Sean Denison continuă și în acest sezon la CSM CSU Oradea


Pivotul se va afla la al patrulea sezon în echipamentul bihorenilor

sean denison oradea

După ce a anunțat transferul conducătorului de joc al naționalei de baschet a României, Giordan Watson, venit de la U-BT Cluj Napoca, CSM CSU Oradea vine cu vești noi. Sean Denison, pivotul canadian de 2.10 m, va continua alături de bihoreni și în sezonul 2018/2019.

Pivotul se va afla la al patrulea sezon în echipamentul celor din Oradea. A venit în campionatul românesc în stagiunea 2013-2014 și a evoluat în 37 de meciuri pentru bihoreni. A jucat finala din 2014, pierdută în decisiv cu CSU Asesoft Ploiești. A revenit sub comanda lui Cristian Achim în sezonul 2016-2017 și a cucerit bronzul alături de CSM CSU Oradea, după ce a avut din nou 37 de apariții în LNBM. În ambele sezoane a înscris 10.9 puncte/meci.

În sezonul 2018-2019 a bifat câștigarea campionatului alături de “leii roșii”, fiind readus in lot în luna ianuarie, după despărțirea echipei de Nemanja Milosevic.

Sean Denison a jucat în sezonul trecut în 24 de meciuri, cu 23:38 minute/meci și medii de 10.3 puncte, 5 recuperări și o pasă decisivă, cu 11.8 eficiență.

Acesta a fost unul din jucătorii cheie din finala câștigată de CSM CSU Oradea. În seria contra celor de la Steaua CSM Eximbank, câștigată cu scorul 3-1, a bifat două partide cu câte un double-double: actul decisiv, cu 16 puncte și 12 recuperări(6 ofensive, 6 defensive) și meciul doi, cu 10 puncte și 10 recuperări(2 ofensive, 2 defensive).

*foto: Roby Boros



Vizualizează pagina personală a jucătorului Sean Denison
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Mara Mihăilescu / 10 July 2018 / 10:14


