Season best pentru Kata Meszaros în meciul de la Brașov

14.01.2018

Olimpia Brașov s-a impus cu 83-75 în duelul cu UPM BC Sirius Târgu Mureș, din etapa a 14-a a Ligii Naționale. Meszaros și-a îmbunătățit recordul stagional de puncte, Higgins a realizat al 8-lea double-double, iar Pesovic are un nou maxim al eficienței în acest campionat.

Kata Meszaros profită de minutele suplimentare pe care le primește după ce Sirius a rămas cu trei străine. Pivotul a încheiat meciul de la Brașov cu 23 de puncte și 7 recuperări în 34:44 minute. Cu aceste cifre și-a stabilit noi recorduri stagionale. A marcat 10 din 19 aruncări de două puncte și 3 din 6 libere, având 18 în dreptul eficienței.

Pentru Sirius s-a remarcat, ca la majoritatea meciurilor, și căpitanul Angel Robinson, aproape de double-double cu 19 puncte și 9 recuperări. A mai avut 4 assist-uri pentru 21 indice al eficienței în 30:29 minute.

Meszaros are în 9 meciuri din acest campionat medii de 8.2 puncte și 2.7 recuperări în 21:26 minute/meci, cu 5.4 eficiență. Robinson a evoluat în 12 partide, cu medii de 19.6 puncte, 6.6 recuperări, 4.2 pase decisive și 21.3 eficiență în aproape 37 de minute.

De la gazde, Higgins și Pesovic au fost în double-double, iar alte trei jucătoare au marcat cel puțin 10 puncte: Handford 13, Irimia 12 și Kazlauskaite 10 puncte. Ambii antrenori au oferit minute tuturor jucătoarelor de pe foaia de joc.

Kristina Higgins a reușit al 8-lea double-double din acest campionat, al treilea consecutiv. Pivotul american a încheiat partida cu 19 puncte (6/11 la aruncările din interiorul semicercului și 7/7 la linia de fault) și 11 recuperări (2 ofensive/9 defensive). A avut și 2 assist-uri în 25:08 minute, pentru 28 indice al eficienței.

Biljana Pesovic a avut 14 puncte, 12 recuperări (4/8) și 8 pase decisive, cu 31 în dreptul eficienței. Căpitanul brașovean a marcat jumătate din aruncările din acțiune (4/8 de două puncte și 2/4 de la distanță). A adăugat 3 intercepții în 22:52 minute. Pesovic a realizat un triple-double la meciul precedent, cel cu trei prelungiri de la Alba Iulia, în Liga Europei Centrale.

În 11 meciuri de campionat, Higgins are medii de 12.3 puncte, 13.4 recuperări, 1.5 pase decisive și 23.3 eficiență în 31:16 minute. Pesovic a înscris, în medie, 14.6 puncte/meci, cu 5.1 recuperări și 5.3 pase decisive, pentru 18.5 eficiența medie în 35:25 minute.

*foto: Sport Pictures și Csaba Toth