Sean Denison continuă și în acest sezon la CSM CSU Oradea


Pivotul se va afla la al patrulea sezon în echipamentul bihorenilor

sean denison oradea

După ce a anunțat transferul conducătorului de joc al naționalei de baschet a României, Giordan Watson, venit de la U-BT Cluj Napoca, CSM CSU Oradea vine cu vești noi. Sean Denison, pivotul canadian de 2.10 m, va continua alături de bihoreni și în sezonul 2018/2019.

Pivotul se va afla la al patrulea sezon în echipamentul celor din Oradea. A venit în campionatul românesc în stagiunea 2013-2014 și a evoluat în 37 de meciuri pentru bihoreni. A jucat finala din 2014, pierdută în decisiv cu CSU Asesoft Ploiești. A revenit sub comanda lui Cristian Achim în sezonul 2016-2017 și a cucerit bronzul alături de CSM CSU Oradea, după ce a avut din nou 37 de apariții în LNBM. În ambele sezoane a înscris 10.9 puncte/meci.

În sezonul 2018-2019 a bifat câștigarea campionatului alături de “leii roșii”, fiind readus in lot în luna ianuarie, după despărțirea echipei de Nemanja Milosevic.

Sean Denison a jucat în sezonul trecut în 24 de meciuri, cu 23:38 minute/meci și medii de 10.3 puncte, 5 recuperări și o pasă decisivă, cu 11.8 eficiență.

Acesta a fost unul din jucătorii cheie din finala câștigată de CSM CSU Oradea. În seria contra celor de la Steaua CSM Eximbank, câștigată cu scorul 3-1, a bifat două partide cu câte un double-double: actul decisiv, cu 16 puncte și 12 recuperări(6 ofensive, 6 defensive) și meciul doi, cu 10 puncte și 10 recuperări(2 ofensive, 2 defensive).

*foto: Roby Boros



Vizualizează pagina personală a jucătorului Sean Denison
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Mara Mihăilescu / 10 July 2018 / 10:14


