Scouting TotalBaschet – Tyler Laser (Walter Tigers Tubingen)


Fostul jucător al CSU Sibiu s-a evidențiat în a doua ligă germană

tyler laser germania

TotalBaschet vă propune să trecem în revistă prestațiile reușite în sezonul 2018-2019 de foști jucători importanți ai Ligii Naționale de Baschet Masculin, care acum evoluează în străinătate, într-o serie numită “Scouting TotalBaschet”.

Al doilea baschetbalist pe care vi-l prezentăm în cadrul acestei serii este fostul jucător al celor de la CSU Sibiu, Tyler Laser.

În vârstă de 31 de ani, baschetbalistul american a fost cel mai bun pasator al echipei sale în sezonul competițional 2018/2019. Acesta a strâns medii de 15.1 puncte, 6.4 pase decisive, 2.4 recuperări și 0.9 intercepții pentru un indice al eficienței de 16.7 în 30 de partide disputate și a avut o medie de 29.3 minute petrecute pe parchet. A avut un procentaj de 52.8% la aruncările din acțiune, 44.7% la aruncările de 3 puncte și 81.1% la aruncările libere.

În luna octombrie, Tyler Laser și-a depășit propriul record de pase decisive într-un meci. Acesta a reușit 12 pase decisive în înfrângerea din deplasare a echipei sale, scor 104-91, împotriva celor de la Ehingen. În luna martie a acestui an, Tyler Laser reușește din nou să ajungă la 12 pase decisive într-un meci, în partida câștigată de echipa sa, scor 85-90, în deplasare, împotriva celor de la White Wings Hanau.

Cea mai buna prestație stagională pentru jucătorul american s-a consemnat în acest an, pe 3 martie, în victoria de pe teren propriu, scor 97-84, împotriva celor de la Uni Baskets Paderborn. Tyler Laser a evoluat 35 de minute, perioadă în care a acumulat 26 de puncte, 9 pase decisive și 3 recuperări. A avut un procentaj de 80% la aruncările de 2 puncte (8/10), 66% la aruncările de 3 puncte (2/3) și 100% la aruncările libere (4/4).

Walter Tigers Tubingen a terminat sezonul pe locul 9 și a ratat calificarea în playoff-ul de promovare în Bundesliga.

Tyler Laser a evoluat pentru CSU Sibiu în sezonul competițional 2017/2018. Acesta a evoluat în 40 de partide, a avut o medie de 29.7 minute petrecute pe parchet, perioadă în care a strâns medii de 16.9 puncte, 3.7 recuperări, 3.4 pase decisive și 1.1 intercepții.

Cea mai bună prestație a lui Tyler Laser pentru CSU Sibiu a avut loc pe 8 ianurie 2018, în partida din deplasare împotriva celor de la Steaua București, partidă încheiată cu victoria gazdelor, 78-68. Tyler Laser a evoluat 34 de minute, timp în care a strâns 32 de puncte, 5 pase decisive, 5 recuperări și 2 intercepții pentru un indice al eficienței de 33.

Pe lângă Walter Tigers Tubingen și CSU Sibiu, Tyler Laser a mai evoluat în Europa pentru Solna Vikings, Tundja Yambol, Levski, Kavala și Trefl Sopot.

Până acum i-am prezentat pe următorii:

Brandon Taylor

*foto: Adrian Bugariu



Vizualizează pagina personală a jucătorului Tyler Laser

Andrei Ilie / 11 June 2019 / 11:49


Galerie foto


underCat Eu am o idee fixa
1 
Daca Oradea reuseste sa-l naturalizeze pe Richard si-l pastreaza pe Watson e game over. Buget au, antrenor au deci in conditii normale orice pasi gresiti se pot corecta pana la final. Romanii autohtoni vor fi cheia in acest sezon. Daca reusesti sa tii diferenta de valoare intre ei si cei naturalizati cat mai mica, ai o sansa, altfel pa. Cat despre Laser, hmm, ne-ar trebui 2 ca el.  
11 June 2019 12:48
gyke Hmm
0 
Nu sunt sigur, dar cred ca nu poti avea doi naturalizati.. sau da? Nu mai stiu cum era la Cluj, cu Calnicenco si Watson... 
11 June 2019 14:44
romeovura E oosibil
0 
La Cluj juca și Watson și Calnicenco. 
11 June 2019 15:19
0 
Jucau amândoi, dar erau amândoi considerați jucători români? Că se cam bate cap în cap cu regulile FIBA referitoare la jucătorii naturalizati.  
11 June 2019 15:47
ydesh_apu Calnicenco
0 
Daca e basarabean cu cetatenie romana, e posibil sa nu fie considerat "naturalizat". 
12 June 2019 19:38
trancer Laser
0 
După mine, cu un jucător de genul lui Laser în locul lui Hardy sau Pratt, Sibiul putea lua titlul. 
11 June 2019 15:33
gyke Mda
0 
Mie plin și mie podul de what if-uri... 😁 
11 June 2019 16:03
gyke Of of
1 
Mi-e, nu mie, sorry...  
11 June 2019 16:28
0 
Foarte greu de pus in balanta cei 2, pentru ca au atuuri diferite.
Hardy e mai bun in aparare si la recuperare, Laser e mai bun la aruncari si e mai "clutchy". Ca si creativitate mi se par la acelasi nivel... chiar nu stiu cu care din ei in echipa am fi fost mai puternici. 
11 June 2019 20:35
2 
Regulamentul LNBM nu limiteaza numarul de jucatori naturalizati de pe foaie sau din teren.Asa ca daca o echipa are 5 jucatori naturalizati, ea ii poate folosi pe toti cum vrea ea.Singura restrictie la acest nivel este legat de echipa nationala.Romania nu ii va putea folosi simultan pe foaia de joc si pe Watson si pe Richard. 
11 June 2019 16:05
gyke aha
1 
Multam!
In cazul asta Oradea va pleca clar cu prima sansa la anul. Jucatorii romani (cu exceptia celor U23) vor fi folositi doar pentru antrenament; iar cu Bobe U23 si la anul (norocosul e nascut in ianuarie!!!) vor fi foarte greu de batut intr-o serie de playoff. 
11 June 2019 20:01

