Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a rămas singura echipă românească prezentă în Top 100 Eurobasket


De exemplu, în urmă cu aproximativ 3 ani țara noastră era reprezentată în ierarhiile eurobasket.com de 4 echipe feminine și 1 masculină

Finalul lunii octombrie 2016, site-ul de specialitate eurobasket.com actualizează clasamentul celor mai în formă 100 de echipe din Europa, atât la masculin, cât și la feminin, iar România este reprezentată de 5 echipe: U-BT Cluj la masculin (locul 87), respectiv Universitatea Cluj (55), CSM Târgoviște (56), Sepsi SIC Sfântu Gheorghe (81) și Olimpia Brașov (82), la feminin. 

Acum, la mai bine de 3 ani distanță, Eurobasket actualizează din nou Top 100 în urma ultimelor rezultate din toate competițiile, iar țara noastră mai este reprezentată doar de o singură echipă, campioana și liderul LNBF, Sepsi SIC Sfântu Gheorghe. Formația din Covasna este pe locul 75 în clasamentul celor mai valoroase echipe din Europa, având un bilanț de 26 de victorii și 6 înfrângeri cu un total de 90 de puncte acumulate. 

Pentru a ne putea face o idee mai clară despre acest clasament întocmit de Eurobasket trebuie să subliniem faptul că, se utilizează o formulă în care se ține cont de rezultatele obținute în campionatul intern, dar și în cupele europene. Se iau în considerare rezultatele obținute în ultimele 5 săptămâni. Partidele din cupele europene și din play-off-ul campionatelor interne au un coeficient mai mare decât cele din sezonul regulat. De asemenea, foarte important de reținut este faptul că, se ține cont de poziția ligilor din care provine fiecare echipă de club.

Revenind la situația echipelor de club din România care treptat au părăsit această ierarhie trebuie să menționăm că, cea mai înaltă poziție pe care o echipă a ocupat-o în acest clasament a fost 38, Sepsi la începutul anului 2018, dată la care Satu Mare era de asemenea pe locul 57, respectiv Alexandria pe 97. Atunci a fost ultima dată când România a avut mai mult de o echipă în aceste clasamente. 

*Foto: Miska Brigitta @Facebook Sepsi-SIC



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Radu Bărăian / 06 February 2019 / 9:00


Galerie foto


laca1968 Pentru istetul bagaret!
0 
Suntem cum suntem, dar suntem! Voi unde sunteti? 
06 February 2019 13:22
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
FELICITARI ! Vom ajunge si mai sus in ierarhia europeana ! 
08 February 2019 19:02

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
LNBF MVP – Etapa 9, F2: Destiny Williams
Americanca a fost cea mai bună jucătoare a celor de la FCC ICIM Arad în succesul de la Brașov 
Lloyd, Denson și Amukamara au marcat trei sferturi din punctele sătmărene în succesul cu CSM Târgoviște
Pivotul a bifat al 7-lea double-double în acest campionat 
Angel Robinson, primul triple-double al sezonului din LNBF în meciul dintre CSM Târgu Mureș și Rapid
Efortul său a fost anulat de performanțele mai multor rapidiste, care s-au impus după prelungiri 
Bogdan Bulj: „În prima jumătate am jucat rău. În sferturile 3 și 4 am arătat ce putem!”
FCC ICIM Arad are două victorii la rând cu noul antrenor pe bancă după ce s-a impus și la Brașov 
Dan Calancea: „Multe sisteme nu au funcționat în atac pentru că nu sunt cunoscute foarte bine de jucătoarele noi”
Olimpia CSU Brașov a pierdut acasă cu FCC ICIM Arad în etapa a 9-a din Grupa Roșie a LNBF 
CSM Satu Mare, succes categoric acasă cu CSM Târgoviște
Gazdele au înscris 30 de puncte pe contraatac  
FCC ICIM Arad câștigă la Brașov și leagă 2 victorii pentru prima dată în acest sezon
Galben-albastrele au dominat sub panou, iar echilibrul s-a rupt după pauza mare 
Agronomia București a oprit seria de 14 înfrângeri cu victoria de acasă cu ACS KSE Târgu Secuiesc
Covăsnencele au jucat fără principala lor armă ofensivă 
Victorie cu peripeții pentru Rapid la Târgu Mureș
Giuleștencele s-au impus după două reprize de prelungiri și s-au grăbit să prindă trenul după meci (Foto) 
CSM Satu Mare și CSM Târgoviște, repetiție pentru sferturile cupei
Ultima confruntare directă a avut nevoie de două reprize de prelungiri 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Succes in continuare Annemarie !Esti minunata si te iubim!! 
click pt. Articol 14 February 2019 08:54
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
FELICITARI si succes in continuare! 
click pt. Articol 14 February 2019 08:45
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
FELICITARI FETELOR...ATI REVENIT PE LOCUL PE CARE LE MERITATI ! Atentie,concentrare si joc convingator in continuare! 
click pt. Articol 14 February 2019 08:44
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
FELICITARI ! Vom ajunge si mai sus in ierarhia europeana ! 
click pt. Articol 08 February 2019 19:02
laca1968 Pentru istetul bagaret!
0 
Suntem cum suntem, dar suntem! Voi unde sunteti? 
click pt. Articol 06 February 2019 13:22
0 
:)))))))) 
click pt. Articol 03 February 2019 22:31
0 
Auzi domnule moderator, ai văzut cumva comentariul anterior celui la care mi-ai dat avertisment?  
click pt. Articol 03 February 2019 20:32
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
NU ESTE NICI O CALE LUNGA !Nu este nici o problema sa pierzi un joc.Probleme este faptul,ca jumatatea echipei este sub valoarea echipei campioane din anii precedenti.SE MUNCESTE TOT ATAT DE BINE SI EFICIENT IN ANTRENAMENTE,ANTRENORUL ESTE TOT ACELASI,STILUL,TACTICA SI STRATEGIA DE JOC ESTE IDENTICA,NUMAI VALOAREA UNORA NU PERMITE PUNEREA IN PRACTICA A SCHEMELOR DE JOC NICI IN APARARE SI NICI IN ATAC.Sa fiim intelegatori,campionatul nu este pierdut cu 1-2 jocuri mai slabe.Haideti fetelor !SUCCES IN CONTINUARE ! 
click pt. Articol 03 February 2019 20:28
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Aveti perfecta dreptate in analiza d-le Mikes !Trebuie puse la treaba fetele...trebuie sa acceptam si infrangerile,si vom trece peste acest esec,chiar daca avem momentan o echipa mai slabuta fata de anii precedenti.NU ESTE RUSINOS SA PIERZI IN SPORT !Sportul este o competitie...vom castiga campionatul si la anul vom face o echipa si mai competitiva!Aduceti pe Kayla de la Tg.Secuiesc si echipa este intarita ! 
click pt. Articol 03 February 2019 20:21
0 
Aiurea Mr Tihi! 
click pt. Articol 03 February 2019 17:57