EuroBasket 2017?
Profită de cele mai înalte cote pe Eurobasket 2017  
VIDEO Victorie uluitoare pentru Slovenia
Ex-iugoslavii s-au calificat în finală după ce au trecut categoric de Spania 
Serbia completează tabloul semifinalelor la EuroBasket
Primul duel din penultimul act este programat astăzi 
smilu Apologia individualui in sport de echipa
0 
Echipa=relatie, cand relatia nu e nici macar pomenita ci doar realizarile individuale derapajul este evident, ne laudam noi cu Andrei, Vlad,....dar relatiile de joc=0. Echipele castigatoare au dat echipa campionatului. Parametrii individuali or fi pe primul plan, eu vreau sa vad relatii de joc si asta fac toti din baschet, intra in relatie de joc si pe acest fond se exprima individual. Inteligenta jocului. Pai daca tu ai doar exprimare individuala, insemneaza ca ai ceva, ok, da ce ai este din alceva nu din joc. Cernat a dat carute de puncte, echipa functiona, Cernat era o veriga. Multumesc1 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 09:03
Oldtimer D-le SMILU
0 
cu toate ca sunteti usor malitios, ma faceti sa SMILE... In statistica EuroBasket 2017 / grupa C (luj), Andrei " Pitbull " Mandache are punctajul cel mai bun la unul din parametrii principali dupa care ne uitam, aproape toti, cand se face un transfer la echipa favorita, mai ales daca vine din afara LNBM. Totodata, este un parametru ce tine exclusiv de individ, alaturi de aruncarile libere. In acelasi timp, acest punctaj intra si in statistica echipei... Asa ca, fiti putin mai circumspect in evaluarea unor opinii. Toate bune, tuturor. 
click pt. Articol 19 septembrie 2017 19:26
soso69 @smilu
0 
După logica ta nu trebuie nici Shved sa primească titlul de cel mai bun marcator, ca doar echipa lui a pierdut. La fel nu ar trebui acordate nici titlurile de cel mai jucator ofensiv sau defensiv, doar dacă echipa acestuia a luat titlul. E normal când ai fost ciudă bătăilor la acest campionat, sa încerci sa te legi de singurele reusite. 
click pt. Articol 19 septembrie 2017 13:59
smilu completare titlu
0 
E baschet de echipa sau proba pe interceptii?
 
click pt. Articol 19 septembrie 2017 10:30
smilu E baschet de echipa sau proba individuala?
0 
La ping-pong pe echipe nu conteaza un meci castigat de un component a echipei "invinse", ori cum l-ar castiga si la zero...nu se pune.... ne-a spus si Andrei ca orice rezultat individual nu conteaza cand echipa pierde, da voi o dati inainte.....cu pingbaschetpongul individual, succes!!! iertati-ma ca am intrat pe pagina! eu ma iert. 
click pt. Articol 19 septembrie 2017 10:27
Eppo somn usor
0 
cam dormiti cu stirile de ceva timp