Galerie foto


ajax CSM
1 
E ok, jucător pe pozițiile 4-5, aclimatizat foarte bine la Oradea, jucător care nu iese în evidență, dar care îsi face treaba bine. Se merge pe continuitate, ceea ce e un lucru foarte bun.Asteptăm si intinerirea lotului întrucât avem deja 2 jucători peste 32 ani, iar sezonul este foarte lung. 
10 July 2018 11:21
6X CSM.
0 
E super. 
10 July 2018 11:32
cristy N-F-B
0 
Nicolescu, Fometescu si mai vine un "nume"se stie si tot de departe..??..
OK Sean 
10 July 2018 11:42
Fortza Steaua de la Cluj...???
0 
Vine Sakic??? 
10 July 2018 11:51
0 
Berceanu? 
10 July 2018 14:38
0 
Vlad Moldoveanu la UBT!!! 
10 July 2018 14:45
0 
V-am spus eu!!!! 
10 July 2018 14:50
0 
Esti cunoscator, dar nu au mentionat in comunicat absolut nimic referitor la accidentare. Nu stim cand va reintra pe parchet. Sigur ca la ora actuala Vlad este cel mai bun roman. Ma bucur ca revenit in Romania. 
10 July 2018 14:57
0 
Nu sunt cunoscator, doar mai cunostinte din lumea baschetului atat la Oradea cat si la Cluj si de acolo mai aflu noutati. Moldoveanu s-a operat in februarie, deci ar fi cam pe final cu recuperarea. In mod sigur s-au interesat de cum a decurs aceasta si au semnat pt ca stiau ca e ok.  
10 July 2018 15:18
0 
In alta ordine de idei Sakic pleaca de la UBT. Sa fie CSM Oradea o posibila destinatie?  
10 July 2018 15:24
0 
Ar fi frumos dar nu cred ca isi permite Oradea salariul acestuia. E clar ca Oradea va transfera mult pt ca vrea sa faca o figura frumoasa in cupele europene. E cap de serie in primele 2 tururi preliminare dar in al treilea o asteapta turci, greci, spanioli, nemti, israelieni... 
10 July 2018 15:50
popsiis Echipa ideala
1 
Ar fi asa Pg: watson, vaidas,fome Sg:richard, muha Sf:Bobe, Zeno Pf:Sakic, Calnicenco C:Denison,Cooper, Lazar 
10 July 2018 16:18
0 
Calnicenko de ce? Inteleg pe Watson, pt ca e foarte bun, dar Calnicenko nu merita sa ia locul unui jucator roman. 
10 July 2018 16:28
gyke Haios
0 
in afara de 2 naturalizati, mai ai si sapte straini pe-acolo, dar no', ai pus si tu, ca doar n-ai pus de la tine... 
10 July 2018 16:28
popsiis E sezon lung
0 
Trebuie sa fie un lot numeros, pe langa asta, calnicenco e roman(asa naturalizat cum e) la cluj nu prea vad sa ramana, si in fond, prea mai ai alti autohtoni la dispozitie care sa faca fata, e peste mare majoritatea romanilor din lnbm 
10 July 2018 16:32
DonDiablo DonDiablo
0 
Acuma daca și Calnicenko e mare jucător că în afară de câte una de 3 nu face nimic so lăsăm baltă.Fraseniuk e doua clase peste el părerea mea.Vaidas nu cred că mai rămâne mai ales ca ar fi vioara secundă lânga Watson și Cooper la noi nu cred sincer dar trăim și vedem. 
10 July 2018 16:40
gyke Io zic
1 
...ca daca tot te-ai apucat de exercitiul asta, mai pune vreo 1-2 U23, ca daca se-ntampla ceva cu Bobe (si voi la Oradea aveti experienta asta), sa ai pe ce pune mana. Si-n locul tau m-as mai gandi si la Barnette (ca tot ai trei sferturi din echipa de pe la Cluj), eventual la Baciu in locul lui Laci. No si dupaia calculeaza un pic bugetul si vezi ce zice si Sere daca are de unde. 
10 July 2018 17:09
0 
Barnette a avut anul trecut probleme medicale destul de mari. Asta a fost poate "norcul" nostru ca in loc sa-l aducem in iarna pe Barnette l-am adus pe Richard. 
10 July 2018 17:24
cristy U23 pt. soso69
0 
Da Berceanu care impreuna cu Fometescu reprezinta Federatia deci avem spatele asigurat.Traiasca regula pt copiii tatilor,3 ani avem asigurate 10-15-20 min in teren. 
11 July 2018 09:58
0 
S-au tras preliminariile pt Oradea.
Prima adversara e Karhu Basket Kauhajoki (FIN)
Dupa care, daca invingem, vom intalni castigatoarea dintre Lukoil Levski (BUL) si Siauliai (LTU) 
11 July 2018 12:31
0 
Daca ajungem in turul 3 vom intalni Nanterre 92 (FRA). 
11 July 2018 12:33
6X B.Ch.L.
0 
Primul meci in Finlanda . 
11 July 2018 12:51

