Sean Denison continuă și în acest sezon la CSM CSU Oradea


Pivotul se va afla la al patrulea sezon în echipamentul bihorenilor

sean denison oradea

După ce a anunțat transferul conducătorului de joc al naționalei de baschet a României, Giordan Watson, venit de la U-BT Cluj Napoca, CSM CSU Oradea vine cu vești noi. Sean Denison, pivotul canadian de 2.10 m, va continua alături de bihoreni și în sezonul 2018/2019.

Pivotul se va afla la al patrulea sezon în echipamentul celor din Oradea. A venit în campionatul românesc în stagiunea 2013-2014 și a evoluat în 37 de meciuri pentru bihoreni. A jucat finala din 2014, pierdută în decisiv cu CSU Asesoft Ploiești. A revenit sub comanda lui Cristian Achim în sezonul 2016-2017 și a cucerit bronzul alături de CSM CSU Oradea, după ce a avut din nou 37 de apariții în LNBM. În ambele sezoane a înscris 10.9 puncte/meci.

În sezonul 2018-2019 a bifat câștigarea campionatului alături de “leii roșii”, fiind readus in lot în luna ianuarie, după despărțirea echipei de Nemanja Milosevic.

Sean Denison a jucat în sezonul trecut în 24 de meciuri, cu 23:38 minute/meci și medii de 10.3 puncte, 5 recuperări și o pasă decisivă, cu 11.8 eficiență.

Acesta a fost unul din jucătorii cheie din finala câștigată de CSM CSU Oradea. În seria contra celor de la Steaua CSM Eximbank, câștigată cu scorul 3-1, a bifat două partide cu câte un double-double: actul decisiv, cu 16 puncte și 12 recuperări(6 ofensive, 6 defensive) și meciul doi, cu 10 puncte și 10 recuperări(2 ofensive, 2 defensive).

*foto: Roby Boros



Vizualizează pagina personală a jucătorului Sean Denison
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Mara Mihăilescu / 10 July 2018 / 10:14


Galerie foto


ajax CSM
1 
E ok, jucător pe pozițiile 4-5, aclimatizat foarte bine la Oradea, jucător care nu iese în evidență, dar care îsi face treaba bine. Se merge pe continuitate, ceea ce e un lucru foarte bun.Asteptăm si intinerirea lotului întrucât avem deja 2 jucători peste 32 ani, iar sezonul este foarte lung. 
10 July 2018 11:21
6X CSM.
0 
E super. 
10 July 2018 11:32
cristy N-F-B
0 
Nicolescu, Fometescu si mai vine un "nume"se stie si tot de departe..??..
OK Sean 
10 July 2018 11:42
Fortza Steaua de la Cluj...???
0 
Vine Sakic??? 
10 July 2018 11:51
0 
Berceanu? 
10 July 2018 14:38
0 
Vlad Moldoveanu la UBT!!! 
10 July 2018 14:45
0 
V-am spus eu!!!! 
10 July 2018 14:50
0 
Esti cunoscator, dar nu au mentionat in comunicat absolut nimic referitor la accidentare. Nu stim cand va reintra pe parchet. Sigur ca la ora actuala Vlad este cel mai bun roman. Ma bucur ca revenit in Romania. 
10 July 2018 14:57
0 
Nu sunt cunoscator, doar mai cunostinte din lumea baschetului atat la Oradea cat si la Cluj si de acolo mai aflu noutati. Moldoveanu s-a operat in februarie, deci ar fi cam pe final cu recuperarea. In mod sigur s-au interesat de cum a decurs aceasta si au semnat pt ca stiau ca e ok.  
10 July 2018 15:18
0 
In alta ordine de idei Sakic pleaca de la UBT. Sa fie CSM Oradea o posibila destinatie?  
10 July 2018 15:24
0 
Ar fi frumos dar nu cred ca isi permite Oradea salariul acestuia. E clar ca Oradea va transfera mult pt ca vrea sa faca o figura frumoasa in cupele europene. E cap de serie in primele 2 tururi preliminare dar in al treilea o asteapta turci, greci, spanioli, nemti, israelieni... 
10 July 2018 15:50
popsiis Echipa ideala
1 
Ar fi asa Pg: watson, vaidas,fome Sg:richard, muha Sf:Bobe, Zeno Pf:Sakic, Calnicenco C:Denison,Cooper, Lazar 
10 July 2018 16:18
0 
Calnicenko de ce? Inteleg pe Watson, pt ca e foarte bun, dar Calnicenko nu merita sa ia locul unui jucator roman. 
10 July 2018 16:28
gyke Haios
0 
in afara de 2 naturalizati, mai ai si sapte straini pe-acolo, dar no', ai pus si tu, ca doar n-ai pus de la tine... 
10 July 2018 16:28
popsiis E sezon lung
0 
Trebuie sa fie un lot numeros, pe langa asta, calnicenco e roman(asa naturalizat cum e) la cluj nu prea vad sa ramana, si in fond, prea mai ai alti autohtoni la dispozitie care sa faca fata, e peste mare majoritatea romanilor din lnbm 
10 July 2018 16:32
DonDiablo DonDiablo
0 
Acuma daca și Calnicenko e mare jucător că în afară de câte una de 3 nu face nimic so lăsăm baltă.Fraseniuk e doua clase peste el părerea mea.Vaidas nu cred că mai rămâne mai ales ca ar fi vioara secundă lânga Watson și Cooper la noi nu cred sincer dar trăim și vedem. 
10 July 2018 16:40
gyke Io zic
1 
...ca daca tot te-ai apucat de exercitiul asta, mai pune vreo 1-2 U23, ca daca se-ntampla ceva cu Bobe (si voi la Oradea aveti experienta asta), sa ai pe ce pune mana. Si-n locul tau m-as mai gandi si la Barnette (ca tot ai trei sferturi din echipa de pe la Cluj), eventual la Baciu in locul lui Laci. No si dupaia calculeaza un pic bugetul si vezi ce zice si Sere daca are de unde. 
10 July 2018 17:09
0 
Barnette a avut anul trecut probleme medicale destul de mari. Asta a fost poate "norcul" nostru ca in loc sa-l aducem in iarna pe Barnette l-am adus pe Richard. 
10 July 2018 17:24
cristy U23 pt. soso69
0 
Da Berceanu care impreuna cu Fometescu reprezinta Federatia deci avem spatele asigurat.Traiasca regula pt copiii tatilor,3 ani avem asigurate 10-15-20 min in teren. 
11 July 2018 09:58
0 
S-au tras preliminariile pt Oradea.
Prima adversara e Karhu Basket Kauhajoki (FIN)
Dupa care, daca invingem, vom intalni castigatoarea dintre Lukoil Levski (BUL) si Siauliai (LTU) 
11 July 2018 12:31
0 
Daca ajungem in turul 3 vom intalni Nanterre 92 (FRA). 
11 July 2018 12:33
6X B.Ch.L.
0 
Primul meci in Finlanda . 
11 July 2018 12:51