Galerie foto


ajax CSM
1 
E ok, jucător pe pozițiile 4-5, aclimatizat foarte bine la Oradea, jucător care nu iese în evidență, dar care îsi face treaba bine. Se merge pe continuitate, ceea ce e un lucru foarte bun.Asteptăm si intinerirea lotului întrucât avem deja 2 jucători peste 32 ani, iar sezonul este foarte lung. 
10 July 2018 11:21
6X CSM.
0 
E super. 
10 July 2018 11:32
cristy N-F-B
0 
Nicolescu, Fometescu si mai vine un "nume"se stie si tot de departe..??..
OK Sean 
10 July 2018 11:42
Fortza Steaua de la Cluj...???
0 
Vine Sakic??? 
10 July 2018 11:51
0 
Berceanu? 
10 July 2018 14:38
0 
Vlad Moldoveanu la UBT!!! 
10 July 2018 14:45
0 
V-am spus eu!!!! 
10 July 2018 14:50
0 
Esti cunoscator, dar nu au mentionat in comunicat absolut nimic referitor la accidentare. Nu stim cand va reintra pe parchet. Sigur ca la ora actuala Vlad este cel mai bun roman. Ma bucur ca revenit in Romania. 
10 July 2018 14:57
0 
Nu sunt cunoscator, doar mai cunostinte din lumea baschetului atat la Oradea cat si la Cluj si de acolo mai aflu noutati. Moldoveanu s-a operat in februarie, deci ar fi cam pe final cu recuperarea. In mod sigur s-au interesat de cum a decurs aceasta si au semnat pt ca stiau ca e ok.  
10 July 2018 15:18
0 
In alta ordine de idei Sakic pleaca de la UBT. Sa fie CSM Oradea o posibila destinatie?  
10 July 2018 15:24
0 
Ar fi frumos dar nu cred ca isi permite Oradea salariul acestuia. E clar ca Oradea va transfera mult pt ca vrea sa faca o figura frumoasa in cupele europene. E cap de serie in primele 2 tururi preliminare dar in al treilea o asteapta turci, greci, spanioli, nemti, israelieni... 
10 July 2018 15:50
popsiis Echipa ideala
1 
Ar fi asa Pg: watson, vaidas,fome Sg:richard, muha Sf:Bobe, Zeno Pf:Sakic, Calnicenco C:Denison,Cooper, Lazar 
10 July 2018 16:18
0 
Calnicenko de ce? Inteleg pe Watson, pt ca e foarte bun, dar Calnicenko nu merita sa ia locul unui jucator roman. 
10 July 2018 16:28
gyke Haios
0 
in afara de 2 naturalizati, mai ai si sapte straini pe-acolo, dar no', ai pus si tu, ca doar n-ai pus de la tine... 
10 July 2018 16:28
popsiis E sezon lung
0 
Trebuie sa fie un lot numeros, pe langa asta, calnicenco e roman(asa naturalizat cum e) la cluj nu prea vad sa ramana, si in fond, prea mai ai alti autohtoni la dispozitie care sa faca fata, e peste mare majoritatea romanilor din lnbm 
10 July 2018 16:32
DonDiablo DonDiablo
0 
Acuma daca și Calnicenko e mare jucător că în afară de câte una de 3 nu face nimic so lăsăm baltă.Fraseniuk e doua clase peste el părerea mea.Vaidas nu cred că mai rămâne mai ales ca ar fi vioara secundă lânga Watson și Cooper la noi nu cred sincer dar trăim și vedem. 
10 July 2018 16:40
gyke Io zic
1 
...ca daca tot te-ai apucat de exercitiul asta, mai pune vreo 1-2 U23, ca daca se-ntampla ceva cu Bobe (si voi la Oradea aveti experienta asta), sa ai pe ce pune mana. Si-n locul tau m-as mai gandi si la Barnette (ca tot ai trei sferturi din echipa de pe la Cluj), eventual la Baciu in locul lui Laci. No si dupaia calculeaza un pic bugetul si vezi ce zice si Sere daca are de unde. 
10 July 2018 17:09
0 
Barnette a avut anul trecut probleme medicale destul de mari. Asta a fost poate "norcul" nostru ca in loc sa-l aducem in iarna pe Barnette l-am adus pe Richard. 
10 July 2018 17:24
cristy U23 pt. soso69
0 
Da Berceanu care impreuna cu Fometescu reprezinta Federatia deci avem spatele asigurat.Traiasca regula pt copiii tatilor,3 ani avem asigurate 10-15-20 min in teren. 
11 July 2018 09:58
0 
S-au tras preliminariile pt Oradea.
Prima adversara e Karhu Basket Kauhajoki (FIN)
Dupa care, daca invingem, vom intalni castigatoarea dintre Lukoil Levski (BUL) si Siauliai (LTU) 
11 July 2018 12:31
0 
Daca ajungem in turul 3 vom intalni Nanterre 92 (FRA). 
11 July 2018 12:33
6X B.Ch.L.
0 
Primul meci in Finlanda . 
11 July 2018 12:51