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Olympiacos Pireu a legitimat cel mai bun pivot din NCAA în sezonul trecut
Ethan Happ se va afla la prima experiență ca profesionist 
Shane Larkin va rămâne în continuare la Anadolu Efes Istanbul
Baschetbalistul american a fost cel mai bun jucător al turcilor în precedentul sezon 
Dragoș Diculescu s-a accidentat la finalul partidei României U20 împotriva Finlandei. Update
Tânărul internaționalul român a fost purtat pe brațe de către colegi. Video 
România U20 a suferit încă o înfrângere dramatică, de data aceasta în fața Finlandei
Tricolorii mici termină pe ultimul loc grupa de la Europeanul U20 - divizia B, cu zero victorii 
Vasilis Spanoulis va mai juca un sezon pentru Olympiacos
Veteranul grec tocmai și-a prelungit contractul cu formația din Pireu 
Bill Amis și-a anunțat retragerea din baschet la doar 31 de ani
Fostul jucător de la Steaua schimbă domeniul de activitate 
CSU Sibiu va juca în faza grupelor în FIBA Europe Cup, U-BT Cluj va evolua în turul preliminar
Care sunt potențialii adversari ai clujenilor în competiția europeană 
Stanimir Marinov a semnat în liga a doua din Franța
Internaționalul bulgar a evoluat în sezonul precedent la U-BT Cluj 
ACS Sepsi SIC va juca a 3-a oară la rând în grupele EuroCup Women
Alb-verzile își află adversarele în 23 iulie 
România pierde și în fața Albaniei la Campionatul European U20 masculin Divizia B
„Vulturii” se află pe ultima poziție în Grupa B 
0 
Stiu de Stan, dar tu te-ai informat cât de trufanda a fost la turneu saracul? Ca să vorbim serios, în afara de Tohatan și Diculescu, restul numai trufandale nu sunt. La momentul asta cel puțin. 
click pt. Articol 19 July 2019 13:00
Ossiryss @trancer
0 
Ma gândeam ca sunt șanse sa fii mai informat. L-a luat pe băiatul ala de la Galați, încă din timpul primului stagiu de la Sibiu și, din ce știu, mai urmează. Visa el și la Diculescu, dar nu se aștepta să-l semneze Craiova atât de prompt. 
click pt. Articol 19 July 2019 11:23
0 
Și cam ce trufandale ai găsit tu în lotul ala :)? 
click pt. Articol 19 July 2019 11:00
0 
Important e ca deocamdată, avem antrenor, principal, antrenor secund, antrenor federal, antrenor coordonator, team manager și conducător de delegație. Jucătorii mai pot aștepta, având în vedere ca avem staff mare. Boierii, tot boieri! 
click pt. Articol 19 July 2019 10:05
0 
Omul s-a dus sa targuiasca niște trufandale U23 pentru echipa de club și poate, sa vadă cam care mai e treaba, pe colo șa, prin Portocalia... Repet ce am mai spus : omul nu fusese nici măcar sa vadă turneul final U20... Selecția a făcut-o de pe niște coli A4 cu statistici și din ce și-a mai dorit unu' altu' dintre mulții parerologi de prin federație. Cred ca de data asta, nici măcar Dvd-urile n-au fost folosite... 
click pt. Articol 19 July 2019 09:54
euroman terminat
0 
pe ala bun l-ai pierdut ca s-a accidentat.Clubul a dat bani pe el si nu-l poate folosi.La ce e buna regula asta? 
click pt. Articol 18 July 2019 11:15
euroman greseala
0 
este ca ii "omori" si pe ceilalti: cei peste 23 ani NU mai joaca ca nu pot din cauza regulii si se plafoneaza/lasa. Asa sutii nulitati si "omori" cei care cit de cit mai fac ceva. Daca rezultatul ar fi 0 ar fi bine, eu cred ca suntem pe minus la toate capitolele: nationala de tineret si de seniori, campionat intern si competitii europene. 
click pt. Articol 18 July 2019 11:11
0 
Esti măreț Dane 
click pt. Articol 18 July 2019 09:52
trancer @gyke
0 
Și da și nu. Daca în echipa ar mai fi fost 3-4 ca ei as baga mana în foc ca altele ar fi fost rezultatele. Și da, ai și dreptate, nivelul lor rămâne scăzut la nivel inter-tari, insa trebuie sa ții cont ca ei au doar un sezon de liga națională în care au jucat cât de cât. Și au prins acele minute numai datorita regulii, altfel în locul lor jucau mai mult alți romani mai experimentati, dar care aveau viitor 0. Asa măcar, de la ei poți avea speranțe ca vor creste ca și evoluții, odată cu următoarele sezoane. 
click pt. Articol 17 July 2019 15:08
gyke @trancer
0 
Regula asta cand te uiti in campionat iti creeaza o falsa impresie. Te uiti la Diculescu sau Tohatan... intr-o echipa cu alti 6-7 baschetbalisti arata bine, sunt ajutati sa isi expuna punctele tari si, pe cat posibil, sa isi ascunda punctele slabe.
In momentul in care trebuie sa fie ei liderii, iar coechipierii nu ii pot ajuta cu mai nimic, le vezi foarte clar limitarile, iar rezultatele echipei sunt graitoare. 
click pt. Articol 17 July 2019 13:01