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
LNBM: Programul primului tur din play-off
Lupta pentru semifinale începe miercuri și joi, cu trei partide televizate 
BC CSU Sibiu prezintă trofeul Cupei României în fața fanilor
Evenimentul va avea loc la Sala Transilvania din Sibiu 
Opinie. Cinci jucători pe care aș fi vrut să îi văd în competițiile individuale. Video
Motivul pentru care au lipsit mai multe nume importante din LNBM la dunk contest și concursul de 3 puncte 
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
Goran Gajovic: „Când eram mic idolul meu era Pedja Stojakovic”
Muntenegreanul a câștigat concursul de 3 puncte, după o finală dramatică cu Dragan Zekovic. Video 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați 
Video. Kevin Hardy, campion la dunk contest: „A fost un sentiment grozav să am familia lângă mine”
Hardy a ajuns la al treilea concurs câștigat în România, după cele din 2016 și 2017 
Goran Gajovic a câștigat concursul de 3 puncte din cadrul LNBM All-Star Game
Jucătorul Craiovei a trecut în finală de Dragan Zekovic. Video 
O nouă sală polivalentă va fi construită la Pitești
Cum va arăta arena de 21 de milioane de euro. Video 
gyke ...
0 
E adevărat că o parte din contractele de sponsorizare probabil nu sunt semnate pe termene mai mari de 1 an sau 2, dar eu unul nu îmi fac mari probleme acum, mai ales după câștigarea cupei. Bugetul a crescut ușor și constant în ultimii ani și eu sunt convins că trendul se va menține.  
click pt. Articol 21 April 2019 15:36
trancer Sibiu
0 
Înainte de orice cred ca este bugetul, dacă nu ai ceva sigur, nu ai cum să-ți stabilești echipa și obiectivele pentru viitor. Iar aici, din păcate pentru fanii lor, Sibiul nu sta chiar confortabil. Sau nu stătea, cine știe, poate s-a mai îmbunătățit situatia. 
click pt. Articol 21 April 2019 14:52
0 
Sperăm și noi, doar că momentan sunt multe necunoscute. Cel mai important este să semneze rapid cât mai mulți dintre jucătorii actuali pentru sezonul viitor. Fără o echipă rodată, nu prea ai șanse să treci de tururile preliminare. În plus, ar fi păcat să nu beneficieze de propria muncă din acest sezon. Rămâne de văzut câte locuri va avea România în sezonul viitor și cum vor fi distribuite.  
click pt. Articol 21 April 2019 14:15
0 
Felicitări, sper să aveți parte de un traseu în cupelele europene cât mai lung și cu reușite . 
click pt. Articol 21 April 2019 12:09
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:39
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23