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
SCM Timișoara a recuzat un judecător de la Tribunalul Timiș în litigiul cu foștii jucători
Clubul bănățean a apelat la o soluție disperată pentru a amâna deznodământul procesului 
CSM CSU Oradea se desparte de Vaidas Kariniauskas
Lituanianul va juca miercuri ultimul meci pentru „Leii-Roșii”  
CSM CSU Oradea l-a luat și pe Pavle Reljic
Fundașul sârb va bifa a treia echipă din Liga Națională, după cele două din Timișoara 
Tribunalul Federal Elvețian a respins solicitarea depusă de CS SCM Timișoara (surse)
Clubul bănățean este obligat să plătească în continuare datoriile fostei formații 
Dragan Zekovic a semnat cu CSM CSU Oradea
Baschetbalistul sârb ajunge la campioana României din postura de jucător liber de contract 
Imaginile cu încăierarea din Music Pub Brăila, în care au fost înjughiați baschetbaliștii americani
Filmul evenimentelor în care au avut de suferit Joseph McClain și Darrel Bowie (Video) 
LNBM MVP – Etapa 6: Goran Gajovic
Muntenegreanul a condus SCM U Craiova spre victoria în duelul cu BCM U FC Argeș Pitești 
Florin Nini: „Nu am fost constanți și jocul colectiv a suferit”
BCM U FC Argeș Pitești a cedat la Craiova în meciul cu cele mai multe puncte din etapa a 6-a a grupei A 
Aleksandar Todorov: „Am arătat că formăm o echipă unită, cu nervi tari și am continuat să ne regăsim jocul”
SCM U Craiova s-a impus acasă în confruntarea cu piteștenii 
Victorie importantă pentru SCM U Craiova, în fața celor de la BCM U Pitești
Ambele echipe au avut procentaje excelente din spatele liniei de 3 puncte 
studentU mixed impressions
0 
avand in vedere varsta si fizicul, precum si prestatiile per total bune din sezonul trecut, Kariniauskas ar fi fost, pe termen mediu, o optiune mult mai buna pentru Oradea sau pt orice alta echipa, in comparatie cu Watson, un PG mic si cam pe final de cariera.
Dar avand in vedere modul in care a prestat si a plecat atat de la Cluj cat si de la Oradea, se pune intrebarea unei probleme de atitudine la acest jucator: ori e impasibil sau lenes ori nu e destul de puternic sa se impuna, avand in vedere rolul pe care trebuie sa il joace un PG in teren.
Altfel nu-mi explic diferenta intre potentialul pe care jucatorul asta pare sa il aiba si modul cum sfarsesc contractele lui.
Bine, pot fi si alte motive pentru care fiecare club (CJ si Oradea) a decis sa incheie colaboarea.  
click pt. Articol 14 November 2018 11:09
0 
atricolul gresit :) 
click pt. Articol 14 November 2018 09:12
Tommy FELICITARI
0 
Va felicit pt acest transfer,anul acesta desi a avut un inceput de sezon mai dificil,cu aceste transferuri,Oradea e favorita la titlu ! 
click pt. Articol 13 November 2018 22:42
3punkte Poza cu schimbari de post
0 
Am adus un jucator de ce? am avut alti doi jucatori instruiti pe acel post si de ce nu l-am tinut...mãcar pe unul din ei?! Pierdem incã doua luni fatã de celelalte echipe din campionat. Asa le dãm sansa si lor :-) 
click pt. Articol 13 November 2018 20:19
6X suportercristi
0 
Despre ce vorbesti. Mai bine stai pe cu..l tau. 
click pt. Articol 13 November 2018 18:41
0 
Buna, buna asta! Nu te pot contrazice, probabil va lua avionul spre Lituania din Cluj.  
click pt. Articol 13 November 2018 18:28
suportercristi ce urmeaza ?
0 
Si dupa toate astea, o demisie, un ANAF, DNA? Banii s-au dus, au venit ? Cine e raspunzator pentru toate astea?  
click pt. Articol 13 November 2018 18:26
6X Vaidas Karine.
0 
La sfarsitul meciului ,cu Clujul, Vaidas a mers la Rasic si a sopit ceva la el.Acest gest mi sa parut suspect,cred ca e in drum inapoi la Cluj. 
click pt. Articol 13 November 2018 18:21
0 
nu cred ca vine Runkauskas la noi, dar ar fi fain sa vina un jucator care e pe profilul lui: un jucator pe care te poti baza ca duce mingea bine in terenul advers (atunci cand Marinov nu e in teren) si care joaca si pe pozitia 2. 
click pt. Articol 13 November 2018 18:20
0 
acum doar am vazut anuntul.
Era destul de logica mutarea. Oradea are destui jucatori care au capacitatea de a duce mingea in terenul advers si erau destui jucatori pe pozitiile 1-2.

In ceea ce priveste acest transfer, eu il vad mai mult ca un fel de back-up in cazul in care e nevoie de odihnirea unor jucatori sau in cazul unei accidentari. 
click pt. Articol 13 November 2018 18:16