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
DigiSport va transmite SuperCupa României, însă nu în direct
S-a stabilit între timp și ora disputării partidei dintre CSM CSU Oradea și U-BT Cluj 
Interviu cu Max Korniienko, de la BCM U Pitești: “Putem obține o medalie în acest sezon”
Internaționalul ucrainean a povestit experiența de la EuroBasket 2013 și Mondialul din 2014 
CSM București nu a primit dreptul de a juca în acest sezon de LNBM
Cum a votat Consiliul Director al FRB în cadrul ședinței de luni 
Două victorii pentru BCM U Pitești și Academic Plovdiv la Cupa Dinamo
Dinamo Știința și SCM U Craiova au suferit două înfrângeri 
Mesajul lui Andrei Mandache pentru fanii bihoreni, după ratarea calificării în BCL
Internaționalul român a câștigat două titluri alături de CSM CSU Oradea 
SuperCupa României se dispută la Oradea
Campioana României, CSM CSU Oradea, și deținătoarea Cupei României, U-BT Cluj, se luptă pentru primul trofeu al anului 
Miodrag Perisic: „Nu putem fi considerați una dintre principalele candidate, dar lumea a început să ne ia în serios”
Antrenorul sârb nu îl mai are în staff pe Srdjan Jovanovic, locul său fiind luat de Petru Czmor 
Sead Hadzifejzovic va evolua în acest sezon în primul eșalon al Serbiei
Jucătorul bosniac a evoluat sezonul precedent la Phoenix Galaţi 
BC CSU Sibiu câștigă după prelungiri amicalul cu Khimik Youzhny
Echipa lui Dan Fleșeriu a avut nevoie de o repriză suplimetară pentru a se impune, după ce în sfertul trei a avut un avantaj de 13 puncte 
CSO Voluntari câștigă cu ACS Târgu-Jiu la Memorialul Elemer Tordai
Ilfovenii termină cu un bilanț de o victorie și două înfrângeri la Sibiu 
gyke YouTube
0 
Hai sa o luam logic: daca e o clauza in contractul digi, teoretic se poate ajunge la o intelegere: nu puteti transmite in direct, atunci nu mai produceti de loc, preluam noi transmiterea meciului. Punctul doi, resursele tehnice: in prima grupa valorica sunt 6 orase mari si capitala; sunt absolut convins ca FRB ar putea gasi parteneri locali care pot asigura transmiterea unui meci de baschet pe internet, pe baza uni caiet de sarcini, astfel costurile ar fi minime. Iar ultimul punct: competenta si interes, aici imi dispare optimismul... 
click pt. Articol 25 September 2018 14:59
0 
Nu vad de ce sa fie vorba de rating, ci dimpotriva ar trebui sa se mizeze pe cresterea de spctatori ca sa ai rating. Daca vrei sa faci rating cu sportul romanesc, atunci ar trebui sa promoveze sportul romanesc, nu sa ne dea doar fotbal de peste granite. eu cred ca se numeste prostia intruchipata ce fac cei de la grupul RDS(Digi) si FRB.  
click pt. Articol 25 September 2018 14:29
u1919cj Miami CSM Heat
0 
Wow ce echipa de NBA si-au permis sa refuze!
Nu ajunge bataia de joc PSD din toate domeniile posibile de la curtea constitutionala pana la curtea scolii? Acuma sa mai si inscrie prin dos (scuzati expresia) o echipa intr-un campionat? 
click pt. Articol 25 September 2018 14:14
mailman 1+1=?
0 
La asa organizare a supercupei, asa programare a transmisiei tv: ad-hoc aleasa data de FRB, improvizata televizarea de catre Digi! Se da in direct fotbalul din divizia B Spania pentru ca conducerea FRB se uita cu interes la fotbal si apoi la baschet... Oricum stiu toti ca e un meci "al orgoliilor" si miza e simbolica. Urmareste spectatorul oradean (care va veni la Sala) si cel clujean (care se uita la inregistrare si care e oricum "minoritar"). Ceilalti nu se uita deloc (la Bucuresti nu vine nici la Sala) si nu "aduc" bani. Deci, "who´s your daddy now?" 
click pt. Articol 25 September 2018 13:59
studentU nu i vorba de rusine
0 
mai are cineva rusine in business?
ce-i mai profitabil, aia dau.
e vorba ca frb sa gaseasca solutii astfel incat baschetul sa nu fie cenusareasa sporturilor dpdv al acoperirii media.  
click pt. Articol 25 September 2018 12:52
ARK Rating
0 
Pai daca au rating mai mare ce vrei sa faca ? Sa transmita doar din respect ? Baschetul e un sport mic in Romania. 
click pt. Articol 25 September 2018 12:51
studentU s-a mai discutat pe TB
0 
ideea asta. ori FRB nu are inca capacitatea de a transmite din toate salile din tara, ori e un comision in contractul cu digi, ori, cine stie, poate asteapta sa se termine acest contract si vor prelua pe frbtv apoi.
majoritatea publicului amator de baschet in RO cred ca e midlle aged sau mai tanar deci n-ar fi o problema accesarea live streamingul-ului (dpdv al accesului la net zic).  
click pt. Articol 25 September 2018 12:50
studentU parca n-au programul
0 
asa incarcat ca digiurile ca sa nu poata include si baschet. ca digiurile dau si mult tenis si dau si alte sporturi, toate se pare considerate mai vandabile decat baschetul.  
click pt. Articol 25 September 2018 12:48
romeovura Rușine
0 
Celor de la FRB dar și celor de la Digi. Să nu cedezi un meci de fotbal din campionat străin în detrimentul unei finale de baschet al propriei țări, de nota lipsa de țară în care trăiești. Cum să crească nivelul de spectatorii sau viitori sportivi la noi in țară, dacă nici mas media de specialitate sportivă nu vor să contribuie direct cu evenimente care să încurajeze și publicul dar și viitorii sportivi sau cel puțin cei care vor să facă sport de performanță. RUȘINE pentru lipsa de profesionalism. Hai U-BT 
click pt. Articol 25 September 2018 11:05
0 
Ar mai fi o varianta ca FRBTV sa transmita pe youtube meciurile ! 
click pt. Articol 25 September 2018 09:47